PDA

Zobacz pełną wersję : kilka pytan o grzejnikach i ich zasilaniu



gorgyus
19-11-2007, 08:28
witam serdecznie wszystkich ktorzy mi pomoga lub tez tylko czytaja jak ja w duzej mierze.
mam kilka pytan
pierwsze to jak obliczyc zapotrzebowanie energetyczne dla domu.
bylem na stronie purmo i zassalem sobie programik do szybkiego doboru grzejnikow ale on chyba troszke klamie.
dobral mi na caly dom zapotrzebiowanie okolo 13kW a ja mam dom pow.cal. 320 m2 z czego 200 to uzytek a reszta to garaz i pomieszczenia gospodarcze do uzytku mojej firmy(nie musza byc dobrze ogrzewane.
zaskoczyl mnie wynii wiec zaczolem szukac dalej programu do doboru grzejnikow i znalazlem inny (juz nie pamietam nazwy) i on wyliczyl prawie drugie tyle.Gdziej tkwi blad?moze cos ja zle robie?
drugie pytanie dotyczy samych grzejnikow
chce sobie zakupic grzejniki aluminiowe te z Krakowskiej fabryki
czy to dobry pomysl czy lepiej plytowe?
dom jest z uzytkowym poddaszem dodam .
co do samej instalacji to mam taki pomysl.
kominek bez plaszcza wodnego ale z rozprowadzeniem cieplego powietrza po pomieszczeniach.
do tego piec na eko groszek ktroy wg projektu mam byc 20kW
gaz mam niedaleko dzialki ale nie chce go:(
nie lubie gazu a cena jego bedzie zawsze rosla a paliwa stale narazie sa w cenie znosnej.
dziekuje za wszytskie podpowiedzi
pozdr Grzegorz

gorgyus
19-11-2007, 23:28
ponawiam pytanie bo choc caly czas czytam to odpowidzi jednoznacvznej lub choc dwuznacznej nie znalazlem

JACKIE P
19-11-2007, 23:57
witaj - ja Tobie pomogę - zmagałem się z takim samym kłopotem. Wybawił mnie z tego konstruktor grzejników KFA z Krakowa /model g500i/. Przy temp. wody zasilającej 50-55 st.C jedno żebro ma wydajność rzędu 80-90 watt i tyle też możesz przyjąć zapotrzebowanie na 1m2 powierzchni domu przy założeniu, że dom jest ciepły, nowo wybudowany z zachowaniem parametrów izolacyjności. Ja dla domu o powierzchni 100m2 wybudowanego z PTH 44,5 bez docieplenia zastosowałem 82 żebra alu KFA model g500i i w zupełności wystarcza. Jeżeli masz ogrzewanie z wyższą temperaturą wody zasilającej to:
dla temp. wody 70 st.C jedno żebro ma wydajność ok. 110 watt
90 st. C - ok. 170 watt. Tak więc łatwo obliczyć bez pomocy programów Comap itp/Poza tym grzejniki aluminiowe KFA mają 15 lat gwarancji, a płytowe 5 lat.

gorgyus
20-11-2007, 00:05
dziekuje serdecznie
co do temp zasilania to nie wiem jak mam bo jeszcze jej wogole nie mam:)
piec narazie w sklepie choc tez nie wiem ktorym:)
czy jest jakis schematr?czyli piec na eko mam 70C a na GZ 55C itd.
a Ty jaki masz?
ja mam sciany max 29 plus bedzie 12 styropianu
bardzo dziekuje za zainteresowanie

JACKIE P
20-11-2007, 00:10
ja mam na gaz GZ50 - viessmann vitopend 100 turbo z zamkniętą komorą spalania. Pokrętło gazu /od CO/ ustawione mam w pozycji pionowej tak, że woda w CO jest podgrzewana do 60 st.C. Więcej nie ustawiam aby niepotrzebnie nie przegrzewać elementów kotła. Pamiętaj, że w kotłach gazowych /nie kondensatach/ temp. wody w CO /a tym samym temp. spalin w kominie/ musi mieć powyżej 56 st.C aby przekroczyć temp. rosy.