PDA

Zobacz pełną wersję : czy w kibelku i ?azience wystarczy wentylacja grawitacyjna?



Adam T.
08-08-2003, 14:03
kibelek i łazienka małe (to drugie oczywiście z okienkiem). W łazience jest grzejnik drabinkowy - no i właśnie.
Czy wystarczą kratki wentylacji grawitacyjnej czy KONIECZNE musi być zainstalowanie wentylatorka w kratce w celu przyspieszenia wymiany powietrza np. po kompaniu się (załączany czasowo)?

rokas
09-08-2003, 09:45
Teoretycznie wystarczy wentylacja grawitacyjna. Uważam jednak, że w tych pomieszczeniech powinno się zastosować wentylatorki. W łazience ze sterownikiem higrostatycznym, reaguje na wilgotność pomieszczenia. W kibelku z wyłącznikiem czasowym połaczonym z oświetleniem, włącza się w momencie załączenia światła, wyłącza kilka minut po zgaszeniu.

am00
10-08-2003, 00:12
U mnie grawitacyjna działa bardzo dobrze i nie mam okienka. Należy tylko dopilnować, żeby drzwi na dole miały otwory. Wentylatory lubią hałasować.

Michy
19-11-2010, 13:20
Witam serdecznie. Szukam porady jak rozwiązać wentylacje w mojej łazience. Nie chcę zakładać nowego wątku, więc podpiąłem się pod ten. Moja łazienka powstała z połączenia łazienki i ubikacji i dzięki temu mam dwa oddzielne piony wentylacyjne (są one przypisane tylko do mojego mieszkania, mieszkam w bloku 3 piętrowym, na 2 piętrze). Oprócz nich jest jeszcze w mieszkaniu jeden pion wentylacyjny (też przypisany tylko do mojego mieszkania), w kuchni - będzie do niego podłączony okap mechaniczny (kuchenka będzie elektryczna). W całym mieszkaniu mam nawiewniki w oknach. Planowałem w łazience zamontować do jednego kanału wentylator, tak aby przyspieszyć wymianę powietrza podczas korzystania z łazienki, a na drugi kanał wentylacyjny założyć jedynie kratkę i mieć wentylacje grawitacyjną, by zachować w mieszkaniu stały przepływ powietrza z sypialni i salonu, w kierunku łazienki. Czy takie rozwiązanie się sprawdzi? Czy przypadkiem włączony wentylator w łazience, na jednym z pionów wentylacyjnych, nie będzie powodować, że drugi pion wentylacyjny zamiast usuwać powietrze na zewnątrz, będzie je zaciągać? Czy w ogóle zastosowanie wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej jest dozwolone w jednym pomieszczeniu? Znalazłem na ten temat dwie, różniące się od siebie odpowiedzi i nie wiem która jest poprawna: jedna z odpowiedzi brzmiała, że w żadnym wypadku nie wolno łączyć tych dwóch typów wentylacji, a druga brzmiała, że nie wolno tylko wówczas, gdy w pomieszczeniu jest urządzenie z otwartą komorą spalania (u mnie w mieszkaniu takiego urządzenia nie będzie).

piwopijca
19-11-2010, 13:24
Praktycznie, mozesz miec "cofke" z komina bez wentylatora jesli nie bedzie dostatecznie duzo "swiezego" powietrza.
Spokojnie mozesz tak zrobic ale zaslon te druga kratke, np. kratka zaluzjowa itp.
W lazience chyba nie powinienes miec nawiewnika w oknie?

Pzdr.

Foczki
19-11-2010, 13:28
Łączenie wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną jest zabronione właśnie ze względu na możliwość cofki.

M K
19-11-2010, 13:30
Nie wolno łączyć wentylacji mechanicznej wyciągowej z grawitacyjną. Tu nie tylko chodzi o urządzenia z otwartą komora spalania.
Wentylator na jednym z kanałów może spowodować nawiewanie z innego np.: najbliższego kanału wentylacyjnego.

Michy
19-11-2010, 13:36
Zapomniałem napisać, że łazienka jest bez okna (okna z nawiewnikami są w sypialniach i salonie połączonym z kuchnią)

Zasłaniając kratkę nie będę miał swobodnego przepływu powietrza z pokoi do łazienki, czyli nie będzie zastosowana ta idea wentylacji grawitacyjnej z zastosowaniem nawiewników w pomieszczeniach z czystym powietrzem i kanału wentylacyjnego w pomieszczeniu z powietrzem brudnym/wilgotnym (no chyba, że za każdym razem otwierać/zamykać żaluzje, ale taka konieczność pamiętania o manualnej czynności nie podoba mi się)... w takiej sytuacji może lepiej byłoby zamontować od razu dwa wentylatory w łazience (po jednym na każdym pionie wentylacyjnym) - byłaby większa wydajność wentylacji i ustawić te wentylatory tak, aby np raz na godzinę włączyły się na kilka minut, aby wymusić ruch powietrza z pokoi, do łazienki (zasilanie dla wentylatora jest przygotowane na oddzielnym obwodzie i instalacja elektryczna w domu jest tzw "inteligentna", więc mógłbym bez większego problemu zaprogramowania kiedy wentylatory mają pracować).

Foczki
19-11-2010, 14:36
Michy - jak byś do tego dołączył wentylator w kuchni to masz już wentylację mechaniczną wywiewną.
Jak nie podłączysz to dalej masz mieszaną - istnieje możliwość zaciągnięcia powietrza kratką w kuchni.

Michy
19-11-2010, 15:29
Jak wspominałem wcześniej, w kuchni będzie okap mechaniczny (czyli po prostu z wentylatorem) podłączony do pionu wentylacyjnego (czyli nie będzie żadnej kratki)... w takim razie wychodzi na to, że będę miał wentylację mechaniczną wywiewną (skoro nie można mieszać wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną, to zamontuje w łazience dwa wentylatory). Pytanie tylko, czy wentylacja mechaniczna wywiewna to dobre rozwiązanie? Cieszyć się? Czy może mógłbym coś zrobić lepiej?

Foczki
19-11-2010, 16:16
Cieszyć się :)
Aby uzyskać 1 wymianę na godzinę powietrza policz sobie kubaturę mieszkania (powierzchnia x wysokość) powiedzmy że będzie to 50m2 x 2,5 m = 125 m3
Więc 3 wentylatorki powinny mieć wydajność 125 m3 /h - oczywiście jest to niewielka wydajność więc jak kupisz większe to podziel sobie na czas pracy i czas przerwy.
Np. takim przekaźniczkiem:
http://www.elkoep.pl/crm-2h-4~1.html

Michy
19-11-2010, 17:10
Dziękuję bardzo za wszystkie informacje. Bardzo mi pomogliście.

darek63
20-11-2010, 16:33
Jak wspominałem wcześniej, w kuchni będzie okap mechaniczny (czyli po prostu z wentylatorem) podłączony do pionu wentylacyjnego (czyli nie będzie żadnej kratki)... w takim razie wychodzi na to, że będę miał wentylację mechaniczną wywiewną (skoro nie można mieszać wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną, to zamontuje w łazience dwa wentylatory). Pytanie tylko, czy wentylacja mechaniczna wywiewna to dobre rozwiązanie? Cieszyć się? Czy może mógłbym coś zrobić lepiej?

Możesz mieć "cofkę" z okapu w kuchni jak zadziałają 2 wentylatory w łazience !
Jeśli masz 2 kanały w łazience - to went. grawitacyjna powinna wystarczyć.

Konto usunięte_12*
20-11-2010, 17:22
Cieszyć się? Czy może mógłbym coś zrobić lepiej?

Aby uniknąć "cofki" (zaciągania) możesz zastosować wentylatory z zaworami zwrotnymi ("klapka" na osi).

mynia_pynia
20-11-2010, 18:46
Mamy w kuchni podpięty wyciąg do tego samego kanału co "kratka". W mieszkaniu - kawalerce mamy tylko dwa kanały (łazienka, kuchnia-pokój), nie rozumiem dlaczego tak to zrobiono, blok jest w miarę nowy, multimedialny, dobrze zbudowany, energooszczędny, bez gazowy.
Jak włączamy wyciąg to zamykamy kratkę - specjalnie taką kupiliśmy widząc co się dzieje, bo się robi cofka, jak wyciąg jest wyłączony to jest normalny ciąg.

fenix2
21-11-2010, 07:45
A jak się to ma do tego że w kuchni jaką być 2 kanały wentylacyjne jeden z kratka a drugi dla okapu?

KrzysztofLis2
21-11-2010, 20:31
kibelek i łazienka małe (to drugie oczywiście z okienkiem). W łazience jest grzejnik drabinkowy - no i właśnie.
Czy wystarczą kratki wentylacji grawitacyjnej czy KONIECZNE musi być zainstalowanie wentylatorka w kratce w celu przyspieszenia wymiany powietrza np. po kompaniu się (załączany czasowo)?
Latem z całą pewnością kanały wentylacji grawitacyjnej nie wystarczą.