PDA

Zobacz pełną wersję : Jak dobrać moc grzejnika



GrześS.
14-03-2002, 07:31
Mam pewien problem z dobraniem mocy grzejników.
Instalatorzy podają, że przyjmuje się wartość m.kw. x 110-120 i mamy potrzebną moc grzejnika na dane pomieszczenie.
OK, ale producenci grzejników podają tabele mocy przy założeniu temperatur 90/70/20, a pózniej przeliczniki dla innych temp.
I tu pojawia się problem, czy dalej bierzemy m.kw. x 110-120?
Założenia są takie:
Mieszkanie 74 m.kw. nie ocieplone z nowymi oknami w starym budownictwie (grube ceglane mury), na piętrze (z dołu grzeje sąsiad, a z góry puste mieszkanie na poddaszu), dwa pomieszczenia z dwoma scianami zewnętrznymi, reszta z jedną.
Wysokość standartowa 2,6 m.
Planowany piec dwufunkcyjny gazowy, więc parametry pracy gdzieś ok. 70/55/20.
Jezeli potraficie to pomóżcie jakimś wzorem.

Pozdr, Grzesiek

GrześS.
14-03-2002, 11:15
Czy naprawdę nikt nie wie jak poradzić sobie z tym problemem?
Mój instalator dobrał mi sam grzejniki, ale skąd wiadomo, że nie za małe lub za duże?

Grzesiek

Frankai
14-03-2002, 11:35
Ciebie interesuje moc grzejnika, a nie jego moc dla jakiejś standardowej temperatury. Bierzesz więc znamionową moc grzejnika, a potem patrzysz na temperatury zakładane przez producenta i Twoje. Jak nie są te same, to musisz przeliczyć moc grzejnika na swoje temperatury i dowiesz się, ile dany grzejnik będzie dawał u Ciebie. Oczywiście możesz liczyć też odwrotnie - wziąć przeliczyć wymaganą moc na moc określoną dla temperatury producenta i poszukać jakie grzejniki masz do wyboru. Pamiętaj, że pewne elementy (np. głowice termostatyczne) zmniejszają moc grzejnika (było w innych wątkach). Moc grzejnika może być większa niż wyliczona (płacisz trochę więcej za grzejnik), ale bez przesady bo będzie dziwacznie wyglądał.

GrześS.
14-03-2002, 13:00
Mniej więcej chyba zrozumiałem.
Czyli mnie interesuje moc grzejnika dla np temp 70/55/20.
Ale jakie jest moje zapotrzebowanie na moc?
Czy na 10 m.kw. potrzeba 1000 W, 1100 W a może 1200 W.
Przy wiekszym pokoju np 20 m.kw. te róznice to 400 W, ato zasadnicza róznica w wymiarze grzejnika i jego cenie.

Grzesiek

Frankai
14-03-2002, 13:12
Ja już Ci w tym nie pomogę, bo nie znam się na obliczaniu strat ciepła, a zwłaszcza mało wiem, o budynkach wielorodzinnych. Są tu specjaliści od tego. Może czytając inne watki zobaczysz kogo warto zapytać (np. po privie lub emalią), lub pomoże Ci jakiś link.

GrześS.
14-03-2002, 13:42
Przegladam wszystko, ale nic nie znalazłem.
A każdy mówi możesz wziąść m.kw. x 100 albo 120.
Przy małym pokoju to ok, ale przy dużym to grzejnik "wydłuża się o 40 cm a to sporo.

Błagam, jezeli ktoś moze pomóc to jakieś info lub link

Grzesiek

buber
14-03-2002, 15:11
może to co powiem ie spotka się z "podziwem " ale uważam
moc grzejnika powinna być większa tak że przyjęte 120 wat jest według mnie OK.
Temperatura w jakich podają moc grzejników jest dosyć wysoka.
Powoduje to większe wzbijanie kurzu, grzejniki są naprawdę gorące.
Ja uważam że należy mieć większe grzejniki ale temperaturę mniejszą (niestety nic nie ma za darmo chodzi o ich wielkość).
Może myślę że pewne rzeczy robię nad wymiar ale tak uważam, bo przewymiarowane grzejniki według mnie napewno wytrzymają dłużej i nie zniszczą sie tak bardzo jak wymiarowe.
Pozatym tak jak napisałeś to wydajesię mi że te 120 W na metr to co potrzebujesz (nieocieplone ściany).

Frankai
14-03-2002, 16:03
Buber - miałeś rację, że nie spotka się z podziwem, ale przecież nie o podziw tu chodzi. No więc: z większym grzejnikiem niż potrzebny w zasadzie się zgadzam, ale argumenty o wytrzymałości nie bardzo mnie przekonują. Chyba wynikało to z błędnego założenia, że będzie wyższa temperatura. Jak wczytasz się w początek wątku, to zauważysz, że temperatura jest zadana. Piszesz: "Temperatura w jakich podają moc grzejników jest dosyć wysoka". To przy jakiej temperaturze podają moc grzejników, jest bez znaczenia. Przeliczasz sosbie na własną wg tabel i znowu - jak przeczytasz posty Grześka i moje, to zauważysz, że widział o nich i wie już dokładnie jak to robić. Piszesz dalej: "Powoduje to większe wzbijanie kurzu". Wyższa temperatura nie powoduje sama w sobie wzbijania kurzu, a jako efekt większej cyrkulacji powietrza, a ta bardziej zależy od typu, konwektory są najbardziej "kurzopędne", a nie od temperatury. Temperatura za to powoduje przypiekanie kurzu, czego alergicy bardzo nie lubią. Jeżeli chodzi o Twoją ocenę, to czy możesz podać na jakiej podstawie? Grześ już ma opinie, a teraz przydałyby się jakieś obliczenia. Z pewnością nie można brać tu pod uwagę szacunków dla domów jednorodzinnych, bo tam jest więcej ścian zewnętrznych, a tu ma sąsiadów i stryszek.
Mam nadzieję, że nie czujesz urazy za przewidywany brak podziwu? Może Tobie też przyda się ten przydługi wywód.

spiotr
14-03-2002, 18:53
Witam
Moje informacje nie beda na pewno zbyt scisle, ale postaram sie Ci pomoc.Mieszkam co prawda w domu jednorodzinnym, ale budowanym 15 lat temu-brak ocieplenia i jak dotad dobrych okiem.
W projekcie zapotrzebowanie na cieplo wyliczone jest na ok. 100W/m2.Tak wiec pokoj ok 25m2 potrzebuje grzejniki o mocy ok.2500W ale przy parametrach 90/70/20. Natomiast przy parametrach 70/55/20 nalezy zastosowac wsp. 1,6(mam przed oczami oferte jednej z firm i stad to wyliczenie)Czyli w moim przypadku bede musial zastosowac grzej. o mocy ok. 4000W( i bede musial niedlugo to zrobic).Przy obliczaniu wsp. trzeba zwrocic uwage na to , ze"normalna moc cieplna" wg PN -EN 442 podawana jest dla parametrow 75/65/20.
Mam nadzieje, ze nic nie poplatalem, ale jestem tylko amatorem w tej dziedzinie.
Pozdrowienia spiotr

GrześS.
15-03-2002, 12:17
Mam, znalazłem, piszą dosyć ogólnie i enigmatycznie ale coś:
http://www.grzejniki.com.pl/infogrzej.html

Grzesiek

GrześS.
18-03-2002, 10:04
Jeżeli ktoś znajdzie coś jeszcze na ten temat, to chetnie poczytam.

Grzesiek

marcinos
08-04-2002, 21:00
Dobór mocy grzejnika przeprowadza się indywidualnie dla danego pomieszczenia uwzględniając następujące parametry:
- zapotrzebowanie na ciepło danego pomieszczenia (należy obliczyć wszystkie straty ciepła pomieszczenia)
- usytuowanie grzejnika w pomieszczeniu
- czy będzie zawór termostatyczny
- temperatura wody zasilającej instalacje centralnego ogrzewania
- rodzaj grzejnika
- zyski od rur rozprowadzających
Pod żadnym pozorem nie wolno robić wyliczanek typu „ x watów na m2” powoduje to przewymiarowanie (najczęściej) instalacji.

Frankai
08-04-2002, 21:09
Marcinos - popieram obliczanie (sobie dałem zrobić projekt), ale jeżeli ktoś wymienia jeden grzejnik nie będzie na tą okazję robił całego projektu. Murator sam wielkrotnie podawał wzory na szacunki. Z tego nikt nie będzie strzelał i jak nawet przewymiaruje grzejnik o 20% to nic się gościowi nie stanie, co najwyżej będzie ustawiał głowicę 0-3, z zakres 4-5 będzie "stracony".

Szkoda, że nikt nie próbuje koledze podać lepszego sposobu na szacunki niż jego fachowcy.

Piotr
11-04-2002, 21:36
Najprościej i zdecydowanie najtaniej jest uderzyć do źródła. Poszukaj w swej okolicy firmy która zajmuje sie techniką cieplną (Viessmann lub inne), sporządź w domu szkic mieszkania, podaj grubości ścian i materiał z jakich są one wykonane rozmieszczenie i wymiary okien, udając nieświadomego powiedz, żeprzymierzasz sie do wymiany systemu c.o. Powinni Ci to zrobić w zamian za zakup u nich grzejników. Jeżeli Ci sie nie spodoba to w końcu Ty masz kasę.( Kto ma szmal ten jest Pan). Pozdrawiam

Luna_tyk
12-04-2002, 10:49
Dla sprawdzenia proponuje skorzystać z programów (przybliżonych - to pewne) doboru grzejników. Jest taki np. na stronie producenta http://www.korad.pl. Im dokłądnej przygotuje się dane wejściowe (zapotrzebowanie pomieszczeń na moc), tym lepsze wyniki powinno się osiagnąć.
Pozdrawiam