PDA

Zobacz pełną wersję : Czy aż tak źle wygląda ciemna kuchnia?



GGGosik
13-11-2007, 22:32
Witam,
proszę, pocieszcie mnie, bo wybrałam sobie do kuchni
meble ciemny brąz i do tego też ciemny brąz płytka...
Ale chciałam jasny blat, listwę alu nad blatem na ścianie,
cokół też alu i okap aluminowy (Elica Stone).
Chciała też dać dużo oświetlenia.
Z kuchni jest widok na salon, którym będzie parkiet jesion (kolorowy).
Wszyscy mi odradzają ten "ciemny" wybór.... :(
Czy rzeczywiście będzie aż tak źle?
Może Wy macie coś podobnego u siebie lub może gdzieś widzieliście?
Będę wdzięczna,
GGGosik

malmuc
14-11-2007, 06:39
widziałam duzo ciemnych kuchni, ładnie zaaranżowane oświetlenie + dodatki i całość może pięknie wyglądać.
Natomiast wiele zależy od układu i projektu kuchni, ile szafek wiszących, jakich rozmiarów?

anna-maria3
14-11-2007, 07:00
GGGosik, u mnie ten sam problem... Zresztą, pisałam już o tym na wnętrzach i w dzienniku... Mam ciemny (czekoladowy) front, do tego panel Woodstock w odcieniach brązu i jeszcze marzą mi się dwie malinowe ściany, które wspólgrając z frontem wyglądają na ciemne... Do tego jasny klonowy blat, kawalek blatu na ścianie (pod okapem) no i sporo oświetlenia... Mam okno od południa i kuchnię pólotwartą na salon więc mam nadzieję, że nie wyjdzie z tego ponurak :-?

Ale troszkę inspiracji kolorystycznej zaczerpnęłam z kuchni w salonie BRW i tam jakoś aranzacja nie wydała mi się ponura, chociaż jest ciemna...

http://img179.imageshack.us/img179/5446/hpim3658ju1.jpg

http://img145.imageshack.us/img145/3056/hpim3659eq9.jpg

Myslę, ze to w dużej mierze kwestia gustu i tego, w jakich pomieszczeiach dobrze sie czujesz... Ja zaryzykuję... W ostatecznosci, jak wyjdzie tragicznie, przemaluję ścianę na jakiś jasny beżyk i będzie jaśniej...
No i dojdą jeszzce dodatki, jakaś jasna firanka, albo roleta rzymska, może jakiś obrusik albo serwetka... Będzie dobrze ;)

Heath
14-11-2007, 07:16
Zajrzyj do dziennika Zaba_goni, ona ma ciemną kuchnię, super!

ochikarka
14-11-2007, 08:33
wiesz tak ja pisałaś jeżeli będzie jasny blat, dużo oświetlenia i inne fajne dodatki np na ścianie zamiast płytek szkło mleczne , uchwyty jakieś fajowe chromowane - to będzie super

GGGosik
14-11-2007, 09:50
wiesz tak ja pisałaś jeżeli będzie jasny blat, dużo oświetlenia i inne fajne dodatki np na ścianie zamiast płytek szkło mleczne , uchwyty jakieś fajowe chromowane - to będzie super

Pokaże Wam, co sobie umyśliłam:
http://fotoforum.gazeta.pl/3,0,947383,2,4.html
(nie potrafię wstawić zdjęcia z tamtego serwera).
Mam już kupione ciemne płytki na podłogę.
Co Wy na to?
Lodówka side-by-side jest tu niewidoczna, bo będzie stała
przy słupie nośnym po prawej stronie "szafy" oddalona ponad 1 m
(obudowana po bokach gk i nad nią też szafka).
Na ścianie chciałabym dać panel inox i chciałam nad nim
dać jeszcze jasną płytkę, ale w studio powiedzieli, że będzie mdło
i powiedzieli, żebym wstawiła pas płytki z podłogi...
No i?

Pozdrawiam, GGGosik[/list][/code][/url]

anna-maria3
14-11-2007, 10:04
Goniu, według mnie wygląda pięknie :)
Przynajmniej masz stonowaną podłogę, bo u mnie nie dość, że krzyczą, że ciemno, to jeszcze pstrokato ;)
Bomba :) Oczywiscie decyzja należy do Ciebie, ale ja bym sie nie wahała...

acca5
14-11-2007, 10:25
http://www.wnetrzadlakazdego.com.pl/img/p11.jpg

acca5
14-11-2007, 10:26
http://www.wnetrzadlakazdego.com.pl/img/p04.jpg[/img]

acca5
14-11-2007, 10:28
http://www.wnetrzadlakazdego.com.pl/img/p21.jpg
Mi się podobają ciemne kuchnie

agnieszkakusi
14-11-2007, 10:30
ciekawe czy na tych płytkach nie będzie widać każdej kropli wody, każdego okruszka :-?

acca5
14-11-2007, 10:43
http://www.wnetrzadlakazdego.com.pl/img/zz4.jpg

acca5
14-11-2007, 10:45
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/0/ph/gd/7shz/DKaKVcszqIa7sb7KbB.jpg
bardzo fajna kuchnia, ciemny pas jak najbardziej

motyczka
14-11-2007, 10:49
osobiście mam ciemną kuchnię - co prawda w stylu klasycznym, ale nie uważam żeby było zbyt ciemno....parkiet tez mam jesion, gresy beżowe, jasny blat i duużo okien....jak dla mnie ten zestaw jest idealny :D

http://images33.fotosik.pl/1/b17d3e3dd71e972fmed.jpg

pozdrawiam :)

ochikarka
14-11-2007, 11:40
GGGosik projekt jest super a tak na marginesie mam też taki okap tubę FABER 37 - czeka na montaż

GGGosik
14-11-2007, 14:03
GGGosik projekt jest super a tak na marginesie mam też taki okap tubę FABER 37 - czeka na montaż

Dzięki Wam za pocieszenie, bo teraz mam (już 12 lat) kuchnię biało-szarą
i od dawna marzyła mi się kuchnia w brązach.... Teraz ten kolor jest modny,
dlatego wszyscy mi odradzają, bo będę miała na jedno kopyto, jak inni.

Ochikarka: też brałam pod uwagę okap Faber Cylindra, ale niestety
będzie za wysoki do mojej kuchni, ale studio zaproponowało mi
wcale nie tak zły odpowiednik (może nawet lepszy) firmy Elica (Stone).

Dzięki acca5 za zdjęcia :) Fajne kuchnie, ale ja właśnie będę miała ciemny
gres na podłodze, a na tych zdjęciach wszędzie jasno....

Agnieszkakusi: pewnie będzie widać brud, jeszcze w dodatku płytki
są matowe... ale może przeżyję :) Na szczęście nie są całkiem gładkie,
tylko w takie paski
http://fotoforum.gazeta.pl/3,0,922702,2,5.html
więc może nie będzie tak źle z okruszkami. Bardziej obawiam się śladów odcisków (stóp lub dłoni.... może ktoś będzie chciał chodzić na rękach
lub boso :)

Motyczka, ładne mieszkanko :) Ale też masz jasną podłogę w kuchni...
Mam zagwozdkę związaną z listwami przypodłogowymi... Widzę u Ciebie
listwy ujednolicone na jesion? A w kuchni jak podłoga? Bo nie wiem, jak
zrobić u siebie: brązowy gres przedpokój i kuchnia, a pokoje i salon jesion...

annamaria: mam w Tobie bratnią duszę :) To może do tych pstrokatych
podłóg daj mniej pstrokaty blat, ale też z baaardzo drobnymi "naleciałościami"?
Ale najważniejsze, żeby Tobie się podobało....

A jak myślicie, może dać te szafę po lewej stronie w bieli? Albo może tylko
te szafki dolne na wprost w bieli, kawie z mlekiem lub wanilii? Wtedy ciemny blat? Widziałam też takie rozwiązania...

Co Wy na to? :)
Pozdrawiam, GGGosik
Sama gryzę się ze sobą

Żelka
14-11-2007, 14:08
E pieknie to wyglada... Nie masz sie czego bac. :P
Tylko na ciemnej podlodze trzeba bedzie ciagle sprzatac. a na ciemnych meblach wiecej tez widac "paluszki" ... Ale cos za cos... Po prostu czesciej bedziesz tam sprzatac i wycierac...., ale bedziesz miec cos co Ci sie podoba...
Nie wiem czy zlew nie jest za blisko kuchenki. :roll: Jesli mozna go odwrocic, tak aby przy kuchence byla ta czesc z blatem, moim zdaniem bylo by lepiej....
Bo jak bedziesz gotowac cos, bedziesz musiala pilnowac aby Ci woda ze zlewu nie pryskala na plyte...., albo do garnka...
Wiesz tu gotujesz lub smazysz a tam myjesz w tym samym momencie.., a przy myciu pryska, wiadomo...
:roll: Ale tak w ogole, mi sie podoba... :P

anna-maria3
14-11-2007, 14:28
annamaria: mam w Tobie bratnią duszę :) To może do tych pstrokatych
podłóg daj mniej pstrokaty blat, ale też z baaardzo drobnymi "naleciałościami"?
Ale najważniejsze, żeby Tobie się podobało....

A jak myślicie, może dać te szafę po lewej stronie w bieli? Albo może tylko
te szafki dolne na wprost w bieli, kawie z mlekiem lub wanilii? Wtedy ciemny blat? Widziałam też takie rozwiązania...

Co Wy na to? :)
Pozdrawiam, GGGosik
Sama gryzę się ze sobą

Gosiu, miło mi bardzo :oops:

Blat będę miała jasny drewnopodobny, ale "sęki" widać minimalnie...
http://img212.imageshack.us/img212/4514/klonjasnywq8.jpg

Jeśli myślisz o ciemnym blacie, to chyba odradzę... Mam w domu kawałek mojego frontu i widzę, jak na nim paluszki widać :) na blacie będzie wyglądało to koszmarnie... Chyba jednak jasny jest praktyczniejszy...
Ja sama myślę o ciemnym blacie barku/stołu (z tej samej dechy co front), ale waham się właśnie ze względu na te widoczne odciski palców...
Oczywiscie mam na myśli blat laminowany, bo jesli myslisz o konglomeracie lub kamieniu to pewnie jest inaczej

Jeśli chodzi o białą szafę po lewej, to może wyglądać ciekawie, ale to będzie zupełnie inna kuchnia... Jaśniejsza, pewnie optycznie nieco większa, ale tez już nie taka ciepła, bo jednak brąz jest cieplejszy od bieli... :) :wink:

GGGosik
14-11-2007, 14:57
Gosiu, miło mi bardzo :oops:

Blat będę miała jasny drewnopodobny, ale "sęki" widać minimalnie...
http://img212.imageshack.us/img212/4514/klonjasnywq8.jpg

Jeśli myślisz o ciemnym blacie, to chyba odradzę... Mam w domu kawałek mojego frontu i widzę, jak na nim paluszki widać :) na blacie będzie wyglądało to koszmarnie... Chyba jednak jasny jest praktyczniejszy...
Ja sama myślę o ciemnym blacie barku/stołu (z tej samej dechy co front), ale waham się właśnie ze względu na te widoczne odciski palców...
Oczywiscie mam na myśli blat laminowany, bo jesli myslisz o konglomeracie lub kamieniu to pewnie jest inaczej

Jeśli chodzi o białą szafę po lewej, to może wyglądać ciekawie, ale to będzie zupełnie inna kuchnia... Jaśniejsza, pewnie optycznie nieco większa, ale tez już nie taka ciepła, bo jednak brąz jest cieplejszy od bieli... :) :wink:

No tak, ciemny blat wchodziłby u mnie w rachubę tylko, gdyby szafki stojące
(te na wprost) były jasne. Ja sama wolę jasne blaty, bo czytałam
już, ile jest roboty z ciemnymi :) (chyba, że są nakrapiane)
A materiał na blat: jeśli jasny-to kompozyt, jeśli ciemny-to granit.

Pozdrawiam, GGGosik

anna-maria3
14-11-2007, 15:02
No to chyba na granicie nie będą tak paluchy widoczne... Chociaż nie wiem, nie użytkuję...
Mi też kompozyty baaaaaaaardzo się podobają, ale chyba cenowo nie damy rady...
ile kosztowałby taki blat? Dwa kawalki, jeden mniej więcej 3m, drugi 3,6 m... Czy to się robi w jednym kawałku?

GGGosik
14-11-2007, 15:08
No to chyba na granicie nie będą tak paluchy widoczne... Chociaż nie wiem, nie użytkuję...
Mi też kompozyty baaaaaaaardzo się podobają, ale chyba cenowo nie damy rady...
ile kosztowałby taki blat? Dwa kawalki, jeden mniej więcej 3m, drugi 3,6 m... Czy to się robi w jednym kawałku?
Jest taki juz taki watek na forum dot. blatow komporytowych
i wypowiada sie producent i wylicza ceny, Almeb ma nick.
Skieruj sie do niego, bo to on wlasnie mi wycenial i u niego bym robila :)

GGGosik

anna-maria3
14-11-2007, 15:23
Gosia, dzięki :) Napisałam, chociaż przywykłam już do mojej deseczki w szufladzie ;)

GGGosik
14-11-2007, 21:45
A co powiecie o ergonomii? Bo wiele osób zarzuca mi jej brak...
(tzn. studiu). I jakie dać oświetlenie, jeśli kuchnia będzie połączona z salonem
i przedpokojem. Gdzie sufit podwieszany, a gdzie jakieś punktowe światła,
i czy pociągnąć któreś ze świateł na przedpokój lub salon.
Tutaj plan mieszkanka:
http://fotoforum.gazeta.pl/3,0,919352,2,11.html
i przypominam, że przy słupie nośnym ma stać side-by-side.

Z góry dzięki za wszelkie propozycje.
GGGosik

GGGosik
14-11-2007, 22:02
E pieknie to wyglada... Nie masz sie czego bac. :P
Tylko na ciemnej podlodze trzeba bedzie ciagle sprzatac. a na ciemnych meblach wiecej tez widac "paluszki" ... Ale cos za cos... Po prostu czesciej bedziesz tam sprzatac i wycierac...., ale bedziesz miec cos co Ci sie podoba...
Nie wiem czy zlew nie jest za blisko kuchenki. :roll: Jesli mozna go odwrocic, tak aby przy kuchence byla ta czesc z blatem, moim zdaniem bylo by lepiej....
Bo jak bedziesz gotowac cos, bedziesz musiala pilnowac aby Ci woda ze zlewu nie pryskala na plyte...., albo do garnka...
Wiesz tu gotujesz lub smazysz a tam myjesz w tym samym momencie.., a przy myciu pryska, wiadomo...
:roll: Ale tak w ogole, mi sie podoba... :P

Nie zauwazylam Twojego postu :)
W planie od prawej ma byc zmywarka, dlatego tam nie moze byc komora
zlewozmywaka. Ale jesli ta odleglosc jest za mala, to czy zwiekszy sie,
jesli dalabym szuflady pod plyta nie 90 cm tylko 120 cm?
Wtedy wymusiloby to wezsza szafke po szufladach i dalej zmywarka 60.
I jak? Daloby to wiecej miejsca miedzy plyta i zlewem?

Pozdrawiam, GGGosik

acca5
15-11-2007, 12:18
http://images34.fotosik.pl/45/3a9d8890b38da129med.jpg

acca5
15-11-2007, 12:18
:wink:

agnieszkakusi
15-11-2007, 12:42
GGGosik, odnośnie ergonomii:
w mojej firmie Indeco robiło meble do biura.Wg. projektanta wszystko zgodnie z ergonomią. Efekt był taki, że miejsce na kompa było tak małe i nie było wentylacji, że latem ugotował się twardy dysk :o Wysuwana półka pod kalwiaturę i myszkę pomieściła tylko klawiaturę. Wg. projektanta myszkę miałam przeciągnąć przez środek biurka i papiery wypisywać na kablu od niej (chyba).
Ta sama firma robiła mi meble do domu. Odradzali mi wyspę w kuchni, bo nie spełnione są zasady ergonomii, że odległość pomiędzy szafkami a wyspą powinna byc większa, bo...ergonomia. Uparłam się i powiedziałam im, że jak jeszcze raz usłyszę słowo ergonomia to zamówię meble w innej firmie. Podziałało. Kuchnia spełnia wszystkie moje oczekiwania, nie ma w niej w ogóle problemu z przejściem w jakimkolwiek kierunku (co sugerowali mi w Indeco). Wg mnie powinnaś popróbować w swojej kuchni (tej gdzie mieszkasz) jakie odległości są Ci potrzebne, żeby bez problemu w nowej funkcjonować.

GGGosik
15-11-2007, 19:02
GGGosik, odnośnie ergonomii:
w mojej firmie Indeco robiło meble do biura.Wg. projektanta wszystko zgodnie z ergonomią. Efekt był taki, że miejsce na kompa było tak małe i nie było wentylacji, że latem ugotował się twardy dysk :o Wysuwana półka pod kalwiaturę i myszkę pomieściła tylko klawiaturę. Wg. projektanta myszkę miałam przeciągnąć przez środek biurka i papiery wypisywać na kablu od niej (chyba).
Ta sama firma robiła mi meble do domu. Odradzali mi wyspę w kuchni, bo nie spełnione są zasady ergonomii, że odległość pomiędzy szafkami a wyspą powinna byc większa, bo...ergonomia. Uparłam się i powiedziałam im, że jak jeszcze raz usłyszę słowo ergonomia to zamówię meble w innej firmie. Podziałało. Kuchnia spełnia wszystkie moje oczekiwania, nie ma w niej w ogóle problemu z przejściem w jakimkolwiek kierunku (co sugerowali mi w Indeco). Wg mnie powinnaś popróbować w swojej kuchni (tej gdzie mieszkasz) jakie odległości są Ci potrzebne, żeby bez problemu w nowej funkcjonować.

:) Chyba masz rację, chociaż jesli chodzi o zlew, to chyba
rzeczywiscie za blisko plyty.... Zwieksze szafke z szyfladami, to zlew sie oddali :)

Pokaze Wam efekty :) Chociaz wciaz mysle o polaczeniu jasnego z brazem...
Zobaczymy...

POzdrawiam, GGGosik

tuuska1
23-11-2007, 20:43
Mam ciemne meble w kuchni , zamawiając właśnie takie miałam duże wątpliwości czy nie zaciemnią mi mieszkania. Efekt zupełnie mnie zaskoczył. Moje ciemne meble jakby podkreśliły jasność ścian . W sumie kuchnia jest jasna. Nadal oczywiście nie wiem czy to dobry wybór, myślałam też o czerwonych meblach lakierowanych na wysoki połysk, no ale zdecydowałam się na takie.

http://i15.tinypic.com/6sbwry8.jpg

http://i15.tinypic.com/80liyhs.jpg

motyczka
24-11-2007, 15:05
Motyczka, ładne mieszkanko :) Ale też masz jasną podłogę w kuchni...
Mam zagwozdkę związaną z listwami przypodłogowymi... Widzę u Ciebie
listwy ujednolicone na jesion? A w kuchni jak podłoga? Bo nie wiem, jak
zrobić u siebie: brązowy gres przedpokój i kuchnia, a pokoje i salon jesion...


bardzo mi miło...przepraszam, ze tak późno odpisuje :)
dobrze zauważłaś listy drewniane jesionowe...a podłoga w kuchni to gresy beżowe w starym kamiennym stylu...na moim wątku gdzieś jest ich zblizenie...
do ciemnych mebli i jesionu zrobiłabym jednak jasne podłogi... :)

pozdrawiam :)

GGGosik
24-11-2007, 16:34
Witam,

ja dawno juz zamówiłam ciemny gres (brąz) i dwa tyg temu
przywiozłam do domu ...
Wiec podłogi nie zmienię....
tuuska1: Piękna ta Twoja kuchnia :)
Właśnie takie mebelki chyba będę miała,
ale do tego ciemna podłoga...
Może czymś ją ożywię... zobaczę...
Pozdrawiam, GGGosik

speek
25-11-2007, 16:49
Piekna kuchnia a ja wypowiadam sie jako praktyk uzytkujacy tak ciemna kuchnie.Sidolux na podlogi a na fronty szafek warstwa wosku aby ie bylo widac kropel po wodzie.I wszystko ok!.Praca nie trudna.Uzyj odpowiednich preparatow.Mniej absorbujacej pracy.

bobi78
25-11-2007, 17:05
My mamy ciemna kuchnie i ciemne płytki, efekt ponizej:

http://images31.fotosik.pl/56/cf866c20bdcb0491.jpg (www.fotosik.pl)

GGGosik
25-11-2007, 20:13
Piekna kuchnia a ja wypowiadam sie jako praktyk uzytkujacy tak ciemna kuchnie.Sidolux na podlogi a na fronty szafek warstwa wosku aby ie bylo widac kropel po wodzie.I wszystko ok!.Praca nie trudna.Uzyj odpowiednich preparatow.Mniej absorbujacej pracy.

A jakiej firmy ten wosk? Do forniru na szafkach, tak w ogóle?

GGGosik
25-11-2007, 20:16
My mamy ciemna kuchnie i ciemne płytki, efekt ponizej:



O, właśnie coś takiego wyjdzie u mnie :) Super było
zobaczyć efekt :) Fajnie!
Jeśli mogę mieć pytanko.... Co to jest na suficie?
W tych "rynienkach"? Szkło, pleksi? Świetlówki?

Z góry dzięki za odp.
Pozdrawiam, GGGosik

kubaimycha
25-11-2007, 20:41
My mamy ciemna kuchnie i ciemne płytki, efekt ponizej:

http://images31.fotosik.pl/56/cf866c20bdcb0491.jpg (www.fotosik.pl)
Bobi78 czegoś takiego, jak masz na suficie szukam do oświetlenia łazienki...Jak dotąd bezskutecznie, mimo pytania na Forum...
Zdradź mi, jak jest to zrobione lub czy są to gotowe oprawy...
Z góry dziękuję :)

bobi78
25-11-2007, 20:57
Sufit i oświetlenie to własny pomysł i wykonanie ! :D
Sufit jest obnizony z płyt GK i pozostawione są wneki w których zamontowane są świetlówki zakryte płyta pleksi.

GGGosik
25-11-2007, 21:15
Sufit i oświetlenie to własny pomysł i wykonanie ! :D
Sufit jest obnizony z płyt GK i pozostawione są wneki w których zamontowane są świetlówki zakryte płyta pleksi.

Ha, tak myślałam :)
Ale jak tę pleksi zamontowaliście?
Jak ją zdejmować?
Z góry dzięki za podp. GGGosik

kubaimycha
25-11-2007, 21:17
Sufit i oświetlenie to własny pomysł i wykonanie ! :D
Sufit jest obnizony z płyt GK i pozostawione są wneki w których zamontowane są świetlówki zakryte płyta pleksi.

Ha, tak myślałam :)
Ale jak tę pleksi zamontowaliście?
Jak ją zdejmować?
Z góry dzięki za podp. GGGosik

...też dociekam, jaki sposób montażu pleksi...

bobi78
25-11-2007, 22:19
pleksi leży na aluminiowych kątownikach przykreconych do płyt GK. Aby ją zdemontowac wystarczy ja podnieść w głąb wneki i wysunąć.

GGGosik
26-11-2007, 15:04
Dzięki za info :)

LuMa
28-11-2007, 08:05
bobi78, bardzo fajny sufit. Ja mam zamiar zrobić coś podobnego wzdłuż jednej ze ścian w salonie. Tylko zamiast pleksi chciałam użyć mlecznego szkła. Teraz myślę, że Twoje rozwiązanie jest lepsze, bo bezpieczniejsze. Ja chcę, żeby szkło/pleksa tworzyła z sufitem jedną płaszczyznę. Czy u Ciebie jest podobnie? Zastanawiam się, jak są ukryte profile.
Pozdrawiam

bobi78
28-11-2007, 10:05
bobi78, bardzo fajny sufit. Ja mam zamiar zrobić coś podobnego wzdłuż jednej ze ścian w salonie. Tylko zamiast pleksi chciałam użyć mlecznego szkła. Teraz myślę, że Twoje rozwiązanie jest lepsze, bo bezpieczniejsze. Ja chcę, żeby szkło/pleksa tworzyła z sufitem jedną płaszczyznę. Czy u Ciebie jest podobnie? Zastanawiam się, jak są ukryte profile.
Pozdrawiam

profile nie sa ukryte ale pomalowane na kolor sufitu

LuMa
30-11-2007, 11:50
profile nie sa ukryte ale pomalowane na kolor sufitu
Dzięki za odpowiedź.

GGGosik
30-11-2007, 15:15
Metalowe profile? To czym się je maluje? Nie będzie później odpryskiwać farba,
jak się te profile pomaluje tą samą farbą, jak sufit?

bobi78
30-11-2007, 19:40
Metalowe profile? To czym się je maluje? Nie będzie później odpryskiwać farba,
jak się te profile pomaluje tą samą farbą, jak sufit?

Profile są aluminiowe malowane proszkowo w kolorze RAL.