PDA

Zobacz pełną wersję : mostek termiczny - pomocy!!!



KARO1
07-08-2003, 08:23
Budujemy dom z Ytonga 40. Niedługo będziemy wylewać podłogę. Niestety nie pomyśleliśmy że pierwsza warstwa podłogi powinna być wylana przynajmiej na równo mostka termicznego (warstwa zaprawy pomiędzy fundamentem a pierwszą warstwą Ytonga). Jeżeli wylejemy podłogę powyżej mostka to okna będą na wysokości 70 cm. Jeżeli wylejemy tak jak zostało przygotowane to podłoga będzie poniżej mostka czyli będzie nam wchodziło zimno do domu przez zaprawę.
Proszę poradzcie czy jest jakaś możliwość docieplenia ale nie ocieplania domu od zewnątrz styropianem bo wtedy byłby bezsensowny zakup Ytonga.

Mam nadzieję ze zrozumiecie to co opisałma.

YEYO
07-08-2003, 08:50
Zaraz, czego nie rozumiem. Tzn że całą podłogę: chudziak+ ocieplenie+posadzka będzie niżej granicy fundamentu?

KARO1
07-08-2003, 08:51
Tak właśnie tak. I co teraz? :cry:

YEYO
07-08-2003, 09:03
To mostek będzie nie tylko na zaprawie, ale też na ostatniej warstwie czyli posadzce. Posadzka będzie na warstwie ocieplenia ale boki będą tylko oddylatowane od ściany 1 cm styropianem. Dlaczego tak wyszło?

KARO1
07-08-2003, 09:06
Tak zrobili fachowcy a my zapomnieliśmy żeby zwrócić na to uwagę.

KARO1
07-08-2003, 09:08
Pierwsza warstwa nie jest jeszcze wylana. Zastanawiamy się co zrobić. Czy wylać wyżej i mieć do końca życia okna na wysokości 70 cm? :cry:

YEYO
07-08-2003, 12:09
Naprawdę nie wiem co doradzić. Może jednak warto dać ocieplenie pod posadzką na wysokości linii fundamenu np. 5 cm i na to posadzka 4 cm na siatce stalowej tracisz raptem 9cm + 2 cm na parkiet lub panele.

Metal
07-08-2003, 12:51
O ile dobrze zrozumiałem, to problem może rozwiązać docieplenie fundamentu poniżej (najlepiej znacznie) pierwszej warstwy betonu.
Czy jednak coś źle "skumałem"?

KARO1
07-08-2003, 12:58
Tak Metal dobrze zrozumiałeś ale jeśli tak zrobimy to dom straci na wyglądzie bo szerokość fundametów jest taka sama jak ściany czyli wtedy fundamenty będą szersze od ścian.
Rozwiązaniem może być (to wiadomość z ostatniej chwili od inspektora) żeby wykuć fundamenty na 2 cm i wtedy dać steropian.
Co myślicie?

A tak w ogóle to dzięki za Wasze wypowiedzi

YEYO
07-08-2003, 13:23
Jak wysoko masz koniec fundamentu nad gruntem? Może docieplić fundament i zrobić łagodą skarpę od domu. Nie wiem czy skucie 2 cm załatwi sprawę. Równie dobrze można dać dylatację np 2 cm pasek pianki pouliteranowej od wewnątrz.

KARO1
07-08-2003, 13:29
Działke mam pochyłą. Jest 1 m różnicy więc od ogrodu jest 40 cm a od ulicy ok 1 m.

pawel_l
07-08-2003, 13:35
Tak Metal dobrze zrozumiałeś ale jeśli tak zrobimy to dom straci na wyglądzie bo szerokość fundametów jest taka sama jak ściany czyli wtedy fundamenty będą szersze od ścian.
Rozwiązaniem może być (to wiadomość z ostatniej chwili od inspektora) żeby wykuć fundamenty na 2 cm i wtedy dać steropian.
Co myślicie?

A tak w ogóle to dzięki za Wasze wypowiedzi

Zamiast styropianu daj na fundament i kawałek ściany od dołu, polistyren ekstrudowany. Ma lepszą izolacyjność niż styropian więc możesz dać go mniej np. 8 cm zamiast 10. I masz załatwioną sprawę "podcięcia" cokołu.

YEYO
07-08-2003, 13:38
Ej Pawełku, Pawełku czytaj dokładniej.

YEYO
07-08-2003, 13:42
Pisałaś że okna będą 70 cm na podłogą, a ile są teraz? Jaki masz wymiar otworów okiennych, bo czasami tak robią że trzeba podkładać np. 10cm pod ramę od dołu żeby okno standardowe pasowało. Może tu się znajdzie te kilka brakujących cm.

pawel_l
07-08-2003, 13:46
Ej Pawełku, Pawełku czytaj dokładniej.

Przeczytałem jeszcze raz i rozumiem, że problem polega na tym że ocieplenia ścian ma nie być (słynne technologie jednowarstowe (zaraz mnie ktoś tu zabije :D )). No to faktycznie problem.

bacha
07-08-2003, 13:49
Witak KARO1 jestem w podobnej sytuacji tylko na poddaszu użytkowym, Panowie " żle sobie wypoziomowali pierwszą warstwę na parterze" :(, dlatero po zalaniu stropu postanowili wyrównać wreszcie poziomy i pewnego dnia po powrocie z pracy zastałam piękną ścianę kolankową postawioną na 3-4 cm mostku termicznym, wrr. do dziś co się na to patrze to mnie trafa szlag, bo po chorobę walczyłam z "fachowcami" żeby jednak ocieplić wieniec , nadproża jak oni wycięli mi taki nr. co prawda podniosłam ciut poddasze i mam tam tyle miejsca, że mostek wypadnie w styropianie, to sie pocieszam, że może to wystarczy ? Mam scianę 36 cm na klej ale przez tem mostek i moim zdaniem niezbyt precyzyjne łączenia pustaków możliwe, że będę zmuszona prze tynkami , po przemieszkaniu zimy dać 5 cm styropianu, ale to wyjaśni sie dopiero za rok.Trzymaj się, nie kuj tych fyndamentów, może możesz dać więcej styropianu od ściany?Jak nie masz jeszcze wylewki i chudziaka to może dasz rade ocieplić od środka? Pozdrawiam
Bacha

vacus
11-08-2003, 13:11
powinieneś zwrócić uwagę na kuchnię. Jeśli zamierzasz ustawić standardowe szafki i będziesz miał 70 cm do parapetu (to może szafka być ponad parapetem - jeśli coś to lepiej odwrotnie)

Grzegorz63
11-08-2003, 13:44
A może dać wewnątrz domu wzdłuż ścian styropian o grubości około 5 cm na taką wysokość, aby zasłaniał mostek. Następnie po wykonaniu gotowych parkietów osłonić go od góry np. drewnianą listwą w kształcie L-ki. Meble przeważnie mają specjalne wycięcia na listwy z tyłu, aby można było je dosunąć do ściany. Przy większości mebli można przedłużyć takie wycięcia do wysokości około 10 cm.
P.S. Standardowa wysokość mebli kuchennych z regulowanymi nóżkami to 82 cm. Jeżeli montujemy blat w kuchni pod oknem, to bardzo estetycznie wygląda, jeśli zamiast parapetu wewnętrznego "wpuszczamy" go pod okno.