PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja- jaki system



Pingwin
07-08-2003, 10:57
Doradzcie proszę, jaki system wentylacji wybrać. Mam dom parterowy i gdyby budować kominy do każdej łazienki i garderoby byłoby ich za dużo

januszek
07-08-2003, 12:49
mechaniczną zbilansowaną

Pymar
09-08-2003, 21:33
mechaniczną zbilansowaną

Mógłbyś rozszerzyć swą odpowiedź ?
pozdrawiam

09-08-2003, 22:03
jeśli można włączyć się do dyskusji,

wentylacja grawitacyjna oparta jest najprościej ujmując na wędrówce ciepłego powietrza do góry. Pomaga w tym komin ( ciąg kominowy ). czyli kratką u dołu budynku lub poprzez okna ( nawiewniki ) wciągane jest powietrze świeże, a kanałem wentylacyjnym kominowym, wyciągane do góry. Warunki atmosferyczne sprawiają czasem, że ciąg może być odwrócony.

Wentylacja mieszana, nawiew bądź wyciąg realizowany jest za pomocą wentylatora.

Wentylacja mechaniczna,
nawiew i wywiew realizowany jest za pomocą wentylatorów.
To że jest zbilansowana, oznacza że nawiew równy jest wyciągowi.
W praktyce realizuje sie niewielkie nadciśnienie w domu, to znaczy, że nawiew jest nieco większy.

Do wentylacji mechanicznej można podłączyć rekuperator i np. gruntowy wymiennik ciepła.

zajrzyj tutaj :
http://www.wentylacja.com.pl/projektowanie/index_projektowanie.asp

Poczytaj także wątki o GWC, rekuperatorze.

CZ.

KrzysiekS
11-08-2003, 10:00
Zdecydowalem sie na nawiewną z GWC, a wywiew tradycyjnymi kominami z kazdego pomieszczenia.

Nie zrobie nawiewno - wywiewnej, gdyz wg mnie to sie nie oplaca, a swieze powietrze zapewni mi wentylacja nawiewna z GWC - rura fi 200 1,8 do 1,4 m pod powierzchnią ziemi i dlugosci ponad 50 mb (juz prawie wykonana, pozostał mi jeszcze zakup czerpni i wentalatora)