PDA

Zobacz pełną wersję : Malowanie elewacji



imak
09-11-2007, 06:54
Witam i proszę o poradę.
Mamy dom z porothermu 44 bez ocieplenia. Dom jest otynkowany zwyczajnym, szarym tynkiem. Wystarczy więc pomalować go farbą elewacyjną. Ale, do domu przyklejony jest garaż z porothermu 25, ocieplony styropianem i zabezpieczony stosowanym powszechnie klejem. Co myślicie, czy ten garaż też możemy przepędzlować ta samą farbą elewacyjną, czy jednak konieczne jest pokrycie go tynkiem?

lrnn
11-11-2007, 23:34
Drogi użytkowaniku Imak! - Cienkowarstowy tynk dekoracyjny np. baranek lub kornik nie jest warstwą koniecznie potrzebną do pomalowania ocieplonego budynku. Wielokrotnie spotyka się budynki ocieplone dowolną grubościa styropianu ale bez wykończenia tynkiem. Jeśli ktos, kto ociepla styropianem lub wełną ten budynek (ew. ścianę) ma na tyle doświadczenia, że wykonana przez niego warstwa klejowa (zbrojna) jest gładka i równa bez niewidocznych "zaciągnięc", to można ją śmiało malować fabą elewacyjną. A tynk...cóż to tylko dekoracja jednak najczęściej i najchętniej stosowana do wykończania ocieplenia!

p.s. tak szczerze to jednak błąd nie ocieplać porothermu 44 (chociaż styropianem 5-8 cm) Przekonasz się po pierwszym sezonie grzewczym!

imak
12-11-2007, 07:17
Dzięki. Długo zastanawialiśmy sie nad wyborem cegły. Czytaliśmy wiele na ten temat i radziliśmy kilku fachowców. Zaryzykowaliśmy i zdecydowaliśmy się na porotherm bez ocieplenia. Zobaczymy jak będzie. Psychicznie jesteśmy nastawieni, że pierwszy sezon grzewczy będzie dość kosztowny. Ostrzegali nas przed tym, rownież ci którzy mają domy ocieplone. Wiadomo, świeże mury. Pewnie dopiero w kolejnych sezonach będziemy mogli ocenić ekonomiczność naszego domu.

GL35
16-11-2007, 16:29
Drogi użytkowaniku Imak! - Cienkowarstowy tynk dekoracyjny np. baranek lub kornik nie jest warstwą koniecznie potrzebną do pomalowania ocieplonego budynku. Wielokrotnie spotyka się budynki ocieplone dowolną grubościa styropianu ale bez wykończenia tynkiem. Jeśli ktos, kto ociepla styropianem lub wełną ten budynek (ew. ścianę) ma na tyle doświadczenia, że wykonana przez niego warstwa klejowa (zbrojna) jest gładka i równa bez niewidocznych "zaciągnięc", to można ją śmiało malować fabą elewacyjną. A tynk...cóż to tylko dekoracja jednak najczęściej i najchętniej stosowana do wykończania ocieplenia!

p.s. tak szczerze to jednak błąd nie ocieplać porothermu 44 (chociaż styropianem 5-8 cm) Przekonasz się po pierwszym sezonie grzewczym!

No nie tak, nie tak. Tynk cienkowarstwowy pomimo że to tylko 1,5-3mm. spełnia przede wszystkim rolę zabezpieczającą ocieploną ścianę oraz warstwę zbrojącą przed warunkami atmosferycznymi. (właściwości hydrofobowe)

Co do grubości ocieplenia to albo min. 10-12cm. albo wcale (punkt rosy)

Pozdr.

Sp5es
18-11-2007, 19:39
Drogi użytkowaniku Imak! - Cienkowarstowy tynk dekoracyjny np. baranek lub kornik nie jest warstwą koniecznie potrzebną do pomalowania ocieplonego budynku. Wielokrotnie spotyka się budynki ocieplone dowolną grubościa styropianu ale bez wykończenia tynkiem. Jeśli ktos, kto ociepla styropianem lub wełną ten budynek (ew. ścianę) ma na tyle doświadczenia, że wykonana przez niego warstwa klejowa (zbrojna) jest gładka i równa bez niewidocznych "zaciągnięc", to można ją śmiało malować fabą elewacyjną. A tynk...cóż to tylko dekoracja jednak najczęściej i najchętniej stosowana do wykończania ocieplenia!

p.s. tak szczerze to jednak błąd nie ocieplać porothermu 44 (chociaż styropianem 5-8 cm) Przekonasz się po pierwszym sezonie grzewczym!

Powyższa porasda to droga do katastrofy.

Żadna aprobata techniczna nie dopuszcza ocieplenia bez tynku.
Tynk pełni rolę hydrofobową,oraz ochrony mechanicznej.
Warstwa zbrojąca na gładko bez tynku - to 95% szans na popękaną elewację.

psm
19-11-2007, 12:57
warstwa zbrojaca z tynkiem musi byc i nie ma tu zadnej dyskusji,ale tynk niech lepiej polozy ktos kto to umie robic,nie jest to trudne ale potrzebne jakiekolwiek doswiadczenie
na tynk smialo mozna dac zwykla farbe elewacyjna ale na pierwsza zime radze tylko dobrze zagruntowac,malowanie powinno poczekac do (kwiecien,maj)
osobiscie jestem przeciwnikiem strukturom(baranek,gruszka itd...)duzo juz domow widzialem jak ta struktura po roku miala 3 odcienie na jednej scianie

andreas5
07-01-2008, 18:37
Drogi użytkowaniku Imak! - Cienkowarstowy tynk dekoracyjny np. baranek lub kornik nie jest warstwą koniecznie potrzebną do pomalowania ocieplonego budynku. Wielokrotnie spotyka się budynki ocieplone dowolną grubościa styropianu ale bez wykończenia tynkiem. Jeśli ktos, kto ociepla styropianem lub wełną ten budynek (ew. ścianę) ma na tyle doświadczenia, że wykonana przez niego warstwa klejowa (zbrojna) jest gładka i równa bez niewidocznych "zaciągnięc", to można ją śmiało malować fabą elewacyjną. A tynk...cóż to tylko dekoracja jednak najczęściej i najchętniej stosowana do wykończania ocieplenia!

p.s. tak szczerze to jednak błąd nie ocieplać porothermu 44 (chociaż styropianem 5-8 cm) Przekonasz się po pierwszym sezonie grzewczym!

No nie tak, nie tak. Tynk cienkowarstwowy pomimo że to tylko 1,5-3mm. spełnia przede wszystkim rolę zabezpieczającą ocieploną ścianę oraz warstwę zbrojącą przed warunkami atmosferycznymi. (właściwości hydrofobowe)

Co do grubości ocieplenia to albo min. 10-12cm. albo wcale (punkt rosy)

Pozdr.


Rosę to ty masz w głowie jak twierdzisz takie bzdury ???
albo 10cm albo wcale . Jeszcze nie wszyscy lekarze strajkują - pomyśl nim napiszesz. Lepiej 5cm niż nic.

adi_
07-01-2008, 21:13
ja buduje z 30 i ocieplenie muraz doradzil ze 12 styropian za swiat wystarczy ale na 15 tez sie zgodzil a co do 5cm to popatrzal na mnie jak na glup.... i powiedzial ze lepiej z tej kasy zrobic ognisko na to samo wyjdzie nic to nieda poprostu pozdrawiam ja to tylko amator

tomek1950
07-01-2008, 23:37
ja buduje z 30 i ocieplenie muraz doradzil ze 12 styropian za swiat wystarczy ale na 15 tez sie zgodzil a co do 5cm to popatrzal na mnie jak na glup.... i powiedzial ze lepiej z tej kasy zrobic ognisko na to samo wyjdzie nic to nieda poprostu pozdrawiam ja to tylko amator

Gdzieś Ty takiego kumatego murarza dorwał? W czepku się urodziłeś. :D

adi_
08-01-2008, 18:23
nie wiem czy sie mylil czy nie ale i tak uparlem sie na 15 cm docieplenia wiec tak zrobie kolega zato ocieplil tylko 5 cm warstwa i jak zamieszka to bede widzial ile wywala na ogrzewanie on a ile ja to wtedy mozna porownac czy sie oplacilo czy nie pozdrawiam