PDA

Zobacz pełną wersję : akwarystyka



konstruktor
19-11-2007, 18:42
A może są osoby zajmujące się akwarium?

Pozdrawiam i szanuje ale mi się juz znudziło:P

marekcmarecki
20-11-2007, 14:48
Jest więcej niż myślisz :D. Ja obecnie nie mam , ale kiedyś będzie. Bo pracy stosunkowo niewiele, a efekt może być niesamowity. Praktyczne szczególnie zimą, w bloku, jak kaloryfery gorące, bo powietrze nawilża.

skorpionek1975
20-11-2007, 21:30
Ja miałam akwarium , ale zamieniłam na krabarium :D
też piękny efekt 8)

daggulka
21-11-2007, 21:36
To moje...na dziś jest troszkę zaniedbane ... czytaj : mniej roślinek :wink:
ale teraz będzie zima.... mniej pracy na budowie to i o akwarium troszkę bardziej zadbam :wink: :D

http://images2.fotosik.pl/277/573c4a0502355452med.jpg

http://images1.fotosik.pl/286/509c14c63bcfbfc1med.jpg

skorpionek1975
21-11-2007, 22:43
Piękne akwarium :D
Moje zawiera tylko minimalną ilość wody :)
http://img442.imageshack.us/img442/7062/esterek6gq5.jpg

Elfir
15-01-2008, 13:38
Ja też mam akwarium :)
W chwili obecnej próbuje zrobić z niego styl "nature" (Amano). Jest to specyficzny typ akwarium roślinnego.
http://farm1.static.flickr.com/148/374523181_8808b2e638.jpg - 4000 l
http://bp2.blogger.com/_cwbt2D65i9k/RaWKcjaNoeI/AAAAAAAAAIQ/kIDUaB12WxI/s1600-h/adatank40.jpg

Troche mi jeszcze brakuje do doskonałości - głównie czasu i pieniedzy (nawożenie C.O. pozostało do kupienia).
W akwarium głównie krewetki.

Uważam, że to wspaniała dekoracja salonu.

daggulka
16-01-2008, 09:21
Elfir ... piękne, naprawdę piękne ...gratuluje bo domyślam się ile pracy Cię to kosztowało :wink: :D

Ninus
16-01-2008, 12:03
Nie wyobrażam sobie mojego domu bez ryb :) Akwarystyka jest jak choroba, a cierpi przede wszystkim portfel :D Mój zbiornik prezentowałam już w wątku "Akwarium ozdobą domu".
Pozdrawiam serdecznie wszystkich akwarystów :)

Elfir -> ten drugi zbiornik jest Twój? czy pokazałaś go tylko jako przykład akwarium w stylu nature?

jasabar
16-01-2008, 22:34
Piękne macie akwaria. Ja mam malutkie 30l., ale za to z nadmiarem gupików. Rozmnażają się jak nawiedzone, a ja nie mam serca ich uśmiercać. W związku z tym mam zbyt duże "stado", cały czas powiększające się. Chciałam część oddać do sklepu, ale nie przyjmują. Nie wiecie może co się robi w takim przypadku?

Elfir
17-01-2008, 07:41
Nie, nie! Żaden nie jest mój. Pokazywałam tylko przykłady nature akwarium, bo nie kazdy śledzi trendy akwarystyczne :)

Elfir
17-01-2008, 07:45
Chciałam część oddać do sklepu, ale nie przyjmują. Nie wiecie może co się robi w takim przypadku?
Odławia samice i oddaje hodowcom ryb drapieżnych, jako żywy pokarm. W wiekszym akwarium, mozna byłoby zalecić wpuszczenie drapieżnika. Brutalne, ale środków antykoncepcyjnych dla nich nie ma.

30l to bardzo mało jak na akwarium i zapewne masz już je przerybione.

jasabar
17-01-2008, 08:34
STRASZNIE BRUTALNE! Zwłaszcza, że zaczynałam od dwóch rybek i to wszystko są "moje dzieci" :lol: (z głową u mnie w porządku :lol: ).
Akwarium mam napewno przerybione, jeśli jest prawdą,że centymetr ciała ryby przypada na 1litr wody. Ostatnio chłopaki podgryzają sobie ogony - to chyba też oznacza, że jest za dużo ryb?
Dwóch moich znajomych posiada akwaria z większymi rybami i chętnie przyjmą kilka moich. Chyba będę musiała poświęcić kilka sztuk, tylko kogo wybrać? Każda ryba jest śliczna i inna od drugiej... Potem wpuściłabym jakąś rybą, która "wykosi " pojawiający się narybek. Może doradzicie jaka ryba spełni to zadanie i będzie się dobrze czuć w 30 litrach :roll: .

daggulka
17-01-2008, 09:06
jasabar....wiem że u Ciebie z głową wszystko w porządku...ja mam tak samo z moimi rybkami...mam akwa 240L, dużo różnych ryb ....ale jest kilka takich "najbardziej ulubionych" którym nadałam imiona....kiedy umarł mi skalar z dobranej pary-Sid ...to norrrmalnie wyłam jak bóbr :wink:
jak tu nie płakać po komś kto je z ręki, podpływa do szyby kiedy zbliżasz się do akwa... który jest oswojony i ma jakieś określone zachowania które doskonale znam :lol:

chętnie wzięłabym od Ciebie kilka gupiczków do mojego akwa ...ale mieszkasz zbyt daleko :roll:

jasabar
17-01-2008, 09:30
Cieszę się, że się odezwałaś, bo już myślałam, że tylko ja mam takie podejście :D .Czytałam, że ryby można przyzwyczaić do jedzenia z ręki, ale moje (podobnie jak twój skalar) robiły to bez uczenia. To takie niesamowite, kiedy przypływają i wpływają na rękę, aż czasami mam ochotę je podnieść i pogłaskać (to ostatnie raczej by im się nie spodobało :wink: )
Szkoda,że mieszkasz tak daleko :roll: .

Ninus
17-01-2008, 09:49
Ehhh wśród zapalonych akwarystów takie podejście jest chyba normalne :) Ja też wyłam, jak padła moja ulubiona rybka (samczyk pielęgniczki kakadu), zwłaszcza, że była wychowana w moim akwarium "od jajka", takie oczko w głowie :) W ogóle na punkcie pielęgniczek mam fioła...
A jeśli chodzi o gupiki, to dobrze radzono wyżej, wyłapać część (najlepiej samice, zostawić jedną) i oddać komuś na żywy pokarm... Kiedyś też widziałam, jak w zoologu koleś karmił jakiegoś kraba czy raka (nie pamiętam) małymi rybkami. Mojej teśiowej gupiki, jak się ich za duzo namnoży, latem trafiają do oczka jako pokarm dla ryb mieszkających w oczku...
Pozdrawiam

jasabar
17-01-2008, 09:56
Właśnie znalazłam coś ciekawego na forum, może już to widzieliście
http://foto.onet.pl/upload/42/61/_323496_n.jpg

daggulka
17-01-2008, 10:04
jasabar...nie popieram takich rozwiązań....ścisk, mało miejsca, płytkie, zero spokoju dla ryb :roll: ...no i jak w takim czymś umieścić filtr, jak to czyścić?

jasabar
17-01-2008, 10:11
Też nie mam pojęcia, gdzie oni umieścili filtr. Masz rację, przy każdym puszczaniu wody ryby na pewno się stresują :-? .

Elfir
17-01-2008, 14:56
Chyba będę musiała poświęcić kilka sztuk, tylko kogo wybrać? Każda ryba jest śliczna i inna od drugiej... Potem wpuściłabym jakąś rybą, która "wykosi " pojawiający się narybek. Może doradzicie jaka ryba spełni to zadanie i będzie się dobrze czuć w 30 litrach :roll: .

30 L to bardzo mało. Ogólnie nie trzymałabym tam więcej niż 10 szt jakiś łagodnych, małych rybek stadnych (np. rasbora espei) W mocno przerybionym zbiorniku moze dochodzić do zatrucia ryb produktami ich przemiany materii - jednym z objawów sa "przepalone" - postrzępione płetwy. Ścisk tworzy takze agresję w stadzie - zwierzęta zaczynają walczyć ze sobą.

W tak małym akwarium nie ma miejsca na drapieżnika (najlepsze to pielęgnice).

Przelicznik 1 cm ryby - litr można stosować jedynie w przybliżeniu. Przecież z tak prostego przelicznika wynikałoby, że w twoim 30l akwarium mozna trzymać 30 cm pielęgnicę pawiooką - a to przecież bzdura.
Taki dyskowiec (paletka) - dla pary (po 15 cm) musi być przynajmniej 150 l, dla stada 5-7 szt. - minimum 350 l.

Taki przelicznik ma sens dla ryb stadnych i dużych zbiorników.

skorpionek1975
17-01-2008, 15:15

jasabar
17-01-2008, 15:33
Nie mogę scierpieć takich ludzi. Mam znajomych, którzy kupują dziecku dla zabawy rybki, królika, myszkę. Ciągle zmieniają psy. Biorą szczeniaka, którego po roku, 2 latach wydają z różnych powodów, a to za mały, a to za duży, a to strachliwy, to znowu ma zbyt problemową sierść. Ostatnio pozbyli się półtorarocznego husky, bo jego niewyładowana energia powodowała dewastację mieszkania. Nic dziwnego jak się z takim psem wychodzi dwa razy dziennie na 10 minut. Teraz pochwalili się małym terierem. Chyba chcieli mi podnieść ciśnienie :evil:

TMK
24-01-2008, 21:54
Znajomi kupili dziecku rybkę, bo chciało .... :-?
Kupili welonkę i wcisnęli ją do kuli wielkości szklanki , :roll: może tam było z pół litra wody ....

Kółko zaczyna się w sklepach. Przede wszystkim sprzedawcy powinni informować klientów w jakich warunkach żyje dany gatunek. Jaka jest rzeczywistość, to każdy wie - rybki w kulkach, prętniki można trzymać z pielęgnicami etc. Zakup roślin, to jeszcze większe jaja...



Kiedy pojechaliśmy w odwiedziny , zapytałam ich od kiedy ją tak męczą , i czy mam już dzwonić do Toz-u za znęcanie się nad zwierzętami, to się śmiali że jest już w tym czymś trzy tygodnie i ma się świetnie :x :x

Zanieś im jakieś broszury, linki do dobrych stron etc. i przy każdej możliwej okazji staraj się tłumaczyć. Mi się już udało ze 2-3 osoby przestawić na w miarę odpowiedzialna akwarystykę. Wbrew pozorom to kosztowne i wymagające hobby, ale piękne :)


Z czasów mojego holendra
http://img184.imageshack.us/img184/827/46246856ko1.jpg

daggulka
25-01-2008, 07:36
pięęęęękne :D ...a miałeś tam jeszcze jakieś inne żyjątka oprócz widzianych na zdjęciu neonek i rasbor klinowych? Roslinki masz śliczne... u mnie na dziś zawitały glony :evil: ...ciężko się tego cholerstwa pozbyć :roll:

TMK
25-01-2008, 07:55
pięęęęękne :D ...a miałeś tam jeszcze jakieś inne żyjątka oprócz widzianych na zdjęciu neonek i rasbor klinowych? Roslinki masz śliczne... u mnie na dziś zawitały glony :evil: ...ciężko się tego cholerstwa pozbyć :roll:

Glony to temat rzeka i niestety moim zdaniem nie ma uniwersalnej metody. Od chwili założenia mojej aranżacji walczyłem z nimi ponad pół roku. Pomogło przestawienia akwarium z dala od okna, skrócenie czasu oświetlania, zwiększenie mocy świetlówek, CO2 i... indywidualne nawożenie (codzienne). Wklej fotkę glonów, albo dobrze je opisz i może coś poradzimy.

Lenistwo jest piękne, przeklejam mój post z innego forum (stąd takie szczegółowe) :) :

Osprzęt:
akwarium 200l 100x40x50 profilowane
pokrywa ABS przerobiona na 4x39W
2 x T5 Sylvania Aquastar 10000K, 1960 lumenów
2 x T5 Sylvania 860 - 6000K, 2850 lumenów
wentylator 12V
oświetlenie 10godz/dobę
CO2 z butli podawany przez igłę lekarską bezpośrednio do węża od fluvala, 1-2 bąbelki/s
fluval 304 + prefiltr z gąbki + deszczownica
UV 5W (wyłączone)
grzałka 200W jager (wyłączona)
podłoże - 8cm żwiru rzecznego, granulacja 3-5mm

Fauna:
30 neonów innesa
30 razbor klinowych
6 kosiarek
20-50 krewetek red fire

Flora:
1. Micranthemum umbrosum
2 .Blyxa japonica
3. Sagittaria platyphylla
4. Heteranthera zestorifolia
5. Cardemine lyrata
6. Ceratopteris cornuta
7. Didiplis diandra.
8. Glosia
9. Eleocharis acicularis
10.Anubias barteri ver.nana
11.Echinodorus tenellus
12.Bolbitis heudelotii
13.Echinodorus ozelot
14.Ludwigia repens
15.Salvinia cucullata
16.Rotala rotundifolia "indica"
17.Heteranthera zosterifolia


lista nadal w przygotowaniu (nazwy sklepowe "lekko" rozminęły się z rzeczywistością)

Parametry:
temp. 24stC
PH 7,4
TwO 11
TwW 12
NO2 0
NO3 5
NH3 0
CU 0

Nawożenie:
mikro: symfonia złota roztwór 30ml/500ml wody z RO + żelazo, co 2-3 dni 2,5ml.
makro: KNO3 3ppm/dobę, KH2PO4 0,20ppm/dobę

daggulka
25-01-2008, 09:04
No proszę...profesjonalna robota :D

ja mam 240l ,
filtry : Tetratec700+Aquaszut 8W rozbudowany dodatkowo o gąbkę+pompka

PH ok 7 (jak widzę, że mi się ampularie słaniają to mierzę i zawsze okazuje się ze jest za miękka woda -soda idzie w ruch :lol: )

żyjątka- zmieniają się ostatnio jak w kalejdoskopie .... babcia czyli moja mama zrobiła sobie z mojego akwa swoje hobby :lol: i szusuje po sklepach akwarystycznych polując na co ciekawsze okazy... więc jest teraz taki miszung jakiego nigdy nie miałam :o (a pomysleć, że na początku była Amazonia :wink: )

roślinki w nienajlepszym stanie obecnie ze względu na glony- zielenice :evil:
już niedługo (latem) czeka mnie przeprowadzka do nowego domu więc bedzie okazja zrobic porządek ... no i akwa stanie w mało nasłonecznionym miejscu z dala od okna więc chyba dopiero wtedy wtedy dam sobie radę z glonami :D

TMK
25-01-2008, 16:21
PH ok 7 (jak widzę, że mi się ampularie słaniają to mierzę i zawsze okazuje się ze jest za miękka woda -soda idzie w ruch :lol: )

Spróbuj do kubełka dać grys koralowy, powinien ustabilizować PH oraz lekko podnieść twardość.




żyjątka- zmieniają się ostatnio jak w kalejdoskopie .... babcia czyli moja mama zrobiła sobie z mojego akwa swoje hobby :lol: i szusuje po sklepach akwarystycznych polując na co ciekawsze okazy... więc jest teraz taki miszung jakiego nigdy nie miałam :o (a pomysleć, że na początku była Amazonia :wink: )


W takim akwarium jak Twoim widziałbym parkę pięknych dzikich skalarów :) i za mieszanie w obsadzie nakaz eksmisji dla mamuśki ;)




roślinki w nienajlepszym stanie obecnie ze względu na glony- zielenice :evil:
już niedługo (latem) czeka mnie przeprowadzka do nowego domu więc bedzie okazja zrobic porządek ...

Jeżeli chcesz się przeprowadzać, to rzeczywiście nie ma już sensu z nimi walczyć. Później i tak Cię czeka restart wraz z okrzemkami, zielenicami i co tam jeszcze wyrośnie ;)

Elfir
28-01-2008, 08:40
Nie da się ukryć, że im twardsza woda, tym walka z glonami trudniejsza. Wodę zwykle do akwarystyki się zakwasza, chyba, ze ktoś chce mieć malawijskie pyszczaki. Ale pyszczaki akurat z glonami sobie radzą spiewająco.
Musisz miec szalenie miekką wodę w kranie, że dwutlenek węgla ci tak wodę zakwasza.
IMHO skalary do twardej wody to nie bardzo pasują.

czaguz
28-02-2008, 18:47
Witam. Ja za czasow jak bylem dzieciakiem mialem z ojcem ok 4 zbiornikow. Od 400l do 100. Ale byl straszny "burdel" z wymiana wody. Teraz jestem na etapie stanu surowgo domu i do swojego zbiornika ( ok 500l) zamierzam doprowadzic wode na podmiane i odplyw. Znacie jakies metody sprawdzone na takie instalacje? Tak zeby nie trzeba bylo sie napracowac przy wymianie wody? 8)
Jeszcze moze jakas notka odnoscie optymalnego ustawienia zbiornika. Bardzo by mi teraz pomogla

TMK
29-02-2008, 06:52
Mamy podobne plany, zamiast obecnego 200l w nowym domu będzie 150x40x50 zautomatyzowane ile tylko się da. Jeżeli chcesz poczytać trochę nt temat szukaj w googlach hasła SUMP. Obecnie jest to najlepsze połączenie dobrej filtracji oraz wielu innych możliwości jak choćby podpięcie systemu ciągłej podmiany rurowitu ;)
http://www.holendry.republika.pl/artykuly/sump.html
http://dami-rz.pl/~woczko/opis_filtr.htm
itd.

czaguz
29-02-2008, 12:48
Powiem tak.. KOSMOS............. :lol:
tO JEST DO TYPOWGO AKWARIUM ROSLINNEGO. A JA CHCE TAM PALETKI TRZYMAC BEZ FAJERWRKOW ROZLINNYCH. CZY JEST COS PROSTRZEGO??

TMK
29-02-2008, 14:01
Mylisz się :)

To jest do dowolnego akwarium, nie musisz przecież podłączać CO2 i osmozy. System podmiany wody prawie zawsze jest oparty o podłączenie do sumpa (czyli z kominem w akwarium), który zarazem jest sercem filtracji, możesz tam umieścić grzałkę etc. Wersja na wariata to tzw pudełko przelewowe, ale rób to na swoją odpowiedzialność - ja nie polecam :)

czaguz
01-03-2008, 14:32
Musze jeszcze poczytac. Ale na moim etapie ( rozkladanie instalacji wod-kan ) Musze tylko zabezpieczyc doplw zimnej wody i odplyw tak?

czaguz
01-03-2008, 14:42
Wystarcza rury ja w linku powyzej:
Rury kanalizacyjne ( fi 32 ) i do wody (fi 12 ) ???
Ogrzewanie podlogowe pod akwarium to dobry pomysl z uwagi na ciezar zbiornika?

TMK
01-03-2008, 16:15
Ja planuję rozprowadzenie takimi samymi rurami jak i reszta domu, zarówno wodę jak i kanalizacje, ale do dopiero za parę miesięcy. W miejscu gdzie będzie akwarium będzie wylana dodatkowa ława (oryginalnie miał tam stać kominek) i nie robię żadnych instalacji pod spodem jak i paneli, desek etc. Raczej będzie wydzielona wyspa pod z góry zdefiniowany zbiornik.
Zastanawiam się czy nie podciągnąć także ciepłej wody i poprzez baterię termostatyczną oraz filtr węglowy podawać ją do sumpa, ale przy tak małym przepływie chyba nie ma to sensu.

czaguz
01-03-2008, 17:46
A jakie wymiary zbiornika sa najlepsze? Bo raczej tez zrobie tak jak ty - wyspe. Chodzi mi o cos w granicach 400-500l
Planuje zeby by dlugi na max 2 m x 0,4 wysoki i 0,5 głeboki. To wychodzi 400 l. Czy zrobic wyzszy na 50 cm i bedzie 500l. Ale wtedy rosliny raczej slabiej rosna. co sadzisz o tym?

TMK
01-03-2008, 18:55
Nie ma najlepszych wymiarów :) Ja ze względu na skład rurovitu pozostaję przy pyszczakach z malawi. Dlatego akwarium będzie stosunkowo długie, niskie i szerokie - taka wanna ;) Dla roślinnego lepsze będzie o wysokości 50-60cm, jednak musisz pamiętać o kosztach oświetlenia, 60cm to już praktycznie wyłącznie hqi czy hql - przy 200cm min 3x75W a może i 3x150W.
Zastanów sie jeszcze z jakiego szkła zrobisz zbiornik, czy zwykly float czy guardian a może OptiWhite (choćby frontową szybe). Tu masz (raczej sponsorowany) opis, ale fotki i tak są wymowne http://www.roslinyakwariowe.pl/sklep/optiwhite.php

CMYK
19-03-2008, 13:13
pojawilo sie w koncu akwarium 600 l 160x60x60

http://images24.fotosik.pl/180/6ed293a98d32809d.jpg

CMyK