PDA

Zobacz pełną wersję : GŁĘBINÓWKA CZY PRZYŁĄCZE Z WODOCIĄGU GMINNEGO



stmario
25-11-2007, 20:07
WITAM, kleszcze się trochę gdyż nie wiem czy wybrać opcje ze studnią ok 40m (wg znawców) czy też przyłącze wodociągowe (ok 200m). Zapewne tańszą długoterminowo będzie głębinówka ale jakoś boję się o jej jakość i wydajność. Może ktoś z forumowiczów pomoże w wyborze? pewnie to nie pierwszy dylemat w ty temacie na forum ale nie znalazłem nic świeżego. Dodam że buduje w okoliczach tomaszowa maz.

Robactwo
25-11-2007, 20:31
Na pewno chodzi o głębinówkę czy o studnię wierconą? O wyborze może zdecydować wynik badania wody ze studni. Dzięki temu oszacujesz koszt uzdatnienia. Porównaj koszty instalacji i eksploatacji (czas, ile wody zakupisz od gminy, ile środków na uzdatnienie - wszystko jest sprawą zależną od regionu, potrzeb). Najfajniej mieć i jedno i drugie.

robert58
25-11-2007, 20:37
najlepiej bierz obie opcje.
Woda ze studni do np. podlewania i (po zastosowaniu stosownych zaworów antyskażeniowych, ewentualnych filtrów itd) do zasilania budynku.

revalidon
25-11-2007, 20:57
...jakie zawory antyskjażeniowe, jakie filtry...???

z jakością wody z takiej głębokości nie bedzie problemu, za wyjątkiem żelaza i manganu, które wysrtepują w nadmiarze w większości głebinówek. Jesli możesz popytaj sąsiadów, którzy mają głebinówki o zawartość tych pierwiastków w wodzie... Jesli żelazo bedzie powyżej 3 mg/dm3 to lepiej zrezygnuj, bo ciężko odżelazić. Koszt odżelaziacza to jakieś 4 tys. z ł.

robert58
25-11-2007, 22:02
Revalidon:
napisałem: ... ewentualnych filtrów itd.

Robactwo również napisał wcześniej o badaniach wody

Ja nie zdecydowałbym się do spożywania wody ze studni bez wcześniejszych badań. Stąd, Revalidon, ewentualne filtry itd. w zależności od wyników badań wody.

Odnośnie zaworów antyskażeniowych - obawiam się, że lokalne wodociągi mogą nie wyrazić zgody na łączenie różnych ujęć bez takowego zaworu (czy jak on tam się nazywa)

stmario
25-11-2007, 22:05
Na pewno chodzi o głębinówkę czy o studnię wierconą? O wyborze może zdecydować wynik badania wody ze studni. Dzięki temu oszacujesz koszt uzdatnienia. Porównaj koszty instalacji i eksploatacji (czas, ile wody zakupisz od gminy, ile środków na uzdatnienie - wszystko jest sprawą zależną od regionu, potrzeb). Najfajniej mieć i jedno i drugie.

Trochę trudno mi decydować na podstawie wyników badania wody ze studni, poniewać jej zrobienia dotyczy dylemat. jaka jest różnica między wierconą a głębinówką

revalidon
26-11-2007, 09:28
Trochę trudno mi decydować na podstawie wyników badania wody ze studni, poniewać jej zrobienia dotyczy dylemat.

Popytaj w okolicy sasiadów i ich spytaj o zażelazienie wody... na danym terenie wyniki zażelazienia wody są zbliżone... np. okolice Warszawy to zażelazienie +/- 1,5 mg/dm3



jaka jest różnica między wierconą a głębinówką

nie ma zadnej, no chyba że wywierci się stiudnię tylko na 8-10 metrów /co jest pozbawione sensu, bo wtedy sie kopie studnie/ żeby korzystać z wód powierzchniowych...
wiercona studnia głebinowa to studnbia korzysrtajaca z wód głebinoiwych występujacych gdzieś już na 30 m...

ogloszka
07-01-2008, 19:22
WITAM jeśli dalej jestes zainteresowany tematem studni to moze moje skromne doświedczenie pomoże ci dokonać wyboru jestem szczęsliwą posiadaczką studni głębinowej i jeszcze szczęśliwszą przyłącza wodociągowego studnia była naszą pierwszą inwestycją na działce było to jakieś 10-11 lat temu woda była wspaniała po badaniach co niektórzy porównywali jej smak do wody mineralnej od 3 lat jakosc wody jest tragiczna nie smaczna bardzo twarda itak własciwie tonie wiem do czego ona się nadaje bo samochodu tonawet nią nie myjemy bo sie robi siwy od zeszłego roku mamy wode z wodociągu która jest pociagnięta do domu i mam nadzieje że będe mogła spać spokojnie wybór należy do ciebie

Raton
08-01-2008, 08:50
Miałem ten sam dylemat. Chciałem mieć własna oczyszczalnie i własna studnię głębinową. Nie otrzymałem zgody na oczyszczalnie bo w miejscowym planie był zapis że jeśli w drodze jest kanalizacja to trzeba się do niej podłączyć.
Koszt odwiertu studni załamał mnie bo w moich okolicach nikt nie zrobi taniej niz 400 zł/m choć jest sam piach. tak więc do wodociągu się podłanczam a studnie wykopie sam na jakieś 10m i taką wodę będę miał do podlewania ogrodu oraz do kibelka i ewentualnie wanny. Reszta bedzie szla z wodociagu.

Danielek
08-01-2008, 09:04
ja na Twoim miejscu zrobil bymn przylacze do wodociagu.
Tez sie nad tym zastanawialem, i przylacyzlem mimo ze bylo drogo.
Studnia dzisiaj bedzie ok za jakis czas albo bedzie trzeba poglebiac albo woda nie bedzie zdatna do picia ...

Wodociag jest wygodniejszy, wlasna woda moze tansza.

Zbigniew74
08-01-2008, 09:27
To zbudowania studni będzie potrzebne pozwolenie miejscowego zakładu wodociągów. Mogą takiej zgody nie wydać, jeżeli sami mają studnie głębinowe. Z jakoscią wody nie powinno być problemu. u nas wodociągi mają studnie na głębokości około 70m

stmario
08-01-2008, 21:38
chyba zrezygnuję z głębinówki (spec stwierdził że trza jakiś 40 metrów), a iwęc zezwoleni i prawie na pewno drogie filtry. podpinam się do wodociągu choć mam jakies 150m (na szęście do spóły z bracholem). Do podlewania w późniejszym czasie spróbuje wyciągać z 10 m.
U mnie na szęcie wydali w warunkach zgodę na oczyszczalnię.
Dzięki wszystkim za pomoc w podjęciu decyzji.