PDA

Zobacz pełną wersję : Czy warto montować alarm z kontaktronami?



FAN
09-08-2003, 21:11
Czy warto zamontować alarm z kontaktronami w oknach? jakie są za i przeciw bo cena montażu jest dwa razy wieksza niż zwykly system. Czy ktoś z was ma taki alarm - jak on się spisuje i ile kosztował?

09-08-2003, 21:45
dlaczego 2x droższy ?

kontaktron - zwykły bez bajerów kosztuje ok. 10 zł, przewód na dobrą sprawę 1 parowy - to groszowy wydatek. Np. dla 2 kontaktronów 3 parowy dla 3 - 4 parowy ( 1 para w zapasie ).
Można je ( rozsądnie ) łączyć we spólne wejścia do centralki, w przeciwieństwie do czujek,

Nadają się najlepiej do drzwi i rolet zewnętrznych, ale i do okien.
chociaż zlodzieje mogą stłuc szybę nie otwierając ramy i kontaktron na nic się nie zda. Potrzeba jest również czujka. Ale przy próbie włamania do mojego domu, złodzieje podważyli jakoś ramę, nawet bez większych zniszczeń i weszli do domu bez ztłuczenia szyby.

Możesz zaplanować strefy, gdzie konaktrony będą uruchomione a czujki nie. Wówczas zwierzęta mogą poruszać się po domu, dzieci w nocy itp.
Są idealne w takim przypadku.

Myślę, że to zależy od potrzeb użytkowników, ale przy nowo-budowanym budynku nie zaplanować kontaktronów to przeoczenie bądź nieświadomość możliwości.
W końcu to niewielki wydatek może ze 200 stówki ( materiał ), chociaż można w ogóle nie zakładać alarmu.


CZ.

araman
10-08-2003, 10:56
Zgadzam się z przedmówcą ,ja na etapie budowy mam alarm tylko z kontraktonami . nie są drogie a działają. Oczywiścia można wybić szybę ale najczęściej później otwierają jakieś większe okna aby sobie wyjśc choć wtedy może być za późno. Najlepiej łaczyć kontraktony wraz z innymi czujkami -stłuczeniówki czujniki ruchu itp

ArtMedia
11-08-2003, 09:15
Witam.

A wiecie jak unieruchomić działanie kontaktronu? Bo to bardzo proste i złodzieje raczej o tym wiedzą. Tak więc kontaktron owszem ale tylko w połączeniu z innymi czujkami.

Sebastian

araman
11-08-2003, 10:34
owszem że proste tylko że musi wiedzieć gdzie on jest a okno jest duże. Ale oczywiście z innymi czujkami

11-08-2003, 22:42
Są kontaktrony, których nie da się unieruchomić ( tak łatwo ) ale kosztują tyle co czujka albo więcej,

Kontaktrony montuje się raczej w określonych miejscach, więc złodzieje raczej wiedzą co robić. Muszą jednak wiedzieć, że one są - a przecież ich nie widać.

Na zwykłych włamywaczy wystarczą.
A tak w ogóle to są one wspomaganiem a nie głównym zabezpieczeniem.

CZ.

Magdalenka
12-08-2003, 07:55
Czy kontraktony o których wspominacie należy planować już na etapie zakupu okna, czy okna bądź rolety muszą być już do tego urządzenia jakoś "przystosowane" czy swobodnie instaluje się te urządzenie później ??

Maluszek
12-08-2003, 08:53
Magdalenko - zapytaj producenta okien czy nie stracisz gwarancji przy montażu kontaktronów (wiem, że z tym są problemy). Możesz też zamówić okna z kontaktronami - są ładnie zamontowane i nie tracisz gwarancji :D

Magdalenka
12-08-2003, 09:09
oo i to jest cenna rada !!!!
za to lubię to forum :D
i was również drodzy Foruowicze 8)

Maluszek
12-08-2003, 09:28
Bardzo nam miło :D :D :D

12-08-2003, 17:29
ustaliłem z producentem okien, że zainstaluje mi dostarczone przeze mnie kontaktrony w cenie okien, to niewielka dodatkowa praca, no i nie stracę gwarancji na okna.

Po instalacji okien, zostawią wystające kabelki.

CZ.

Zbigniew Rudnicki
12-08-2003, 21:36
Dodatkową zaletą kontaktronów jest to, że przy wychodzeniu z domu, gdy chcemy właczyć system alarmowy, centralka odmawia włączenia jesli pozostawiliśmy jakieś okno niezamknięte.

_ZBYCH_
12-08-2003, 23:29
Witam.

A wiecie jak unieruchomić działanie kontaktronu? Bo to bardzo proste i złodzieje raczej o tym wiedzą. Tak więc kontaktron owszem ale tylko w połączeniu z innymi czujkami.

Sebastian


Polemizowałbym. Łatwiej obejść pasywną czujkę podczerwieni, niż kontaktron. Prawidłowo zamontowany kontaktron wcale nie tak łatwo obejść. Trzeba dobrze poznać system.

System oparty na czujnikach kontaktronowych, to najbardziej komfortowy i relatywnie tani sposób zabezpieczenia domu.

Zalety:
- możliwość uzbrojenia systemu przy obecności w domu i swobodne poruszanie się po całym domu
- możliwość spania przy uchylonym oknie
- możliwość pozostawienia dowolnych zwierząt w domu
- możliwość kontrolowania stanu zamknięcia okna
- możliwość sterowania ogrzewaniem

Wady:
- przy dużej ilości okien, rozbudowana centrala alarmowa podnosi koszt całego systemu
innych nie znam.

Oczywiście czujniki kontaktronowe należy uzupełnić czujkami zbicia szyby lub czujkami inercyjnymi, ew. pasywnymi czujkami podczerwieni w formie kurtyn poziomych na określonej wysokości (tak, aby zwierzęta mogły się poruszać bez wywołania alarmu).

Co do gwarancji na okna, to raczej trudno jedno z drugim wiązać, bo wywiercenie otworu pod czujnik średnicy 6 lub 10 mm w ramie okna nie wpływa na jego trwałośc i potencjalne usterki podlegające reklamacji.

Generalnie systemy oparte na kontaktronach są droższe od tradycyjnych systemów opartych na czujkach podczerwieni, bo posiadają rozbudowaną centralę alarmową i dużo okablowania. Nie bez znaczenia jest również pracochłonność montażu czujnika kontaktronowego. Czynność ta trwa ok. 30 - 60 minut dla jednego okna.

Moim skromnym zdaniem, warto mieć taki system u siebie w domu.

marlowe
23-03-2016, 16:27
Witam Wszystkich
Jestem na etapie zakładania okien i rolet z kotraktonami. Zainteresowała mnie czytając ten temat informacja o czujnikach zbicia szyb. Jak to działa, czy jest to system w jakis sposób powiazany z kontraktonami?

tomkowz
12-03-2021, 17:48
Nie jest powiązany. Czujka reaguje na dźwięk zbicia szyby.

CityMatic
12-03-2021, 18:09
Fajny wątek:lol2: Post po 13 latach...następny po 5 więc kolejny szybciutko może za 2 lata.

Arturo1972
12-03-2021, 19:45
Fajny wątek:lol2: Post po 13 latach...następny po 5 więc kolejny szybciutko może za 2 lata.
No ale skoro już wątek został odkopany z czeluści niebytu to se odpowiem ;)
Czy warto to zalezy od regionu,okolicy gdzie buduje się dom.
W moim regionie/mojej okolicy(Śląsk/Gliwice/Przyszowice)nie warto.
Więcej, od 8 lat nie mam ogrodzenia frontowego i tylko stworzenia czterolape coraz bardziej mnie zmuszają do odgrodzenia ich ;)

CityMatic
12-03-2021, 19:56
Kontraktony prócz tego, że chronią mogą informować.... szczególnie gdy dom jest rozległy, albo z dużą ilością okien wtedy przy np opuszczaniu domu można wiedzieć które okno jest otwarte.

Arturo1972
12-03-2021, 20:02
Kontraktony prócz tego, że chronią mogą informować.... szczególnie gdy dom jest rozległy, albo z dużą ilością okien wtedy przy np opuszczaniu domu można wiedzieć które okno jest otwarte.
Wiem co to jest :)
Dlatego pisałem o okolicy/regionie w jakim dom się znajduje.

Nie mam żadnych kontraktonow, co więcej,nie mam muru/płotu/ogrodzenia frontowego,listonosz listy pakuje do skrzynki przy drzwiach. Tak już od 8 lat ;)
Nawet jak na bramie garażu istnieje naklejka z 8 gwiazdkami czyli ***** *** ;)

LukaszP66
12-03-2021, 21:26
Również zastanawiam się czy nie dołożyć kontaktronów w oknach ,mam satela perfecta ,z tym że nie wyprowadziłem kabli.W grę wchodzą bezprzewodowe a te już tanie nie są :(

Arturo1972
12-03-2021, 21:47
Również zastanawiam się czy nie dołożyć kontaktronów w oknach ,mam satela perfecta ,z tym że nie wyprowadziłem kabli.W grę wchodzą bezprzewodowe a te już tanie nie są :(
Jak w Tuliszkowie masz chmarę złodzieji to warto ;)
Ale w takim Tuliszkowie to ja bym podszedł do tych złodziei i bym ich udohruchal tak, żeby Ci oni służyli za ochronę domu ;)

LukaszP66
12-03-2021, 21:56
A łazi taki lump jeden po wsi ,nie wiadomo co mu do łba wpadnie , rozdzielnie prądu i taczkę mi zapierd....., Dzisiaj odpalili mi monitoring ,także czekam na powturkę:yes:

Arturo1972
12-03-2021, 22:02
A łazi taki lump jeden po wsi ,nie wiadomo co mu do łba wpadnie , rozdzielnie prądu i taczkę mi zapierd....., Dzisiaj odpalili mi monitoring ,także czekam na powturkę:yes:
To weź mu zafunduj kilka "win marki wino" i powiedz, że za pilnowanie posesji będzie miał ich więcej.
Będziesz miał spokój bez kontraktonow i alarmów.

LukaszP66
12-03-2021, 22:06
Ze warto to wiem ,mam kolegę z Przeżmierowa pod Poznaniem ,w nocy jak spali wpuścili im do sypialni gaz usypiający i opierdzielili całą chatę ,
To było kilka lat temu i chyba puzniej złapali tą szajkę.Zanim wbiłem pierwszą łopatę to mnie uczulał już żeby założyć alarm .

Arturo1972
12-03-2021, 22:15
Ze warto to wiem ,mam kolegę z Przeżmierowa pod Poznaniem ,w nocy jak spali wpuścili im do sypialni gaz usypiający i opierdzielili całą chatę ,
To było kilka lat temu i chyba puzniej złapali tą szajkę.Zanim wbiłem pierwszą łopatę to mnie uczulał już żeby założyć alarm .
Dziękuję Jahwe, Bogu czy tam Allahowi, że mieszkam w okolicy gdzie nie ma takich ludzi a czerpnia od reku nie jest niczym zabezpieczona ;)

Kaizen
13-03-2021, 07:53
Kontaktrony są przydatne jako dodatkowe źródło informacji. Wejść do domu można nie ruszając kontaktronów więc podstawa to czujki wstrząsowe (wyłapujące jak ktoś wierci w ramie, w zamku czy uderza w szkło).
Kontaktron za to przyda się, żeby przypomnieć przy próbie uzbrojenia alarmu, że okno otwarte (jak ktoś chce uzbrajać przy uchylonym, to trzeba dać dwa osobne). I to jedna z co najmniej kilku zalet alarmu poza wykrywaniem włamania (jak ktoś sobie przypomni w połowie drogi na wakacje, że wyjeżdżając nie zamknął okna to jak zostawił uzbrojony alarm nie tylko ma pewność, że tak nie mogło być ale jak nie uzbroił albo przy czujce uchylenia nie blokującej uzbrojenia może to sprawdzić zdalnie). Do tego czujki czadu i dymu czy zalania też strzegą przed innymi zagrożeniami, niż włamanie.

Można dać dualne (kontaktron z czujką wstrząsową w jednej obudowie).

Czujki ruchu warto dać jako osobną strefę, żeby można było uzbroić alarm w nocy i nie przejmować się, jak dziecku zechce się pić czy siusiu - a kontaktrony i czujki wstrząsowe będą strzegły przed włamaniem.

CityMatic
13-03-2021, 09:11
Dziękuję Jahwe, Bogu czy tam Allahowi, że mieszkam w okolicy gdzie nie ma takich ludzi a czerpnia od reku nie jest niczym zabezpieczona ;)
Dlatego u niektórych jest to pomyślane:cool:
454015454016

Arturo1972
13-03-2021, 09:31
Dlatego u niektórych jest to pomyślane:cool:
454015454016

Sprytne :)

CityMatic
13-03-2021, 12:31
Sprytne :)
Dodatkowo jest sterowanie - prócz oczywiście alarmu - rekuperator nawiew "STOP" wywiew "MAX"
454023
ps. Włączył się kiedyś jak robotnicy z sąsiedniej budowy spalali odpady styropianu:bash: sąsiad przepraszał chyba z tydzień, chociaż nie była jego wina.

jambos
13-03-2021, 18:26
Dlatego u niektórych jest to pomyślane:cool:
454015454016


Co to jest za czujnik?

CityMatic
13-03-2021, 18:53
Co to jest za czujnik?
Przecież widać na zdjęciu Satel DG1 TCM....jest ich wiele różnią się z zewnątrz - diodą ta jest niebieska.

ps. Faktycznie nie widać lampa , nie to zdjęcie zamieściłem sorki
454036

tu jest więcej o tym czujniku
https://abcv.pl/pl/p/Czujka-gazow-usypiajacych-DG-1-TCM-Satel/9799?gclid=EAIaIQobChMI1urn1Pmt7wIVQRN7Ch1-ngQsEAQYAyABEgKwgPD_BwE