PDA

Zobacz pełną wersję : Ochrona przeciwprzepi?ciowa



pingo
07-08-2003, 10:12
Pewnie część z was ma już za sobą wyposażenie rozdzielnicy elektrycznej. Mam pytanie jak rozwiązaliście kwestię ochrony przed przepięciami? Ile stopni ochrony zastosowaliście, jakich firm urządzenia, gdzie ulokowaliście ochronniki, ile was ten biznes kosztował itp. itd. Nie mam zaufania do swojego elektryka, boję się że wstawi mi jakieś drogie cacko które niekoniecznie będzie stanowić prawdziwą ochronę.

YEYO
07-08-2003, 12:00
Prawdopodobieństwo zadziałania ochrony przepięciowej jest raczej małe. Jeżeli chodzi o cacka to: pierwszy stopień powinnien dać Zakład Energetyczny - odgromniki ale nie wiem czy instaluje wszędzie raczej chyba nie. Powinien przy przejściu z linii napowietrznej na kablową już na słupie. Drugi stopień ochronnik możesz dać sam. Ja kupiłem na Allegro francuski z odzysku za 95 zł na 3F+N - w sklepie to kilkaset złotych. Powiem ci jeszcze że żadne cacko nie zabezpiecza w 100%. Jeżeli masz np. komputer i do niego podłączony np. modem lub internet z kablówki to przy odpowiednim wyładowaniu i tak ci się może zniszczyć, nawet jak dasz wiele stopni w instalacji. Najlepsza ochrona to w czasie burzy rozpiąć urządzenia do których przychodzą niezależne linie.

Slawek :)
07-08-2003, 12:15
Święta racja, jedynym sposobem jest wszystko porozłanczać.
Pracuję w niemieckiej placówce naukowej, która ma wszystkie drogie bajery odgromowe na kablach elektrycznych, a i tak po wyjątkowo obfitej w wyładowania burzy czerwcowej szlag trafił część sprzętu komputerowego i wewnętrznej sieci bo... silne wyładowanie przywalilo w grunt (skalisty) obok kabla łączącego instytut z serwerem uniwersyteckim.
Po tym wydarzeniu pracownicy są proszeni każdorazowo o odłączenie wszystkich wtyczek z kompów gdy zapowiadane są burze. :lol:

pipico
07-08-2003, 12:24
Ograniczniki przepięć - klasa C, Maks. dopuszczalne napięcie pracy Uc - 280 VAC, In (8/20)&s - 20 kA, 4 bieguny, zamontowane za licznikiem, przed różnicówką. 320zł(4biegunowe). Firma Moeller.

pingo
07-08-2003, 12:40
Niestety nie zawsze da się powyłączać urządzenia, burze często pojawiają się zupełnie niespodziewanie i może nikogo nie być w domu. Z tego względu wolałbym jednak mieć jakąś ochronę, nawet jeśli skuteczność jest daleka od 100%.
pipico - czy wystarcza sam ogranicznik klasy C, czy też ochrona klasy B jest niezbędnym wymogiem prawidłowości działania systemu? Z tego co wiem problemem jest konieczność zachowania 10-metrowego odstępu pomiędzy ogranicznikami klasy B i C?

tom soyer
07-08-2003, 12:57
ochrona przeciwprzepieciowa musi byc wielostopniowa z zachowaniem odleglosci, grubosci kabli, polaczen PE, N itd ... i nie daje 100% pewnosci ale o wiele wieksza niz kiedy jej niema.

Yeyo - energetyka nie chroni przeciwprzepieciowo swoich urzadzen wiec tym bardziej nie bedzie chronic naszych. nie mow wiec ze Panstwo Energetyka cos "musi".

YEYO
07-08-2003, 13:02
Masz przyłącze napowietrzne czy kablowe? A o Energetyce pisałem że powinna a nie "musi". Ale tak jest niestety z monopolem.

pipico
07-08-2003, 13:04
Ograniczniki przepięć przeznaczone do montażu w instalacji elektrycznej o napięciu do 1000V
podzielono na 4 klasy:
● Klasa A: ogranicznik przepięć stosowany w liniach napowietrznych.
Przeznaczenie: ochrona przed przepięciami atmosferycznymi i łączeniowymi.
Miejsce montażu: linie elektroenergetyczne niskiego napięcia.
● Klasa I (B): ogranicznik przepięć chroniący przed prądami udarowymi.
Przeznaczenie: ochrona przed bezpośrednim oddziaływaniem prądu piorunowego (wyrównywanie
potencjałów w budynkach), przepięciami atmosferycznymi oraz wszelkiego rodzaju
przepięciami łączeniowymi.
Miejsce montażu: miejsce wprowadzenia instalacji do obiektu budowlanego posiadającego
instalacje odgromową; złącze, skrzynka obok złącza, rozdzielnica główna.
● Klasa II (C): ogranicznik przepięć.
Przeznaczenie: ochrona przed przepięciami atmosferycznymi indukowanymi, przepięciami
łączeniowymi wszelkiego rodzaju, przepięciami „przepuszczonymi” przez ograniczniki przepięć
klasy I.
Miejsce montażu: rozgałęzienia instalacji elektrycznej w obiekcie budowlanym; rozdzielnica
główna, rozdzielnica oddziałowa, tablica rozdzielcza.
● Klasa III (D): ogranicznik przepięć.
Przeznaczenie: ochrona przed przepięciami atmosferycznymi indukowanymi i łączeniowymi.
Miejsce montażu: gniazda wtykowe, puszki i kanały kablowe w instalacji oraz bezpośrednio
w urządzeniach.

Spisane z katalogu, jeżeli odległość jest za mała to stosuje się indukcyjność odsprzęgającą.

Te wszystkie mądrości przeczytałem w http://www.moeller.pl/budynek/broszury/poradnik.pdf , mam zastosowane tylko C, bo to na razie plac budowy, ale też musiał mieć takie zabezpieczenie. Energetyka się boi, że mi betoniarkę piorun uszkodzi :wink:

krzysztofh
07-08-2003, 13:09
Oprócz komputera jest jeszcze piec gazowy, który jest nie mniej wrażliwy (jego elektronika) niż komputer oraz system alarmowy. Niektórzy maja w domu faksy itp. Dla zwiększenia skuteczności ochrony należy zastosować również stopień ochrony przeciwprzepięciowej D (dla wybranych odbiorników).
Dodatkowo linia telefoniczna powinna być zabezpieczona odpowiednimi ochronnikami (druciki w niej w przypadku indukcji pochodzącej od pośredniego wyładowania zachowują się podobnie jak kable w instalacji energetycznej - elektrycznej).
Aby zagwarantować skuteczność ochrony klasy D trzeba bezwzględnie zastosować stopnie C i B (te już mogą być w złączu kablowym lub na słupie w przypadku przyłącza napowietrznego).
Wszystko dobrze połączone, zachowane przekroje kabli PE i ich dobre połączenie z uziomem.

pingo
07-08-2003, 13:19
Moje przyłącze (jeśli się go w tym życiu doczekam) ma być realizowane linią napowietrzną ok. 160 m, potem skrzynka na granicy działki i linia kablowa ok. 50 m do budynku. W rozdzielnicy wstawię na pewno ogranicznik klasy C, nie wiem co klasą B? Czy ogranicznik powinien być w skrzynce - słyszałem że energetyka nie zezwala często na instalowanie dodatkowych urządzeń w "swojej" skrzynce.

YEYO
07-08-2003, 13:32
COś się sknociło

YEYO
07-08-2003, 13:32
Jeżeli masz 50m kabla to jest gdzie wstawić odgromnik "B" i ochronnik "C" . Złącze kablowe jest Zakładu ale nad nim skrzynka z licznikiem i zabezpieczeniami już jest twoja (sam kupujesz) i problemów być nie powinno aby wstawić odgromnik. Tylko jeden niuansik. Odgromnik musi mieć uziemienie, ochronnik zresztą też.

pingo
07-08-2003, 13:38
Jak powinno być zrealizowane takie uziemienie? Czy wystarczy 5-ta żyła przewodu zasilającego czy konieczne jest odrebne uziemienie?
Czy koszt odgromnika klasy B jest podobny do ochronnika C?

YEYO
07-08-2003, 14:12
Z lini napowietrznej dostaniesz 3F+N. Teraz się zastanawiam gdzie będzie podział na przewód neutralny i ochronny. Jeżeli w złączu kablowym to musi być uziemienie. Zakład najczęściej odwala fuszerkę. Prowadzi uziemienie bednarką od ostatniego słupa jeżeli jest blisko razem z kablem. Jest to takie sobie uziemienie. Najlepszym rozwiązaniem jest uziom szpilkowy np. firmy GALMAR ale to kilkaset zł zależnie od długości (czyli właściwości gruntu). I tak sobie myślę że 50m kabla od rozdzielnicy do domu to jest troszkę. Czy nie trzeba będzie robić dodatkowego uziomu przy budynku, a może ciągnąć bednarkę razem z kablem?. Jaki kabel ma być na tym odcinku 50m? Masz jakiś projekt czy coś? Jeżeli chodzi o ceny odromników i ochronników to nie pamiętam może coś znajdziesz w necie lub ktoś inny się wypowie.

pingo
07-08-2003, 14:21
Mam wypuszczony z budynku kabel 5x10mm2. Mój elektryk twierdzi że nie trzeba dodatkowego uziomu przy budynku, bo załatwia to 5 żyła. Yeyo, poradź jak ty byś to rozwiązał.

YEYO
07-08-2003, 14:29
Ja bym zrobił tak. Ponieważ na dzień dzisiejszy nie wiem czy uziom, który zrobi Zakład będzie solidny od tablicy w budynku wyprowadziłbym 1x16mm2 linkę na zewnątrz gdzie ewentualnie mógłby być uziom. Koszt niewielki. Po budowie przyłącza należy dokonać pomiarów rezystancji uziemienia. Jeżeli wartość będzie za duża to można będzie wykonać dodatkowy uziom przy budynku i podłączyć do wyprowadzonej linki.

07-08-2003, 20:08
mam pytanie jako laik,

czy te ograniczniki klasy B, montowane już w skrzynce zakłada się 1 szt. dla każdej linii w domu np. 1. piec co/cwu, 2. centralka alarmu, 3. zasilanie sieci komputerowej itd.
czy też wystarczy pod jeden ogranicznik podpiąć np. 2-3 lub 4 linie ?

Kurcze mam z 15 linii i wydałbym majątek :cry:
CZ.

YEYO
07-08-2003, 21:11
Ochronnik jest to taki zaspół zabezpieczeń - 4 modułów po jednym na każdą fazę i jeden na przewód neutralny. Ochronnik montuje się przed zabezpieczeniem różnicowoprądowym. Jest to jeden kompletny ochronnik na cały budynek. Podział na poszczególne obwody jest za ochronnikiem. Istnieje możliwość zastosowania dodatkowego zabezpieczenia już w samych gniazdkach, ale ma sens przy zastosowaniu 2 pierwszych stopni odgromnika i ochronnika.

07-08-2003, 22:05
czyli jak dobrze rozumiem to ;

wpierw jest ten I stopień ( C ) 1 szt. w szawce z licznikiem przy ogrodzeniu - jak ZE pozwoli ...
jak nie pozwoli to w szafce z innymi bezpiecznikami w domu.

później za nim jest II stopień ( B ) 1 szt. w szawce tej w domu.

później jest róznicowoprądowy np. 2 szt. dla linii 16 A i 25A np. 30mA

a później to już tylko te "S 1P 6KA-B16" lub "S 1P 6KA-B25"

???

CZ.

Z tymi symbolami to taki mądry nie jestem w tym temacie, tylko mam popisane ...

krzysztofh
08-08-2003, 06:26
Gościu odwrotnie, jeżeli można się włączyć do dyskusji.
W skrzynce odgromnik B, w rozdzielnicy ochronnik C i dla wrażliwych odbiorów w gniazdku D lub w przypadku Moelera można dać również D w rozdzielnicy bez konieczności montażu elementu indukcyjnego, który jest niezbędny dla asortymentu firmy Dehn (droga) jeżeli pomiędzy ochronnikiem C i D nie będzie kabla o długości przynajmniej 15m (podobnie B i C (ta sama odległość) ale tą już łatwiej uzyskać zważywszy odległość skrzynki od rozdzielnicy w budynku.
Jeżeli chodzi o uziom, to polecam zrobić uziom otokowy wokół budynku i jeżeli będzie taka konieczność wesprzeć go szpilką. Od uziomu prowadzi się bednarkę do skrzynki w linii ogrodzenia. To jest chyba najlepszy sposób. Polecam również wykonanie instalacji odgromowej, choć w przypadku budynków jednorodzinnych nie jest to wymagane przepisami. Ja ją zrobię jak tylko położą dachówkę, za ok. 2000zł wolę spać spokojnie a nie drźeć przy każdej burzy. W TV pokazują czasem skutki działania pioruna w budynkach bez odgromówki. Wielu to ignoruje myśląc że w mój dom na pewno nie trafi. Ale te wywody pozostaweiam osobistym rozważaniom.
Zaznaczę tylko, że decyzja o montażu instalacji odgromowej pociąga za sobą konieczność instalowania zabezpieczeń przeciwprzepięciowych.
Pozdrawiam

08-08-2003, 07:07
Cześć!
Pipico naświetlił jakie są klasy ochronników przepięciowych.
Do w miarę skutecznej ochrony niezbędne są dwie klasy ochronników B i C.
Pierwszą stosujesz w skrzynce licznikowej, drugą w rozdzielnicy - to już było powiedziane. Co do indukcyjności pomiędzy nimi, uzyskuje się ją poprzez odpowiednio długi kabel pomiędzy licznikiem a rozdzielnicą, bądź wsadzając dodatkowe indukcyjności - tak, ale [u][b]niekoniecznie.
Nie będę operował symbolami, bo nie pamiętam, ale chociażby nowa linia przepięciówek OBO BETTERMANN nie wymaga dużej indukcyjności (jak poszukacie np. u DEHN-a, też pewnie coś się znajdzie).
Jak masz internet przez telefon, to też są ochronniki przepięciowe wbudowane w gniazdka telefoniczne (wiem że ma to BETTERMANN - akurat trochę znam ich katalog).
Dwustopniowa przepięciówka - moim zdaniem zdecydowanie tak, reszta to kwestia możliwości wydania kasy.

Tak naprawdę przepięcie może pójść inną stroną. Przykład:
Znajoma miała poprowadzone dwa przewody instalacji elektrycznej kominowym przewodem wentylacyjnym. Jakiś kretyn , który montował u niej antenę, puścił przewód antenowy tymże kominem. Burza, prąd udarowy w przewodzie antenowym zaindukował napięcie w przewodach idących po kominie. Skutek: Spalone dwa przewody elektryczne oraz kilka urządzeń w domu. Gdybym nie widział, to bym nie uwierzył :o

Pozdrawiam

KrzysiekSw
08-08-2003, 07:10
Ten ostatni gość to ja

pingo
08-08-2003, 07:29
Ochronnik jest to taki zaspół zabezpieczeń - 4 modułów po jednym na każdą fazę i jeden na przewód neutralny.
Czy odgromnik klasy B ma taką samą konstrukcję?

KrzysiekSw
08-08-2003, 07:48
Tak

08-08-2003, 08:34
wielkie dzięki,

teraz już wiem czego mogę chcieć i/lub potrzebować ...
a wykonanie oczywiście zlecę specjaliście.

CZ.

pingo
08-08-2003, 09:34
Ja również dziękuję za rzeczowe porady. Znalazłem stronę z obszernymi poradami nt. ochrony przeciwprzepięciowej www.etipolam.com.pl - polecam.