PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie odst?pstwa przy ustalaniu powierzchni okien?



moniga
07-08-2003, 09:01
No właśnie znalzłam już że powierzchnia okna do powierzchni podłogi musi pozostawać w stosunku 1:8. Obawiam się że w dwóch pokojach nie uda nam sie zachwać tego stosunku, co wtedy?Czy są jakieś odstępstwa?Czy to są ścisłe reguły których należy się trzymać czy optymalne których nie trzeba się trzymać?A jak to jest z pokojami na poddaszu, czy jakoś inaczej to się przelicza?A okno w kotłowni, może być mniejsze? Czy ktoś się orientuje? :roll:

moniga
07-08-2003, 12:49
Kochani nikt nie może mi odpowiedziec? :lol:

pik33
07-08-2003, 12:57
Przecież to nie apteka ;)

U mnie w jednym z pokojów świadomie i celowo jest więcej, a w innym znowu mniej.

Zastanów się, do czego ma służyć dany pokój i czy wymaga więcej czy mniej dziennego światła.

HenoK
07-08-2003, 13:00
Pozwolę sobie zacytować :
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 12 kwietnia 2002 r.
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
(Dz. U. Nr 75, poz. 690)
Rozdział 2
Oświetlenie i nasłonecznienie
§ 57. 1. Pomieszczenie przeznaczone na pobyt ludzi powinno mieć zapewnione oświetlenie dzienne, dostosowane do jego przeznaczenia, kształtu i wielkości, z uwzględnieniem warunków określonych w § 13 oraz w ogólnych przepisach bezpieczeństwa i higieny pracy.

2. W pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi stosunek powierzchni okien, liczonej w świetle ościeżnic, do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8, natomiast w innym pomieszczeniu, w którym oświetlenie dzienne jest wymagane ze względów na przeznaczenie - co najmniej 1:12.

§ 58. 1. Dopuszcza się oświetlenie pomieszczenia przeznaczonego na pobyt ludzi wyłącznie światłem sztucznym, jeżeli:

1) oświetlenie dzienne nie jest konieczne lub nie jest wskazane ze względów technologicznych,

2) jest uzasadnione celowością funkcjonalną zlokalizowania tego pomieszczenia w obiekcie podziemnym lub w części budynku pozbawionej oświetlenia dziennego.
Zgodnie z tymi parametrami powinien być opracowany projekt.

Może jeszcze jeden cytat (źródło j.w.) :
§ 4. Pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi dzielą się na:
1) pomieszczenia przeznaczone na stały pobyt ludzi, w których przebywanie tych samych osób w ciągu doby trwa dłużej niż 4 godziny,

2) pomieszczenia przeznaczone na czasowy pobyt ludzi, w których przebywanie tych samych osób w ciągu doby trwa od 2 do 4 godzin włącznie.

§ 5. 1. Nie uważa się za przeznaczone na pobyt ludzi pomieszczeń, w których:

1) łączny czas przebywania tych samych osób jest krótszy niż 2 godziny w ciągu doby, a wykonywane czynności mają charakter dorywczy bądź też praca polega na krótkotrwałym przebywaniu związanym z dozorem oraz konserwacją maszyn i urządzeń lub utrzymaniem czystości i porządku,

2) mają miejsce procesy technologiczne niepozwalające na zapewnienie warunków przebywania osób stanowiących ich obsługę, bez zastosowania indywidualnych urządzeń ochrony osobistej i zachowania specjalnego reżimu organizacji pracy,

3) jest prowadzona hodowla roślin lub zwierząt, niezależnie od czasu przebywania w nich osób zajmujących się obsługą.

2. Przepis ust. 1 nie narusza przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.

siewonka
07-08-2003, 13:52
Jakie są okna zależy od tego co lubisz czy czujesz się w pomieszczeniach bardzo jasnych czy mniej oczywiście trzeba się trzymać projektu ale bez przesady to twój dom, a zmiany wymiarów okien może w trakcie budowy wpisywać do dziennika kierownik budowy i nanosić na projekt.

moniga
07-08-2003, 14:02
Planowaliśmy okna 1165*1135 w pokojach na poddaszu o powierzchni 13m2 z czego 9 jest do wysokości 1,9m a reszta po skosie. No i nie zabardzo jestem zgodna z tym rozporządzeniem bo mam stosunek 1:10 i myślałam że może na poddaszu są jakieś inne normy :roll: