PDA

Zobacz pełną wersję : Jak daleko może stać ubikacja od pionu kanalizacyjnego?



Uller
08-08-2003, 10:44
Mam zaplanowaną łazienkę 180cm na 180cm. W jednym rogu przebiega pion kanalizacyjny. W tym samym rogu pasowało by mi postawić kabinę prysznicową. Czy jest to możliwe i na ile sobie skomplikuje ustawienie innych urządzeń sanitarnych (zwłaszcza ubikacji).

pik33
08-08-2003, 11:32
Nic sobie nie skomplikujesz - postawisz sedes na tej ścianie, gdzie jest pion, i ukośnie, wzdłuż tej ściany, puścisz od niego odpływ. - nie widzę problemów.

YEYO
08-08-2003, 11:56
Nic sobie nie skomplikujesz - postawisz sedes na tej ścianie, gdzie jest pion, i ukośnie, wzdłuż tej ściany, puścisz od niego odpływ. - nie widzę problemów.

Oj byłbym ostrożny. Jak nie widzę to nie wiem. Ale z tego co rozumiem kabiną zasłonisz pion kanalizacyjny. Kabina jeżeli będzie stała w samym rogu przy ścianach uniemożliwi ci wyprowadzenie rury do "kibelka". Do umywalek to jeszcze jeszcze można kombinować w posadzce. Chyba że kabinę dosuniesz tylko do jednej ściany, a kanalizę obudujesz przy ścianie drugiej. Ale trudno doradzać jak się nie widzi. Odległośc kibelka od pionu to rzecz względna. Pamiętaj że trzeba zachować spadek.

pik33
08-08-2003, 12:01
[Chyba że kabinę dosuniesz tylko do jednej ściany, a kanalizę obudujesz przy ścianie drugiej.

No właśnie o czymś takim myślałem pisząc tekst dwa piętra wyżej.

Uller
08-08-2003, 12:20
Ale z tego co rozumiem kabiną zasłonisz pion kanalizacyjny. Kabina jeżeli będzie stała w samym rogu przy ścianach uniemożliwi ci wyprowadzenie rury do "kibelka". (...). Pamiętaj że trzeba zachować spadek.

Dokładnie wygląda to tak
http://foto.onet.pl/upload/33/39/_134290_n.jpg
Pierwotnie nie było kabiny prysznicowej i łazienka była węższa. Ciekaw jestem jakie komplikacje spowoduje odstawienie kabiny od ściany o 11cm. A może ktoś zaproponuje jeszcze jakieś inne rozwiązanie.
I mam jeszcze pytanie co do spadku tej rury. Jaki powinien on być i pod jakim kątem powinna ona wchodzić do pionu?

Uller
08-08-2003, 12:29
Alternatywą jest jeszcze wbicie się do piwnicy i tam rozprowadzenie rur. Tylko że jest tam okienko na wysokości 15 cm od sufitu (tego samego rozmiaru jak w łazience) i nie wiem czy dam radę wykręcić się z rurą aby go nie zasłonić.

godul1
08-08-2003, 12:38
A może poprostu zrób drugi pion i wepnij go w piwnicy w ten pion, który już masz tylko, że nie nad oknem a pod oknem.

magmi
08-08-2003, 12:48
We wszystkich materiałach, z jakimi się spotkałam piszą, że długość odcinka rury kanalizacyjnej od WC do pionu nie powinna być dłuższa niż 1m. Raczej musisz pokombinować z pionami w piwnicy, jeśli układ ma być taki jak na rysunku.

magmi
08-08-2003, 12:50
A może mała roszada? Kabina na miejsce umywalki (przy drzwiach), za nią schowane WC, a umywalka pod oknem albo na ścianie obok? Ja bym tak zrobiła.

YEYO
08-08-2003, 12:53
Już wiem. :D Zrobiłbym tak. Odstawiłbym kabinę o te kilkanaście cm. Zrobiłbym zabudowę na stelarzu gipsokartonem za kabiną. W gipsokartonie wprowadziłbym halogeny i oświetliłbym kabię od tyłu. Może być ciekawy efekt. Za kabiną już obudowa tylko na samej rurze nad posadzką w formie np półeczki lub w formie akwarium np. z posadzonym w wodzie bambusem. Minimalny spadek wynosi chyba coś około 2%. Ja bym dał ile się da i już. Kabiny chyba nie da się przestawić bo będzie zachodziła na drzwi.

Uller
08-08-2003, 13:25
Magmi: nad roszadą się zastanawiałem. Wówczas korzystając z umywalki miałbym kabinę za plecami. A to jest tylko 90 cm. Zrobiłem model (w skali 1:1) i okazało się że da się korzystać z takiej umywalki lecz nie jest to wygodne, zwłaszcza gdy się jest osobą otyłą (myślę o swojej przyszłości :wink: ) poza tym odległość ubikacji od pionu niewiele by się zmniejszyła. Jedynie w piwnicy przestało by mi przeszkadzać okno.
Yeyo: Pomysł całkiem fajny. ale ta półeczka musiała by być dość wąska aby nie poobijać sobie łokci przy umywalce. Ale zainspirowany pomysłem zastanawiam się nad rozwiązaniem
http://foto.onet.pl/upload/40/82/_134314_n.jpg
Zamienić kabinę z 90x90cm na 80x80cm ale przy podłodze nisko omurować rurę kanalizacyjną i postawić wąską ściankę z luksfer (15cm). Wówczas ilość miejsca przy umywalce zmniejszyła by się tylko o 5 cm, i również nieznacznie zmniejszył by się prysznic 80x95cm (kabina 80x80 wydaje mi się za mała, a ja cały czas zamierzam przytyć na starość). Tylko nie wiem czy tak się da zamontować kabinę i pozostaje kwestia długości tej nieszczęsnej rury.
Ścian działowych jeszcze nie ma więc ustawienie drzwi da się jeszcze przesunąć. Tylko że balansuje na paru cm i niech kafelkarz coś nadda to będę miał kłopoty.

YEYO
08-08-2003, 13:34
Półeczka byłaby między kabiną a WC. Jakby przedłużenie zabudowy za kabiną. A jaki masz zamiar dać brodzik. Bo są takie o wysokości ok 25cm z obudową. Można by zobaczyć czy rura 110 nie zmieściała by się obok brodzika w zabudowie. Pozostałoby zabudować tylko od kabiny do WC nisko nad podłogą.

Uller
08-08-2003, 13:40
Półeczka byłaby między kabiną a WC. Jakby przedłużenie zabudowy za kabiną. A jaki masz zamiar dać brodzik. Bo są takie o wysokości ok 25cm z obudową. Można by zobaczyć czy rura 110 nie zmieściała by się obok brodzika w zabudowie. Pozostałoby zabudować tylko od kabiny do WC nisko nad podłogą.
Wydaje mi się że to było by możliwe. Dlatego więc takie zapytanie postawiłem na forum czy nie ma przeciwwskazań technicznych. Jeżeli prawdą jest to że rura od WC nie powinna być dłuższa niż 1m to chyba nawet specjalnie profilowane brodziki mi nie pomogą.

YEYO
08-08-2003, 14:19
Ale wg. podanych przez ciebie wymiarów łazienki do WC od pinu będziesz miał jakieś 1,5m. Dasz większy spadek i nic ci nie zaszkodzi taka odległość. Jestem pewien.

magmi
08-08-2003, 14:25
Uller, spójrz proszę jeszcze raz na mój post z propozycją zamiany, bo nie całkiem sie chyba zrozumieliśmy. Miałbyś ubikację przy samym pionie, a naprzeciw - albo obok - umywalkę.

Uller
08-08-2003, 14:52
Uller, spójrz proszę jeszcze raz na mój post z propozycją zamiany, bo nie całkiem sie chyba zrozumieliśmy. Miałbyś ubikację przy samym pionie, a naprzeciw - albo obok - umywalkę.

Rzeczywiście mój umysł wprowadził jakieś przekłamanie przy czytaniu.
Taki wariant oczywiście też biorę pod uwagę, ale boję się znowu że nie wyrobię się z drzwiami i kabiną na jednej ścianie. W stanie surowym będzie miała 180 cm a jak dam kafelki to jeszcze parę stracę.
Poza tym koncepcja pierwotna podoba mi się najbardziej i jeżeli z technicznego punktu widzenia będzie możliwa do realizacji to się na nią zdecyduję.

08-08-2003, 15:26
Mam bardzo podobny problemik tyle ze nie mam tak ograniczonego miejsca na scianie miedzy prysznicem a umywalką (rysunek 1) moja sciana w tm miejscu ma 230

Zastanwiałem sie nad rozwiązaniem:

nie odsuwać kabiny od ściany, ale podniesc brodzik,tzn
zastosować płytki brodzik ale masymalnie go podnieść na podporach.
moze wtedy dało by sie przepchnąć rurę kanalizacyjną pod brodzikiem?
moze lekko skuć wylewke podlogową (3cm)

Pozostało by wtedy do zrobienia odpowiednie wyciecie osłony brodzika.

ps poza tym skoro sciana ma 180cm (sciana: prysznic , ubikacja)
kibelek stoi na środku pozostałej odległości
to rura ustepowa dlugosc:
90+45 = 135 cm
spadek 2% to 3 cm ledwie roznicy poziomow we/wy
Co sądzicie o takim rozwiazaniu?

Wiech
09-08-2003, 21:38
Wydaję mi się że technicznej strony nie jest możliwe ustawienie muszli klozetowej na koniec łazienki.Nie chodzi o odległość 1m. czy 1.5m. ale to że odpływ z muszli nie może być podłączony jako ostatni.W trakcie spłukiwania muszli będzie się wytwarzać podciśnienie,które będzie zasysać wodę z syfonu brodzika.Po takiej czynności będzie przykry zapach z kanalizacji.Pozdrawiam Wiech.

YEYO
09-08-2003, 22:09
Jeżeli pion kanalizacyjny będzie odpowietrzony przez wyprowadzenie ponad dach to nic nie będzie nigdzie zasysać. Oczywiście do rury od pionu do WC nie należy podłączać brodzika tylko do pionu.

am00
09-08-2003, 23:55
Propozycja YEYO jest chyba najlepsza i najprostsza, kibelek na stelażu (jest to bardzo praktyczne) można wtedy zwiększyć spadek rury, a i w górnej części odsuniętej od ściany kabiny zyskasz miejsce na półeczkę okienko. Kabinę dałbym raczej osiemdziesiątkę.

kaazik
10-08-2003, 17:12
Poprowadż rurę w ścianie.