PDA

Zobacz pełną wersję : pytanie o wytrzymałość deski 5cm grubej



ertevu
25-11-2007, 20:46
Witam , mam nadzieję ,że ktoś będzie to wiedział ( buduję konstrukcję na poddaszu). Więc jaka minimalna może być szerokość takiej sosnowej deski ,aby nie przełamała się kiedy na nią stanę ( np. 70 kg). Deska o długości 1m. podparta luźno na końcach.Wzór mile widziany ( wstawię prawdziwy mój ciężar).Z góry dziękuję za odpowiedź.

Kris2222
25-11-2007, 21:09
czyli powszechnie nazywana bola :D (podest drewniany w rusztowaniu)
podam przykład :
bola o wymiarach 450cm grubości 5 cm i szerokości 25cm , rozstaw podparcia to około 10cm wytrzyma dwóch chłopa i kastra budowlana z taczką zaprawy.

Wiec stosowanie jej na poddaszu staje sie zbytnio przesadzone , zwykła deska starcza

ertevu
25-11-2007, 21:17
Niedokładnie o to idzie. Mam szerokie dechy o grubości 5 cm. Chcę je pociąć na węższe i użyć do ocieplenia. Maksymalny odstęp miedzy krokwiami to ten 1metr (100cm).Ale jak potnę za wąsko - to nie da sie po tym chodzić, a zamierzam rzucić na nie resztki desek z budowy , i czasem przejść się , chociażby do wyłazu kominiarskiego. Stąd moje proste pytanie.

ertevu
26-11-2007, 17:17
Witam , czy naprawdę nie ma tutaj żadnych konstruktorów ?.

Xzbyszek
03-12-2007, 14:49
Czesc ertevu

Obawiam się, że takiego wzoru nie dostaniesz. Drewno (nawet tego samego gatunku) jest dość zróżnicowanym materiałem a poza tym wytrzymałości bardziej zależy od grubości niż od szerokości. Nie lepiej sprawdzić empirycznie na jednej, :lol: dwóch deskach i pociąć je tak, żeby wygodnie było postawić stopę? Myślę, ze 10 cm to na pewno wystarczy pod warunkiem, że nie będzie w niej dużych sęków, które bardzo osłabiają materiał. (Pracowało się kiedyś w tartaku, to się trochę liznęło tematu związanego z drewnem)
Pozdrawiam

ertevu
03-12-2007, 15:57
Dzięki Zbyszek , też tak intuicyjnie czuje ,że 10 cm będzie dobre. Ale potnę chyba na szerokość 7 cm . A wracając do wzoru. Jakiś musi być , bo przecież jakoś liczy się przekroje więźby , oczywiście uwzględniając rodzaj drewna.

Mirek_Lewandowski
03-12-2007, 16:01
Toć napisano wyżej.. Wzór to se można zrobić dla materiału jednorodnego.
Nie dla deski. A niby jak uwzględnić ilość i średnicę sęków? gęstość słoi, skręt włókien i kupę innych parametrów?

FREDY
03-12-2007, 16:29
bez przesady wzór napewno jest.
Stawiam że wytrzymałość jest proporcjonalna do szerokości i kwadratu grubości.
:wink:

hes
03-12-2007, 17:49
bez przesady wzór napewno jest.
Stawiam że wytrzymałość jest proporcjonalna do szerokości i kwadratu grubości.
:wink:

Pal licho te wzory. To dobre naprawdę tylko dla materiału bez sęków.
W normalnej praktyce trzeba używać takiego drewna, żeby gruby sęk
nie wypadał gdzieś w połowie długości listwy czy łaty i na dodatek przez
całą jej szerokość. Po to mamy oczy, żeby obejrzeć każdą deskę dokladnie i zadecydować, czy się nadaje. Zawsze można wcześniej zrobić prostą próbę
naciskając mocno w połowie długości po podparciu jednym czy dwoma
końcami.
A deski bez sęków jak najbardziej można zrobić, sklejając wycięte wąskie
listwy bez sęków.

jabko
03-12-2007, 19:19
bez przesady wzór napewno jest.
Stawiam że wytrzymałość jest proporcjonalna do szerokości i kwadratu grubości.
:wink:
blisko :lol:

Według wikipedii E=2 GPa dla drewna dębowego
http://pl.wikipedia.org/wiki/Modu%C5%82_Younga

Geno
03-12-2007, 19:50
Toć napisano wyżej.. Wzór to se można zrobić dla materiału jednorodnego.
Nie dla deski. A niby jak uwzględnić ilość i średnicę sęków? gęstość słoi, skręt włókien i kupę innych parametrów?
Dla drewna są bodajże wzory określoane wzdłuż i w poprzek wlókien ze względu na anizotropię właściwości

Geno
03-12-2007, 20:07
Witam , mam nadzieję ,że ktoś będzie to wiedział ( buduję konstrukcję na poddaszu). Więc jaka minimalna może być szerokość takiej sosnowej deski ,aby nie przełamała się kiedy na nią stanę ( np. 70 kg). Deska o długości 1m. podparta luźno na końcach.Wzór mile widziany ( wstawię prawdziwy mój ciężar).Z góry dziękuję za odpowiedź.

Może być:

S=M/W<mxRdm

gdzie M=Px0,5x0,5xL =0,175 kNm
L=1,0 m
P=0,7 kN
W=bh2/6
b-szerokość deski
h- wysokość
Rdm= 13,0 MPa
m niech będzie 1,0

budulec1
03-12-2007, 20:17
bez przesady wzór napewno jest.
Stawiam że wytrzymałość jest proporcjonalna do szerokości i kwadratu grubości.
:wink:
blisko :lol:

Według wikipedii E=2 GPa dla drewna dębowego
http://pl.wikipedia.org/wiki/Modu%C5%82_Younga
Jabko moduł Younga będzie Ci potrzebny ale do wyznaczenia sztywności lub ugięcia elementu a nie wytrzymałości

Mirek_Lewandowski
03-12-2007, 20:17
Podoba mi się..
Tylko tak myslę, co by powiedzieli na to górale, robiący aktualnie dach u sąsiada. :wink:
A gdzie w tym wzorze gatunek drewna..?

budulec1
03-12-2007, 20:18
bez przesady wzór napewno jest.
Stawiam że wytrzymałość jest proporcjonalna do szerokości i kwadratu grubości.
:wink:

Pal licho te wzory. To dobre naprawdę tylko dla materiału bez sęków.
W normalnej praktyce trzeba używać takiego drewna, żeby gruby sęk
nie wypadał gdzieś w połowie długości listwy czy łaty (...).

:D :D :D

budulec1
03-12-2007, 20:20
Podoba mi się..
Tylko tak myslę, co by powiedzieli na to górale, robiący aktualnie dach u sąsiada. :wink:
Jak się będą stawiali to zawsze możesz ich posłać paść owce :D

Mirek_Lewandowski
03-12-2007, 20:24
Biorąc pod uwagę ich wprawę w posługiwaniu się siekierką chyba im tego nie pokażę :D

gibzwein
03-12-2007, 20:30
Przy takim ciężarze powierzchnia stopy nie pozwoli na złamanie takiej deski

budulec1
03-12-2007, 21:18
Przy takim ciężarze powierzchnia stopy nie pozwoli na złamanie takiej deski
To też od górali ?:D

ertevu
03-12-2007, 22:51
No i wiedziałem ,że mamy tu geniuszy . Ale prośba do Geno - jeśli mógłbyś - wylicz mi to do końca . Przypominam , deska o grubości 5 cm . Interesuje mnie minimalna szerokość . Oczywiście zakładamy deskę sosnową o jednorodnej strukturze włókien.Z góry dziękuję.
A dla dociekliwych . W projekcie mam napisane : więźba z drewna sosnowego klasy K27 wg. PN-1/B-03150,01-03 . A więc są jakieś normy mówiące być może także o tej wytrzymałości.

szybkaosa
03-12-2007, 23:58
No i wiedziałem ,że mamy tu geniuszy . Ale prośba do Geno - jeśli mógłbyś - wylicz mi to do końca . Przypominam , deska o grubości 5 cm . Interesuje mnie minimalna szerokość . Oczywiście zakładamy deskę sosnową o jednorodnej strukturze włókien.Z góry dziękuję.
A dla dociekliwych . W projekcie mam napisane : więźba z drewna sosnowego klasy K27 wg. PN-1/B-03150,01-03 . A więc są jakieś normy mówiące być może także o tej wytrzymałości.

5cm wystarczy

pblochu
05-12-2007, 08:53
Wysokość h(cm) deski ma być większa bądź równa pierwiastkowi 6 wartości momentu gnącego (Nm) podzielonych przez iloczyn szerokości b(cm) deski i wartości współczynnika wytrzymałości kg (MPa) czyli h[cm]=sqr(10*Mg[Nm]/(b[cm]*kg[Mpa]
Przy czym Mg belki na 2 podporach wynosi (L odległość między podporami)
Mg=F[N]*1/2L[m]
Jednak w przypadku, kiedy będzie ważne ugięcie trzeba będzie to policzyć inaczej
h=(L*L*kg)/6*E*f (miana w mm i MPa)
f-dopuszczalne ugięcie(mm)
natomiast szerokość deski
b=(3F*L)/(2*h*h*kg) (miana w mm i MPa)
przy czym
E=11000MPa
kg = przyjmij 15 MPa
Powodzenia

Xzbyszek
05-12-2007, 11:49
w wikipedii pisza:
"Drewno jest materiałem anizotropowym, jego wytrzymałość na ściskanie, rozciąganie, zginanie zależy od kierunku działania sił w stosunku do włókien. Drewno znacznie łatwiej przenosi siły (ma większą wytrzymałość) działające wzdłuż włókien - wraz ze wzrostem kąta odchylenia tych sił od kierunku włókien wytrzymałość drewna zmniejsza się"
czyli reasumujac dla kazdej twojej deski mialbys inna szeoroksc minimalna....

mi tez się wydaje ze 7 cm tez wystarczy .-). Uciąłbym dwie trzy deski, Podparłbym je luźno na pustakach w odległości 1 m i sprawdził czy wytrzymają ciężar i czy się np. nie uginają za dużo.
Wszelkie współczynniki występujące we wzorach - również w tych na wytrzymałość, ustala się doświadczalnie w laboratoriach, tylko ze zamiast 2 prób robi się ich setki/tysiące a zamiast „grubości 5 i szerokości 7” bierze się 1 i 1 potem liczy się średnia, medianę, oraz tzw. błąd teoretyczny (wynikający z niedokładności przyrządów pomiarowych), a potem robi się tablice fizyczne. Ten cały proces możną zmodyfikować i zastosować pasująca ci długość, grubość i ciężar nacisku, a zmieniać w czasie doświadczenia tylko jedną zmienność: szerokość.
Patrzac pod innym aspektem szerokość deski bardzo zależy od zakładanego przez ciebie oczekiwanego prawdopodobieństwa, że deska się nie złamie w czasie całego użytkowania. Jeżeli ma to być 99,999999% to może wogóle nie tnij tych desek na mniejsze :)

budulec1
05-12-2007, 12:30
[quote="Xzbyszek"](...)czyli reasumujac dla kazdej twojej deski mialbys inna szeoroksc minimalna....
[quote]
No chyba, że będziesz wycinał deski w poprzek słojów :D
Ale metrowa to chyba raczej nie z sosny?
Jak zwykle polecam czytanie ze zrozumieniem