PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrodzenie i tablica-konieczne????????



agi
10-08-2003, 20:58
Czy zgodnie z prawem budowlanym budowa MUSI być ogrodzona ? Jeśli tak to czy czasowe ogrodzenie na okres budowy trzeba jakoś zgłaszać do Urzędu. A jeśli jest ostateczne? Drugie moje pytanie dotyczy tablicy informacyjnej budowy. Na kim spoczywa obowiązek jej umieszczenia? Czy na inwestorze czy wykonawcy? Kto w razie jej braku odpowiada: inwestor, kierowniki budowy czy wykonawca?Agi

HenoK
10-08-2003, 21:29
Na temat ogrodzenia polecam lekturę wątku
Czy podczas budowy potrzebne jest ogrodzenie?
(http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=12808&highlight=)
Na drugi temat wątek tablica informacyjna na placu budowy (http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=13085)

agi
10-08-2003, 22:25
Napisałam, bo na wczesniejszych postach nie znalazłam odpowiedzi. Ogrodzenie w czasie budowy nie jest mi potrzebne a nawet zbędne bo działka bardzo mała a dostęp dla sprzętu utrudniony, ale kierownik straszy ewentualnymi restrykcjami Urzędu. Skoro w przepisie jest tylko tyle że ogrodzenie ma mieć miń 1,5 to równie dobrze może to być taśma rozpięta na tej wysokości. Nadal jeszcze interesuje mnie odpowiedzialnośc za brak talicy. Agi

pik33
11-08-2003, 07:20
Ogrodziłem biało-czerwoną taśmą ostrzegawczą. Na budowę musiały wjeżdżać koparki, ciężarówki ze żwirem, a potem jeszcze przyjedzie dźwig. Taśmę zdążyli częściowo pozrywać. Jak to wszystko już sobie pojedzie, będę myślał o trwalszym ogrodzeniu. Tablica oczywiście jest. Na budowie musi być tablica - kosztuje jakieś 30 złotych, więc w ogóle nie wiem, w czym problem. Kupić, wypisać markerem i powiesić.

HenoK
11-08-2003, 08:45
Pozwolę sobie zacytować :
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz. U. z 2003 r. Nr 47, poz. 401)
Rozdział 3
Zagospodarowanie terenu budowy
§ 9. 1. Teren budowy lub robót należy ogrodzić albo w inny sposób uniemożliwić wejście osobom nieupoważnionym.
2. Jeżeli ogrodzenie terenu budowy lub robót nie jest możliwe, należy oznakować granice terenu za pomocą tablic ostrzegawczych, a w razie potrzeby zapewnić stały nadzór.

§ 10. Ogrodzenie terenu budowy wykonuje się w taki sposób, aby nie stwarzało zagrożenia dla ludzi. Wysokość ogrodzenia powinna wynosić co najmniej 1,5 m.
Wynika z niego, ze głównym zadaniem ogrodzenia ma być uniemożliwienie wejście osobom nieupoważnionym na teren budowy.
Nie wiem, czy powieszenie taśmy ostrzegawczej nawet do wysokości 1,5m spełnia taki wymóg.
Pozdrawiam

pik33
11-08-2003, 08:53
Nie łudźmy się. Aby uniemożliwić... itd... należałoby wybetonować mur 1.80 m i zaopatrzeć go w drut kolczasty pod prądem.

A i tak "osoby nieupoważnione" weszłby na budowę, jakby zechciały, bo na mur można wleźć, druty przeciąć a prąd odciąć.
Żeby zabezpieczenie było pełne, należałoby na rogach muru ustawić całodobową straż z CKMami.

To tylko taki czarny humor zmęczonego inwestora... :(

HenoK
11-08-2003, 09:02
To tylko taki czarny humor zmęczonego inwestora... :(
... a to dopiero początek budowy :) .

pik33
11-08-2003, 09:05
... ale człowiek się do wszystkiego przyzwyczaja... łącznie z pobudką o piątej i powrotami do domu o dwudziestej pierwszej. W zamian będę miał parter miesiąc od uprawomocnienia się pozwolenia. ;)

juras
11-08-2003, 13:44
No słyszałem, że jest konieczne i to i to, ale ogrodzenie z solidną bramą zrobiliśmy, bo głównym argumentem była ewentuala kradzież. Jak mi ktoś wejdzie na działkę to już mi nie powie, że nie wiedział, że to w ogóle jest działka tylko zostanie to potraktowane jako wtargnięcie na posesję/włamanie i dostanie koleś w łeb. O tablicy słyszałem, ale dużo oglądaczy jest w okolicy i przechodniów, a wiadomo jak to wszystkich po kolei szlag trafia, że ktoś ma a inny nie ma (raczej długów, ale tego nie widać po inwestorze, bo dom w górę idze). Więc narażając się na kary od jakiś śmiesznych inspekcji, żeby nikt ze znajomych za bardzo nie zazdrościł, tablicy nie umieściłem. Wrazie co będę się tłumaczył, że była, ale ktoś ją zdemolował i to akurat dzisiejszej nocy. Ale stempla wkopię zaraz po pracy, że niby była :-)

kwiatkor
13-08-2003, 09:46
W kwestii tablicy: na mojej budowie odpowiedzialność za powieszenie tablicy wziął na siebie kierownik (choć samo finansowanie i wykonanie to był mój udział)

kwiatkor
13-08-2003, 09:51
Juras, jeśli chcesz w ten sposób zaoszczędzić trochę zazdrości innym ludziom - powieś tablicę, ale wpisz tylko numer pozwolenia i co jest budowane oraz telefony alarmowe.

juras
13-08-2003, 10:08
... wpisz tylko numer pozwolenia i co jest budowane oraz telefony alarmowe.

Muszę się zorientować co obowiązkowo trzeba umieścić na takiej tablicy i jeżeli rzeczywiście tylko tyle informacji, co piszesz to pewnie tak zrobię ...

HenoK
13-08-2003, 11:15
Dyskusja na ten temat była w wątku Ustawa o ochronie danych osobowych a tablica informacyjna (http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=1097&highlight=), który pozwoliłem sobie odgrzebać i wtrącić do niego swoje 3 grosze (aktualne).
Polecam lekturę i pozdrawiam.

cyrus
13-08-2003, 15:39
henok, ludzie oczekują prostej odpowiedzi a ty każesz im M Y Ś L E Ć...

too all tablica musi być z wypisanym imieniem i nazwiskiem inwestora, z nr tel kontaktowym, z danymi projektanta i kierownika budowy, a o ogrodzeniu b. ładnie napisał henok...pozdr