PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie murłaty



anpi
12-11-2007, 16:10
Może ktoś z Was się natknął na jakiś opis, jak poprawnie powinna być ocieplona murłata (na styku ocieplenia elewacji i dachu)?

pawelurb
12-11-2007, 16:54
ja mam tak : ocieplenie elewacji dochodzi do folii dachowej z jakąś tam minimalną szczeliną , a od strony poddasza pomiędzy styropian z elewacji a murłatę włożyłem wełnę mineralną ocieplająs skosy poddasza.

FREDY
12-11-2007, 23:42
dokładnie tak jak napisał przedmówca, musisz połączyć ocieplenie zewnętrzne z ociepleniem dachu.

norbib
13-11-2007, 00:41
A'propos łączenia dociepleń styropian-wełna jak wymurowaliście sciany szcytowe swego domu (dach dwuspadowy). Spotkałem się w wielu domach z sytuacją gdzie szczyty byly wyciagnięte do wysokości gornej krawędzi krokwi. takie rozwiązanie nie pozwala na łączenie dociepleń poddasza z dociepleniem zew. budynku, powstaje tam ogromny most cieplny. :(

Moje rozwiązanie jest następujące: wymurować szczyty na wysokość: górna krawędź krokwi minus grubość docieplenia jaki planuję na zew. budynku, następnie przykleić styropian na zakończonej ścianie szczytowej tak aby wystawał za zew. krawędź ściany o grubość tego styropianu abyśmy w momencie wykonywania docieplenia zew. dojechali styropianem to tego przyklejonego wcześniej. w ten sposób będziemy mieli kontynuacje docieplenia na skosach poddasza użytkowego.

Inna sytuacja to ściana sczytowa która przechodzi przez poddasze użytkowe i dalej przez strych nieużytkowy az do kalenicy, w miejscu przejścia tej ściany takze powstaje most cieplny ponieważ na strychu nieuzytkowym panuje taka temperatura jak na zew. :-?

Moje rozwiązanie jest następujące: docieplić tę część szczytu która biegnie przez strych nieużytkowy nie tylko od zew. bo to nic nie daje ale także od środka tak aby połączyć się z wełną w stropie nad poddaszem użytkowym.

Proszę o uwagi zwłaszcza te krytyczne ponieważ ja jak narazie wad tego rozwiązania nie widzę, no poza oczywistą jaką są koszty dodatkowe. W moim przypadku to ok 23 m2 styropianu.
Pozdrawiam :wink:

anpi
13-11-2007, 01:33
ja mam tak : ocieplenie elewacji dochodzi do folii dachowej z jakąś tam minimalną szczeliną , a od strony poddasza pomiędzy styropian z elewacji a murłatę włożyłem wełnę mineralną ocieplająs skosy poddasza.

No to mam tak samo, ale skądś mi wieje na poddaszu i nie wiem skąd. Nie mam podbitki i podejrzewam że ptaki wyciągnęły trochę wełny :-? Tym bardziej, że poprzedniej zimy tak nie było.

norbib
13-11-2007, 13:55
ja mam tak : ocieplenie elewacji dochodzi do folii dachowej z jakąś tam minimalną szczeliną , a od strony poddasza pomiędzy styropian z elewacji a murłatę włożyłem wełnę mineralną ocieplająs skosy poddasza.

No to mam tak samo, ale skądś mi wieje na poddaszu i nie wiem skąd. Nie mam podbitki i podejrzewam że ptaki wyciągnęły trochę wełny :-? Tym bardziej, że poprzedniej zimy tak nie było.

Docieplenie poddasza ma sie nijak do wiatru na poddaszu bo od tego chroni wiatroizolacja, czyli folia która powinna byc polozona po welnie jesli tego nie ma lub zrobione niedbale bedzie wialo pomimo dobrego ulozenia welny a podbitka na dachu nie ma tutaj zbytniego znaczenia.

kachna28
13-11-2007, 14:16
Ja też mam pytanie o ocieplenie murłaty. Wiem, że ocieplenie elewacji (ściana dwuwarstwowa) musi "spotkac się" z ociepleniem dachu. U mnie murarze obmurowali murłatę z zewnątrz cegłą (nie było tego w projekcie), która jest wyższa od murłaty i "na styk' dochodzi do folii dachowej. Nawet szpilki tam nie wetknę nie mówiąc o wełnie :( (ani z zewnątrz ani wewnątrz budynku). Pordźcie coś:
http://foto1.m.onet.pl/_m/8e532fa9879b217e304213fcf8b32e25,5,19,0.jpg

norbib
13-11-2007, 14:21
Ja też mam pytanie o ocieplenie murłaty. Wiem, że ocieplenie elewacji (ściana dwuwarstwowa) musi "spotkac się" z ociepleniem dachu. U mnie murarze obmurowali murłatę z zewnątrz cegłą (nie było tego w projekcie), która jest wyższa od murłaty i "na styk' dochodzi do folii dachowej. Nawet szpilki tam nie wetknę nie mówiąc o wełnie :( (ani z zewnątrz ani wewnątrz budynku). Pordźcie coś:
http://foto1.m.onet.pl/_m/8e532fa9879b217e304213fcf8b32e25,5,19,0.jpg

Najprościej to wywalić tę cegłę i docieplić jak powinno być.

kachna28
13-11-2007, 14:23
Ja też mam pytanie o ocieplenie murłaty. Wiem, że ocieplenie elewacji (ściana dwuwarstwowa) musi "spotkac się" z ociepleniem dachu. U mnie murarze obmurowali murłatę z zewnątrz cegłą (nie było tego w projekcie), która jest wyższa od murłaty i "na styk' dochodzi do folii dachowej. Nawet szpilki tam nie wetknę nie mówiąc o wełnie :( (ani z zewnątrz ani wewnątrz budynku). Pordźcie coś:
http://foto1.m.onet.pl/_m/8e532fa9879b217e304213fcf8b32e25,5,19,0.jpg

Najprościej to wywalić tę cegłę i docieplić jak powinno być.
To znowu mi tam za duża dziura zostanie... Poza tym jakoś nie uśmiecha mi się manewrowanie łomem lub młotkiem na styku folii dachowej żeby wywalic cegłę :(

norbib
13-11-2007, 15:14
Nie ma innej mozliwsci skoro w miejscu gdzie powinna byc izolacja jest cegla to trzeba ta cegle wywalic, delikatnie pukac mlotkiem od strony poddasza, cegla po cegle powinny odchodzic i jeszcze sie upewnic ze nikt nie stoi pod sciana ponizej. Sam robilem kiedys dokladnie tak samo. Nie bylo problemow. Dasz rade. Powodzenia

anpi
13-11-2007, 16:01
Docieplenie poddasza ma sie nijak do wiatru na poddaszu bo od tego chroni wiatroizolacja, czyli folia która powinna byc polozona po welnie jesli tego nie ma lub zrobione niedbale bedzie wialo pomimo dobrego ulozenia welny a podbitka na dachu nie ma tutaj zbytniego znaczenia.

Folia między płytami G-K a wełną to paroizolacja, a nie wiatroizolacja.

pawelurb
13-11-2007, 16:12
no ale chroni też przez "przedmuchami"

anpi
13-11-2007, 16:33
no ale chroni też przez "przedmuchami"

No nie wiem. Gdyby tak miało być, musiałaby być szczelnie przymocowana (np przyklejona) do murłaty i ścian.

norbib
13-11-2007, 20:34
no ale chroni też przez "przedmuchami"

No nie wiem. Gdyby tak miało być, musiałaby być szczelnie przymocowana (np przyklejona) do murłaty i ścian.

Tak powinna być szczelnie przymocowana do wszystkich ścian z którymi się styka a także posklejana taśmą na łączeniach

anpi
13-11-2007, 21:16
Tak powinna być szczelnie przymocowana do wszystkich ścian z którymi się styka a także posklejana taśmą na łączeniach

A jak się to wykonuje? Chodzi mi o szczelne połączenie ze ścianami.

norbib
13-11-2007, 21:17
Tak powinna być szczelnie przymocowana do wszystkich ścian z którymi się styka a także posklejana taśmą na łączeniach

A jak się to wykonuje? Chodzi mi o szczelne połączenie ze ścianami.

Najlepiej przykleić silikonem

anpi
13-11-2007, 22:59
Najlepiej przykleić silikonem

Z tego co wiem, silikon nie klei folii PE.

norbib
13-11-2007, 23:09
Są specjalne do klejenia folii na poddaszu, używałem takich w Niemczech jakieś 3-4 lata temu produkowane przez Ceresita. Fakt nie były one tanie. :( I masz rację nie były na bazie typowego silikonu, konsystencją przypominał silikon akrylowy.

anpi
13-11-2007, 23:36
Są specjalne do klejenia folii na poddaszu, używałem takich w Niemczech jakieś 3-4 lata temu produkowane przez Ceresita. Fakt nie były one tanie. :( I masz rację nie były na bazie typowego silikonu, konsystencją przypominał silikon akrylowy.

To może spytam inaczej - ktoś z forum miał klejoną do ścian folię paroizolacyjną na poddaszu?

anetabo
14-11-2007, 10:10
To może spytam inaczej - ktoś z forum miał klejoną do ścian folię paroizolacyjną na poddaszu?

Pewnie Wszyscy mają - bo kto by mieszkał w "odwróconym durszlaku" :)
Ja zapewne połączę z folią pod wylewką ;)

Oczywiście, nie mogłam się powstrzymać przed tym kometarzem - z góry przepraszam.
Pozdrawiam.

anpi
14-11-2007, 14:12
Pewnie Wszyscy mają - bo kto by mieszkał w "odwróconym durszlaku" :)
Ja zapewne połączę z folią pod wylewką ;)

Oczywiście, nie mogłam się powstrzymać przed tym kometarzem - z góry przepraszam.
Pozdrawiam.

Prawdę mówiąc, nie słyszałem żeby u kogoś kleili folię silikonem do ścian. U mnie kleili taśmą dwustronną do profili.

norbib
14-11-2007, 14:27
Pewnie Wszyscy mają - bo kto by mieszkał w "odwróconym durszlaku" :)
Ja zapewne połączę z folią pod wylewką ;)

Oczywiście, nie mogłam się powstrzymać przed tym kometarzem - z góry przepraszam.
Pozdrawiam.

Prawdę mówiąc, nie słyszałem żeby u kogoś kleili folię silikonem do ścian. U mnie kleili taśmą dwustronną do profili.

To po to zeby ja zamocowac do skosow, ale czy nie posklejali chociaz poszczegolnych kawalkow ze soba tasma klejaca?

radomik
14-11-2007, 17:07
Pordźcie coś:
http://foto1.m.onet.pl/_m/8e532fa9879b217e304213fcf8b32e25,5,19,0.jpg

Ja bym docieplił to styropianem przyklejając go z zakładem, nie zdejmując cegieł. I tak pewnie będzie podbitka, która ten wystający z lica ściany styrek zakryje.
???

norbib
14-11-2007, 20:59
Pordźcie coś:
http://foto1.m.onet.pl/_m/8e532fa9879b217e304213fcf8b32e25,5,19,0.jpg

Ja bym docieplił to styropianem przyklejając go z zakładem, nie zdejmując cegieł. I tak pewnie będzie podbitka, która ten wystający z lica ściany styrek zakryje.
???

Ale to nie rozwiązuje problemu kachny28 ponieważ i tak nie będzie można połączyć dociepleń poddasza i elewacji a tak mówi sztuka budowlana. Jeśli nie wywali tych cegieł powstanie tam mostek cieplny.

Krzysztofik
14-11-2007, 21:04
Pordźcie coś:
http://foto1.m.onet.pl/_m/8e532fa9879b217e304213fcf8b32e25,5,19,0.jpg

Ja bym docieplił to styropianem przyklejając go z zakładem, nie zdejmując cegieł. I tak pewnie będzie podbitka, która ten wystający z lica ściany styrek zakryje.
???
To sie nazywa"zamiatanie pod dywan" :wink:
Mostek termiczny dalej będzie istniał między dachem a murłatą.
Naciąć cegły od wewnątrz i zewnątrz i "delikatnie" młotkiem usunąć.
Folii nic sie nie stanie. Należy dobrać kierunek wybijania naciętych cegieł.

anpi
15-11-2007, 00:30
To po to zeby ja zamocowac do skosow, ale czy nie posklejali chociaz poszczegolnych kawalkow ze soba tasma klejaca?

Oczywiście, że posklejali. Ale do murłatu przypięli ją takerem.

norbib
15-11-2007, 19:42
czyli jesli nie jest uszczelnione na styku folia-sciana to mozesz czuc przedmuchy.

ila66
15-11-2007, 20:28
Naciąć cegły od wewnątrz i zewnątrz i "delikatnie" młotkiem usunąć.
Folii nic sie nie stanie. Należy dobrać kierunek wybijania naciętych cegieł.

eeeee tam , przeciez te cegly lekko pukniesz i wyciagasz
wywalajac je zyskasz jeszcze jedno ....
najprawdopodobniej murarze zawineli pape do gory na murlacie

as24
09-12-2007, 17:33
A może ktoś wyjasni jak w takim razie docieplić murłate w ścianie 1W???

U mnie bloczek PTH50 kończy się ok. 50 cm poniżej membrany, i jest od strony zewn jest nadmurowany pustakiem 11,5PTH, który kończy się 20cm poniżej membrany. Jest więc ok. 20cm szczelina.

Moi fachowcą chcą tak:
Cała szczelina będzie wypachana wełna mineralną, która będzie się łączyc z wełną docieplającą skosy. Na to od zewnątrz pójdzie podbitka.

Kierownik poleca tak:

Podciągnąć cegłą te 20 cm, aż do samej membrany i dalej dopełniamy tą okolicę wełną, która będzie się łączyć z dociepleniem skosów.
Wg KB zapewni to ochronę przed wtargnięciem w welnę nieproszonych gości - zwierzaków. Oczywiście na zewn. jeszcze idzie podbitka

Ostatnia opcja:

Szczelinę od zewnątrz zamknąć styropianem i powstałe pustkę wypełnić wełną łączacą sie z ociepleniem skosów. Ale styropian i tak może byc pokonany przez gryzonie.... Oczywiście na zewn. jeszcze idzie podbitka


Pamiętajmy, że chodzi o ścianę 1-warstwową.

ila66
09-12-2007, 21:38
w tym miejscu mozna popelnic bardzo duzo bledow , oto kolejny , czesto popelniany ,
jest to ucisk folii paroprzepuszczalnej , powodujacy zmniejszenie kanalu wentylacyjnego ,
w przypadku uzycia niektorych materialow folia ulega uszkodzeniu , mozliwosc plyniecia wody w kierunku kontrlaty
http://images25.fotosik.pl/123/5ae4f63809f9b702.jpg

gianti
22-08-2009, 09:33
Witam

Jakiej wysokości cegłe/suporeks zastosować jako element uzupełniający przy murłacie - nad murowaną ścianą kolankową.

Czy dobrze myślę że wysokość cegły powinna wynosić tyle aby pozostawić przestrzeń dokładnie taką ile chcę dać ocieplenia skosów (np : wełna 25cm).

http://images49.fotosik.pl/185/cf8fe156bfba972c.jpg (www.fotosik.pl)

następnie konstrukcja skosów (pod k-g) już będzie nachodzić na lico suporeksu? - aby wykonawca mógł bezproblemowo wykończyć narożniki k-g / suporeks?

czy folia paroizolacyjna (może dotykać/opierać się na narożniku cegły/suporeksu? czy powinna zostać jakaś minimalna przerwa?

PliP
22-08-2009, 11:47
Witam

Jakiej wysokości cegłe/suporeks zastosować jako element uzupełniający przy murłacie - nad murowaną ścianą kolankową.

Czy dobrze myślę że wysokość cegły powinna wynosić tyle aby pozostawić przestrzeń dokładnie taką ile chcę dać ocieplenia skosów (np : wełna 25cm).


Dokładnie tak i tak mam u rodziców w domu. Pamiętaj jednak aby pozostawić minimalną przestrzeń pomiędzy belką, a tą cegłą. gdyż na belce prawdopodobnie wystąpi punkt rosy i będzie skraplała się woda.




http://images49.fotosik.pl/185/cf8fe156bfba972c.jpg (www.fotosik.pl)

następnie konstrukcja skosów (pod k-g) już będzie nachodzić na lico suporeksu? - aby wykonawca mógł bezproblemowo wykończyć narożniki k-g / suporeks?

czy folia paroizolacyjna (może dotykać/opierać się na narożniku cegły/suporeksu? czy powinna zostać jakaś minimalna przerwa?

Rczej niech się nie opiera. Tam są ruchy powietrza i ta folia delikatnie się rusza. Miną lata delikatnego ruszania i w tym miejscu się przetrze. Oczywiście ty tego nie zobaczysz bo jak już zabudujesz płytą KG to na Amen i nikt tego raczej poprawiał nie będzie.[/quote]

klaudiuszozo
21-12-2011, 23:34
Pytanie do specjalistów. Muszę jakoś ocieplić murłatę od góry i teraz się zastanawiam w jaki sposób to zrobić. Czy wystarczy wkleić styropian przycięty maszynką na wymiar? Ma on się stykać z folią paroprzepuszczalną i murłatą? Czy trzeba zostawić np. 1cm na wentylację. Ściana dwuwarstwowa, więc będzie docieplany budynek jeszcze styro grafitowym 12cm. Jak do tego dołożyć wełnę? Ma ktoś może przykładowe zdjęcie? Czy taka murłata nie będzie się pocić?

Edit:
Dobra, już wiem. Pytanie tylko, jaką przerwę tam zostawić?
http://img490.imageshack.us/img490/3886/ocieplenie0bm.png

Edit2: Dobra, znalazłem odpowiedź ;) Minimum 2cm czyli przy krokwiach 18cm trzeba dać 15cm ocieplenia w krokwie i robią nam się 3cm przerwy. Do tego 5-10cm na stelażu i jest gites majonez.