PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa domu na pochyłej działce ?



katka
07-08-2003, 14:38
Witam!

Mam pytanie do wszystkich budujących dom na skarpie, to znaczy na działce położonej na zboczu wzniesienia. Mam na oku ładną działkę, ale właśnie taką pochyłą. Nie wiem jeszcze jaki procent, tak na oko nie bardzo stroma, ale jednak jest dość znaczny spadek. I tu rodzi się moje pytanie, czy dużym utrudnieniem jest posadowienie domu w takich warunkach? Dom ma być bez podpiwniczenia, czy znacznie większe będą koszty takich, że tak powiem "krzywych" :wink: fundamentów, czyli w części mocno wkopanych a w części dość wysoko odkrytych. Czy może są jeszcze jakieś trudności spowodowane takim właśnie nachyleniem działki?
Jestem laikiem, więc przepraszam za moje może głupie pytania, ale dopiero zaczynam wchodzić w temat budowania domu i jeszcze wiele rzeczy jest dla mnie czarną magią :roll: .

YEYO
07-08-2003, 14:51
A jak w planie zagospodarowania terenu usytuowana jest droga? Tzn czy możliwa jest budowa kanalizacji tak aby nie wyszło że masz odprowadzać ścieki pod górkę bo tak się nie da. A widziałem już takie piękne działki, o mało jednej nie kupiłem.

katka
07-08-2003, 15:00
Droga jest na dole wzniesienia, czyli u stóp działki, ale dzięki za zwrócenie mi na to uwagi nie pomyślałam o tym :roll: .

Uller
07-08-2003, 15:14
Wydaje mi się że na takiej działce warto zrobić podpiwniczenie (może nawet z garażem). I tak z jednej strony będziesz musiał zrobić dość wysoki fundament. Nie będzie także problemu z odprowadzeniem drenażu.

piotr.nowy
07-08-2003, 15:31
Nie sądzę ,żeby pochyła działka (w granicach rozsadku) podnosiła koszty budowy. Większy koszt "krzywych" fundamentów podniesie ich cenę o pare procent ale fundamenty to tylko kilka procent ceny cąłej budowy, więc w ogólnym rozrachunku nie będzie to raczej znaczny wzrost kosztów (chociaż oczywiste jest ,że kazdy wzrost cen boli). Poza tym nie musisz robić krzywych fundamentów. Mozna wyrównać część działki pod domem -jeśli jest nie bardzo stroma, tzn "podsypać z przodu" albo "wybrać z tył". Rozwiązań jest kilka i trzeba je tylko odpowiednio przeliczyć i dopasować do konkretnej sytuacji.
P.S. Ścieki tez raczej nie są problemem, bo zawsze można uniezaleznić się od kanalizacji własną przydomową oczyszczalnią albo szambem. :wink:

hawkmoon
07-08-2003, 16:56
Katka, a gdzie ta działka, bo jak na Podkarpaciu to radziłbym sprawdzić czy to nie osuwisko

YEYO
07-08-2003, 17:38
Dobrze jest też wiedzieć jaki jest grunt. Jeżeli glina to woda opadowa będzie ci spływała w stronę domu. Musisz koniecznie zrobić drenaż. Nie słuchaj nikogo że niepotrzebny. Jeżeli grunt jest przewarstwiony i zróżnicowany to możesz mieć problem z posadowieniem ław na jednym rodzaju gruntu przy dużym spadku. Ale działka taka ma też swoje uroki. Trzeba tylko wszystko wybadać, popytać sąsiadów.

katka
07-08-2003, 18:05
Dzięki za wszystkie cenne informacje i sugestie, na pewno będę się na nich opierać. Postaram się wszystko sprawdzić przed zakupem, czyli jaki jest grunt itp. Za kilka dni pokaże działkę architektowi, który będzie nam robił projekt domu, niech się wypowie jak on to widzi.
Jak zapewne wiecie cennych informacji nigdy za wiele dlatego liczę na Was i jeszcze raz dziękuje za odpowiedzi :) .

katka
07-08-2003, 18:07
Katka, a gdzie ta działka, bo jak na Podkarpaciu to radziłbym sprawdzić czy to nie osuwisko


Nie, działka blisko Krakowa. Obok stoi już dom i to nie nowy.

hawkmoon
07-08-2003, 20:27
Gdzie blisko Krakowa?
Zaraz pod Krakowem zaczyna się strefa osuwiskowa.
To, że obok stoi dom o niczym nie świadczy. W Lachowicach też stało kilkanaście domów na stoku, niektóre staly nawet ponad sto lat, inne kilka, ale i tak wszystkie się zsunęły.

katka
07-08-2003, 21:33
Północny - zachód Krakowa początek Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Masz racje dom stojący obok o niczym nie świadczy. Zapewne bez geologa się nie obędzie. Dzięki za radę.

greg98
08-08-2003, 06:12
"P.S. Ścieki tez raczej nie są problemem, bo zawsze można uniezaleznić się od kanalizacji własną przydomową oczyszczalnią albo szambem."

Jeśli chodzi o oczyszczalnie, to ok. Ale jeśli idzie o szambo, to nie masz racji- domy z szambem muszą się podpinać pod kanalizacje.
Grzegorz

piotr.nowy
08-08-2003, 08:26
"P.S. Ścieki tez raczej nie są problemem, bo zawsze można uniezaleznić się od kanalizacji własną przydomową oczyszczalnią albo szambem."

Jeśli chodzi o oczyszczalnie, to ok. Ale jeśli idzie o szambo, to nie masz racji- domy z szambem muszą się podpinać pod kanalizacje.
Grzegorz
Nie kumam-Dlaczego wg ciebie domy z szambem muszą się podpinać do kanalizacji? Przecież szambo jest po to , żeby gromadzić gdzieś nieczystości jeśli nie można się ich pozbywać na bieżąco przy pomocy kanalizacji. :roll: .Chyba że się mylę.

Martula
08-08-2003, 08:29
Ja własnie buduję na pochyłej działce ok 1,5 m róznicy przy narożach po dłuższym boku (ok.11m). na granicy Bibic i Krakowa.Glina okropna po deszczach ślizga się człowiek jak na lodowisku."Wyszła" piwnica ok.25m2, ocieplam fundamenty 8 cm, folia kubełkowa na całości i drenaz wokół domu.Trzeba uważać, bo woda spływa ze stoku, ale wszystko jest do przejścia.W poprzek stoku planuję również drenaż na całej długości tuz przy ogrodzeniu i dość głęboki murek ogrodzeniowy.Powinno wystarczyć, działke mam bardzo ładnie połozoną i ogólnie jestem zadowolona.

Martula
08-08-2003, 08:30
I jeszcze jedno.Na ciężkim terenie gliniastym oczyszczalnia sie nie sprawdzi.

katka
08-08-2003, 08:48
Dziękuje za wszystkie cenne informacje i uwagi, wszystko skrzętnie notuje.

Jestem na samym początku ciężkiej drogi zwanej „budowa domu” i przyznam się szczerze jestem trochę przerażona :o .

hawkmoon
08-08-2003, 09:21
Jeśli na północny zachód to OK, południowy wschód - bardzo źle :-)
Na jurze problemy mogą być miejscowe - jest to co by nie było teren krasowy, możesz natrafić też na grunty gliniaste, wysadzinowe...

katka
08-08-2003, 09:34
Ufff, to mnie pocieszyłeś, czyli mam szanse na dobre grunty :) .
A tak a propos to jakie podłoże jest dobre w takiej sytuacji ?

greg98
08-08-2003, 11:24
"Nie kumam-Dlaczego wg ciebie domy z szambem muszą się podpinać do kanalizacji? Przecież szambo jest po to , żeby gromadzić gdzieś nieczystości jeśli nie można się ich pozbywać na bieżąco przy pomocy kanalizacji.Chyba że się mylę."

No niezupełnie tak. Jesli w poblizu idzie, lub bedzie szła, rura kanalizacyjna
to będzie trzeba się wpiąć w kanalizację. Nie dostanie sie pozwolenia na szambo.
Inaczej wygląda sprawa z oczyszczalnią- tu nie ma takiego wymogu.
Nie muszę chyba mówić, że podpięcie do kanalizacji oznacza zwiększenie wydatków na scieki.
Grzegorz

Martula
08-08-2003, 13:16
Nie masz racji.Wywóz szamba jest o wiele droższy niz kanalizacja, a ile z tym kłopotu.

katka
08-08-2003, 13:26
Też bym wolała uniknąć szamba, tym bardziej, że ponoć kanalizacja jest na działce, tylko teraz muszę sprawdzić gdzie. Dziś idę po mapki i numer działki a od przyszłego tygodnia sprawdzam wszystko szczegółowo.

hawkmoon
08-08-2003, 17:38
Katka, najlepsza jest lita skała :-) Juz w Biblii radzili budować domy na skale. Wtedy odpadnie ci problem ławy i głębokiej ściany fundamentowej, ale na to chyba nie ma szans.
W pobliżu skał wapiennych najczęściej występują rędziny - charakterystycznie rude, przechodzące w brąz gleby z kawałkami skał. Żle się w tym kopie ręcznie, ale domy stoją na tym dobrze, zazwyczaj nie ma problemu z wysokim poziomem wód gruntowych.
Ja też zaczynam niedaleko Krakowa, ale do mnie dotarł jakiś czas temu :wink: lodowiec i przytachał ze 50 metrów grubą warstwę piachu.
Jest więc super.

katka
08-08-2003, 19:15
No tak na skałę nie liczę :lol: , a pogrzebiemy pod ziemią i zobaczymy co tam jest :roll: .
Tak w ogóle to dzięki za cenne informacje. A jeśli można spytać to gdzie ten lodowiec dotarł koło Krakowa :wink: ?

Grzegorz63
08-08-2003, 19:49
Wydaje mi się że na takiej działce warto zrobić podpiwniczenie (może nawet z garażem). I tak z jednej strony będziesz musiał zrobić dość wysoki fundament. Nie będzie także problemu z odprowadzeniem drenażu.
Zgadzam się w 100%. Ja tak właśnie robię (dom na zboczu góry).

katka
08-08-2003, 20:10
OK. gdyby mi się udało kupić tą działkę to będzie podpiwniczenie.
Jak tak radzicie, a ja się słucham dobrych rad :wink: .

zbyszekP
08-08-2003, 23:28
Ja też zdecydowanie doradzam garaż pod domem. W tej chwili buduje dom na działce o spadzie 4.5 m na długosci 45 m (poczatkowo 33). Niby niedużo, ale po postawiwieniu domu okazało sie, że wyszedł bardzo stromy podjazd. Musieliśmy dokupić jeszcze 12 m działki, aby zniwelować stromizmę. Wszystko byłoby idealnie gdybyśmy mieli garaż pod domem. Niestety nasz architekt nam tego nie doradził.

Grzegorz63
08-08-2003, 23:55
zbyszekP
No to mamy podobne (takie same?!) działki. Moja działka "obniża się" 4 m na długości 40 m. Dlatego do garażu w piwnicy będę wjeżdżał praktycznie "poziomo".

hawkmoon
09-08-2003, 08:49
Katka, począwszy od Olkusza na zachód do doliny Przemszy. Pustynia Blędowska jest spod lodu na przykład. :D
W rejonie Bukowna i Jaworzna są dziś największe na świecie kopalnie piasku. Jaworzno było dzielnicą Krakowa w czasach Rzeczpospolitej Krakowskiej. Nawet krakusy urządziły w Jaworznie obóz pracy przymusowej dla swoich lumpów :-)

piotr.nowy
09-08-2003, 09:39
No niezupełnie tak. Jesli w poblizu idzie, lub bedzie szła, rura kanalizacyjna
to będzie trzeba się wpiąć w kanalizację. Nie dostanie sie pozwolenia na szambo.

No tak .O to mi nie przyszło do przemęczonej główki. Ale to zależy od gminy , a u mnie dają pozwolenia na szambo bez problemów. W ogóle fajni tutaj urzędnicy...
P.S.do GREG 98 nie ma konieczności przepisywania tekstu na który chcesz odpowiedzieć - w prawym górnym rogu postów jest ikonka" odpowiedz z cytatem"(czy jakoś tak), która dołącza cały ten post do twojej odpowiedzi.


Martula na gliniastej działce sprawdzi sie oczyszczalnia ze złożem biologicznym.Oczywiście oczyszczoną wodę trzeba gdzieś odprowadzić ale przy tego typu oczyszczalni woda na wyjściu ma 2 klasę czystości i można ją odprowadzać do kanałów burzowych , cieków wodnych, rowów melioracyjnych itd. jednym słowem traktować jak deszczówkę.Może by tak nieduzy stawik sobie zafundować?

HenoK
09-08-2003, 10:16
P.S.do GREG 98 nie ma konieczności przepisywania tekstu na który chcesz odpowiedzieć - w prawym górnym rogu postów jest ikonka" odpowiedz z cytatem"(czy jakoś tak), która dołącza cały ten post do twojej odpowiedzi.

Chodzi o ikonkę http://www.murator.com.pl/forum/templates/murator/images/lang_polish/icon_quote.gif w prawym górnym rogu postu.
Można część cytowanego postu wykasować zostawiając tylko to, co chcemy dodatkowo skomentować.

katka
09-08-2003, 13:24
Katka, począwszy od Olkusza na zachód do doliny Przemszy. Pustynia Blędowska jest spod lodu na przykład. :D
W rejonie Bukowna i Jaworzna są dziś największe na świecie kopalnie piasku. Jaworzno było dzielnicą Krakowa w czasach Rzeczpospolitej Krakowskiej. Nawet krakusy urządziły w Jaworznie obóz pracy przymusowej dla swoich lumpów :-)

Dzięki za lekcje geografii :D , ale to było zakamuflowane pytanie o to gdzie Ty się budujesz (jeśli można wiedzieć 8) ), bo chyba nie na Pustyni Błędowskiej :wink: ?

hawkmoon
09-08-2003, 19:39
Katka, Jaworzno. Za parę lat to będzie jedno z lepszych miejc do budowy domów. Ale nie dla krakusów tylko ludzi ze śląska. Autostradą do Katowic jest stąd 12 minut jazdy, okoliczności przyrody piękne.

katka
10-08-2003, 17:49
Hawkmoon, dobre miejsce, masz w zasadzie szybki dojazd zarówno do Katowic jak i do Krakowa. Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć rychłego zamieszkania w nowym domu :D .

hawkmoon
10-08-2003, 20:25
Co autostrada to autostrada :D . Pozdrawiam również. Mam nadzieję. że w październiku przyszłego roku będę się pakował do kartonów

katka
11-08-2003, 15:38
A jak w planie zagospodarowania terenu usytuowana jest droga? Tzn czy możliwa jest budowa kanalizacji tak aby nie wyszło że masz odprowadzać ścieki pod górkę bo tak się nie da. A widziałem już takie piękne działki, o mało jednej nie kupiłem.

Już wiem gdzie mam kanalizacje na działce – z boku jakieś 3m od granicy działki i biegnie nie przez cala działkę tylko od połowy do drogi. Myślę, że w takiej sytuacji nie powinno być problemu z podłączeniem ?

andrzejj_
12-08-2003, 13:38
to nie głupie pytanie...Ja mam chałupe na ,,krzywej ,,działce.Jestem zadawolony,choc koszty na pewno sa wieksze jak budowa na dzialce poziomej..Moja rada-kupic takio dzialke..kropka:)

andrzejj_
12-08-2003, 13:41
duzo projektow jest wlasnie pod takie domy.jakby co zadzwon0601447444

katka
12-08-2003, 13:57
duzo projektow jest wlasnie pod takie domy.jakby co zadzwon0601447444

Dzięki za chęć pomocy, ale będę mieć projekt na zamówienie. Już zawiozłam tam architekta żeby rzucił okiem fachowca czy da się tam coś zaprojektować i się zachwycił. Teraz pozostaje mi tylko sprawdzić wszystko, co dotyczy tej działeczki, żeby nie kupić jakieś „miny” :roll: .

katka
13-08-2003, 09:26
No właśnie jest "mina" i to potężna :x :cry: :evil: .
Przestroga dla wszystkich kupujących nie wierzcie nawet renomowanym biurom nieruchomości i sami wszystko dobrze sprawdzajcie. Biuro mnie zapewniło, że działka jest w całości budowlana. A tu się okazuje, że 1/3 (w dodatku ta od drogi) to ZL (zasoby leśne) pod zarządzaniem parku krajobrazowego i w gminie powiedzieli, że nigdy nie wydadzą pozwolenia na budowę na tej działce ze względu na brak możliwości dojazdu. Zresztą sprawa jest mocno skomplikowana nie będę się tu wdawać w szczegóły.

fromel
13-08-2003, 10:36
Katka, daj znać co to za miejscowość. Ja do tej pory objechałem kilka działek na PN-ZACH. od Krakowa, bo sam szukam i sprawdzam, już od dłuższego czasu. Napisz też w jakiej okolicy będziesz szukać dalej, bo może warto będzie wymienić się doświadczeniami. :)

katka
13-08-2003, 12:19
Katka, daj znać co to za miejscowość. Ja do tej pory objechałem kilka działek na PN-ZACH. od Krakowa, bo sam szukam i sprawdzam, już od dłuższego czasu. Napisz też w jakiej okolicy będziesz szukać dalej, bo może warto będzie wymienić się doświadczeniami. :)

Napisałam Ci na priva nie koniecznie wszystkich to interesuje.