PDA

Zobacz pełną wersję : dom z drewna czy z cegły



wodack
15-11-2007, 18:53
zastanawiam sie z narzeczona nad budowa domu z drewna - szkielet drewniany. dom budowany w wielkopolsce, ok.80-100m2, 3 pokoje, parterowy, bez bajerow. czy moze jednak budowac z cegly? za kazda wskazowke bedziemy wdzieczni

Barbossa
15-11-2007, 18:56
za kazda wskazowke bedziemy wdzieczni
skoro tak
najlepiej buduj z ..... (wpisz dowolne, pierwsze lepsze, najtańsze)

beton44
15-11-2007, 19:07
jak to bywa są wady i zalety, na przykład domy drewniane są tańsze przy odsprzedaży od murowanych, ale też są o wiele tańsze w budowie od murowanych, tak więc jak rozpatrujesz wątek ekonomiczny to już wiesz co wybrać

:o :o :o :o :o :o :o :o

I.W.
15-11-2007, 19:12
jak to bywa są wady i zalety, na przykład domy drewniane są tańsze przy odsprzedaży od murowanych, ale też są o wiele tańsze w budowie od murowanych, tak więc jak rozpatrujesz wątek ekonomiczny to już wiesz co wybrać

:o :o :o :o :o :o :o :o
popieram

Red72
15-11-2007, 20:03
Nie jest tak wcale różowo.Szkielet,bal wcale nie są tańsze.Wprost przeciwnie,niestety.

ila66
15-11-2007, 20:10
albo fachwerk
http://images31.fotosik.pl/46/f6ac1819bf1e74df.jpg

Badija
16-11-2007, 06:47
W domu najdroższy jest etapy wykończeniówki.
Nie robiłam kalkulacji na stan surowy drewniany lub murowany. Z doświadczenia przy budowie poprzedniego domu wynika jednak, że stan surowy to ok. 1/3 kosztów. Nawet jeśli tam są różnice na korzyść budynku drewnianego, to i tak "topią się" w kosztach wykończeniówki. Sądzę, że firma, która proponowała postawienie za 300 000 domu szkieletowego zamierzała użyć słabszych materiałów na dach, na okna itp. niż używasz ty sam. Stąd wzięła się ta różnica, a nie z różnicy postwienia ścian.

Nie zdecydowałabym się na budowę drewniaka szkieletowego. Obok kosztów dochodzi jeszcze doświadczenie budowlańców (którego w Polsce nie ma, bo nie jest to trechnologia często stosowana) i akustyczność ścian (mieszkałam w takim domu w Stanach).

Chyba że mieszkasz na pogórzu, masz dostęp do tańszego drewna, dobrej ekipy i budowałbyś z bali.

Red72
16-11-2007, 07:36
Obok kosztów dochodzi jeszcze doświadczenie budowlańców (którego w Polsce nie ma, bo nie jest to trechnologia często stosowana)

Z tym nie jest tak do końca.Są doświadczone firmy,ale jeśli chodzi o terminy to minimum rok czekania,niestety.

tom17
16-11-2007, 13:53
Taki mały dom może być ultraciepły/ekonomiczny. Wybierając technologię szkieletową chyba łatwiej to osiągnąć. Na wątkach o ciepłych domach pojawiaja się różne kosztowne pomysły jak uniknąć mostka termicznego na połaczeniu ściany z fundamentem - w szkielecie wydaje się to być dużo prostsze. :roll:

michall.m
16-11-2007, 17:28
Może troszke pomogę, dzieląc się swoim doświadczeniem: zbudowałam domek z tą firmą www.juhas.com.pl, terminy długie, ale cena i solidność bez zastrzeżeń, no i ta szybkość budowy :D
Ja jestem zadowolona, bo z cegły za takie pieniądze nigdy bym nie postawiła... i w zasadzie tyle mogę powiedzieć :wink:

wodack
16-11-2007, 18:12
dzieki aniu za te namiary. mowia ze gorale najlepiej znaja sie na rzeczy. tylko czy nam ceprom też dobrze chate postawia :P

mowia ze jestem pracowity, ale czy przy pomocy przyjaciol zbuduje samodzielnie taki dom? czy lepiej postawic na firme?

prosze o wiecej zalet i wad budowy domu z bali i drewna

Wojciech Nitka
16-11-2007, 19:16
prosze o wiecej zalet i wad budowy domu z bali i drewna
Zapraszam - http://www.szkielet.pl/artykuly.php?show=wywiad oraz http://www.szkielet.pl/artykuly.php?show=porownanie

Poczytaj też "Poradnik dla budujących dom z drewna" na http://www.drewno.org

Miłej lektury.

ila66
16-11-2007, 19:38
Miłej lektury.

a o fachwerku tez sie mozna u ciebie dowiedziec
.... i jak to sie wogole nazywa po polsku "mur pruski" , czy inaczej ?

wodack
16-11-2007, 20:26
panie wojtku dzieki bardzo :) weekend przede mna, wiec czasu troche bede mial... zaglebiam sie zatem do lektury

Red72
16-11-2007, 20:29
Ależ tu bzdury lecą :evil: :evil:
Ale nic to,nie wtrącam się,bo nie mam siły.Głupota,albo reklama.

BTW.Jest już temat związany z balami i szkieletorami :D Nie lepiej tam pisać i czytać?

wodack
16-11-2007, 20:34
temat jest, prawda. chodzi mi tylko o rozwianie watpliwosci co do samego zamiaru budowy domu z drewna.... chce byc w miare pewien co do wyboru technologii

Red72
16-11-2007, 20:36
Sam musisz do tego dojść,nikt ci nie doradzi.Zasugeruje,ale to Ty będziesz i tak budowniczym :)

wodack
17-11-2007, 09:02
tak to moja kasa i pot wylany aby to postawic.... ale chetnie wyslucham opinii na ten temat. teraz i tak juz nic nie zrobie, moze kilka papierkow pozalatwiam. chcac to zrobic chcialbym wybrac projekt. tu wlasnie jest dylemat, z celgy czy z drewna. prosze o wypowiedzi. poczytam, poczytam i z narzeczona na cos sie zdecyduje :)