PDA

Zobacz pełną wersję : adaptacja poddasza



duch
06-08-2003, 12:36
witam
poszukuję inforamcji na temat adaptacji poddasza w kamienicy (od spraw foralno-prawnych do realizacji i wykończenia włącznie)
dzięki, pozdrawiam :wink:

alibaba
06-08-2003, 20:03
Odebrałe wiadomość ze skrytki prywatnej i spieszę z odpowiedzią.
Jestem już po formalnościach ze Wspólnotą, teraz czeka mnie załatwianie w Wydz. Arch. narazie zamówiłem plany ( ogólny i "gazowy").
Aby spróbować Ci pomóc musiałbym wiedzieć na jakiej zasadzie otrzymałeś ten strych do adaptacji. Ogólnie:
jeżeli nie zmieniasz gabarytów budynku i jeżeli budynek nie jest zabytkiem to nie potrzebujesz pozwolenia budowlanego i WZZiT, bo będzie to tylko zmiana sposobu przeznaczenia, zatem szkic, zapewnienie mediów, krótki opis konstrukcji budynku. Po uzyskaniu pozwolenia (budowlanego lub na zmianę sposobu użytkowania) adaptujesz strych (ocieplenie - zależy jaki dach- na Forum znajdziesz mnóstwo porad jak to zrobić, urządzenia planuj blisko pionów bo taniej i bezpieczniej, a reszta to już zależy od Twojej fantazji - lepiej też jak najmniej ścianek bo konstrukcja dachu "pracuje" i mogę pękać na spojeniach).
Po zaadaptowaniu inżynier z uprawnieniami arch. zrobi Ci inwentaryzację mieszkania określając jego powierzchnię i potwierdzając samodzielność.
Z tym do starosty, który wyda decyzję o samodzielności lokalu. Dalej to zależy jak otrzymałeś strych (wpis do KW lub najpierw umowa przeniesienia własności).
Proszę pytaj o szczegóły, gdy będę wiedział, pomogę
Życzę powodzenia
Staszek

07-08-2003, 06:55
Dzięki za kontakt, wogóle to jest we Wrocławiu. Kamienica ma 8 mieszkań z czego 3 są własnościowe, reszta należy do gminy. Mam zgodę wspólnoty na zmianę części poddasza na cele mieszkaniowe. Załatwiam u zarządcy budynku formalności związane z warunkami wykupu. Nie wiem jeszcze jak dokładnie będzie to wyglądać( i ile kosztować ???)
Jak to przejdę będę dalej się kontaktował. Jak duże masz poddasze i i jakie szacujesz koszty(w jaki sposób stanie się ono Twoją własnością)
pozdrawiam
Piotrek

alibaba
07-08-2003, 18:37
chcę zaadoptować poddasze o pow. ok 90 m.kw. licząc po stropie (mieszkanie będzie mniejsze). Płaciłem 1.000 za mkw. Wspólnocie, nie wiem jeszce ile będzie kosztować sama adaptacja. Właśnie szukam materiałów czy programów aby zrobić wstępny kosztorys. Chcę to zrobić oszczędnie, ale z zachowaniem wszystkich wymogów, zaoszczędzę na tynkowaniu przynajmniej dwóch ścian (zachowam starą cegłę odsłoniętą, bo obok stoi druga kamienica i powinno być ciepło. Będę też pracował sam przy porządkowaniu. Ocieplenie i montarz okien zlecę fachowcom.
Jeżeli jesteś zainteresowany podam więcej danych jak to przeliczę.
Wracając do Twoich spraw to po uzgodnieniu ceny z Zarządem musisz spisać umowę (użyczenia powierzchni strychowej do adaptacji) czy załatwiłeś sobie notarialne przyrzeczenie (zobowiązanie) Wspólnoty przeniesiania własności nowopowstałego mieszkania. To jest bardzo ważne bo daje Ci gwarancję własności - bez tego mieszkanie należy (prawnie) cały czas do Wspólnoty.
Pozdrowienia
Staszek.

duch
11-08-2003, 07:49
oczywiście jak będziesz miał wstępny kosztorys chciałbym zobaczyć jakie wyjdą koszty. U mnie będzie to około 70 mkw po stropie ale prawdopodobnie można będzie jeszcze zrobić antresolę(więc zyskam pomieszczenie). Niestety będę musiał zrobić też kapitalny remont stropu-ponieważ Wspólnota robiła wcześniej ekspertyzę techniczną i jest to niezbędny warunek adaptacji. Z jednej strony to dobrze bo to będzie moja podłoga którą i tak w pewnym sensie musiałbym remontować, ale koszt jest około 30 tyś(wg kosztorysu).
Czy będziesz robił tylko okna połaciowe?
Na której kondygnacji jest Twoje poddasze?
pozdrawiam
Piotrek

alibaba
14-08-2003, 18:50
Niestety nie mam jeszcze kosztorysu. Chcę, a właściwie muszę oświetlić poddasze oknami płaciowymi. Zrobienie lukarn, choć kuszące wymagałoby wiele zachodu (budynek zabytkowy) i zajełoby dużo czasu.
Mieszkanie będzie nad drugim piętrem. Jakiego rodzaju strop remontujesz?
Gdy będę wiedział coś nowego, napiszę
Stefan

duch
18-08-2003, 08:22
Strop jest z belek drenianych 22x15 rozstaw co 80 cm. Jest tam około 10 cm posypki(żużel) które trzeba usunąć i wtedy dopiero się okaże jak daleko jest zniszczony. Poddasze jest nad 3 piętrem.
Możesz podać miasto?
Piotrek

alibaba
20-08-2003, 19:10
Przepraszan, że zaraz nie odpowiadam, ale to okres urlopowy i choć na trochę opuszczam miasto.
U mnie chwilowy zastój, czekam na uzgodnienia architekta.
To w Krakowie będę adaptował ten strych.
U mnie podobny strop bele 24 x 24, ale w dobrym stanie,
Pozdrowienia
Stefan