PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja-zakończenie ponad dachem ...



sailor_ro
18-11-2007, 14:30
Witam

Moje pytanie na dziś jest takie,w naszym domku kanałów wentylacyjnych będzie 7.Nie będą one szły razem z dymowymi(spalinowymi).I teraz chodzi mi o wykończenie ich ponad dachem,kanały pociągniete będą z cegły kominówki.Wychodzić będą w 3 różnych miejscach dachu i sie zastanawiam jak to ładnie zakończyc.Jako pokrycie planujemy dachówke (ewentualnie blachodachówkę).Generalnie chciałbym ograniczyć liczbę kominków na dachu,które wg mnie za ładne nie sa.Czy moge np. użyć dachówek wentylacyjnych(tych z trójkatnym wypustem i dziurkami,do wentylowania połaci)jako zakończenia kanałów went. tzn. wyciagam kanały powyżej deskowania, na równo z łatami i nad tym dachówka wenylacyjna.
Można,czy spełni ta swoja rolę czy nie bałdzo??
pozdrawiam

mirkan
18-11-2007, 17:49
W moim domu też jest siedem kanałów wentylacyjnych i ósmy to odpowietrzenie kanalizacji. Żeby nie budować kominów robimy następująco:
- kanały wentylacyjne zbudowane z pustaków wentylacyjnych kończą się poniżej połaci dachu
- od nich będą pod skosem dachu poprowadzone rury spiro prawie do kalenicy
- tuż przed kalenicą wyjdą na dach i zostaną zakończone kominkiem wentylacyjnym (nie dachówką wentylacyjną) - jest to dodatek systemowy do dachówki, niestety bardzo drogi. Jeden kosztował ponad 400 zł, a jak wynika ze wstępu musiałam kupić ich osiem.

Zakończenie tych kanałów robię wysoko przy kalenicy, aby uzyskać jak najlepszy ciąg i aby odpowietrzenie kanalizacji było znacznie powyżej i jak najdalej od okien dachowych

Barbossa
18-11-2007, 19:03
moim zdaniem - niebałdzo

masz jakieś foto tego ustrojstwa?

sailor_ro
18-11-2007, 19:18
chodzi Ci o dachówke wentylacyjną,no to jest zwykła dachówka oferowana przez prodocuentów dachówek,przeznaczona do wentylowania połaci dachowych.
ale sposób zaprezentowany przez Mirkan mi sie spodobał,bo z dwojga złego to wolalabym umiescic te kilka kominków koło siebie,a nie miec je rozrzucone po całym dachu.
pozdrawiam

Barbossa
18-11-2007, 19:22
ten pomysł też na wady

Trociu
18-11-2007, 19:39
Żeby nie budować kominów robimy następująco:
- kanały wentylacyjne zbudowane z pustaków wentylacyjnych kończą się poniżej połaci dachu
- od nich będą pod skosem dachu poprowadzone rury spiro prawie do kalenicy
- tuż przed kalenicą wyjdą na dach i zostaną zakończone kominkiem wentylacyjnym
A jak łączysz kanały wentylacyjne z pustaków z tymi rurami spiro? Tu jest kwadrat / prostokąt a tu okrąg. Jak to połączyć ze sobą, aby ciągnęło dalej do góry?

sailor_ro
18-11-2007, 19:41
jak zrobisz z kominówki to bedzie okrąg.

Barbossa jakie wady?co radzisz?

pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
18-11-2007, 20:47
...Czy moge np. użyć dachówek wentylacyjnych(tych z trójkatnym wypustem i dziurkami,do wentylowania połaci)jako zakończenia kanałów went. tzn. wyciagam kanały powyżej deskowania, na równo z łatami i nad tym dachówka wenylacyjna.
Można,czy spełni ta swoja rolę czy nie bałdzo?

Nie można bo nie spełni to swojego zadania. Wyłącznie systemowe kominki wentylacyjne. Najtaniej jednak wyjdą kominy. Pozdrawiam.

sailor_ro
18-11-2007, 20:50
Panie Andrzeju co Pan sądzi o rozwiazaniu Mirkana??
pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
18-11-2007, 21:02
No właśnie napisałem o kominkach systemowych proszę jednak zwrócić uwagę na cenę. Można się jeszcze pokusić o zgrupowanie rur spiro i nad dachem wykonanie drewnianej obudowy imitującej komin. Można go wykończyć styropianem i tynkować lub obkładać płytkami włóknocementowymi. Pozdrawiam.

Barbossa
19-11-2007, 07:07
jak te kominki wyglądają?

Andrzej Wilhelmi
19-11-2007, 19:29
Każda renomowana firma produkująca pokrycia dachowe posiada w swojej ofercie systemowe (pasujące do danego pokrycia) kominki wentylacyjne. Mogą być ocieplane (do wentylowania pomieszczeń) i bez ocieplenia (np. do odpowietrzenia kanalizacji). Pozdrawiam.

mirkan
20-11-2007, 21:02
Niestety nie mam zdjęć, bo nie jest to jeszcze podłączone. Kominek wentylacyjny natomiast ma inny wygląd w zależności od producenta. Ja mam dachówkę Koramic Wienerbergera i sam kominek wygląda tak:

http://www.wienerberger.pl/servlet/Satellite?pagename=Wienerberger/Page/CallArticle05&cid=1077526673510&c=Page&sl=wb_pl_home_pl
(proszę otworzyć na tej stronie "Cennik szczegółowy Koramic 2007"

Np. Roben sprzedaje kominki wentylacyjne od razu z rurą spiro w komplecie. Do moich muszę niestety dokupić osobno.

No i fakt, kominki nie należą do tanich. Za swoje 8 sztuk zapłaciłam 3.300,00 zł.
Ale jako alternatywę miałam budowanie bardzo wysokich dwóch kominów, ponieważ kanały wentylacyjne usytuowane są niestety daleko od kalenicy.
Na pewno nie dodałoby to urody mojemu domowi, więc wybrałam to rozwiązanie.

długi
20-11-2007, 21:20
jak te kominki wyglądają?

http://www.kloeber-home.de/pl/products/images/products_pl01pg01p01.jpg

http://www.ivt.pl/jpg/mk02.jpg
http://www.ivt.pl/jpg/mk04.jpg

Barbossa
20-11-2007, 21:28
kiedyś (nie tak dawno) była na ten temat dyskusja, na moj gust nie nadają się do wentylacji grawitacyjnej, a juz z pewnością 2-gi i 3-ci

długi
20-11-2007, 21:38
wszystkie są polecane jako kominki wentylacyjne
jak robiłem dach to kloebera(1) albo jeszcze nie było albo nie namierzyłem i mam jeszcze inne .Przy grawitacyjnej ważniejsze jest żeby zachować te min. 2 m pionowego niż zakończenie

Barbossa
20-11-2007, 21:41
tu bym jeszcze rozważył możliwość "odbicia" wiatru od połaci i wtłoczenie powietrza pod grzybek do kanału

długi
20-11-2007, 21:46
:o daj spokój .....pod jakim kątem ten wiatr musiałby uderzać w dach

Barbossa
20-11-2007, 21:52
"kąt padania = kąt odbicia" da rade zastosować?
a może coś takiego wystąpić

długi
20-11-2007, 21:59
"kąt padania = kąt odbicia" da rade zastosować?
a może coś takiego wystąpić

nie da rady :lol: :lol: :lol: raczej przepływy się kłaniają
cudować może przy kalenicy ale to też kwestia usytuowania dachu

Barbossa
20-11-2007, 22:02
to jaka siła "zdejmuje" dachówki ?

długi
20-11-2007, 22:09
to jaka siła "zdejmuje" dachówki ?

czasami przepływ jest burzliwy :lol:
weź jakąś starą książkę może być Wysocki i tam są takiie rysunki z siłą ssącą na żaglu tu masz opływ z jednej strony więc małe szanse żeby odleciał a kominek będzie wysysało

długi
20-11-2007, 23:00
"kąt padania = kąt odbicia" da rade zastosować?
a może coś takiego wystąpić

nie da rady :lol: :lol: :lol: raczej przepływy się kłaniają
cudować może przy kalenicy ale to też kwestia usytuowania dachu

Krzysztofik
20-11-2007, 23:10
Pierwsza wersja wygląda na o regolowanym kącie.
Grzybek faktycznie hamulec przepływu.
Czyli w pewnych warunkach może nastąpić wwiewanie do środka.

długi
21-11-2007, 05:52
Pierwsza wersja wygląda na o regolowanym kącie.
Grzybek faktycznie hamulec przepływu.
Czyli w pewnych warunkach może nastąpić wwiewanie do środka.

do normalnego komina też 8)

Andriu
21-11-2007, 14:01
te kominki kloebera mozna zastosować do wentylacji wspomaganej wentylatorem, na pewno nie będą super działać grawitacyjnie gdzyz końcówka wylotowa i całe przejście przez połać dachową jest nieocieplone i będio to stanowić mostek termiczny hamujący przepływ powietrza, po drugie wilgoć zawarta w powietrzu szczególnie zimą bedzie się wykraplać na ściankach i spływać w dół, po trzecie taki kominek powinien być zamontowany prawie pod kalenicą bo powietrze będzie wwiewane do środka, choć w opisie tych kominków piszą że ten grzybek temu ma zapobiec, lecz jednocześnie utrudni wylot powietrza, następny argument przeciwko, to zbyt mało odstają te kominki (wyloty) ponad połać dachu co w przypadku zalegania śniegu w zimie zablokuje wylot powietrza itp, itd...

długi
21-11-2007, 14:18
zobacz a w domu rodzinnym mam komin wentylacyjny nie ocieplony i zimą trzeba kratki przymykać .....ciekawe dlaczego ????

Barbossa
21-11-2007, 14:33
a np wystarczająca długość (różnica poziomów)
wystarczające wyniesienie ponad połać
odpowiednie wyloty

długi
21-11-2007, 14:43
a np wystarczająca długość (różnica poziomów)
wystarczające wyniesienie ponad połać
odpowiednie wyloty

o tu tu

Barbossa
21-11-2007, 14:45
ośmieliłeś mnie więc dodam:
kanał w kształcie stożka, jak jeden z Forumowiczaów sugerował

długi
21-11-2007, 14:58
ośmieliłeś mnie więc dodam:
kanał w kształcie stożka, jak jeden z Forumowiczaów sugerował :o :o :o

sailor_ro
21-11-2007, 19:06
no dobra, a taka sprawa jesli kratka jest umiejscowiona w suficie,nastąpi wykraplanie w środku kanału to w takim układzie to by oznaczało "małą powódź" w środku pomieszczenia wentylowanego.czy tak??to jak tego uniknąć??
pozdrawiam

długi
21-11-2007, 20:08
no dobra, a taka sprawa jesli kratka jest umiejscowiona w suficie,nastąpi wykraplanie w środku kanału to w takim układzie to by oznaczało "małą powódź" w środku pomieszczenia wentylowanego.czy tak??to jak tego uniknąć??
pozdrawiam




Klöber Venduct® to wydajny kominek wentylacyjny stosowany zarówno do grawitacyjnych kuchennych jak i sanitarnych systemów wentylacyjnych. Stosuje się również gdy wspomniane systemy posiadają obiegi wymuszone za pomacą wentylatorów. W zależności od zapotrzebowania kominek Venduct® wystepuje w wersji o średnicy 100 mm lub 125 mm. Kominki Venduct® wyposżone są dodatkowo w rynnę do odprowadzania skroplin (kondensatu) na pokrycie dachowe, zabezpieczając tym samym przed ewentualnymi szkodami wynikającymi z nadmiernych ilości wilgoci w przewodach wentylacyjnych. Kominek Venduct® można stosowac na dachach spadzistych o nachyleniu od 20º do 50º.

sailor_ro
21-11-2007, 20:17
dzieki. :D

Andrzej Wilhelmi
21-11-2007, 21:19
Omawiane tu kominki to kominki stosowane do odpowietrzenia kanalizacji lub wentylacji połaci dachowej. Kominki do wentylacji pomieszczeń powinny być ocielone! Stosowanie takich kominków do wentylacji grawitacyjnej nie ma większego sensu. Pozdrawiam.

długi
22-11-2007, 08:29
Omawiane tu kominki to kominki stosowane do odpowietrzenia kanalizacji lub wentylacji połaci dachowej. Kominki do wentylacji pomieszczeń powinny być ocielone! Stosowanie takich kominków do wentylacji grawitacyjnej nie ma większego sensu. Pozdrawiam.

a to niby czemu ????

andre59
22-11-2007, 09:12
To jest odpowiedni kominek wentylacyjny, ocieplany aż do ujścia.
Producent VILPE.
Przejście przez połać dachu może mieć rózną postać w zależności od zastosowanego pokrycia dachowego.

http://www.semifinland.pl/photo/m_Exhaust%20ventilation%20pipe%20125-IS-500-BR.jpg

Zasada pracy taka jak nasze typowe wywietrzaki CAGI.

Barbossa
22-11-2007, 14:32
Omawiane tu kominki to kominki stosowane do odpowietrzenia kanalizacji lub wentylacji połaci dachowej. Kominki do wentylacji pomieszczeń powinny być ocielone! Stosowanie takich kominków do wentylacji grawitacyjnej nie ma większego sensu. Pozdrawiam.

a to niby czemu ????

też się nad tym zastanawiam, może to coś z dawaniem mleka :roll:
ale przez kominki :o


to taka szutka
bez napinania się

anetabo
22-11-2007, 18:15
Rozumiem, że wszyscy dyskutanci mają/mieli do czynienia z takimi kominkami wentylacyjnymi (pierwsze zdjęcie) i im się nie sprawdziły?
My mamy takie trzy zamontowane - kuchnia - 4m, garaż 3m, wywietrznik kanalizy - we wszystkich jest ciąg. Producent: Roben - cena 190zł sztuka. Bardzo to ładnie wygląda na dachu (w porównaniu do klocka kominowego).

andre59
22-11-2007, 18:51
Tylko, ze te kominki ROBEN pasują tylko do pokrycia z dachówki ceramicznej.
Na blachodachówkę albo gont bitumiczny trzeba szukać innych producentów.
VILPE i KLOEBER oferują przepusty dachowe do kazdego rodzaju pokrycia.

andre59
22-11-2007, 18:54
Omawiane tu kominki to kominki stosowane do odpowietrzenia kanalizacji lub wentylacji połaci dachowej. Kominki do wentylacji pomieszczeń powinny być ocielone! Stosowanie takich kominków do wentylacji grawitacyjnej nie ma większego sensu. Pozdrawiam.

a to niby czemu ????

też się nad tym zastanawiam, może to coś z dawaniem mleka :roll:
ale przez kominki :o


to taka szutka
bez napinania się
he, he, jak to jedna literka potafi zmienić istotę rzeczy :wink:

Barbossa
22-11-2007, 18:58
andre59
dzięki :D
już się bałem, że sam muszę się śmiać... :-?

Krzysztofik
22-11-2007, 19:01
E tam, przez to ocielenie powstał mały niegroźny byczek :wink:

długi
22-11-2007, 20:22
Rozumiem, że wszyscy dyskutanci mają/mieli do czynienia z takimi kominkami wentylacyjnymi (pierwsze zdjęcie) i im się nie sprawdziły?
My mamy takie trzy zamontowane - kuchnia - 4m, garaż 3m, wywietrznik kanalizy - we wszystkich jest ciąg. Producent: Roben - cena 190zł sztuka. Bardzo to ładnie wygląda na dachu (w porównaniu do klocka kominowego).

byle ten na kanalizie nie ciągnął za bardzo.......... :wink:

Andrzej Wilhelmi
23-11-2007, 21:48
Omawiane tu kominki to kominki stosowane do odpowietrzenia kanalizacji lub wentylacji połaci dachowej. Kominki do wentylacji pomieszczeń powinny być ocielone! Stosowanie takich kominków do wentylacji grawitacyjnej nie ma większego sensu. Pozdrawiam.

a to niby czemu ????

Oczywiście duże ciele jestem więc zamiast ocieplone wyszło "ocielone" :lol: .
A wracając do meritum kanał wentylacji grawitacyjnej musi mieć stosowną długość aby spełniał swoje zadanie. Zastosowanie kominków wentylacyjnych w pomieszczeniach na poddaszu gdzie długość tych kanałów będzie niewielka praktycznie nie ma sensu no chyba, że w połączeniu z wentylatorem ale to już nie grawitacyjne. Pozdrawiam.

anetabo
24-11-2007, 12:52
Tylko, ze te kominki ROBEN pasują tylko do pokrycia z dachówki ceramicznej.


Nie w tym rzecz. Istotą mojego komentarza jest to że są nieocieplone i działają.

długi
24-11-2007, 14:51
Omawiane tu kominki to kominki stosowane do odpowietrzenia kanalizacji lub wentylacji połaci dachowej. Kominki do wentylacji pomieszczeń powinny być ocielone! Stosowanie takich kominków do wentylacji grawitacyjnej nie ma większego sensu. Pozdrawiam.

a to niby czemu ????

Oczywiście duże ciele jestem więc zamiast ocieplone wyszło "ocielone" :lol: .
A wracając do meritum kanał wentylacji grawitacyjnej musi mieć stosowną długość aby spełniał swoje zadanie. Zastosowanie kominków wentylacyjnych w pomieszczeniach na poddaszu gdzie długość tych kanałów będzie niewielka praktycznie nie ma sensu no chyba, że w połączeniu z wentylatorem ale to już nie grawitacyjne. Pozdrawiam.

aleee kolega o sailor o długości kanałów nic nie pisał :roll: pytał tylko o zakończenie kanału wentylacyjnego......
a poza tym o ile dobrze pamiętam to wentylacja grawitacyjna polega na tym ,że cieplejsze(lżejsze) powietrze wewnątrz domu wypycha zimniejsze , więc do zadziałania takiej wentylacji potrzebna jest różnica temperatur i lekki wiatr .................
a długość kanału ...owszem tak ale uzależniona jest od kilku warunków :wink:
i nie widzę problemu w tym żeby kominek wentylacyjny miał nie działać nawet jeśli jest nieocieplony .......
i...na pewno jest tańszy od komina

Andrzej Wilhelmi
24-11-2007, 21:40
Problemów może być i to kilka. Na wewnętrznej nieocieplonej części kominka wykropli się para wodna i skropliny spłyną do wlotowej kratki wentylacyjnej. W przypadku krótkiego kanału wentylacyjnego zimny słup powietrza w nieocieplonej części kominka wentylacyjnego zablokuje wypływ ciepłego powietrza z pomieszczenia. Może również nastąpić wtłaczanie zimnego powietrza do pomieszczenia tzw. cofka. Pozdrawiam.

długi
24-11-2007, 22:13
Problemów może być i to kilka. Na wewnętrznej nieocieplonej części kominka wykropli się para wodna i skropliny spłyną do wlotowej kratki wentylacyjnej.
rozumiem że w kominie to się nie wykropli ???????


W przypadku krótkiego kanału wentylacyjnego zimny słup powietrza w nieocieplonej części kominka wentylacyjnego zablokuje wypływ ciepłego powietrza z pomieszczenia.
jak ???? (oczywiście mogą nastąpić pewne niekorzystne warunki atmosfryczne -np.smog , ale wtedy i komin nie pomoże :lol: )


Może również nastąpić wtłaczanie zimnego powietrza do pomieszczenia tzw. cofka. Pozdrawiam.
a do komina to nie może ???? to już poproszę konkretnie kiedy i jakie warunki muszą zaistnieć

andre59
24-11-2007, 22:17
Problemów może być i to kilka. Na wewnętrznej nieocieplonej części kominka wykropli się para wodna i skropliny spłyną do wlotowej kratki wentylacyjnej.
rozumiem że w kominie to się nie wykropli ???????...
wykropli się, tylko po drodze wsiąknie w cegłę.

długi
24-11-2007, 22:29
Problemów może być i to kilka. Na wewnętrznej nieocieplonej części kominka wykropli się para wodna i skropliny spłyną do wlotowej kratki wentylacyjnej.
rozumiem że w kominie to się nie wykropli ???????...
wykropli się, tylko po drodze wsiąknie w cegłę.
acha......szczególnie w systemowych albo tych z ceramiki..................

Andrzej Wilhelmi
24-11-2007, 22:30
W przypadku krótkiego kanału wentylacyjnego zimny słup powietrza w nieocieplonej części kominka wentylacyjnego zablokuje wypływ ciepłego powietrza z pomieszczenia.
jak ???? (oczywiście mogą nastąpić pewne niekorzystne warunki atmosfryczne -np.smog , ale wtedy i komin nie pomoże :lol: )

Nie ma w tym nic śmiesznego bo nie chodzi o żadne warunki zewnętrzne a o to, że słup zimnego powietrza będzie ciężki i ciepłe powietrze w krótkim kanale nie będzie w stanie go wypchnąć.
Wracając do kominów to podobne problemy w nich występują dla tego osobiście jestem zwolennikiem ocieplania murowanych kominów, a na odcinku nieużytkowego poddasza to wręcz obowiązek. Pozdrawiam.

długi
24-11-2007, 23:03
W przypadku krótkiego kanału wentylacyjnego zimny słup powietrza w nieocieplonej części kominka wentylacyjnego zablokuje wypływ ciepłego powietrza z pomieszczenia.
jak ???? (oczywiście mogą nastąpić pewne niekorzystne warunki atmosfryczne -np.smog , ale wtedy i komin nie pomoże :lol: )

Nie ma w tym nic śmiesznego bo nie chodzi o żadne warunki zewnętrzne a o to, że słup zimnego powietrza będzie ciężki i ciepłe powietrze w krótkim kanale nie będzie w stanie go wypchnąć.
Wracając do kominów to podobne problemy w nich występują dla tego osobiście jestem zwolennikiem ocieplania murowanych kominów, a na odcinku nieużytkowego poddasza to wręcz obowiązek. Pozdrawiam.

tak się składa ,że jestem użytkownikiem nieocieplonych kominów w domu z poddaszem nieużytkowym .Z doświadczenia mogę stwierdzić ,że brak ocieplenia nie wpływa w żaden sposób na jakość wentylacji a co ciekawe zimą kiedy jak piszesz słup zimnego powietrza powinien "korkować" komin , ciąg w przewodach wentylacyjnych się zwiększa i trzeba przymykać kratki (mam regulowane ) słabszy ciąg ewidentnie jest latem ale latem w zasadzie zawsze są otwarte okna więc nie jest to problem ...
.....to proszę mi wytłumaczyć PO CO przy bardzo dobrym ciągu zimą a słabszym latem ocieplać komin na nieużytkowym poddaszu ?????????????


kika wpisów wcześniej kolega anetabo napisał

My mamy takie trzy zamontowane - kuchnia - 4m, garaż 3m, wywietrznik kanalizy - we wszystkich jest ciąg.

i jakoś wszyscy tą wypowiedź omijają....... a może po prostu w kominkach anetabo i w moim niefachowo wykonanym kominie dzialają prawa fizyki ?????

Mergiel
25-11-2007, 14:32
Witam
Pragnę zwrócić uwagę szanownym dyskutantom, że ocieplanie kominów wentylacyjnych to jest moda dopiero ostatnich lat. przez co majmniej jeden wiek budowano wentylację bez ocieplania kominów i jakoś działała. Poddasza też były zwykle nieocieplone. Stąd wniosek, że ocieplenie komina na pewno pomaga ale nie musi być niezbędne aby uzyskać odpowiedni ciąg.
Pozdrowienia

Andrzej Wilhelmi
25-11-2007, 16:20
Taką samą modą jest stosowanie szyb zespolonych, ocieplanie ścian domów, ocieplanie fundamentów itp.
Ocieplenie komina na nieużytkowym poddaszu usprawnia ruch powietrza w kanałach wentylacyjnych komina, zmniejsza zawilgocenie kanałów wentylacyjnych oraz likwiduje mostki powstające na ścianach komina. Na nieużytkowym poddaszu powinno się ocieplić od środka również ściany kolankowe i szczytowe.
"długi" ja nikomu nic nie karzę robić ja tylko radzę. Z moich rad można korzystać lub nie. Każdy ma wolny wybór. Skoro masz dobry ciąg i moje argumenty Cię nie przekonują to możesz nic nie robić, Twoja sprawa. Pozdrawiam.

Last Rico
25-11-2007, 16:26
Wracanie do przeszłości jest pouczające ale świat się przecież zmienia. :) Mój ojciec sam sobie
wszystkie tregry na cały dom brzeszczotem ręcznie pociął hehee i nie narzekał, ale to historia.
Kiedyś kominów się nie ocieplało i też jakoś było, ale nikt wtedy nie wiedział co to jest "U"....
W obecnym stanie wiedzy powinno się ocieplać kominy i kominki na poddaszach
nieużytkowych a nawet nad połaciami dachu (z różnych powodów). W przypadku went.
grawitacyjnej to powinna być konieczność.

Rozpatrujemy tu przypadek dość łatwy dla wytworzenia naturalnego ciągu wentylacyjnego -
w domu ciepło a na dworze zimno, ale bywa przecież na odwrót. :) Nasze domy grubo ocieplone
przypominają termos i bywa że już wczesną wiosną słońce BARDZO silnie nagrzewa ciemne
elementy dachu. Gorący jest dach od słońca, gorąco jest na poddaszu, gorący jest kominek.
Gorący kominek nie przepuści chłodniejszego powietrza z domu...... przecież tak się nie da :D
Okna nie otworzysz bo jeszcze zbyt zimno - a wentylacja nie działa. Nie zostawisz otwartego
okna na cały dzień bez opieki), a niewentylowany dom... nabiera różnych dziwnych zapachów :)

Mergiel
25-11-2007, 18:41
witam
Nie twierdzę, że ocieplanie kominów jest złe ale nawet na tym forum są przykłady że nie jest konieczne. 90% domów jedno i wielorodzinnych ma nie ocieplone kominy. Co do U , szyb zespolonych ocieplania domu, to co ma piernik do wiatraka? Jeżeli coś działa bez ocieplenia to po co ponosić dodatkowe koszty? Kiedy w domu jest zimno, a słońce rozgrzało dach to czy kominy będą ocieplone czy nie to i tak wentylacja nie będzie działać dobrze. Nie neguję natomiast, że w pewnych przypadkach np. płaski dach, sąsiedztwo wysokich budynków itp. kiedy są bardzo niekorzystne warunki do utworzenia odpowiedniego ciągu, konieczne jest wykorzystanie wszystkich możliwości w celu poprawienia wentylacji w tym ocieplenie kominów. Można budować dom wypasiony we wszystkie nowinki techniczne ale to kosztuje. Dlatego przy ograniczonych środkach po prostu trzeba robić kalkulacje.
I jeszcze jedno jeżeli dom przypomina termos to nawet ocielone kominy ciągu nie wytworzą.
Pozdro.

Last Rico
25-11-2007, 19:50
Witam i ja.
Koledzy co wy dzisiaj z tym OCIELENIEM !! :D :D :D
Miałem nadzieję że nikt nie weźmie tego termosu na serio ale jeśli tak, no to miałem na myśli dom
doskonale zaizolowany termicznie od otoczenia - a nie hiperszczelny. Zgoda Mergiel nowinki
kosztują, na to nie mam pomysłu, sądzę jednak że w tym przypadku koszty (ocieplenie komina)
nie są porażające. Jeśli komin jest ocieplony, to słoneczko grzeje ale po ociepleniu :) sam kanał
nie jest nagrzewany, więc nie jest tak, że to nie ma znaczenia. Zauważ że powietrze może mieć
16*C a ciemne elementy dachowe w pełnym słońcu 40-50*C. Wtedy kończy się ciąg prawidłowy
a zaczyna wsteczny :)

długi
25-11-2007, 22:14
Taką samą modą jest stosowanie szyb zespolonych, ocieplanie ścian domów, ocieplanie fundamentów itp.
Ocieplenie komina na nieużytkowym poddaszu usprawnia ruch powietrza w kanałach wentylacyjnych komina, zmniejsza zawilgocenie kanałów wentylacyjnych oraz likwiduje mostki powstające na ścianach komina. Na nieużytkowym poddaszu powinno się ocieplić od środka również ściany kolankowe i szczytowe.
"długi" ja nikomu nic nie karzę robić ja tylko radzę. Z moich rad można korzystać lub nie. Każdy ma wolny wybór. Skoro masz dobry ciąg i moje argumenty Cię nie przekonują to możesz nic nie robić, Twoja sprawa. Pozdrawiam.


nie radzisz tylko piszesz ,że to obowiązek :wink: a ja twierdzę ,że nie tylko obowiązku nie ma ,nie ma również konieczności ......

długi
25-11-2007, 22:22
Wracanie do przeszłości jest pouczające ale świat się przecież zmienia. :) Mój ojciec sam sobie
wszystkie tregry na cały dom brzeszczotem ręcznie pociął hehee i nie narzekał, ale to historia.
Kiedyś kominów się nie ocieplało i też jakoś było, ale nikt wtedy nie wiedział co to jest "U"....
W obecnym stanie wiedzy powinno się ocieplać kominy i kominki na poddaszach
nieużytkowych a nawet nad połaciami dachu (z różnych powodów). W przypadku went.
grawitacyjnej to powinna być konieczność.

Rozpatrujemy tu przypadek dość łatwy dla wytworzenia naturalnego ciągu wentylacyjnego -
w domu ciepło a na dworze zimno, ale bywa przecież na odwrót. :) Nasze domy grubo ocieplone
przypominają termos i bywa że już wczesną wiosną słońce BARDZO silnie nagrzewa ciemne
elementy dachu. Gorący jest dach od słońca, gorąco jest na poddaszu, gorący jest kominek.
Gorący kominek nie przepuści chłodniejszego powietrza z domu...... przecież tak się nie da :D
Okna nie otworzysz bo jeszcze zbyt zimno - a wentylacja nie działa. Nie zostawisz otwartego
okna na cały dzień bez opieki), a niewentylowany dom... nabiera różnych dziwnych zapachów :)

z tym kominem się nie zgodzę :roll: nawet jeśli słonce nagrzeje komin to ciepłe powietrze i tak będzie pomykać do góry ....taką już ma naturę ..
wentylacja grawitacyjna słabnie gdy temperatura powietrza na zewnątrz zaczyna się zrównywac z temperaturą wewnąrtrz domu ale wtedy już raczej można okno otworzyć :wink:

Mergiel
25-11-2007, 22:33
Może się mylę, ale sądzę że do wstecznego ciągu nie dojdzie, nagrzne powietrze zwiększa swoją objętość i oczywiście gęstość i na nagrznym dachu mamy prądy wznoszące o czym wiedzą szybownicy i bociany :) . Nagrzane powietrze nie będzie się cofać do zimnego komina i przypuszczam że izolacja jego będzie tu działała, a mianowicie pogarszała ciąg. Tym bardziej jeżeli weźmiemy pod uwagę nieocieplone poddasze i komin . W mojej chacie w upalny dzień jest na poddaszu ponad 60stC to nagrzewa komin i wspomaga ciąg. To moje niepoparte obliczeniami odczucia.
Już późno.
Dobranoc

Last Rico
26-11-2007, 08:43
Zaproponuję obu kolegom takie oto doświadczenie myślowe.
Normalnie jest tak, że źródło ciepła jest np. na parterze, spaliny lub ciepłe powietrze jako gaz
o powiększonej objętości ale o MNIEJSZEJ gęstości, naturalnie unosi się ku górze. Przewód
kominowy jest ciepły na dole i traci temperaturę w miarę zbliżania się do końcówki komina.
Tak jest i tak być powinno.

Teraz wyobraźmy sobie że rzecz odwrócimy. Wchodzę na twój dach i na końcówce komina
nawijam grubą spiralę grzejną - taką np. 20 kW i grzeję komin od góry. Czy ktoś potrafi
sobie wyobrazić prawidłowy ciąg grawitacyjny gdy w domu zalega ciężkie i chłodne powietrze
o temperaturze powiedzmy 19.... a u góry jest 60*C ? :):D. .Jaka siła miałaby je tam wypchnąć ???

długi
26-11-2007, 09:03
Zaproponuję obu kolegom takie oto doświadczenie myślowe.
Normalnie jest tak, że źródło ciepła jest np. na parterze, spaliny lub ciepłe powietrze jako gaz
o powiększonej objętości ale o MNIEJSZEJ gęstości, naturalnie unosi się ku górze. Przewód
kominowy jest ciepły na dole i traci temperaturę w miarę zbliżania się do końcówki komina.
Tak jest i tak być powinno.

Teraz wyobraźmy sobie że rzecz odwrócimy. Wchodzę na twój dach i na końcówce komina
nawijam grubą spiralę grzejną - taką np. 20 kW i grzeję komin od góry. Czy ktoś potrafi
sobie wyobrazić prawidłowy ciąg grawitacyjny gdy w domu zalega ciężkie i chłodne powietrze
o temperaturze powiedzmy 19.... a u góry jest 60*C ? :):D. .Jaka siła miałaby je tam wypchnąć ???

to jak już kolega chce przeprowadzać doświadczenie z kominem to proszę :
budynek nieogrzewany , temperatura powietrza przy podstawie komina taka sama jak na zewnątrz , a ciąg jest ..................................
Jaka siła go wywołuje ???? jaka siła wysysa powietrze z komina a czasami wysysa również dachy ???????

a co do ogrzanej końcówki komina to kolega uważa że ciepłe powietrze o temperaturze 60*C to jak łosoś płynący pod prąd popłynie do dołu komina ??????

Mergiel
26-11-2007, 12:27
Witam
Montując spirale grzejną w górnej części komina wykonasz coś w rodzaju grzejnika typu konwektor, a jak on działa to chyba nie muszę pisać.
Pozdrowienia Mergiel

Barbossa
26-11-2007, 12:29
a wcześniej takie to proste było ... (wentylacja)

długi
26-11-2007, 13:01
a wcześniej takie to proste było ... (wentylacja)

taaaa.... a teraz obowiązek konieczność ......zaraz powiedzą ,że ojczyzna ....

Last Rico
26-11-2007, 16:02
Ojczyzna wzywa :)

Długi.
Właśnie uważam, że ciepłe powietrze nie popłynie w dół komina jak łosoś,
ale gorsze jest coś innego, gorsze jest to, że chłodne nie popłynie w górę. :D

Kolego, co do twojego przykładu z budynkiem nieogrzewanym a mającym ciąg kominowy
to wcale nie wykluczam takiej sytuacji podczas wietrznej pogody ale TYLKO wtedy - rzecz
nie jest skomplikowana. Aby wywołać ruch w gazach czy płynach należy DOSTARCZYĆ
energii. Bez energii ruch się NIE pojawi - mam nadzieję że tu się zgodzisz. :D
Więc nie pisz że temp. podstawy komina taka sama jak na zewnątrz a ciąg......... jest :lol:

Dom ocieplony a nieogrzewany nie będzie mieć ciągu w warunkach wiosny to wykluczone,
natomiast dom bez ocieplenia może mieć, gdyż energia słoneczna ogrzewa przecież ściany
i wewnątrz z pewnością będzie cieplej jak na zewnątrz. Kiedy wybijesz szyby ciąg ustanie
gdyż temperatura wewnątrz szybko wyrówna się z otoczeniem

Last Rico
26-11-2007, 16:03
Mergiel.
Skoro nie napisałeś jak działa konwektor, to może ja napiszę :)
Otóż konwektor nagrzewa zimne powietrze które po ogrzaniu, unosi się jako lżejsze
a na JEGO MIEJSCE, wchodzi powietrze zimne ale ZAWSZE robi to po najkrótszej drodze.
Wokół komina jest dosyć zimnego ciężkiego powietrza, zatem ogrzana końcówka komina
nie będzie zasysać chłodnego powietrza aż z głębi domu bo......... nie musi. :D

Również pozdrawiam :)

http://img233.imageshack.us/img233/1732/grzakaqz8.jpg

długi
26-11-2007, 16:42
Ojczyzna wzywa :)

Długi.
Właśnie uważam, że ciepłe powietrze nie popłynie w dół komina jak łosoś,
ale gorsze jest coś innego, gorsze jest to, że chłodne nie popłynie w górę. :D

Kolego, co do twojego przykładu z budynkiem nieogrzewanym a mającym ciąg kominowy
to wcale nie wykluczam takiej sytuacji podczas wietrznej pogody ale TYLKO wtedy - rzecz
nie jest skomplikowana. Aby wywołać ruch w gazach czy płynach należy DOSTARCZYĆ
energii. Bez energii ruch się NIE pojawi - mam nadzieję że tu się zgodzisz. :D
Więc nie pisz że temp. podstawy komina taka sama jak na zewnątrz a ciąg......... jest :lol:

Dom ocieplony a nieogrzewany nie będzie mieć ciągu w warunkach wiosny to wykluczone,
natomiast dom bez ocieplenia może mieć, gdyż energia słoneczna ogrzewa przecież ściany
i wewnątrz z pewnością będzie cieplej jak na zewnątrz. Kiedy wybijesz szyby ciąg ustanie
gdyż temperatura wewnątrz szybko wyrówna się z otoczeniem

Skoro już powiedziałeś ,że komin w nieogrzewanym budynku jest w stanie wytworzyć ciąg kominowy w wietrzne dni to w takim razie pytam ....ile jest dni bezwietrznych w skali roku ??????

może zaczniemy rozpatrywać komin wentylacyjny jako komin tylko jako część większego układu (proszę tylko bez brzydkich skojarzeń :lol: )????????????????????????????
przy okazji przed dalszą częścią dyskusji szybko sięgamy do podręcznika fizyki i przypominamy sobie prawo powszechnego ciążenia Newtona ,prawo Archimedesa, Pascala i Bernouliego......
:lol:

Mergiel
26-11-2007, 16:53
Zimne powietrze nagrzewa się wzdłuż brzegu spirali i opada, następnie po zetknięciu się z zimnym unosi w górę. Tak odczytuję ten schemat. Coś tu jednak nie gra.
Pozdrowiena Mergiel

Andrzej Wilhelmi
26-11-2007, 19:50
nie radzisz tylko piszesz ,że to obowiązek :wink: a ja twierdzę ,że nie tylko obowiązku nie ma ,nie ma również konieczności ......

Możesz sobie twierdzić co Ci się tylko podoba. To Twoja sprawa. Warto jednak te twierdzenia podeprzeć merytorycznie. Pozdrawiam.

sailor_ro
26-11-2007, 20:08
dobrze to pomijajac powyzsze spory,jesli zdecyduje sie pociagnac komin z cegly kominowki,ocieple go na poddaszu uzytkowymi i ponad dachem np. styropianem 3-4cm,to czy pozniej nie ma problemow z mocowaniem tych plytek włóknocementowych(przyznam sie ze mi sie spodobały).
pozdrawiam

iwonaszczytno
26-11-2007, 20:35
Robisz ruszt z np. kontrłat i jedziesz z koksem, struktonitem znaczy na wkręty ocynkowane najlepiej :wink:

Last Rico
26-11-2007, 20:47
Długi, owszem powiedziałem że wiatr może wytworzyć ciąg kominowy bo to prawda,
pytasz ile jest w takim razie dni bez wiatru. Muszę cię zmartwić, mam u siebie stację
pomiarową która stale monitoruje różne parametry pogodowe i zrzuca je w postaci
cyfrowej do komputera. Z moich obserwacji wynika że właśnie wiosną najczęściej brakuje
wiatru - a jeśli już jest to między 03 a 1,5 m/s. Taki wiatr nie wymusi ruchu w kominie.

Oczywiście koło południa zdarzają się silniejsze podmuchy, ale są one mało stabilne kierunkowo
i krótko trwają, potem wszystko siada. W tym czasie dość często pojawiają się tzw. konwersje,
to sytuacja kiedy nad ziemią jest zimno a wyżej jest ciepło - zjawisko to skutecznie dekuje
wszystkie wentylacje grawitacyjne, nawet te sprawne. Dopiero kiedy na dworze robi się cieplej,
zaczyna się głębsza przebudowa - wtedy zaczyna lepiej wiać ale wtedy to już można okno uchylić :)
Jeszcze drobna uwaga, przedstawione przez ciebie kominki nie nadają się do napędzania
wiatrem bo są głęboko okapturzone.

Last Rico
26-11-2007, 20:48
Mergiel
Malunek który wykonałem miał służyć jedynie do pokazania mechanizmu, nie poświęciłem mu
zbyt wiele czasu. Zimne powietrze potrzebuje czasu do nagrzania, bierze ciepło i na pewnej
drodze dalej opada, kiedy osiągnie już max zaczyna zakrzywiać tor i w okolicach osi zderza się
promieniowo i innymi strugami, a ponieważ w osi komina jest najcieplej (brak zimnego dopływu)
to powietrze zaczyna drogę ku górze. Ta sytuacja wytwarza na koronie komina strefę obniżonego
ciśnienia i właśnie to podciśnienie podciąga nowe zimne powietrze do wewnątrz komina.
Pozdowienia :)

długi
26-11-2007, 22:55
Długi, owszem powiedziałem że wiatr może wytworzyć ciąg kominowy bo to prawda,
pytasz ile jest w takim razie dni bez wiatru. Muszę cię zmartwić, mam u siebie stację
pomiarową która stale monitoruje różne parametry pogodowe i zrzuca je w postaci
cyfrowej do komputera. Z moich obserwacji wynika że właśnie wiosną najczęściej brakuje
wiatru - a jeśli już jest to między 03 a 1,5 m/s. Taki wiatr nie wymusi ruchu w kominie.

Oczywiście koło południa zdarzają się silniejsze podmuchy, ale są one mało stabilne kierunkowo
i krótko trwają, potem wszystko siada. W tym czasie dość często pojawiają się tzw. konwersje,
to sytuacja kiedy nad ziemią jest zimno a wyżej jest ciepło - zjawisko to skutecznie dekuje
wszystkie wentylacje grawitacyjne, nawet te sprawne. Dopiero kiedy na dworze robi się cieplej,
zaczyna się głębsza przebudowa - wtedy zaczyna lepiej wiać ale wtedy to już można okno uchylić :)
Jeszcze drobna uwaga, przedstawione przez ciebie kominki nie nadają się do napędzania
wiatrem bo są głęboko okapturzone.
trudno sie skupic na jednym temacie :D .........
ale rozmawiajmy konkretnie masz stację pomiarową ...dobrze ale powiedz gdzie w trakcie pomiarów był umieszczony anemometr ??
jeśli na kominie to dobrze :D :D :D z nawietrznej czy z zawietrznej ????....
w takim wypadku chcę wiedzieć w jaki sposób jest wyprowadzony komin ponad połać dachową , jaki jest kształt głowicy komina ????? czy spełnia warunki techniczno budowlane ???? ssam wiatr jest tylko pośrednio odpowiedzialny za powstawanie siły ssącej w kominie odpowiedzialne przepływy turbulentne powstające po stronie zawietrznej głowicy kominowej :D

zadawałem to pytanie Andrzejowi ale widocznie nie miał czasu na nie odpowiedzieć :wink:

do tego mądrzy ludzie wymyślili już jakiś czas temu wywietrzaki o bardzo małym oporze wypływu ale wykorzystujące opływ wywietrzaka przez wiatr ,więc jak komuś mało albo wybudował dom a nieciekawej pod względem wietrznym okolicy to proszę.......
a przecież nie samym wiatrem nasz komin " żyje " :lol: sam ciąg wentylacyjny powstaje w wyniku różnicy gęstości mieszaniny gazowej o określonych parametrach znajdującej się w naszym domu a mieszaniną gazową znajdującą się na zewnatrz....w wyniku różnicy temperatur powstaje gradient ciśnienia który wypycha zużyte /nieświeże czy jak je tam nazywać powietrze na zewnątrz . Jak ktoś nie pojął to powtóreczkę z fizyki polecam.
W związku z czym niewiele mnie interesuje jaka jest temperatura przy ziemi i nie jest ona w stanie niczego zadekować ,interesuje mnie temperatura wewnątzr domu i na zewnątrz przy wylocie komina/kominka ,interesuje mnie przekrój kanału wentylacyjnego i jego długość ,interesuje mnie jego stan techniczny -bo mało kto zwraca uwagę na to że super ozdobna kratka wentylacyjna to 60-70%przekroju kanału,że wszystkie siatki przeciw ptakom prusakom i innej gadzinie zawężają jego prześwit ,że pajęczyny iwszelki nieczyszczony syf potrafi zacznie zmniejszyć pole przekroju,że przepływ jest narażony na dodatkowe opory.....

możemy to porozbierać na części pierwsze i policzyć dla konkretnego przypadku (jak czas pozwoli),ale nie wolno nikomu mówić ,że kominek ot taki jak na zdjęciu nie nadaje się na zakończenie przewodu wentylacyjego ......BO CO?????? DLACZEGO NIBY NIE ???????
albo następne kwiatki z ocieplaniem ....KONIECZNOŚĆ :-? OBOWIĄZEK :-? :o a niby to dlaczego ?????? dałem przyklad ,mój dom rodzinny ,piwnica ,dwa piętra,strych nieużytkowy, komin wentylacyjny pociągnięty od piwnic ,dach dwuspadzisty ,W-Z, komin 60 cm ponad kalenicę ,wylot górny i ciąg jest BEZ OCIEPLENIA ,zimą jeszcze większy latem zdycha ale wtedy już otwieram okna i wykorzystuję różnicę cisniń między nimi :D i co mam go OCIEPLAĆ ?????? PO 25LATACH?????? .....PO CO????

wentylację trzeba liczyć no chyba ,że ktoś ma problemy z liczeniem ale za poziom szkolnictwa nie ja odpowiadam i przede wszystkim zapewnić dopływ powietrza do domu i będzie dobrze ,mniejsze stężenie co2 w powietrzu=niższy poziom agresji i irytacji u niektórych :wink: :wink:

Last Rico
27-11-2007, 06:48
Musisz mi trochę zaufać. Sonda do pomiaru prędkości i kierunku wiatru umieszczona jest
na maszcie, zdala od budynków i drzew. Nic jej nie zacienia. Sonda do pomiaru temperatury
i wilgotności powietrza na przyjętych 2 m nad ziemią, pomiar opadów na zalecanym 1m.

Najpierw krótkie oświadczenie :) "Nie żyję z instalacji wentylacyjnych ani kominowych". :D
Jeśli Andrzej Wilhelmi napisał że ocieplanie kominów to dzisiaj obowiązek a ja że konieczność,
to nie bierz tego zbyt dosłownie. Nikt tobie nie nakazuje ocieplać kominów po 25 latach.
Ani kominów, ani niczego innego. Te dość kategoryczne określenia miały podkreślić
wagę omawianego zagadnienia, miały pokazać że w nowych domach warto to zrobić
z różnych powodów. Trzon komina wychodzi przecież z bryły budynku, nieocieplony
wyprowadza stale sporą ilość cennego zimą ciepła (pomijając już samą wentylację).
Ludzie są różni (i to dobrze), będę chyba kończyć....zwłaszcza że przeczytałem twoje motto. :D
Pozdrowienia.

długi
27-11-2007, 09:29
Musisz mi trochę zaufać. Sonda do pomiaru prędkości i kierunku wiatru umieszczona jest
na maszcie, zdala od budynków i drzew. Nic jej nie zacienia. Sonda do pomiaru temperatury
i wilgotności powietrza na przyjętych 2 m nad ziemią, pomiar opadów na zalecanym 1m.

Najpierw krótkie oświadczenie :) "Nie żyję z instalacji wentylacyjnych ani kominowych". :D
Jeśli Andrzej Wilhelmi napisał że ocieplanie kominów to dzisiaj obowiązek a ja że konieczność,
to nie bierz tego zbyt dosłownie. Nikt tobie nie nakazuje ocieplać kominów po 25 latach.
Ani kominów, ani niczego innego. Te dość kategoryczne określenia miały podkreślić
wagę omawianego zagadnienia, miały pokazać że w nowych domach warto to zrobić
z różnych powodów. Trzon komina wychodzi przecież z bryły budynku, nieocieplony
wyprowadza stale sporą ilość cennego zimą ciepła (pomijając już samą wentylację).
Ludzie są różni (i to dobrze), będę chyba kończyć....zwłaszcza że przeczytałem twoje motto. :D
Pozdrowienia.


widzisz ja jestem techniczny :wink: i trzeba do mnie faktami , a póki co nie mam powodów żeby ci nie wierzyć :D :D :D
i jeżeli ktoś mówi że to obowiązkowe to ja pytam dlaczego ???
jeśli ktoś mówi że konieczne to pytam z jakiego powodu ????
jak koś mówi ,że kominek się nie nadaje to też chcę wiedzieć z jakiego powodu ?????
jak ktoś mówi ,że ocieplenie komina usprawni ruch powietrz w kanałach wentylacyjnych to chcę wiedzie jakie zjawiska tam zajdą i co to znaczy usprawni ?????????????????
Ja również nie żyję z wentylacji ani z jakichkolwiek innych usług dla budownictwa ,z wykształcenia nie jestem również specjalistą od wentylacji ale w szkole nauczyli mnie gdzie szukać wiedzy i jak z niej korzystać a wentylacja jest taką instalacją którą da się policzyć .

mmmad
27-11-2007, 10:32
DACHÓWKOM WENTYLACYJNYM MÓWIĘ NIE NIE NIE!!!

Długi sciagnal mnie do tego watku, ale niech wybaczy, ze nie czytam calej dyskusji, bo juz po pierwszych kilku postach mi sie przewraca.

Mam kominek wentylacyjny Robena. Otoz ten kominek nadaje sie tylko i wylacznie do kanalizacji. TE KOMINKI POWINNI NAZWAC DACHÓWKAMI KANALIZACYJNYMI bo tylko do odpowietrzania kanalizy sie nadaja.

Mam dwa ciagi kominowe zakonczone na wysokosci stropu i od nich rura PCV, a potem spiro do dachowki. W zeszlym sezonie mialem mokre wykwity na scianie kominowej - woda dostawala sie przez otwory w kominku i przesiakala na sciane.

W tym sezonie zrobilem "odwodnienie" w kanale na wysokosci strychu, zeby woda skapywala do wiaderka.
Dwa tygodnie temu zostalem zalany woda (swiezo odmalowany sufit). Po wejsciu na strych okazalo sie, ze przepelnilo sie 5-litrowe!!! wiaderko.

Moze inni producenci te dachowki maja lepiej rozwiazane, ale ROBENa do wentylacji ABSOLUTNIE nie stosujcie.

Zainteresowanym moge przeslac kilka zdjec.

długi
27-11-2007, 10:58
- woda dostawala sie przez otwory w kominku i przesiakala na sciane.



przez jakie otwory :o :o :o

mmmad
27-11-2007, 12:02
Przez otwory w kominku (dachowce wentylacyjnej) jak w linku:
http://www.roben.pl/25473.xml

Nr 11

długi
27-11-2007, 12:37
Przez otwory w kominku (dachowce wentylacyjnej) jak w linku:
http://www.roben.pl/25473.xml

Nr 11
a z takim zakończeniem to ma prawo się lać :-?
przecież tu nie ma żadnej osłony przeciwdeszczowej .............

Barbossa
27-11-2007, 12:44
hmm, jakiej?

Mergiel
27-11-2007, 12:51
Witam
Dobrze, że dyskusja zeszła trochę na ziemię.
Do Mmmada: sądzę że są dwie możliwości:
1. Są to skropliny, a nie deszczówka.
2. dachówka przecieka u nasady kominka i do wentylacji dostaje się woda z dachu powyżej. Jeżeli ten kominek u nasady jest szczelny to uważam, że tezę o przedostawaniu się wody poprzez otwory wylotowe należałoby odrzucić.

Uzasadnienie poprzez analogię: Mam chatkę, a w kalenicy blaszany komin wentylacyjny średnicy 150mm, wiatr urwał daszek, otwarty komin zieje prosto w niebo, podstawiłem miednicę, miednica stoi tak od 2 lat i nigdy się nie napełniła, co się do niej naleje to wyschnie. W chatce nie mieszkam.

Wniosek: 1.tą wentylację trzeba odwodnić
2.tu jest wskazanie do ocieplenia rur wyprowadzających do
kominka aby zmniejszyć kondensację
Można również uzasadniać na podstawie masy pary wodnej uwalnianej w trakcie pobytu ludzi, gotowania itp. ale jestem zbyt leniwy.
Pytanie: czy w tym kominku jest ciąg. (chyba retoryczne - gdyby nie było to skąd ta kondensacja?)
Pozdro. Mergiel

mmmad
27-11-2007, 13:13
Witam
Dobrze, że dyskusja zeszła trochę na ziemię.
Do Mmmada: sądzę że są dwie możliwości:
1. Są to skropliny, a nie deszczówka.
2. dachówka przecieka u nasady kominka i do wentylacji dostaje się woda z dachu powyżej. Jeżeli ten kominek u nasady jest szczelny to uważam, że tezę o przedostawaniu się wody poprzez otwory wylotowe należałoby odrzucić.

Teze o skroplinach mozna odrzucic. Woda nie pojawialaby sie latem i po opadach. I tak akurat sie sklada, ze jest tam wentylacja mechaniczna.
Drugiej opcji nie moge wykluczyc, bo nie palam checia wylazenia na dach w okresie sniezycy czy gwaltownej ulewy. Wiem, mozna zrobic taki test przy lepszej pogodzie, ale do tej pory obstawialem zacinanie sniegu/deszczu.

Niestety, nie wiem ile w minionym sezonie wsiaklo w sciane, dopiero teraz mam takie "pomiary".

Długi podrzucil mi pomysl wymiany dachowki Robena na inny system.
Niestety, jest to ostatni rzad pod kalenica :( a poza tym w ogole nie wiem, czy to jest mozliwe, np. ze wzgledu na wymiary czy sposob mocowania.

mmmad
27-11-2007, 13:51
No to teraz przeczytalem (prawie) na spokojnie caly watek i bede cytowac i pytac.



No i fakt, kominki nie należą do tanich. Za swoje 8 sztuk zapłaciłam 3.300,00 zł.
Ale jako alternatywę miałam budowanie bardzo wysokich dwóch kominów, ponieważ kanały wentylacyjne usytuowane są niestety daleko od kalenicy.
Na pewno nie dodałoby to urody mojemu domowi, więc wybrałam to rozwiązanie.
1. co to znaczy bardzo wysokich 2. czy w tym projekcie nie bylo kominow od poczatku? 3. zapytam z ironia: czy w tym domu bedziesz mieszkac dla jego urody? 4. jak nie masz kominow, to gdzie zalozysz satelite albo zwykla antene tv?

Ja ze zwyklych ciagow kominowych zrezygnowalem z powodow technicznych - a sadze ze Ty z powodow estetycznych i pseudooszczednosciowych. Jak mozesz to oddaj te dachowki i rob kominy.


W przypadku krótkiego kanału wentylacyjnego zimny słup powietrza w nieocieplonej części kominka wentylacyjnego zablokuje wypływ ciepłego powietrza z pomieszczenia.
(...)
Nie ma w tym nic śmiesznego bo nie chodzi o żadne warunki zewnętrzne a o to, że słup zimnego powietrza będzie ciężki i ciepłe powietrze w krótkim kanale nie będzie w stanie go wypchnąć.
Wracając do kominów to podobne problemy w nich występują dla tego osobiście jestem zwolennikiem ocieplania murowanych kominów, a na odcinku nieużytkowego poddasza to wręcz obowiązek. Pozdrawiam.

Ok, borykam sie z takim krotkim ciagiem wentylacyjnym w innym pomieszczeniu (poprosilem projektanta o ekstra wentylacje).
Czy dasz mi gwarancje, ze jak ocieple pol metra komina na poddaszu to wsteczny ciag zniknie? Bo nad dachem wystaje jeszcze ponad metr komina.



Na nieużytkowym poddaszu powinno się ocieplić od środka również ściany kolankowe i szczytowe.
Zakladam, ze rowniez powinno sie ocieplic polacie dachowe (u mnie ocieplenie jest "w stropie"). Ale czy wydatki na ocieplenie strychu sa w jakis sposob przeliczalne i czy dadza oszczednosci? Bo argument "ocieplaj strych, bedzie Ci uciekac prawidlowo cieple powietrze z domu" brzmi paradoksalnie. :D


Witam
Pragnę zwrócić uwagę szanownym dyskutantom, że ocieplanie kominów wentylacyjnych to jest moda dopiero ostatnich lat. przez co majmniej jeden wiek budowano wentylację bez ocieplania kominów i jakoś działała. Poddasza też były zwykle nieocieplone. Stąd wniosek, że ocieplenie komina na pewno pomaga ale nie musi być niezbędne aby uzyskać odpowiedni ciąg.

Kiedys nie bylo superszczelnych okien i drzwi. Moim zdaniem to duzo wyjasnia.

długi
27-11-2007, 14:09
i jak tu ludziom wytłumaczyś ,że wsteczny ciąg to nie od zimnej końcówki się robi :roll: ?????

mmmad
27-11-2007, 14:16
i jak tu ludziom wytłumaczyś ,że wsteczny ciąg to nie od zimnej końcówki się robi :roll: ?????

Spokojnie, bilans wiatrow w domu tez zrobie :)

długi
27-11-2007, 14:21
Kiedys nie bylo superszczelnych okien i drzwi. Moim zdaniem to duzo wyjasnia.

no to w końcu trzeba powiedzieć ,że wentylacja to nie tylko kanał wywiewny , wentylacja to proces wymiany zużytego powietrza ,i aby proces ten zaistniał to trzeba dostarczyć świeże powietrze i usunąć zużyte , a ciąg kominowy nie powstaje w końcówce kanału wentylacyjnego tylko jest pochodną wielu czynników których efektem jest różnica ciśnień .
Jak ktoś nie pojmuje to z powrotem do szkoły średniej no chyba ,że po maturze Giertychowskiej to usprawiedliwiony i sam wytłumaczę :lol:

długi
27-11-2007, 14:23
i jak tu ludziom wytłumaczyś ,że wsteczny ciąg to nie od zimnej końcówki się robi :roll: ?????

Spokojnie, bilans wiatrow w domu tez zrobie :)

jak będziesz wiatry w domu robił to proponuję wócić do tradycji i wentylacji metodą przewietrzania ;)

sailor_ro
27-11-2007, 18:33
Poniewaz dyskusje na tematy bilansów,wstecznych ciągów kominowych itp. sa dla mnie za madre,zadam kolejne przyziemne pytanie,czy do jednego kominka dachowego mozna podłączyć dwa odzielne kanały wentylacyjne(było to bodajże WC i pralnia).pytam bo widziałem takie rozwiazanie,dwa odzielne kanały,pod połacia dachu podłączone do jednego kominka.
pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
27-11-2007, 21:41
.., borykam sie z takim krotkim ciagiem wentylacyjnym w innym pomieszczeniu (poprosilem projektanta o ekstra wentylacje).
Czy dasz mi gwarancje, ze jak ocieple pol metra komina na poddaszu to wsteczny ciag zniknie? Bo nad dachem wystaje jeszcze ponad metr komina.

Takiej gwarancji dać nie mogę. to ocieplenie poprawi sytuację ale czy usunie problem calkowicie tego niestety nie wiem.




Na nieużytkowym poddaszu powinno się ocieplić od środka również ściany kolankowe i szczytowe.
Zakladam, ze rowniez powinno sie ocieplic polacie dachowe...

Akurat połaci dachowych nie potrzeba natomiast ściany tak bo przez nie "idzie" przemarzanie. Pozdrawiam.

długi
27-11-2007, 22:10
Poniewaz dyskusje na tematy bilansów,wstecznych ciągów kominowych itp. sa dla mnie za madre,zadam kolejne przyziemne pytanie,czy do jednego kominka dachowego mozna podłączyć dwa odzielne kanały wentylacyjne(było to bodajże WC i pralnia).pytam bo widziałem takie rozwiazanie,dwa odzielne kanały,pod połacia dachu podłączone do jednego kominka.
pozdrawiam

po pierwsze primo jak mawia pewien forumowicz pralnia /suszarnia powinna mieć oddzielny kanał wentylacyjny
po drugie primo o ile dobrze pamiętam przepisy mówią ,że nie wolno żadnymi nasadami kominowymi zmniejszać przekrojukanału wentylacyjnego a to zmniejszasz o 50%
po trzecie primo jakie to pomieszczenia ,jaki przekrój kanałów jaka długośc i ile powietrza potrzebujesz usunąć ????

długi
27-11-2007, 23:28
Mmmadzie ......taksobie doszedłem do wniosku ,że ...........nadmiar wentylacji tak jak i nadmiar mydła szkodzi ....może u ciebie to te dwa dodatkowe kanały ???????????????????

hes
28-11-2007, 06:07
Mmmadzie ......taksobie doszedłem do wniosku ,że ...........nadmiar wentylacji tak jak i nadmiar mydła szkodzi ....może u ciebie to te dwa dodatkowe kanały ???????????????????

Nareszcie ktoś o tym powiedzial. Już dawno doszedłem do wniosku, że np. ciąg
wsteczny powstaje z powodu m.in.zbyt dużych przekrojów kanałów wylotowych.
To dziwne, że nie mówi się o tym nawet w fachowych opracowaniach.

Przepisy o zakazie przysłaniania zakończeń kominkow uważam w związku z tym
za całkowicie bzdurne. Wentylacja ma wyciągać zużyte powietrze w górę,
nie wpychać kanałami w dól, a taka sytuacja łatwo powstaje przy zbyt dużych
przekrojach.

długi
28-11-2007, 06:30
Akurat połaci dachowych nie potrzeba natomiast ściany tak bo przez nie "idzie" przemarzanie. Pozdrawiam.
ściany szczytowe czy kolankowe są i tak ocieplone bo zazwyczaj nikt nie przerywa izolacji tylko ciągnie się ją do samej połaci dachu . ...... to gdzie ty chcesz docieplać ???????

długi
28-11-2007, 06:57
Mmmadzie ......taksobie doszedłem do wniosku ,że ...........nadmiar wentylacji tak jak i nadmiar mydła szkodzi ....może u ciebie to te dwa dodatkowe kanały ???????????????????

Nareszcie ktoś o tym powiedzial. Już dawno doszedłem do wniosku, że np. ciąg
wsteczny powstaje z powodu m.in.zbyt dużych przekrojów kanałów wylotowych.
To dziwne, że nie mówi się o tym nawet w fachowych opracowaniach.

Przepisy o zakazie przysłaniania zakończeń kominkow uważam w związku z tym
za całkowicie bzdurne. Wentylacja ma wyciągać zużyte powietrze w górę,
nie wpychać kanałami w dól, a taka sytuacja łatwo powstaje przy zbyt dużych
przekrojach.

w sumie to nie jest takie trudne ,żeby policzyć jaki powinien być strumień usuwanego powietrza a co za tym idzie przekrój i ilość kanałów wentylacyjnych . a póżniej trzeba myśleć którędy to powietrze do domu dostarczyć :lol:

hes
28-11-2007, 07:05
w sumie to nie jest takie trudne ,żeby policzyć jaki powinien być strumień usuwanego powietrza a co za tym idzie przekrój i ilość kanałów wentylacyjnych . a póżniej trzeba myśleć którędy to powietrze do domu dostarczyć :lol:

Byleby nie jednym z kanałów wentylacyjnych (wylotowych)...

Masz rację, ilość kanałów też jest ważna. Jak bedzie ich dużo, to dużo trudniej
zmusić układ do prawidłowego działania.

długi
28-11-2007, 07:31
Mmmadzie ......taksobie doszedłem do wniosku ,że ...........nadmiar wentylacji tak jak i nadmiar mydła szkodzi ....może u ciebie to te dwa dodatkowe kanały ???????????????????

Nareszcie ktoś o tym powiedzial. Już dawno doszedłem do wniosku, że np. ciąg
wsteczny powstaje z powodu m.in.zbyt dużych przekrojów kanałów wylotowych.
To dziwne, że nie mówi się o tym nawet w fachowych opracowaniach.

Przepisy o zakazie przysłaniania zakończeń kominkow uważam w związku z tym
za całkowicie bzdurne. Wentylacja ma wyciągać zużyte powietrze w górę,
nie wpychać kanałami w dól, a taka sytuacja łatwo powstaje przy zbyt dużych
przekrojach.

w sumie to nie jest takie trudne ,żeby policzyć jaki powinien być strumień usuwanego powietrza a co za tym idzie przekrój i ilość kanałów wentylacyjnych . a póżniej trzeba myśleć którędy to powietrze do domu dostarczyć :lol:

mmmad
28-11-2007, 08:41
Zrobilem czesciowe testy wiatrow w domu (bez uzycia grochowki).

Sytuacja wyglada tak:
- dwa "krotkie" kanaly mam w tej chwili zaslepione - za bardzo z nich wialo- mam ciag wsteczny w dwoch NAJDLUZSZYCH ciagach wentylacyjnych (w kotlowni i w lazience)
- ale jak otwieram okno w kotlowni i lazience, to wentylacja dziala wiecej niz prawidlowo, wiec slupa zimnego powietrza w tej wentylacji na pewno nie ma :)
- kotlownia i lazienka to ten sam komin

Pytanie: dlaczego powietrze jest zaciagane najdluzszymi kanalami? Inne krotsze kanaly dzialaja prawidlowo.

Andrzej Wilhelmi, zdaje sie, ze sa pomieszane dwie sprawy: z tego, co napisales, wynika, ze ocieplanie scian szczytowych dodatkowo OD SRODKA wplywa na mniejsze straty ciepla w domu, a nie na poprawienie wentylacji?
A co z cieplem, ktore ucieka przez zakonczenie sciany szczytowej?

długi
28-11-2007, 08:51
Zrobilem czesciowe testy wiatrow w domu (bez uzycia grochowki).

Sytuacja wyglada tak:
- dwa "krotkie" kanaly mam w tej chwili zaslepione - za bardzo z nich wialo- mam ciag wsteczny w dwoch NAJDLUZSZYCH ciagach wentylacyjnych (w kotlowni i w lazience)
- ale jak otwieram okno w kotlowni i lazience, to wentylacja dziala wiecej niz prawidlowo, wiec slupa zimnego powietrza w tej wentylacji na pewno nie ma :)
- kotlownia i lazienka to ten sam komin

Pytanie: dlaczego powietrze jest zaciagane najdluzszymi kanalami? Inne krotsze kanaly dzialaja prawidlowo.

ile masz wszystkich kanałów i jaki przekrój ??? gdzie są rozmieszczone ??
jaK wyglądają drzwi do łazienki ???

hes
28-11-2007, 08:58
Pytanie: dlaczego powietrze jest zaciagane najdluzszymi kanalami? Inne krotsze kanaly dzialaja prawidlowo.

Bo w krótkich kanałach jest lepszy ciąg. A lepszy dlatego, że uchodzace
powietrze jest tam cieplejsze na całej długosci kanału, czego nie można
powiedzieć o powietrzu w dłuższym kanale- tam bardziej sie wychladza. Para
wodna ma wtedy lepsze warunki do skraplana się, powietrze staje się
cięższe, ciąg słabnie, łatwiej może dojść do ciągu wstecznego.

mmmad
28-11-2007, 11:05
Pytanie: dlaczego powietrze jest zaciagane najdluzszymi kanalami? Inne krotsze kanaly dzialaja prawidlowo.



Bo w krótkich kanałach jest lepszy ciąg. A lepszy dlatego, że uchodzace
powietrze jest tam cieplejsze na całej długosci kanału, czego nie można
powiedzieć o powietrzu w dłuższym kanale- tam bardziej sie wychladza. Para
wodna ma wtedy lepsze warunki do skraplana się, powietrze staje się
cięższe, ciąg słabnie, łatwiej może dojść do ciągu wstecznego.


W przypadku krótkiego kanału wentylacyjnego zimny słup powietrza w nieocieplonej części kominka wentylacyjnego zablokuje wypływ ciepłego powietrza z pomieszczenia. Może również nastąpić wtłaczanie zimnego powietrza do pomieszczenia tzw. cofka. Pozdrawiam.

Ot, zagadka :)

mmmad
28-11-2007, 11:11
Pytanie: dlaczego powietrze jest zaciagane najdluzszymi kanalami? Inne krotsze kanaly dzialaja prawidlowo.

ile masz wszystkich kanałów i jaki przekrój ??? gdzie są rozmieszczone ??
jaK wyglądają drzwi do łazienki ???

8 uzywanych kanalow wentylacyjnych 13x17 (na wszystkich kanalach kratki)
- piwnica: 2 sztuki (1 w kotlowni)
- parter: 2 sztuki (1 w lazience) + okap mechanicznie + kominek (fi 200)
- garaz
- poddasze: 3 sztuki

mirkan
28-11-2007, 18:10
mmmad zapytał:

"1. co to znaczy bardzo wysokich 2. czy w tym projekcie nie bylo kominow od poczatku? 3. zapytam z ironia: czy w tym domu bedziesz mieszkac dla jego urody? 4. jak nie masz kominow, to gdzie zalozysz satelite albo zwykla antene tv?

Ja ze zwyklych ciagow kominowych zrezygnowalem z powodow technicznych - a sadze ze Ty z powodow estetycznych i pseudooszczednosciowych. Jak mozesz to oddaj te dachowki i rob kominy. "

Ad.1 - dach dwyspadowy o kącie 45 stopni. Wyobraź sobie 2 kominy wentylacyjne usytuowane blisko okapu. Jakakolwiek byłaby ich wysokośc, to i tak wyglądałyby koszmarnie. Niestety musiałyby chyba mieć wysokość prawie jak kalenica - w pobliżu okna dachowe, no i zapewnienie odpowiedniego ciągu. I nie chodzi mi tu o długość kanału, tylko o zawirowania od połaci dachu.

Ad.2. Niestety wentylacyjnych nie było. Była za to wentylacja mechaniczna z rekuperacją, a tego nie chciałam. Więc doprojektowane zostały kominy wentylacyjne

Ad. 3. Można zapytać "normalnie" tzn. bez ironii, bo niczego ona nie wnosi do dyskusji. a też bym odpowiedziała i myślę, że z większą przyjemnością, bo sądziłabym, że osoba pytająca pyta z życzliwości. Ale do rzeczy: skoro wydaję ogromne pieniądze na wymarzony dom, to oprócz funkcjonalności chcę aby mój dom mi się podobał.

Ad. 4. Nigdzie nie napisałam, że nie mam kominów. Owszem mam, nawet dwa, ale są zestawione razem i wyglądają jakby był jeden, więc nie będę miała problemu ani z anteną, ani z innymi urządzeniami np. sygnalizatorem od alarmu. Tym bardziej, że te kominy są bardzo blisko kalenicy i jednocześnie wyższe od niej.

Dobrze jest nie czynić założeń co do pobudek, którymi się ktoś kieruje. Mogą być nietrafione.

Pozdrawiam

mmmad
29-11-2007, 11:00
No to teraz przeczytalem (prawie) na spokojnie caly watek i bede cytowac i pytac.

mirkan, wyglada na to, ze jednak nie czytalem tego watku na spokojjnie, wybacz. To Twoj dom i Twoja sprawa jak go wybudujesz. Ja na forum wchodzilem po pomoc, wskazowki i porady.

Tylko jak czytam takie wypowiedzi przypomina mi sie, jak mmmad-ness przeforsowala kilka niepraktycznych lub nieracjonalnych rozwiazan tlumaczac to wygladem domu. A teraz jak wychodzi i wraca po ciemku to chcialaby przede wszystkim, zeby w srodku bylo cieplo, bo urody domku i tak nie widac.

mirkan
29-11-2007, 20:26
Ja nikomu nie mówię (a raczej nie piszę) jak ma robić, lecz jak ja zrobiłam lub mam zamiar zrobić. Bardzo cenię wskazówki innych, ale wychodzę z założenia: cudzych rad słuchać swój rozum mieć.

Niestety po przeczytaniu całego tego wątku mam tylko mętlik w głowie. Są odpowiedzi za i przeciw pewnym rozwiązaniom. Szkoda, że na to forum zagląda tak mało osób, które zakończyły budowę i mieszkają w swoich domkach. Myślę, że one mogłyby podzielić się swoimi spostrzeżeniami w kwestii zastosowanych metod. A tak każdy z nas robi jak mu się wydaje, że będzie najlepiej.

Co prawda był już wątek czego nie zrobilibyśmy budując po raz drugi, ale to nie wyczerpuje wachlarza tematów.

Pozdrawiam

długi
29-11-2007, 20:59
Ja nikomu nie mówię (a raczej nie piszę) jak ma robić, lecz jak ja zrobiłam lub mam zamiar zrobić. Bardzo cenię wskazówki innych, ale wychodzę z założenia: cudzych rad słuchać swój rozum mieć.

Niestety po przeczytaniu całego tego wątku mam tylko mętlik w głowie. Są odpowiedzi za i przeciw pewnym rozwiązaniom. Szkoda, że na to forum zagląda tak mało osób, które zakończyły budowę i mieszkają w swoich domkach. Myślę, że one mogłyby podzielić się swoimi spostrzeżeniami w kwestii zastosowanych metod. A tak każdy z nas robi jak mu się wydaje, że będzie najlepiej.

Co prawda był już wątek czego nie zrobilibyśmy budując po raz drugi, ale to nie wyczerpuje wachlarza tematów.

Pozdrawiam

wszystko da się zrobić ....wentylację na kominkach też ,ale trzeba liczyć i myśleć :D

anetabo
01-12-2007, 11:41
Nr 11 z Robena - my właśnie takie mamy. Nie cieknie - dodam, że jak je braliśmy to dostaliśmy trzy różne rury i komplety uszczelek - mówią, że zmieniały się kilka razy ostatnimi czasy.
Przed założeniem ich wydaje mi się, że było coś na kształt daszka nad otworami - na stronie robena tego nie widać, nawet próbowaliśmy to odkręcać - wygląda jakby było nakręcone.
Może to ostatnio poprawili.
Może warto zareklamować u producenta?

Andrzej Wilhelmi
06-12-2007, 00:30
ściany szczytowe czy kolankowe są i tak ocieplone bo zazwyczaj nikt nie przerywa izolacji tylko ciągnie się ją do samej połaci dachu . ...... to gdzie ty chcesz docieplać ???????

Od środka!!!!!!!!!!!!!!! Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
06-12-2007, 00:34
Andrzej Wilhelmi, zdaje sie, ze sa pomieszane dwie sprawy: z tego, co napisales, wynika, ze ocieplanie scian szczytowych dodatkowo OD SRODKA wplywa na mniejsze straty ciepla w domu, a nie na poprawienie wentylacji?
A co z cieplem, ktore ucieka przez zakonczenie sciany szczytowej?

Ściana szczytowa powinna się kończyć pod krokwiami a nad nimi powinna być izolowana. Istotą każdej izolacji jest zachowanie ciągłości. Pozdrawiam

długi
06-12-2007, 08:45
ściany szczytowe czy kolankowe są i tak ocieplone bo zazwyczaj nikt nie przerywa izolacji tylko ciągnie się ją do samej połaci dachu . ...... to gdzie ty chcesz docieplać ???????

Od środka!!!!!!!!!!!!!!! Pozdrawiam.

od środka to najlepiej gorzała grzeje ....ale więcej już nie pij :wink:

Andrzej Wilhelmi
06-12-2007, 21:26
....ale więcej już nie pij :wink:

Musisz wziąć sobie tą maksymę do serca bo inaczej nigdy nie zgłębisz problemu :wink: . Pozdrawiam.

Zonzi
19-01-2008, 20:27
Witam

Czy ma ktos moze tresc normy PN-89/B - 10425 " Przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne murowane z cegły. Wymagania techniczne i badania przy odbiorze" ???

Czy dla przewodow wentylacyjnych wyprowadzenie na kominie powinno byc do gory czy boczne obustronne ?? Mam dylemat bo w jednym kominie mam wylot wentylacji mechanicznej - fi 20 a obok dwa kanaly grawitacyjne z garazu.

Wyprowadzic do gory i zakryc nasada czy tylko wylot mechanicznej zakryc nasada a grawitacyjne zrobic kratki na przestrzal ??

Pozdrawiam
Zonzi

odaro
19-01-2008, 22:40
Mam dylemat bo w jednym kominie mam wylot wentylacji mechanicznej - fi 20 a obok dwa kanaly grawitacyjne z garazu.

Pozdrawiam
Zonzi

Jak zrobiłeś ten wylot dla wentylacji mechanicznej obmurowałeś rurę spiro fi 20 cegłą

Zonzi
20-01-2008, 20:20
[
Jak zrobiłeś ten wylot dla wentylacji mechanicznej obmurowałeś rurę spiro fi 20 cegłą

Nie. Dalem ksztaltki betonowe + fi 20 od komina systemowego Leiera. W to pojdzie rura spiro od wentylacji.
Nie dawalem wkladu ceramicznego ani izolacji. Na gorze komina dalem plyte i obudowalem pelnym klinkierem.

pozdrawiam
Zonzi

odaro
21-01-2008, 08:45
[
Jak zrobiłeś ten wylot dla wentylacji mechanicznej obmurowałeś rurę spiro fi 20 cegłą

Nie. Dalem ksztaltki betonowe + fi 20 od komina systemowego Leiera. W to pojdzie rura spiro od wentylacji.
Nie dawalem wkladu ceramicznego ani izolacji. Na gorze komina dalem plyte i obudowalem pelnym klinkierem.

pozdrawiam
Zonzi

Wejście rury bedzie przez jakieś kolanko?

mmmad
21-01-2008, 11:08
A tak w temacie mojej wentylacji: w minionym tygodniu sprawdzilem stan wody na poddaszu. To byl ostatni moment...
Wanienka 30 litrow byla pelna!!!

Do Robena napisalem jakis miesiac temu, sprawe przekierowano do producenta tych kominkow wentylacyjnych i cisza...

odaro
22-01-2008, 08:14
A tak w temacie mojej wentylacji: w minionym tygodniu sprawdzilem stan wody na poddaszu. To byl ostatni moment...
Wanienka 30 litrow byla pelna!!!

Do Robena napisalem jakis miesiac temu, sprawe przekierowano do producenta tych kominkow wentylacyjnych i cisza...

Kiedyś czysto teoretycznie rozważałem problem dachówkowych kominków wentylacyjnych

http://forum.muratordom.pl/jak-to-jest-z-tym-kominkami-wentylacyjnymi-w-dachowce,t104179.htm

Jak widać wszystko się sprawdza w życiu codziennym

pablitoo
22-01-2008, 09:51
A tak w temacie mojej wentylacji: w minionym tygodniu sprawdzilem stan wody na poddaszu. To byl ostatni moment...
Wanienka 30 litrow byla pelna!!!

Do Robena napisalem jakis miesiac temu, sprawe przekierowano do producenta tych kominkow wentylacyjnych i cisza...

Śledzę od pewnego czasu ten wątek i Twoje wnioski .

Śledzę - ponieważ jestem żywo zainteresowany gdyż posiadam na swoim dachu dwa tożsame z Twoim kominki wentylacyjne - są one zakończeniami kanałów wentylacyjnych .
Od kratek wentylacyjnych w pomieszczeniach / kuchnia i łazienka / mam poprowadzone kanały prostokątne z PCV i na końcu połączone spiro z kominkami.
Kominki - dachówki zamocowane na połaci , ruchoma nasadka uszczelniona gumową podkładką / w komplecie / .
Od roku funkcjonuje mi wentylacja i żadnej wody w kanałach wentylacyjnych nie zaobserwowałem . Nawet żadnej wilgoci , czy skroplin - kominki mam zamontowane na połaciach lukarny i przy przejściu przez połać ocieplone wełną mineralną - pozostałe odcinki kanałów PCV - nie ocieplone.
Jeden wylot w kuchni - wody i wilgoci nie zaobserwowałem , drugi w łazience na parterze - również .Odcinki kanałów są długie - od kratek went do kominków około 5m .

Takoż bardzo bym Cię prosił może o kilka fotek - nie wiem vczy mam zacząć się bać - czy rzeczywiście masz coś skopane z montażem , mocowaniem lub uszczelnieniem kominkow ...

odaro
22-01-2008, 10:20
[quote=mmmad]

Od roku funkcjonuje mi wentylacja i żadnej wody w kanałach wentylacyjnych nie zaobserwowałem . Nawet żadnej wilgoci , czy skroplin - kominki mam zamontowane na połaciach lukarny i przy przejściu przez połać ocieplone wełną mineralną - pozostałe odcinki kanałów PCV - nie ocieplone.
Jeden wylot w kuchni - wody i wilgoci nie zaobserwowałem , drugi w łazience na parterze - również .Odcinki kanałów są długie - od kratek went do kominków około 5m .

Takoż bardzo bym Cię prosił może o kilka fotek - nie wiem vczy mam zacząć się bać - czy rzeczywiście masz coś skopane z montażem , mocowaniem lub uszczelnieniem kominkow ...

A może to jest kwestia złego ocieplenia kanałów wentylacyjnych w cześci nieogrzewanej ale z drugiej strony 30l wody tylko ze samych skropiln to sporo chyba że to 30l za 3miesiace to może.

Zainteresowało mnie Twoje rozwiązanie prostakątna rura PCV jako kanał wentylacyjny napisz cos wiecej.

pablitoo
22-01-2008, 10:31
(...)

Zainteresowało mnie Twoje rozwiązanie prostakątna rura PCV jako kanał wentylacyjny napisz cos wiecej.

Jako kanały wentylacyjne użyłem prostokątnych rur wentylacyjnych takich jak ta (http://www.wentylatory.istore.pl/cgi-bin/shop.pl?id=1420&sid=&pin=&mod=03&towar=155233&pt=&lang=pl-pln&pdo=01&psz=9565&pcz=) naprzykład .
Jest to całkowity system wentylacji z wszelakimi kształtkami , przejściami , redukcjami etc... W ścianach łatwiej jest schować rurę prostokatną niż okrągłą - na końcu kanałów wentylacyjnych mam przejściówki na okrągłą rurę i do tego połączone spiro do kominków wentylacyjnych na połaci dachu .
System sprawuje się bez zarzutu - podczas odbioru kominiarskiego przewodów wentylacyjnych kominiarz tylko zamlaskał z zadowolenia jak sprawdził drożność i zmierzył przepływ powietrza przez nie .

- i tyle :lol:

mmmad
22-01-2008, 10:50
A może to jest kwestia złego ocieplenia kanałów wentylacyjnych w cześci nieogrzewanej ale z drugiej strony 30l wody tylko ze samych skropiln to sporo chyba że to 30l za 3miesiace to może.

Kanaly sa nieocieplone. Po prostu dwa metry rury i spiro do kominka.
Z mojego wczesneijszego postu wynika, ze wanienka napelnila sie w dwa miesiace (od polowy listopada do polowy stycznia).

pablitoo
22-01-2008, 11:11
Kanaly sa nieocieplone. Po prostu dwa metry rury i spiro do kominka.
Z mojego wczesneijszego postu wynika, ze wanienka napelnila sie w dwa miesiace (od polowy listopada do polowy stycznia).

Dwa miesiące - to bardzo dużo wody ... - chyba o skroplinach nie może być mowy - ja stawiałbym na przeciekanie lub lanie sie wody bezpośrednio do kominka ... Tylko z tym laniem bezpośrednim to też chyba nie tak do końca - swojego czasu na głównym kominie w moim domu - na kanale dymowym od kominka / przekrój 24x35cm / nie miałem zamontowanego daszka - dziura świeciła prosto w niebo - nawet podczas bardzo obfitych opadów w kominie nie miałem prawie wogóle wody ... takoż wnosić iż przez szczeliny w bocznych ściankach kominka wlewa sie tyle wody - chyba nie ma sensu ...

odaro
22-01-2008, 13:03
A może to jest kwestia złego ocieplenia kanałów wentylacyjnych w cześci nieogrzewanej ale z drugiej strony 30l wody tylko ze samych skropiln to sporo chyba że to 30l za 3miesiace to może.

Kanaly sa nieocieplone. Po prostu dwa metry rury i spiro do kominka.
Z mojego wczesneijszego postu wynika, ze wanienka napelnila sie w dwa miesiace (od polowy listopada do polowy stycznia).

No to musisz ocieplić kanały wentylacyjne bo to jest najpewniej cała przyczyna
Od kiedy mieszkasz w domku?

pablitoo
22-01-2008, 13:07
No musisz ocieplić kanały wentylacyjne bo to jest najpewniej cała przyczyna
Od kiedy mieszkasz w domku?

30 litrów skroplin przez 2 miesiące ?? ... :o

Ja również mam nieocieplone przewody wentylacyjne prowadzone do kominków wentylacyjnych na dachu - wentylacja funkcjonuje prawie rok - i nie mam ani litra wody , skroplin , wilgoci generalnie ...

mmmad
24-01-2008, 13:18
Tak wygladaja kominki wentylacyjne Robena u mnie:
http://www.mmmad.great.net.pl/files/12011798991--2007-03-07_23.JPG

pablitoo
24-01-2008, 16:50
- a tak u mnie -foto (http://img464.imageshack.us/my.php?image=30016438ty0.jpg) - na to wygląda iż są inne .... - dachówka to też Roben - średzka falista brązowa angoba .
Może tu tkwi rozwiązanie Twojego problemu ...

ZBYSZEK_SK
25-01-2008, 22:45
Kurcze mam problem.
Murarze kończą mi obmurówkę kominów klinkierem. Wyloty od kominów wentylacyjnych fachowcy zrobili boczne ale jednostronne - nie na przestrzał.
Dzisiaj był kominiarz i zalecał że powinny być na przestrzał bo wiatr będzie wtłaczał powietrze do środka kanału. Ale w projekcie nie ma że kanały maja być na przestrzał, wykonawca zaś mówi że jak bedą na przestrzał do bedzie zawiewało z jednego kanału do drugiego. Kierbud twierdzi że wg PN musi być na przestrzał. Pojeździłem dzis po okolicznych budowach no i jest różnie na różnych budowach. Co o tym sądzicie ?

pablitoo
26-01-2008, 06:31
Słuchaj co mówi kier-bud - ma rację . Kanały wlotowe muszą być na przestrzał komina .

Mistrz
02-02-2008, 00:01
Witam,
Odnośnie przeciekającego kominka (trochę to mało prawdopodobne by przy skraplaniu powstało, aż tyle wody), to wydaje mi się, że może być on uszkodzony lub źle zamontowany...
A co do kominków wentylacyjnych, to generalnie prawdą jest, że kominki sprzedawane przez producentów dachówek nadają się tylko do wentylacji przewodów kanalizacji. Nie są ocieplone, za niskie i mają zbyt małą wydajność, by zapewnić dobrą wentylacje grawitacyjną pomieszczeń.
By wentylacja grawitacyjna działała w oczekiwany sposób kanał powinien mieć min. 4 m długość (jak ktoś już wspomniał wcześniej :) ) a jeśli jest krótszy, to można zastosować wentylator dachowy. To moje zdanie na powyższy temat.
Ostatnio trochę wgłębiłem się w tą tematykę, bo szukałem kominków wentylacyjnych do swojego budynku. Trochę czasu mi to zajęło, bo nie mogłem nigdzie spotkać produktów, które potrzebowałem. Wszędzie w hurtowaniach i u dealerów był Kloeber albo kominki systemowe a ich nie chciałem. Dzięki temu forum znalazłem "swoje" kominki :D Okazało się, że tylko fiński produkt sprosta moim oczekiwaniom :) Trudno było je dostać w hurtowni, więc zamówiłem bezpośrednio na stronie przedstawiciela (www.semifinland.pl) były w ekspresowym tempie, bo na drugi dzień.
Co ciekawe, to bardzo solidnie wykonane (materiał to PP i w środku rura stalowa) i fajnie wyglądające na dachu produkty (niektórzy narzekają że duże, ale jakie mają by? przecież mają dobrze wentylować, więc muszą być duże, wysokie). Dekarz miał mały problem z założeniem, ale to chyba wynikało z jego niewiedzy niż z niedopasowania (z reguły zakłada kominki systemowe).
A montaż był dosyć banalny. Dlatego resztę założyłem sam :)
Są już od jakiegoś czasu na dachu i chyba wszystko jest jak należy, bo zacieków brak, a w pomieszczenia nie ma zaduchu, czy też wilgoci na ścianach.
Wiem, że niewiele czasu jeszcze minęło, ale myślę, że to odpowiedni produkt.
Oczywiście cena nie jest niska, ale też nie jest jakaś strasznie wysoka i wiadomo, za co się płaci. A swoją drogą to ja dachu nie zamierzam zmieniać za pięć lat, więc dachówkę (karpiówka Creatona), jak i kominki (Vilpe) starałem się znaleźć jak najtrwalsze.
Myślę, że się udało :)

Pozdrawiam i życzę dobrej nocy :)

odaro
02-02-2008, 10:52
Mistrz wrzuciłbyś jakieś zdjęcia swoich kominków już na Twoim dachu.

Dzięki

Mistrz
02-02-2008, 12:38
Dobrze. Postaram się, ale może to trochę potrwać, z względu iż budowę mam bardzo oddaloną od obecnego miejsca zamieszkania.

Pozdrawiam!

Lidka i Janusz
26-03-2008, 08:29
Niestety mamy problem z kominem wentylacyjnym, mam zaciek w łazience. Wycieliśmy dzirę w płycie kartonowej, i widać jak woda się skrapla. Jak to poprawić,aby więcej nie mieć problemu?

długi
26-03-2008, 09:08
Witam,
Odnośnie przeciekającego kominka (trochę to mało prawdopodobne by przy skraplaniu powstało, aż tyle wody), to wydaje mi się, że może być on uszkodzony lub źle zamontowany...
A co do kominków wentylacyjnych, to generalnie prawdą jest, że kominki sprzedawane przez producentów dachówek nadają się tylko do wentylacji przewodów kanalizacji eeeeeeeeee..... Nie są ocieplone, za niskie i mają zbyt małą wydajność, by zapewnić dobrą wentylacje grawitacyjną pomieszczeń.EEEEEEEEEEE.....By wentylacja grawitacyjna działała w oczekiwany sposób kanał powinien mieć min. 4 m długość FIU FIU ..... (jak ktoś już wspomniał wcześniej :) ) a jeśli jest krótszy, to można zastosować wentylator dachowy. To moje zdanie na powyższy temat. chyba pozwolę sobie z nim nie zgodzić :lol:
Ostatnio trochę wgłębiłem się w tą tematykę, bo szukałem kominków wentylacyjnych do swojego budynku. Trochę czasu mi to zajęło, bo nie mogłem nigdzie spotkać produktów, które potrzebowałem. Wszędzie w hurtowaniach i u dealerów był Kloeber albo kominki systemowe a ich nie chciałem. Dzięki temu forum znalazłem "swoje" kominki :D Okazało się, że tylko fiński produkt sprosta moim oczekiwaniom :) Trudno było je dostać w hurtowni, więc zamówiłem bezpośrednio na stronie przedstawiciela (www.semifinland.pl) były w ekspresowym tempie, bo na drugi dzień.
Co ciekawe, to bardzo solidnie wykonane (materiał to PP i w środku rura stalowa) i fajnie wyglądające na dachu produkty (niektórzy narzekają że duże, ale jakie mają by? przecież mają dobrze wentylować, więc muszą być duże, wysokie). Dekarz miał mały problem z założeniem, ale to chyba wynikało z jego niewiedzy niż z niedopasowania (z reguły zakłada kominki systemowe).
A montaż był dosyć banalny. Dlatego resztę założyłem sam :)
Są już od jakiegoś czasu na dachu i chyba wszystko jest jak należy, bo zacieków brak, a w pomieszczenia nie ma zaduchu, czy też wilgoci na ścianach.
Wiem, że niewiele czasu jeszcze minęło, ale myślę, że to odpowiedni produkt.
Oczywiście cena nie jest niska, ale też nie jest jakaś strasznie wysoka i wiadomo, za co się płaci. A swoją drogą to ja dachu nie zamierzam zmieniać za pięć lat, więc dachówkę (karpiówka Creatona), jak i kominki (Vilpe) starałem się znaleźć jak najtrwalsze.
Myślę, że się udało :)

Pozdrawiam i życzę dobrej nocy :)

pablitoo
26-03-2008, 09:14
Długi -> aleś się na Eeeee-ował i na FIU-fił ... :D - ale generalnie sie z Tobą zgadzam :lol:

mmmad
26-03-2008, 12:18
Roben przyslal mi nowe kominki wentylacyjne.
Dam znac, jak zamontuje i sprawdze.

Wyniki porownawcze pewno beda dopiero za rok...

pablitoo
26-03-2008, 12:26
Roben przyslal mi nowe kominki wentylacyjne.
Dam znac, jak zamontuje i sprawdze.

Wyniki porownawcze pewno beda dopiero za rok...

Dawaj fotkę - czyżby takie jak moje ???

Jeżeli tak to mogę Ci dać wyniki już teraz - po roku użytkowania :D

Ja mam takie (http://img464.imageshack.us/my.php?image=30016438ty0.jpg) .

mmmad
26-03-2008, 13:36
Roben przyslal mi nowe kominki wentylacyjne.
Dam znac, jak zamontuje i sprawdze.

Wyniki porownawcze pewno beda dopiero za rok...

Dawaj fotkę - czyżby takie jak moje ???

Jeżeli tak to mogę Ci dać wyniki już teraz - po roku użytkowania :D

Ja mam takie (http://img464.imageshack.us/my.php?image=30016438ty0.jpg) .

Mam je w pudelku. Czekaja na wiosne.
Wygladaja na takie same (tylko inny kolor). Jak je zobaczylem, to sie zaczalem nieco zastanawiac nad montazem. Czy u Ciebie sa odchylone w pionie?

pablitoo
26-03-2008, 13:41
Nie - można je obracać wokół osi - wówczas zmienia się kąt nachylenia daszka i dopasować go do kąta pochylenia dachu .

Użytkuję je ponad rok - żadnego przeciekania czy wody w kanałach wentylacyjnych nie zaobserwowałem .

pierwek
26-03-2008, 13:49
Słuchaj co mówi kier-bud - ma rację . Kanały wlotowe muszą być na przestrzał komina .

a mój kierbud mówił że to wszystko jedno jak będą... jak zwróciłem mu uwagę, że murarze zrobili jednostronne wloty przy podwójnych przewodach wentylacyjnych...

i bądź tu mądry...

z tym że mi się też wydaję że powinny być na przestrzał bo nieraz z tych otworów wentylacyjnych dmucha a dom jak na razie jest nieszczelny i nie ma problemów z zasysaniem powietrza z zewnątrz...

pablitoo
26-03-2008, 14:05
a mój kierbud mówił że to wszystko jedno jak będą... jak zwróciłem mu uwagę, że murarze zrobili jednostronne wloty przy podwójnych przewodach wentylacyjnych...

i bądź tu mądry...

KierBud jest niemądry ... ewentualnie nie wie co mówi ...

Zapytaj kominiarza - ten Ci prawdę powie :D

Barbossa
26-03-2008, 14:12
a mój kierbud mówił że to wszystko jedno jak będą... jak zwróciłem mu uwagę, że murarze zrobili jednostronne wloty przy podwójnych przewodach wentylacyjnych...

i bądź tu mądry...

KierBud jest niemądry ... ewentualnie nie wie co mówi ...

Zapytaj kominiarza - ten Ci prawdę powie :D

ba, zapytaj się pewnego gościa spod budy z piwem, powie to samo

pablitoo
26-03-2008, 14:15
ba, zapytaj się pewnego gościa spod budy z piwem, powie to samo

Mój kominarz często bywa pod budą z piwem ...

Barbossa
26-03-2008, 14:44
celem uniknięcia nieporozumienia polecam wątek o PTH44
tam jest o tym małym budyneczku z bursztynowym płynem i jogo stałym bywalcu :wink:

Andrzej Wilhelmi
26-03-2008, 18:46
Niestety mamy problem z kominem wentylacyjnym, mam zaciek w łazience. Wycieliśmy dzirę w płycie kartonowej, i widać jak woda się skrapla. Jak to poprawić,aby więcej nie mieć problemu?

Ocieplić rurę przyłączeniową. Pozdrawiam.

długi
27-03-2008, 09:24
Niestety mamy problem z kominem wentylacyjnym, mam zaciek w łazience. Wycieliśmy dzirę w płycie kartonowej, i widać jak woda się skrapla. Jak to poprawić,aby więcej nie mieć problemu?
tak z ciekawości ,gdzie się skrapla ????

Rafalbe
30-09-2008, 15:49
Witajcie,
Z przyczyn oszczędnościowych, ale i konstrukcyjnych muszę zwęzić komin. Jest w tej chwili bardzo szeroki. Mam tam łącznie 5 kanałów: dymowy, trzy wentylacyjne i spalinowy. Z tych pięciu chcę zostawić tylko dwa: dymowy i spalinowy, a wentylacyjnych kanałów nie ciągnąć ponad dach z klinkieru, tylko do już wymurowanych kanałów (podmurowane do krowi ze zwykłej cegły) na poddaszu podłączyć się spiro i ponad połacią zakończyć te kanał kominkiem wentylacyjnym ocieplonym.
a) czy to rozwiązanie zapewni mi odpowiedni ciąg?
b) czy odbierze to kominiarz?
c) czy ocieplać spiro? np. poprzez kilkukrotne owinięcie wełną mineralną?
d) czy możliwe jest przesunięcie tego "spirokanału" obok - czytaj: wylot ponad dachem nie będzie w tej samej osi pionowej co kanał wymurowany, tylko ok. 30 cm dalej.

Paramatry pomieszczeń:
parter 2,8m - wlot kanału went. ok. 25 cm od sufitu
poddasze - po środku wysokość do kalenicy - ok. 2,7, ale w miejscu przejścia komina wysokośc poddasza, to ok. 1,70 m. Czyli łączna długość murowanego kanału, to ok. 2m.
poddasze nieużytkowe, połać nieocieplona, komin otynkowany.

PILNE!

Andrzej Wilhelmi
01-10-2008, 02:26
Będzie trochę gorzej niż w normalnym kominie ale OK. Rury spiro zdecydowanie ocieplić! Można je doprowadzić w dowolne pod warunkiem aby nie było zasyfonowania. Pozdrawiam.

Rafalbe
01-10-2008, 06:43
Dziękuję za odpowiedź Panie Andrzeju. I Pana zdaniem nie będzie problemu z odbiorem kominiarskim?

phans
01-10-2008, 09:46
Kurcze mam problem.
Murarze kończą mi obmurówkę kominów klinkierem. Wyloty od kominów wentylacyjnych fachowcy zrobili boczne ale jednostronne - nie na przestrzał.
Dzisiaj był kominiarz i zalecał że powinny być na przestrzał bo wiatr będzie wtłaczał powietrze do środka kanału. Ale w projekcie nie ma że kanały maja być na przestrzał, wykonawca zaś mówi że jak bedą na przestrzał do bedzie zawiewało z jednego kanału do drugiego. Kierbud twierdzi że wg PN musi być na przestrzał. Pojeździłem dzis po okolicznych budowach no i jest różnie na różnych budowach. Co o tym sądzicie ?

Jeżeli komin jest jednorzędowy to otwory muszą być na przestrzał lub zakończone na górze nasadą kominową. Jeżeli komin jest dwurzędowy to tylko pozostaje zakończenie na górze nasadą kominową (żadne przestrzały czy tym bardziej otwór tylko z boku komina). Temat zweryfikowany u źródeł.

phans
01-10-2008, 10:18
Proponuje przeczytać koniecznie wątek jak niżej!!!
http://wentylacja.com.pl/forum_2004/wypowiedzi.asp?idw=44399&idg=2

cytat:
"
"Kominki" wentylacyjne które się w tej chwili używa (jest to specjalnie wyprofilowana dachówka) były produkowane jako odpowietrzenie kanalizacji. Aby wystąpił prawidłowy ciąg kominowy to poza całym dołem najważniejsze są wyloty komina. Odległość od dachu w poziomie przy dachach stromych to min. 1m, a średnica wylotu - taka jak średnica przewodu (np obustronnie na przestrzał). Akurat nie mam tego pisma które wydał GINB że w/w wywiewki mogą być stosowane jako wentylacja mechaniczna lub went.kanalizacji.
Po trzecie przewody do went. grawitacyjnej powinny mieć średnicę min.160mm, i wykonane być z materiału niepalnego.
"
oraz
"
Jeżeli na dachu zamontujesz "kominki" to powinieneś wiedzieć że w tym roku straciły atest na wentylację grawitacyjną.
"
Kiedyś musiałem rozwiązać problem z wentylacją w moim mieszkaniu i na tym forum znalazłem potrzebne mi informacje.
Pamiętajcie że w wentylacji grawitacyjnej zakończenia kominów powinny być na tym samym poziomie, kominy powinny być ciepłe (z cegły lub rury ocieplonej i z materiałów niepalnych o określonej średnicy (14cm) i wysokości (całkowita dł. min. 3-3.5m). Dodatkowo wysokość kominów powinien być uzależniony od wysokości kalenicy.

Takie kominki wentylacyjne o jakich tutaj rozmawiacie (dachówkowej) ładniej wyglądają od kominów murowanych ale nie spełniają swojej roli.

Przejrzałem ten wątek i problem polega na tym iż ktoś nie chce budować dodatkowego komina (względy ekonomiczne i estetyczne). Dlatego proponuje rozważyć w tym przypadku wentylację mechaniczną wywiewną. Wywiew z wszystkich kuchni, łazienek, garderob(pomieszczeń bez okien) łączymy rurami do jednego komina?, rury i wywalami mechanicznie te zużyte powietrze na zewnątrz. Ja coś takiego być może będę chciał zastosować w swoim projekcie domu. Nie namawiam do went. mechanicznej nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem :-) bo to już inna bajka.

Andrzej Wilhelmi
01-10-2008, 18:55
Oczywiście wiele racji i sensownych argumentów jest w Twojej wypowiedzi. W przypadku gdy jednak nie ma innej możliwości to dobre nawet i takie kominki wentylacyjne. Pozdrawiam.

mmmad
11-02-2009, 08:33
Roben przyslal mi nowe kominki wentylacyjne.
Dam znac, jak zamontuje i sprawdze.

Wyniki porownawcze pewno beda dopiero za rok...

Chcialem podziekowac firmie Roben (i ich podwykonawcy) za dostarczenie nowej wersji kominka wentylacyjnego. Jednoczesnie pragne poinformowac, ze po roku testow okazalo sie, ze konstrukcja kominka wentylacyjnego nie ma wplywu na pojawiajaca sie (badz wykraplajaca) u mnie wode.
Znow z czystym sumieniem moge polecac firme Roben.
Nastepnej wiosny rozwaze zmiane konstrukcji kanalu dolotowego do kominkow wentylacyjnych, albo sprobuje je docieplic. Najprawdopodobniej zrobie obydwie rzeczy, aczkolwiek mam nieco ograniczone mozliwosci ze wzgledu na konstrukcje dachu.

sleep
21-06-2011, 22:29
Witam

Wrócę do tematu, bo temat rzeka...

Chcę uniknąć budowę dwóch kominów wentylacyjnych - dwukanałowy i trzykanałowy (Schiedel). W projekcie maiłem wentylację poziomą do komina wentylacyjnego i postanowiłem rozwiązać problem z dostawieniem dwóch dodatkowych kanałów wentylacyjnych. Czy takie zakończenie komina wentylacyjnego jest odpowiednie?

Zdjęcie:
http://wirplast.pl/?p=img.pB.96
Info:
http://wirplast.pl/?p=8.96.K55-Kominek-wentylacyjny-Perfekta-%C3%98150-izolowany-do-blachodachowek-.-2.Wirplast

Dodam tylko że jest to wylot ocieplony i zamierzam około 30 cm rur ocieplić wełną.

edde
22-06-2011, 22:24
odpuść sobie opcję ocieplanego kominka, kup tańszy nieocieplany, bo to "ocieplenie" to pic na wodę, cieniutko tego i tylko tu gdzie na fotce jest pogrubienie, poniżejmasz gołą rurę aż do miejsca gdzie po przejsciu przez dach sam ocieplisz, a brak ciągłosci to to samo prawie co brak ocieplenia, żeby miało sens to powinno być wzdłuż całego przewodu zą do samego wylotu, a tu masz na raty i na odwal, ja też dałem sie naciągnać na tekst "ocieplenie", teraz uważam to za bład, trzeba było kupić zwykły, nieocieplany, mam na dachu dwa nieocieplane i jeden "ocieplany'

siwy lodz
04-07-2011, 15:58
witam
czytałem, czytałem i nadal nie wiem na co się zdecydować.
Czy na :
a.
doprowadzić pustaki wentylacyjne do pokrycia a póznij standardowy komin nad dach i tam 3 wywietrzniki na przestrzał
b.
doprowadzić pustaki wentylacyjne do pokrycia i zakończyć je kominkiem wentylacyjnym.


dekarz mówi ze lepiej standardowy komin wentylacyjny,
kier.bud. mówi że jak zrobie tak bedzie - to i to jest oki
murarze wolą opcje b. - wiadomo mniej roboty
dodam tylko ze ma to być wentylacja dla kuchi na parterze, łazienki na górze i odpowietrzenie kanalizy.


help

edde
04-07-2011, 18:50
gdybym ja miał taki dylemat to chyba zdecydowałbym się na opcję z normalnym kominem (a.)

siwy lodz
05-07-2011, 20:07
gdybym ja miał taki dylemat to chyba zdecydowałbym się na opcję z normalnym kominem (a.)

a co masz,ze polecasz - a ??


ja teoretycznie myślę o rekuperacji więc może okazać sie to wszystko niepotrzebne, ale wolę mieć jak by kasy na reku brakło;)

cmsydney82
08-07-2011, 08:48
Witam
Ja mam podobny problem z wylotami wentylacji grawitacyjnej. W sumie bedzie ich 11:
- 3x pokoj
- garaz
- spizarnia
- pralnia
- lazienka
- kuchnia okap
- 2x odpowietrzenie kanalizacji
W malym wc chyba sobie odpuszcze.
Planuje je wykonac ze zwyklych rur kanalizacyjnych 110 (kanalizacja 50). Te specjalne kwadratowe (5,5x11) sa dwa razy drozsze przy polowie mniejszym przekroju. Nie wspominam o trojnikach i syfonach.
Na dachu ma byc dachowka i powstaje problem ceny dachowek z grzybkiem.

1. Czy ktos probowal zamontowac zwykly wywietrznik na zwyklej dachowce?
2. Czy warto w tym przypadku laczyc ze soba kanaly, ktore beda szly obok siebie:
- garaz + pralnia
- spizarnia + 3x pokoj
- lazienka + kuchnia (tego polczenia wolalbym chyba uniknac)
Jesli tak to w ktorym miejscu?

M K
08-07-2011, 10:55
Witam
Ja mam podobny problem z wylotami wentylacji grawitacyjnej. W sumie bedzie ich 11:
- 3x pokoj
- garaz
- spizarnia
- pralnia
- lazienka
- kuchnia okap
- 2x odpowietrzenie kanalizacji
W malym wc chyba sobie odpuszcze.
Planuje je wykonac ze zwyklych rur kanalizacyjnych 110 (kanalizacja 50). Te specjalne kwadratowe (5,5x11) sa dwa razy drozsze przy polowie mniejszym przekroju. Nie wspominam o trojnikach i syfonach.
Na dachu ma byc dachowka i powstaje problem ceny dachowek z grzybkiem.

1. Czy ktos probowal zamontowac zwykly wywietrznik na zwyklej dachowce?
2. Czy warto w tym przypadku laczyc ze soba kanaly, ktore beda szly obok siebie:
- garaz + pralnia
- spizarnia + 3x pokoj
- lazienka + kuchnia (tego polczenia wolalbym chyba uniknac)
Jesli tak to w ktorym miejscu?

Jeżeli zrobisz jak wyżej opisujesz, to na pewno będziesz miał problem.
Zrób chłopie went. mechaniczną z reku lub bez i nie baw się w wentylację grawitacyjną. Tym bardziej, że nie masz o tym żadnego pojęcia.

cmsydney82
08-07-2011, 20:42
Moze warto bys napisal jaki bede mial problem (tylko nie pisz o glownych problemach wentylacji grawitacyjnej bo je znam) bo jak na razie twoja wypowiedz jest bezwartosciowa.
Wentylacja mechaniczna odpada. Jej koszt jest zaporowy a korzysci nie warte tej ceny. Dodatkowo koplikacja w przypadku DGP (a bedzie to jedyne zrodlo ogrzewania) rowniez odrzuca.

Konto usunięte_12*
08-07-2011, 21:07
Moze warto bys napisal jaki bede mial problem.

1. w wentylacji obowiązuje zasada: jeden kanał wentylacyjny na jedno pomieszczenie, a więc przy wentylacji konwekcyjnej ("grawitacyjnej") nie wolno łączyć kanałów
2. zastosowanie rur wentylacyjnych z materiału nienasiąkliwego (jakim jest PCW), wymaga odpowiedniego ocieplenia i zainstalowania odskraplacza (skropliny!)
3. kominki wentylacyjne są mało odporne na "cofkę" od naporu wiatru (są zbyt niskie)

i tak dalej, i tak dalej ...

cmsydney82
08-07-2011, 21:30
O tym juz czytalem i znam te problemy.
1. Wiem, ze nie wolno laczyc kanalow ale czy mowa o podlaczeniu sie np. gdzies w srodku przewodu czy rowniez juz na samym wylocie?
2. Wiem, ze na nieocieplanym strychu nalezy ocieplic i zamontowac syfon na ewentualne skropliny.
3. Jakies inne rozwiazanie?

Dodatkowo dlaczego wszedzie pisza, ze wyloty instaluje sie tylko w kuchni/lazience/duzym pokoju? W jaki sposob ma dzialac wywiew np z pokoju z zamknietymi drzwiami? teraz mam wlasnie ten problem, ze w pokoju brak wywiewu i powietrze stoi.

M K
09-07-2011, 10:18
cmsydney82 piszesz, że znasz główne problemy wentylacji grawitacyjnej a jednocześnie zadajesz pytania które świadczą o braku podstawowej wiedzy w tym temacie, np.: " W jaki sposob ma dzialac wywiew np z pokoju z zamknietymi drzwiami?":o
Oczywiście nie piszę tego aby Ciebie obrazić. Mam tylko nadzieję, że uświadomisz sobie iż jakakolwiek dziura w suficie to nie jest wentylacja.
Właśnie czemu niektórzy uważają, że zrobienie w każdym pomieszczeniu takiej dziury zapewni dobrą wentylację? Potem kończy to się zwykle, zatykaniem tych dziur czym popadnie, bo wieje i kapie:( w łazience nie można się wykąpać a w kątach zaczyna rosnąć coś mechatego:(

W domu wentylacja musi być sprawna, ma zapewnić napływ świerzego powietrza oraz usuwanie niepotrzebnych zapachów, nadmiaru wilgoci i utrzymanie stałej wilgotności w zakresie 40-60 %. Jednocześnie wentylacja nie powinna powodować nadmiernych strat ciepła a jest to bardzo ważny czynnik, w dzisiejszych czasach.

Wentylacja grawitacyjna również kosztuje i to wcale nie tak mało. Jak ma działać prawidłowo to musi być zaprojektowana i wykonana dobrze. Nie da się zrobić jej po taniości i z byle czego.
WM nie jest taka droga, bo koszt kanałów np. spiro, anemostatów, trójników, ewentualnych skrzynek rozprężnych, dwóch dobrych wentylatorów, ...., wcale nie będzie większy od kosztów wykonania wentylacji grawitacyjnej. WM pracuje efektywnie przez cały rok, natomiast went. grawitacyjna ( właściwie to naturalna) najlepiej działa zimą:yes:

Kanały wentylacyjne wentylacji grawitacyjnej, jeżeli stosujemy okrągłe to powinny mieć średnicę minimum fi 150. I muszą być wyprowadzone 60 cm ponad najwyższy punkt dachu. Kanały takie nie powinny być łączone.
Kominki wentylacyjne nadają się tylko do odpowietrzenia kanalizacji oraz połaci dachowej.

Oczywiście możesz dalej twierdzić: "jak na razie twoja wypowiedz jest bezwartosciowa" :P ale ja nie podam tobie gotowca, to nie jest takie proste.

cmsydney82
09-07-2011, 21:57
np.: " W jaki sposob ma dzialac wywiew np z pokoju z zamknietymi drzwiami?":o
Oczywiście nie piszę tego aby Ciebie obrazić. Mam tylko nadzieję, że uświadomisz sobie iż jakakolwiek dziura w suficie to nie jest wentylacja. Moze opisze dokladnie ten przyklad bo chyba nie rozumiesz o co mi chodzi.
Mam dwa pokoje:
1. Brak kanalu wentylacyjnego
2. Z kanalem wentylacyjnym
W pierwszym po nocy jest zaduch w przeciwienstwie do drugiego. Rozszczelnienie okna nic nie daje bo nie moze skoro nie ma obiegu powietrza. Otwarcie drzwi wiadomo, ze nie moze byc rozwiazaniem. Dodatkowo paruja szyby. Jedynie otwarcie okna troche pomaga ale zima wiadomo, ze to odpada.
W drugim z rozszczelnionym oknem zaduchu nie ma a szyby nie paruja. Drzwi rowniez zamkniete. Wentylacja wiec dziala.


Właśnie czemu niektórzy uważają, że zrobienie w każdym pomieszczeniu takiej dziury zapewni dobrą wentylację? Potem kończy to się zwykle, zatykaniem tych dziur czym popadnie, bo wieje i kapie:( w łazience nie można się wykąpać a w kątach zaczyna rosnąć coś mechatego:(Po to rozszczelnia sie okna. Z kapaniem problemu nie ma bo wystarczy syfon na ewentualne skropliny.
O jakim wianiu mowisz? Ja kratek zaslaniac nie musze.


Jednocześnie wentylacja nie powinna powodować nadmiernych strat ciepła a jest to bardzo ważny czynnik, w dzisiejszych czasach.Ale to nie znaczy by za malo stratny system placic duzo wieksze pieniadze. Wazny jest czas zwrotu inwestycji a nie tylko jej efektywnosc.
Tak samo przeciez moge kupic cieplejsze okna osmiokomorowe za 30% wiecej. Tylko po co skoro inwestycja zwroci sie dopiero po 30-40 latach?


Wentylacja grawitacyjna również kosztuje i to wcale nie tak mało. Jak ma działać prawidłowo to musi być zaprojektowana i wykonana dobrze. Nie da się zrobić jej po taniości i z byle czego. Co masz na mysli? 1m rury kosztuje 12pln. Instalacja mnie wyniesie moze z 400pln.


WM nie jest taka droga, bo koszt kanałów np. spiro, anemostatów, trójników, ewentualnych skrzynek rozprężnych, dwóch dobrych wentylatorów, ...., wcale nie będzie większy od kosztów wykonania wentylacji grawitacyjnej.W 400pln sie zmieszcze? Raczej watpie. A jesli chodzi o eksploatacje to rowniez straty ciepla nie sa az tak duze. Amortyzacja bedzie bardzo powolna o ile w ogole bedzie.


WM pracuje efektywnie przez cały rok, natomiast went. grawitacyjna ( właściwie to naturalna) najlepiej działa zimą:yes:W cieple dni i tak otwieram okna na osciez wiec nie jest to jakis wielki problem.


Kanały wentylacyjne wentylacji grawitacyjnej, jeżeli stosujemy okrągłe to powinny mieć średnicę minimum fi 150.Wyczytalem co innego, ze to zalezy od dlugosci przewodu jak i przewidywanego przeplywu.


I muszą być wyprowadzone 60 cm ponad najwyższy punkt dachu. Kanały takie nie powinny być łączone.
Kominki wentylacyjne nadają się tylko do odpowietrzenia kanalizacji oraz połaci dachowej.Zastanawiajace wiec, ze jakos teraz to dziala. Moze nie optymalnie ale roznica jest odczuwalna.

Konto usunięte_12*
09-07-2011, 23:44
3. Jakies inne rozwiazanie?

Równie "dobrym" rozwiązaniem (jak kominek wentylacyjny używany jako wentylacja konwekcyjna/"grawitacyjna") a przy tym prostszym i tańszym jest wywiercenie otworu w ścianie pod sufitem i wstawienie rury min. fi 125 z anemostatem. Radziłem już tak komuś i ...zadziałało. Miał wilgoć w pokoju (bez wentylacji), a teraz mam u niego obiecane...piwo :D.
Gdy pojawia się "cofka", to... przykręca anemostat ;)

M K
10-07-2011, 16:19
cmsydney82
odnoszę wrażenie, że szukasz tylko potwierdzenia co do słuszności twoich rozwiązań wentylacyjnych.

Pytasz jak zrobić wentylację w domu a za chwilę piszesz - tylko nie pisz o glownych problemach wentylacji grawitacyjnej bo je znam
potem - jakoś teraz to działa.
To już nie wiem, skoro znasz się na wentylacji, po co te pytania?
A najdziwniejsze jest, że działa coś czego jeszcze nie ma?:o
Ponadto, jeżeli przy budowie domu dla siebie, najważniejszym kryterium jest czas zwrotu inwestycji. To lepiej zrezygnować z jego budowy.

cmsydney82
11-07-2011, 08:46
odnoszę wrażenie, że szukasz tylko potwierdzenia co do słuszności twoich rozwiązań wentylacyjnych.
Pytasz jak zrobić wentylację w domu a za chwilę piszesz - [B]tylko nie pisz o glownych problemach wentylacji grawitacyjnej bo je znamMylisz sie. Jesli przeczytasz pierwszy post to pytanie tyczy sie zakonczenia przewodow.
A ja odnosze wrazenie, ze ty jestes zagorzalym zwolennikiem wentylacji mechanicznej. Projektujesz je? Wykonujesz je? Skoro pytam sie jak zakonczyc przewod to odpowiedz zrob mechaniczna nie jest na miejscu.

A najdziwniejsze jest, że działa coś czego jeszcze nie ma?:oA jak myslisz, gdzie teraz mieszkam?

Ponadto, jeżeli przy budowie domu dla siebie, najważniejszym kryterium jest czas zwrotu inwestycji. To lepiej zrezygnować z jego budowy.Jesli uwazasz, ze najwazniejszym kryterium jest koniecznosc inwestowania w nowe, drogie badz modne technologie to musisz byc bogaty.
Wentylacja mechaniczna do mnie nie przemawia. Z rekuperacja jest zbyt droga by mialo to sens. Tak samo dziwi mnie inwestycja w normalnym domu w pompy ciepla czy kolektory sloneczne.
Natomiast wentylacja mechaniczna bez rekuperacji nie sadze by byla tansza od grawitacyjnej czy to w budowie czy w uzytkowaniu. Wymogi prawne dotyczace wentylacji i nie tylko mnie nie przekonuja bo niestety ale ktos na tym robi niezla kase.

Najprawdopodobniej jednak wybuduje komin wentylacyjny z czterema przewodami bo wyjdzie blisko kalenicy. A z lazienka, wc i garazem pomecze sie z wywietrzakami bo komin na wysokosci sciany zewnetrznej bedzie wygladal dziwnie.

M K
11-07-2011, 09:36
cmsydney chcesz rady, czy bardziej zależy Ci na polemice?
Pytałeś się o kanały wentylacyjne, zakończenie kanałów ponad dachem oraz czy możliwe jest ich łączenie.
Podałem Ci jaki powinien być minimalny przekrój takiego kanału. Na jaką wysokość ponad dachem powinno się go wyprowadzić. Jak również, że nie można ich łączyć oraz odradzałem stosowanie kominków wentylacyjnych jako zakończenie kanałów wentylacji grawitacyjnej pomieszczeń. Ponadto napisałem, że przy wentylacji grawitacyjnej nie powinno się robić w każdym pomieszczeniu wylotu wentylacji. Ponieważ będą wtedy spore straty ciepła z budynku. Poradziłem również, że lepsza będzie WM.
Radę więc otrzymałeś a przekonywać Ciebie jak wykonać poprawnie wentylację oraz która jest lepsza, jak widzę nie ma sensu.

cmsydney82
11-07-2011, 10:56
cmsydney chcesz rady, czy bardziej zależy Ci na polemice? Prosze o porade ale twoja pierwsza wypowiedz byla jednoznaczna. Wskazales problem, nie napisales jaki i jako rozwiazanie dales mechaniczna. Ok. Jak wiesz na mechaniczna raczej sie nie zdecyduje. Koszt niestety jest zaporowy a zachwalany komfort mnie jakos nie przekonuje.
A na logike ciagla wentylacja bez rekuperacji z zachowaniem przeplywow wg norm bedzie mniej oszczedna niz brak wentylacji z okresowym kilkuminutowym przewietrzaniem.


Podałem Ci jaki powinien być minimalny przekrój takiego kanału.Ok. Przy czym ja znalazlem rowniez inna informacje:
http://www.pro-vent.pl/wentylacja-grawitacyjna,0.html
Kolejna rzecz to usilne trzymanie sie norm. Czy faktycznie konieczny jest przeplyw 30m3/h w pomieszczeniu jak podaja normy? Jakos ludzie zyja bez wentylacji, tylko wietrza i tez zyja. Np. przy przewodzie 3m i przekroju fi110 bedziesz mial przeplyw ~14m3/h. Czy nawet tyle nie wystarczy?

Na jaką wysokość ponad dachem powinno się go wyprowadzić.60cm ponad kalenice. Jesli przewod idzie w srodku domu to nie ma problemu. A co w momencie gdy przewod wychodzi blizej murlaty a nie kalenicy? 5m przewod (czy nawet komin) ponad dachem bedzie wygladal dosc dziwnie.
A jesli chodzi o ten problem to u mnie dotyczy to lazienki, wc, pralni i garazu.

oraz odradzałem stosowanie kominków wentylacyjnych jako zakończenie kanałów wentylacji grawitacyjnej pomieszczeń.Co w takim razie zrobic?

Ponadto napisałem, że przy wentylacji grawitacyjnej nie powinno się robić w każdym pomieszczeniu wylotu wentylacji. Ponieważ będą wtedy spore straty ciepła z budynku.Czyli lepiej miec zaduch w pokoju? Przeciez zawsze mozna zamknac kratke.

I przy okazji jedno pytanie:
Czy mozna we wlocie komina wentylacyjnego zrobic kratke po obu stronach by jednym przewodem wentylowac polaczony salon i kuchnie? Oba pomieszczenia oddziela centralnie umiejscowiony komin bez zadnych scian.

M K
11-07-2011, 13:45
Kiedyś domy było dziurawe jak sito, surowce energetyczne tanie. Wentylacja działała i nikt się nie przejmował stratami ciepła.
Teraz buduje się domy gdzie są szczelne okna, drzwi, ociepla posadzki, ściany. W takich szczelnych domach wentylacja grawitacyjna nie ma prawa poprawnie działać.
Aby działała potrzeba ten dom rozszczelnić, zakładając w oknach pokojów lub ścianach nawiewniki, wycinając uszczelki u góry okien i drzwi, wietrząc. Trzeba zapewnic swobodny przepływ powietrza od nawiewnika w pokoju do najbliższej kratki wentylacyjnej.
Potrzebne są kominy z kanałami wentylacyjnymi o odpowiednim przekroju i wysokości. Najlepiej jak kominy wychodzą w kalenicy lub blisko niej i wyprowadzone zostaną 60 cm ponad najwyższy punkt dachu. Każde wentylowane pomieszczenie powinno mieć kratkę wentylacyjną o minimalnym przekroju 200 cm2, umieszczoną pod sufitem. Na każde wentylowane pomieszczenie powinien przypadać jeden kanał wentylacyjny. Wentylujemy: kuchnię, łazienkę, wc, pralnię, pomieszczenia bez okien, pomieszczenia oddzielone dwoma drzwiami, pomieszczenia z piecem, kominkiem, garaż,......
Przy wentylacji grawitacyjnej najlepiej jest jak pomieszczenia wentylowane, przylegają do komina.
Natomiast w nowych projektach domów kładzie sie nacisk na rozkład pomieszczeń a zapomina o wentylacji. Pomieszczenia które muszą być wentylowane są od siebie, mocno oddalone i trzeba by było postawić 5-6 kominów. Z których część wypadałoby postawić w ścianie zewnętrznej a niektóre tylko jednokanałowe. W efekcie mamy spore koszty i oszpecony budynek. Więc co robi projektant w tzw. gotowcu, wrysowuje zamiast kominów murowanych, kominki wentylacyjne. Cel jest prosty, kominki wyglądają ładniej a projekt (towar) łatwiej się sprzeda. Dotyczy to sporej ilości nowych projektów domów parterowych, bez poddasza użytkowego oraz część z poddaszem.
W takich domach wentylacja grawitacyjna nie sprawdzi się i najlepiej byłoby w nich zrobić WM.
Nie zachwalam ani namawiam na WM dlatego, że ją sprzedaję, wykonuję lub projektuję. Mam w swoim domu wentylację grawitacyjną ale jakbym stawiał teraz budynek to zrobiłbym WM, bo jest po prostu lepsza.

cmsydney82
12-07-2011, 07:45
Nie zaprzeczam, ze WM jest efektywniejsza. Ale zapominasz o kosztach, ktore sa po prostu dla wielu osob zaporowe i dodatkowo bez szans na amortyzacje. Z tego wzgledu na samym poczatku WM odrzucilem. I jakby nie patrzec z tych powodow WM nadal nie jest zbyt popularna.
Z architektami to rowniez prawda. Ale tak naprawde jest to problem inwestorow bo ciezko im wytlumaczyc, ze kominy to rowniez wazna rzecz. Wiec architekci nie maja wyboru. robia to co klient sobie zyczy. Im to w sumie zwisa bo i tak nie beda tam mieszkac.

Jak pisalem wybuduje komin czterokanalowy bo jednak bedzie prosciej i ladniej. Pozostanie tylko wentylacja garazu, pralni, wc i lazienki.

Jesli moge jeszcze prosic o odpowiedz na wczesniejsze pytanie odnosnie dwoch wlotow w jednym przewodzie.

M K
12-07-2011, 12:05
Wcześniej już o tym pisałem, przy wentylacji grawitacyjnej jeden kanał wentyluje tylko jedno pomieszczenie. To jest bardzo ważna zasada, kombinowanie z podłączaniem drugiego pomieszczenia zwykle kończy się osłabieniem, zanikiem ciągu lub ciągiem odwrotnym. Takie eksperymenty można robić w starym domu, gdzie brakuje kanałów wentylacyjnych i też trzeba to wykonać z głową. Natomiast w nowym domu trzeba wykonać dobrą, sprawną wentylację, grawitacyjną lub WM.

Dodatkowe informacje:
-na każdej kondygnacji kanały wentylacyjne powinny mieć taki sam przekrój oraz długość,
-kratki wentylacyjne o jednakowym przekroju, powinny zostać osadzone na tej samej wysokości.

cmsydney82
12-07-2011, 12:20
Ja to rozumiem ale nadal jest to jedno pomieszczenie tzn. salon z otwarta kuchnia nie przedzielone zadnymi scianami. Jedynie oddziela je centralnie umiejscowiony komin. Pytam gdyz mam cztery przewody: 1 dymny i 3 wentylacyjne. Jeden pojdzie na mechaniczne rozprowadzenie ciepla. Drugi na wentylacje salonu. Trzeci przewidziany byl na wentylacje kuchni. Ale wtedy nie mam wentylacji sypialni na gorze. Gdyby dol wentylowac jednym przewodem (kratki na przestrzal) to czwarty kanal moglbym wykorzystac do wentylacji pietra oraz grawitacyjnego rozprowadzenia ciepla na pietro.

M K
12-07-2011, 15:52
Ja to rozumiem ale nadal jest to jedno pomieszczenie tzn. salon z otwarta kuchnia nie przedzielone zadnymi scianami. Jedynie oddziela je centralnie umiejscowiony komin. Pytam gdyz mam cztery przewody: 1 dymny i 3 wentylacyjne. Jeden pojdzie na mechaniczne rozprowadzenie ciepla. Drugi na wentylacje salonu. Trzeci przewidziany byl na wentylacje kuchni. Ale wtedy nie mam wentylacji sypialni na gorze. Gdyby dol wentylowac jednym przewodem (kratki na przestrzal) to czwarty kanal moglbym wykorzystac do wentylacji pietra oraz grawitacyjnego rozprowadzenia ciepla na pietro.

Jednak nie rozumiesz, więc jeszcze raz powtórzę: 1 kanał=1 pomieszczenie= 1 kratka.
DGP poprowadź ocieplonymi rurami spiro obok komina.

cmsydney82
13-07-2011, 09:33
Czy ten obszar zaznaczony na zielono traktuje sie jako dwa pomieszczenia?
http://img8.imageshack.us/img8/2527/domcx.jpg
Sposob wentylacji, o ktorym mowie, zaznaczylem strzalkami.

M K
13-07-2011, 14:35
Jest to jedno pomieszczenie z kominem w środku.
Z tego co pamiętam to wspominałeś o kuchni połączonej z salonem. Ma tam też być kominek z pw?

cmsydney82
13-07-2011, 21:01
A to nie jest salon poloczony z kuchnia? To sie nazywa jakos inaczej? Napisalem wczesniej, ze nie sa oddzielone zadnymi scianami.
Nie. Kominek bez plaszcza wodnego. Tylko dwa kanaly do rozprowadzenia ciepla: jeden grawitacyjnie na pietro nad kominem, drugi wymuszony na druga czesc domu.
Jesli nie mozna zrobic kratki na przestrzal to wykorzystanie dwoch kanalow wentylacyjnych dla salonu i kuchni uniemozliwi wentylacje pokoju na pietrze. Dodam, ze w kuchni bedzie wentylacja mechaniczna wyciagowa nad okapem.
Dorobienie piatego kanalu od stropu bedzie ciezkie bo komin miesci sie dokladnie pomiedzy krokwiami. To bedzie wymagalo przerobienie wymianu. Dlatego prosciej jest wykorzystac jeden kanal na parter a drugi na pietro. A rozprowadzenie ciepla nie bedzie wymagalo dodatkowej rury obok komina.