PDA

Zobacz pełną wersję : Działka bez niczego, plan działania. Porady



tokarool
13-11-2007, 18:58
Cała działka została podzielona na dwie jedna z domem co za tym idzie z mediami a druga po prostu większa i bez niczego więcej, zreszta jak wspomniałem w temacie:) i o niej mowa.

Zamierzam na niej postawić dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym ( i możliwe ze z piwnica- decyzja jeszcze nie podjeta) jakies 130-150m2 powieszchni uzytkowej.

Tu pierwsze moje pytanie:
Jakie kroki muszę podjąć zeby doprowadzić do rozpoczęcia budowy domu i mniej wiecej ile czasu to zajmnie??

Co do kroków to wydaje mi sie ze na poczatku musze starać sie o podłączenie pradu oraz wody, jak juz bede miał owe media. Przystapuje do wybrania projektu wystapienia o pozwolenie na budowe a nastepnie szukania ekipy i start budowy, czy tak?? jesli tak to ile mniej wiecej zajmuje to czasu?

Drukie ptanie dotyczy finansowania oraz czasu.
obecnie posiadam 100 000 i szczerze nie potrzebuje domu od zaraz moge za nim jeszcze poczekac z 2-5lat i nawet jest to wskazane:) Ale na obecne czasy:/ ceny nieruchomosci, materiałow, robocizny ida cały czas w gore i wydaje mi sie ze w dół raczej nie pojda ale to są moje przypuszczenia. Dodam jeszcze ze jestem wstanie comiesiac inwestowac 5 000 w "moja przyszłość"

Wiec myślalem jak najszybciej wybudować statn surowy otwarty-zamkniety (zalezne od finansow) a reszte pomalutku do przodu o własnych, rodziny i przyjaciół pomocy oraz w trudniejszych zadaniach jakies ekipy.

Co myslicie o mojej wizji?? czy moze lepiej kredy i całość odrazu, albo zacząć wszstko później tylko ehhh jakie bedą pózniej cenny(może nizsze poprzez otwarcie granic do innych tanszych robotnikow?)

Dzieki z gory za każda odpowiedz oraz wskazówe:)

greg5
13-11-2007, 19:21
Primo - po pierwsze :lol: "notarialny akt własności"- załatwianie wszelkich papierków bez tego jest niemożliwe. Czy działka jest "budowlana" jeśli nie należy odrolniczyć .W UG zapytaj [grzecznościowo] jakie plany mają co do zabudowy okolicy ,drogi itd. itp..
Jeżeli to popchniesz reszta przyjdzie sama.
Z ekipą bud. dogadaj się "od zaraz" terminy mają zazwyczaj porezerwowane na rok,czasami tylko tak mówią dla podbicia ceny.
Prąd to oczywiście Zakład Energetyczny - do załatwiania od zaraz[ czasem trzeba czekać] .
Wodę można pożyczyć od sąsiada,zrobić własną studnię , z ujęciem gminnym mogą być problemy [nie masz jeszcze budynku ,mapek uzgodnień itp.ale może się mylę [ mi za 1000 wybili studnię ,woda średniej jakości ale na budowę jak znalazł].
Kasę masz czas też a więc ruszaj powodzenia. :P
PS:podpieraj się FORUM naprawdę pomaga.

Badija
13-11-2007, 19:28
Czas załatwiania papierów na media i pozwoleń zależy od konkretnej gminy. Jestem akurat na bieżąco. Prąd - straszą mnie że rok do podłączenia. Lepiej jest z wodą, kanalizacją i gazem (bez których wszakże można się na początku obejść). Wodę mamy ze stawu.
Róznie sprawa też wygląda z warunkami podłączenia prądu. Słyszałam, zresztą u nas w architekturze, że dają dopiero na podstawie pozwolenia na budowę, w elektrowni natomiast twierdzą, że zesadnicza jest sieć energentyczna wokół i możliwośc podłączenia kolejnych odbiorców. Załatwianie papiurów dwa tygodnie - czekanie na podłączenie diabli wiedzą ile, w najgorszym układzie koło roku.
Tempo uzyskania pozwolenie na budowę zależy od tego, czy są plany zagospodarowania przestrzennego. Ale to niech ktoś napisze, kto jest na bieżąco, bo ja się jeszcze za nie nie wzięłam.
Zakładam, że zajmie to około roku.

pati25
13-11-2007, 21:05
U nas też prąd docelowy po uzyskaniu pozwolenia i nadaniu numeru nieruchomości

tokarool
13-11-2007, 21:34
czyli mam rozumieć ze trochę inna kolejność:

pozwolenie, przylacze i ekipa:]

A tobie pati25 ile to czasu zajeło?

greg5
13-11-2007, 22:53
Uściślając - do pozwolenia na budowę potrzebowałem kwitków z ZE i od gazowników [nie pamiętam nazw papierków] chodziło o zapewnienie możliwości przyłączenia mediów,dopiero po załatwieniu tych kwitów [2 tygodnie] dołączyłem je do prośby o pozwolenie .
We własnym UG wytłumaczą najlepiej bo z tego co widzę "co kraj to obyczaj"
Ekipa najpierw ,ja odkładałem [pierwsza planowana ekipa wyjechała na zachód] i potem tylko zbieg okoliczności uratował moje plany.

pati25
14-11-2007, 08:05
U nas warunki przyłacza mediów to do pozwolenia na budowe.Po pozwoleniu dopiero prąd docelowy .A woda kiedy chcesz...
Ja nie mam to zasoba :( jestem w trakcie długiej drogi załatwiania formalności do przyłącza domu...

tokarool
14-11-2007, 16:58
ehh cała polska papierki papierki papierki a nastepnie czekac czekac czekac:/ ciekawe czy cos to PO zmieni, miejmy nadzieję.

A ktoś z was sie orietnuje czy siła robocza za granicy ( o ile dobrze sie orientuje to od stycznia 2008) obniży koszta budowy domów?
Oraz jak wygladaja sprawy z zakupem materiałów?

Newfie
14-11-2007, 17:13
Z materiałami nie ma absolutnie żadnych problemów. Sytuacja zmieniła się w ciągu ostatnich 3 m-cy. Ceny też z początku roku.

tokarool
11-01-2008, 17:18
slyszalem ze jak ma sie pozwolenie na budowe i idzie zalatwiac media to sie ma znacznie taniej (prawda? jesli tak to ile taniej)

oraz jak przewidujecie cena materialow i placy ekip budowalnych caly czas beda szybowaly do gory? czy zacznia spadac?

Poniewaz jak wspomnialem wyzej nie spieszy mi sie z budowa. Szukam najbardziej oplacalnego okresu na start budowy w przeciagu 3-5lat