PDA

Zobacz pełną wersję : Czy warto gruntowa? przed malowaniem?



Adam T.
08-08-2003, 13:16
Ściany w całym domu zagruntowałem atlasem unigrunt, potem wyszpachlowałem Gipsarem, teraz chcę pomalować i mam pytania:

1. Czy powinienem ponownie gruntować wyszpachlowane ściany przed malowaniem?

2. Czy mi nie będzie się łuszczyć farba jak to zrobię?

Dziękuję za odpowiedź

godul1
08-08-2003, 13:20
Zagruntuj, inaczej zedrzesz gipsara ze ściany wałkiem. Gipsar uni jest bardzo łatwy do zeskorobania jeżeli go nie zagruntujesz. właściwie sypie się pod dotknięciem palca.

Adam T.
08-08-2003, 13:24
no a co z farbą?
Czytałem na forum że może się łuszczyć jak zagruntuję bo powierzchnia jest wtedy "krystaliczna"

godul1
08-08-2003, 13:28
NIe mam co prawda doświadczeń z unigruntem. ja stosowałem grunt karakol. W moim przypadku nic się nie łuszczyło. Może to tylko do unigruntu farba nie chce chwytać. u mnie po zagruntowaniu ściana był zdecydowanie ciemniejsza i tak jakby związana ale nie było żadnych problemów z malowaniem.

godul1
08-08-2003, 13:32
aha, przy gruntowaniu uważaj aby nie powstawały zacieki. Na zaciekach rzeczywiście mogą być problemy z farbą ale u mnie akurat farba przyjmowała z tym, że po wyschnięciu jej warstwa była wyraźnie cieńsza niż na reszcie ściany. Efekt - na pomalowanej ścianie były widoczne zacieki. musiałem je poszpachlować i jeszcze raz zagruntować.

docieplenia
08-08-2003, 14:05
Ściany w całym domu zagruntowałem atlasem unigrunt, potem wyszpachlowałem Gipsarem, teraz chcę pomalować i mam pytania:

1. Czy powinienem ponownie gruntować wyszpachlowane ściany przed malowaniem?

2. Czy mi nie będzie się łuszczyć farba jak to zrobię?

Dziękuję za odpowiedź

a wiec byl topic na forum o tym jak ktos zagruntowal UNIgruntem i potem mial problemy z kryciem dlatego odpowiedz jest taka:

jesli gruntowac to TYLKO gruntem producenta farby - bo wlasnie sa farby na rynku ktore "sie gryza" z produktami innych producentow np. Atlasowski UNIGRUNTEM

z tego co wiem to nie czeka cie tylko ew. problem luszczenia farby ale moze to sie objawiac slabym kryciem

Generalnie grunt sluzy wyrowaniu chlonnosci podloza co jest szczegolnie wazny przy:
- scianach naciaganych gipsem (bo podloze moze nierownomiernie "pic" farbe) co spowoduje wrazenie nierownego krycia
- jest to szczegolnie widoczne przy malowaniu farbami w kolorach.
- przy malowaniu starych tynkow - eliminacja pylacego podloza
- stabilizacji i zwiazaniu podloza tak aby uzyskac jednorodna warstwe

z grubsza to tyle

Studio DEKORAL - Tarnów
09-08-2003, 09:46
Najlepszym sposobem zagruntowania ścian szpachlowanych jest pomalowanie tą samą farbą co na wierzchniowa tylko rozcieńczona wodą (rozpuszczalnikiem) w stos 1:1. Takie rozwiązanie zaleca DEKORAL. W przypadku farb barwionych już samo gruntowanie kolorem (rozcieńczonym) sprawia, że kolejna warstwa (nierozcieńczona) jest zazwyczaj ostatnią.

cyrus
13-08-2003, 15:12
ot, mądrego przyjemnie posłuchać. Zgadzam się z przedmówcą.