PDA

Zobacz pełną wersję : okno na granicy moich działek



mpyciu
26-11-2007, 12:22
Witam, jestem właścicielem dwóch połączonych ze sobą działek. Dom stoi tak, że jedna sciana znajduje sie na granicy tych dwóch moich działek i nie ma na w tej ścianie okien. Problem powstał, gdy złożyłem wniosek o wykucie okna na ścianie położonej na granicy działki, ale działki połączonej z inną moja działką. Urząd budownictwa odrzucił wniosek tłumacząc się tym, że na ścianie położonej na granicy działki nie może być okien. Działka przyległa do mojego domu na wymiary 10m na 6m i nie planowane są na niej żadne inwestycje. Jak to jest z tą granicą działki? Mój architekt twierdzi, że granicą działki jest prwao "władania" a nie granica adninistracyjna. Urzędnicy twierdzą inaczej, granica to granica i okna tam mi nie pozwolą zrobić.

Cypek
26-11-2007, 12:34
Scal działki administracyjnie i pozwolą.

mpyciu
26-11-2007, 13:17
wiem, że tak byłoby najprosciej, ale zależy mi żeby te działki były dwie osobno.

Krzysztofik
26-11-2007, 13:24
wiem, że tak byłoby najprosciej, ale zależy mi żeby te działki były dwie osobno.
Ale Twoja działka z domem jest za mała na zgode zrobienia okna, więc nie masz wyjścia i musisz przesunąć granice.
Wychodzi na to że drugą działke bedziesz miał mniejszą. :wink:

mpyciu
26-11-2007, 13:40
nie, działka na której stoi dom jest duża ( 30arów) i do niej jest dokupiona działka o szerokości 6m ( więc jest zachowane prawo budowlane - ściana z oknem 4m od granicy działki) ale jednocześnie ta ściana stoi na granicy łączącej te dwie działki, i tu jest problem, bo urządnicy twierdzą że na granicy działki nie może być ściany z oknem (poniekąt mają rację, ale to sa dwie moje działki)

Trociu
26-11-2007, 14:05
urządnicy twierdzą że na granicy działki nie może być ściany z oknem (poniekąt mają rację, ale to sa dwie moje działki)
No tak, ale ta druga działka jest teraz Twoja a za chwilę może już nie być. Poza tym podejrzewam, że ustawa, która określa odległości nie przewiduje sąsiedztwa dwóch działek jednego właściciela i dlatego jest odmowa. Inaczej urzędnicy zrobić nie mogą, bo jakieś CBA czy inne służby mogą się "pytać" dlaczego pozwolili i ile za to wzieli.
Tak więc jeżeli bardzo Ci zależy na tych oknach, to jak było zaproponowane, scal obie działki lub zmniejsz jedną kosztem drugiej i nikogo o zdanie nie będziesz musiał się pytać.

Krzysztofik
26-11-2007, 14:07
wiem, że tak byłoby najprosciej, ale zależy mi żeby te działki były dwie osobno.
Niczego nie chce sugerować ale miałem profesora który sprawe załatwił ręcznie w ciągu 4 godzin :wink: http://www.warszawa1939.pl/strona.php?kod=leszno_32_b

mpyciu
26-11-2007, 14:18
czyli mam rozymieś, ze jak urzędnik powie NIE, to NIE i już.
szkoda, myślałem, że prawo przewiduje coś takiego i że jest na to jakiś sposób. Ale widze, że jestem na spalonej pozycji.
dzięki wszystkim za wypowiedzi

Barbossa
26-11-2007, 14:19
nie, działka na której stoi dom jest duża ( 30arów) i do niej jest dokupiona działka o szerokości 6m ( więc jest zachowane prawo budowlane - ściana z oknem 4m od granicy działki) ale jednocześnie ta ściana stoi na granicy łączącej te dwie działki, i tu jest problem, bo urządnicy twierdzą że na granicy działki nie może być ściany z oknem (poniekąt mają rację, ale to sa dwie moje działki)
powinno wystarczyć, że dokupiona działka nie spełnia jakichkolwiek warunków dot. działki budowlanej, czyli nawet sprzedając nie uzyskasz warunków zabudowy

to tak na zdrowy rozsądek :roll:

mpyciu
26-11-2007, 14:32
ale urzędnicy nie maja zdrowego rozsądku, na granicy działki nie może być ściany z oknem i już. Jak im przemówić do rozsądku? moze jednak sa jakieś paragrafy na moj problem?

Barbossa
26-11-2007, 14:39
może wystarczy WZiZT
i wtedy sami sobie gola strzelą :roll:

Ajur
30-11-2007, 07:58
Urząd budownictwa odrzucił wniosek tłumacząc się tym, że na ścianie położonej na granicy działki nie może być okien.

Takie są przepisy i niestety nie można tego obejść. Obecnie urzędy mają obowiązek sprawdzać wyłącznie zagospodarowanie terenu i jego zgodnośc z przepisami i warunkami zabudowy lub planem miejscowym, jeśli taki istnieje. Przepisy mówią wyraźnie, że okno nie może znajdoewać się w ścisłej granicy, a tutaj mamy taką właśnie sytuację. Kto jest prawnym właścicielem dwóch różnych działek nie ma tu wogóle znaczenia.
Więc... jedynym rozwiązaniem jest scalenia obu działek i problem z głowy.

Ajur

sSiwy12
30-11-2007, 08:04
Moim zdaniem - wystapić o WZ na obie działki. Wtedy granicą MOŻE być granica drugiej działki, co załatwia sprawę.

emi601
30-11-2007, 08:29
potwierdzam to co pisze Siwy! tam mi poradził facio w wydziale budownictwa w mojej gminie gdyż mam podobną sytuację jak mpyciu, też mam dwie działki , z których jedna jest całkiem spora a druga to przyklejony do niej pasek szer 2,5 m, a dpiero za tym jest sąsaisdka, pytałam w gminie od której granicy będą mnie luczyć z tymi odległóściami okien, powiedziano mi że od granicy z sąsaisdką a nie moją druga działka ,tylko wystapić o wypis z plany zarospodarowania na dwie te działki. i gra!

a z tym że na zdrowy rozsądek dokupiona działka nie spełnia jakichkolwiek warunków dot. działki budowlanej to też się Barbossa zdadzam i słusznie piszesz, może to bedzie dobrym powodem do tego by wystąpić do starosty o odstępstwo id przepisów. spróbuj jeszcze tej drogi mpyciu. W przepisach stoi że mozńa takie odstępstwo uzyskać gdy warunki , wielkość działki nie pozwala na inne usutuowanie budynku.

Ale w twojej syt. pierwszy pomysł wydaje się szybszy i łatwiejszy w realizacji

mpyciu
30-11-2007, 17:53
a powiedzcie mi co mi grozi za zrobienie tego okna bez zazwolenia ( oprócz tego, że będą kazali mi zamurować) są jakieś kary pieniężne za taką samowolkę?

Mis Uszatek
30-11-2007, 22:46
Zagrożenie jest niewielkie, chyba że Twój sąsiad (czyli Ty) złoży donos na Ciebie.

Ale może rzeczywiście ta droga z odstępstwem jest najlepsza, chyba że bardzo się spieszysz.