PDA

Zobacz pełną wersję : Hydraulik się uzewnetrznia - pytajcie, jak bede umiał to odp



Strony : [1] 2 3 4 5

skrol
27-11-2007, 08:51
Zima przyszła i człowieku brakuje kontaktu z klientami.
Jak będę potrafił to chętnie poradzę.
Proszę o pytania...

Barbossa
27-11-2007, 08:53
ar ju nats?

revalidon
27-11-2007, 09:19
Znowu barbus popierdujesz bez sensu?? Musisz obrażać człowieka, bo ma dobre checi??? Już ci powiedziałem, że twe posty są jak pierdy, psują powietrze, psuja atmosferę, u normalnych ludzi wywołują odruch wymiotny, a podniecają tylko garstkę dewiantów...

Barbossa
27-11-2007, 09:25
to zapytam się inaczej


Zima przyszła i człowieku brakuje kontaktu z klientami.
Jak będę potrafił to chętnie poradzę.
Proszę o pytania...

o co tu chodzi?
o porady w sprawie kontaktu z klientami?

aaa, Kolega ma wolne moce przerobowe, :roll:
poniał

jedyna moja wina, że źle zrozumiałem, że hydraulik się uzewnętrznia

agnieszkakusi
27-11-2007, 09:30
Revalidon, to ja też jestem dewiantem.
A Skrol zwykłą reklamę sobie robi, a to jest niezgodne z regulaminem forum (ciekawe co na to redakcja).
Poza tym taki temat już jest:
http://forum.muratordom.pl/hydraulik-do-uslug,t7285.htm

Barbossa
27-11-2007, 09:32
Znowu barbus popierdujesz bez sensu?? Musisz obrażać człowieka, bo ma dobre checi??? Już ci powiedziałem, że twe posty są jak pierdy, psują powietrze, psuja atmosferę, u normalnych ludzi wywołują odruch wymiotny, a podniecają tylko garstkę dewiantów...

i tak Ciebie kocham...

hes
27-11-2007, 09:39
A Skrol zwykłą reklamę sobie robi, a to jest niezgodne z regulaminem forum (ciekawe co na to redakcja).
Poza tym taki temat już jest:
http://forum.muratordom.pl/hydraulik-do-uslug,t7285.htm

Znaczy, niektórzy jednak mogą....

agnieszkakusi
27-11-2007, 09:41
czego nie mogą?

hes
27-11-2007, 09:43
Mogą się UZEWNĘTRZNIĆ.

agnieszkakusi
27-11-2007, 09:44
aaa...no tak...a klika takich kfiatków ostatnio na forum się pojawiło :wink:

hes
27-11-2007, 09:46
Ten z linku to już ho..hoo... jak długo - prawie 5 lat ? Podobno nie wyrabia się z zamówieniami.

ZW
27-11-2007, 10:38
A ja cieszę się że jest drugi hydraulik, zawsze to dodatkowa opinia i zdrowa konkurencja.

Może Redakcja założy osobną zakładkę "porady specjalistów" i niech się tam reklamuje kto chce, przy okazji radząc innym.

Niech tam ścierają się opinie fachowców lepsza wełna czy styropian itp. Będzie łatwiej przeszukiwać forum pod kątem wartościowych informacji.

Barbossa
27-11-2007, 10:41
Może Redakcja założy osobną zakładkę "porady specjalistów" i niech się tam reklamuje kto chce, przy okazji radząc innym.


Redakcja wyprzedziła Twoje myśli :D (http://www.muratordom.pl/eksperci_zbiorcza.htm)

hes
27-11-2007, 10:48
Może Redakcja założy osobną zakładkę "porady specjalistów" i niech się tam reklamuje kto chce, przy okazji radząc innym.


Redakcja wyprzedziła Twoje myśli :D (http://www.muratordom.pl/eksperci_zbiorcza.htm)

czy ja tam też mogę się reklamować, przy okazji radząc innym ?

Barbossa
27-11-2007, 10:58
a czy ja jestem redakcja :roll:
tam się reklamują, że hej
a jak zabulisz to też pewnie będziesz mógł
ale tak czy siak, za nim zaczniesz, ubezpiecz się na większe kwoty

e-Mandzia
27-11-2007, 11:35
Znowu barbus popierdujesz bez sensu?? Musisz obrażać człowieka, bo ma dobre checi??? Już ci powiedziałem, że twe posty są jak pierdy, psują powietrze, psuja atmosferę, u normalnych ludzi wywołują odruch wymiotny, a podniecają tylko garstkę dewiantów...

revalidon, skoro u mnie nie wywołują odruchów wymiotnych, nie uważam również, że Barbossa cyt. "popierduje, pierdzi", to oznacza, że jestem nie normalna ! - to zastanawiam się kto, tu kogo obraża :roll:

PS
Czy nie uważasz, że to poziom Twojej wypowiedzii kwalifikuje się do określenia mianem dewiacji społecznej ?

revalidon
27-11-2007, 12:11
zastanawiam się kto, tu kogo obraża

...może nie znasz angielskiego...?


\Czy nie uważasz, że to poziom Twojej wypowiedzii kwalifikuje się do określenia mianem dewiacji społecznej ?

...jak wpadniesz między wrony, kracz jak i one...

e-Mandzia
27-11-2007, 12:37
revalidon,
pozostaje mi jedynie podziękować za merytoryczne odpowiedzi 8)

Lookita
27-11-2007, 12:47
i po co ta glupia gadka???..........

odaro
27-11-2007, 12:51
Słuchajcie idźcie sobie nabijac posty gdzie indziej. I co wynika z Waszych postów, niewiele. I co z tego że kryptoreklama jeżeli człowiek rzeczywiście będzie zaangażowany i będzie pomagał swoją wiedzą.

Na początek chętnie posłucham o gazowych pompach ciepła.

odaro
27-11-2007, 12:53
i po co ta glupia gadka???..........

Wyprzedziłes mnie o 4 minuty.....

Barbossa
27-11-2007, 12:55
Słuchajcie idźcie sobie nabijac posty gdzie indziej. I co wynika z Waszych postów, niewiele. I co z tego że kryptoreklama jeżeli człowiek rzeczywiście będzie zaangażowany i będzie pomagał swoją wiedzą.

Na początek chętnie posłucham o gazowych pompach ciepła.
chyba powinieneś zadać pytanie :roll:

revalidon
27-11-2007, 12:57
revalidon,
pozostaje mi jedynie podziękować za merytoryczne odpowiedzi 8)

całą przyjemność po mojej stronie....

...i dosadność może być nauką, gdy z przywar nie z osób sie natrząsa...

skrol
27-11-2007, 16:39
Może ja sprecyzuje..... bo chyba nie wszyscy zrozumieli moje skromne intencję....:)
Więc powiem po polskiemu że skoro przyszła zima i jest troszkę mniej pracy to chętnie podzielę się swoją skromną wiedzą na temat hydrauliki..... jeżeli oczywiście jest takie zapotrzebowanie.
Ale jeżeli szacowni forumowicze nie mają ochoty czytać moich wypocin to się wcale nie obrażę i nie będę się uzewnętrzniał.

PS
więc czekam na pytania związane z tematem postu

Kris2222
27-11-2007, 16:40
skrol to ja pierwszy zadam jakieś pytanie :D

Zbliża sie u mnie instalacja do roboty, wszystko już mam , kocioł z podajnikiem na groszek, grzejniki regulus,rozdzielacze, pompki 1do CO ,2 do bojlera (które też już jest) , 3 do podłogówki , a i 4 do cyrku;acji.
Rurek nie mam . Bo ?
Nie wiem czy zrobić od kotła do rozdzielaczy w miedzi a dalej w pexie ?czy może trochę kasy więcej wydać i całe w miedzi.

Albo władować do kotłowni zbiornik akumulacyjny 1000litrów i od zbiornika już tylko peX?

Czekam na jakieś sensowne rozwiązanie , i rade?

:)

Barbossa
27-11-2007, 18:53
i co? i nic :D
może na początek jakieś łatwiejsze pytanie :roll:


i proszę się nie napinać
oczywiście nie dotyczy to jednego kalafiora, ten niech się napina jak najczęściej, może coś mu pęknie :roll:

Kris2222
27-11-2007, 20:25
artu :D chyba żeście tego fachmana wystraszyli, a tak liczyłem na jakąś podpowiedz

jkrzyz
27-11-2007, 20:25
Barbosse dziś roznosi. Na szczęście niedługo sezon na odśnieżanie, będzie mógł się wyżyć ;-)

Barbossa
27-11-2007, 20:42
cóż przyznaję się, może nie trafilem z tekstem
ale wystraszenie nie było moją intencją, mam nadzieję, że Autor to zrozumie...

revalidon
27-11-2007, 20:45
cóż przyznaję się

lepiej później niz wcale...

Barbossa
27-11-2007, 20:54
przecież napisałem, że Cię i tak kocham...

I.W.
27-11-2007, 21:03
A ja mam pytanko czy cos stoi na przeszkodzie żeby instalacje od kotła do rozdzielaczy i do zasobnika CWU zrobic z rur stalowych ocynkowanych? Bo wszyscy z tą miedzią a ja wolę skręcać niż lutować.

BOHO
27-11-2007, 21:17
witam! mam taki problem...
w mieszkanku jest zimna woda, do tego piecyk gazowy, który podgrzewa ciepłą.....
jakiś czas temu była wymiana pionów w budynku..... wymienili na plastiki i od tego czasu zaczęły się problemy z ciepłą wodą...... po prostu jej NIE MA!
ciśnienie wody jest słabe..... prawdopodobnie dlatego, piecyk (Termet) nie odpala się przy odkręceniu kurka...... czy to właśnie może być powodem? czy powinien odpalać się zawsze?
i druga sprawa - nie wiem, dlaczego zmniejszyło się to ciśnienie...... przy okazji został zamontowany licznik wody..... ale chyba on nie może zmniejszać ciśnienia ?
mam natomiast pewną myśl - chłopaki zgrzewali rurki.... do pionu, który biegnie przez wszystkie lokale, wstawiony jest trójnik, coby woda do lokalu szła.....ALE..... rurka, która odchodzi od trójnika, nie jest zupełnie do niego prostopadła..... tzn.chłopaki zgrzewali i żeby lepiej pasowało, w trakcie zgrzewania, na chama przyginali rurke w odpowiednią stronę.....
i pytanie: czy możliwe że na skutek przyginania w bok, w momencie zgrzewania (a właściwie juz stygnięcia), wewnątrz zgrzewu, prześwit w tym miejscu uległ zwężeniu ? bo się otwory przesunęły względem siebie ?
to tyle.... jeśli będziesz miał chwilę czasu, to prosze o odpowiedź.....

skrol
28-11-2007, 06:44
skrol to ja pierwszy zadam jakieś pytanie :D

Zbliża sie u mnie instalacja do roboty, wszystko już mam , kocioł z podajnikiem na groszek, grzejniki regulus,rozdzielacze, pompki 1do CO ,2 do bojlera (które też już jest) , 3 do podłogówki , a i 4 do cyrku;acji.
Rurek nie mam . Bo ?
Nie wiem czy zrobić od kotła do rozdzielaczy w miedzi a dalej w pexie ?czy może trochę kasy więcej wydać i całe w miedzi.

Albo władować do kotłowni zbiornik akumulacyjny 1000litrów i od zbiornika już tylko peX?

Czekam na jakieś sensowne rozwiązanie , i rade?

:)

Witam, myślę że zbiornik buforowy jest dobrym rozwiązaniem, instalację grzejnikową można wykonać wtedy w układzie zamkniętym - grzejniki nie lubią układów otwartych.
Ale 1000l to chyba mała przesada.... będzie straszna bezwładność..... proponuje 100l.

skrol
28-11-2007, 06:47
A ja mam pytanko czy cos stoi na przeszkodzie żeby instalacje od kotła do rozdzielaczy i do zasobnika CWU zrobic z rur stalowych ocynkowanych? Bo wszyscy z tą miedzią a ja wolę skręcać niż lutować.

Możesz je skręcać...... ale to strasznie dużo roboty :)

hes
28-11-2007, 06:49
Ale 1000l to chyba mała przesada.... będzie straszna bezwładność..... proponuje 100l.

!0 l ma jeszcze mniejszą bezwładność... Może będzie lepszy...

skrol
28-11-2007, 06:56
witam! mam taki problem...
w mieszkanku jest zimna woda, do tego piecyk gazowy, który podgrzewa ciepłą.....
jakiś czas temu była wymiana pionów w budynku..... wymienili na plastiki i od tego czasu zaczęły się problemy z ciepłą wodą...... po prostu jej NIE MA!
ciśnienie wody jest słabe..... prawdopodobnie dlatego, piecyk (Termet) nie odpala się przy odkręceniu kurka...... czy to właśnie może być powodem? czy powinien odpalać się zawsze?
i druga sprawa - nie wiem, dlaczego zmniejszyło się to ciśnienie...... przy okazji został zamontowany licznik wody..... ale chyba on nie może zmniejszać ciśnienia ?
mam natomiast pewną myśl - chłopaki zgrzewali rurki.... do pionu, który biegnie przez wszystkie lokale, wstawiony jest trójnik, coby woda do lokalu szła.....ALE..... rurka, która odchodzi od trójnika, nie jest zupełnie do niego prostopadła..... tzn.chłopaki zgrzewali i żeby lepiej pasowało, w trakcie zgrzewania, na chama przyginali rurke w odpowiednią stronę.....
i pytanie: czy możliwe że na skutek przyginania w bok, w momencie zgrzewania (a właściwie juz stygnięcia), wewnątrz zgrzewu, prześwit w tym miejscu uległ zwężeniu ? bo się otwory przesunęły względem siebie ?
to tyle.... jeśli będziesz miał chwilę czasu, to prosze o odpowiedź.....


problem może być złożony...:
- na pewno licznik obniża pływność wody co ma przełożenie na niezapanie sie piecyka.
- skryzowana rurka na spawie też swój wpływ... jeszcze pytanie jaka jest jej średnica.

musisz porównać ciśnienie wody zimnej przed wymianą i teraz.... jeżeli nie obserwujesz większej różnicy na zimnej wodzie to prawdopodobnie problem leży po stronie piecyka.... trzeba przeczyścić układ wodny.

Ciśnienie w instalacji można sprawdzić wkręcając manometr.... nie pamiętam jakie powinno być minimalne w instalacjach w blokach ale optymalne to 1,5-2,5 bara

Proponuje zgłosić problem w administracji .......

skrol
28-11-2007, 06:58
Ale 1000l to chyba mała przesada.... będzie straszna bezwładność..... proponuje 100l.

!0 l ma jeszcze mniejszą bezwładność... Może będzie lepszy...


najlepiej ognisko w salonie...... będzie ciepełko ..... i nie trzeba wydawać kasy na instalację :)

Barbossa
28-11-2007, 07:00
Ale 1000l to chyba mała przesada.... będzie straszna bezwładność..... proponuje 100l.

!0 l ma jeszcze mniejszą bezwładność... Może będzie lepszy...


najlepiej ognisko w salonie...... będzie ciepełko ..... i nie trzeba wydawać kasy na instalację :)

no toś się Kolego naraził, chcesz się bić :o

hes
28-11-2007, 07:18
skrol, duża bezwładność dużego bufora jest jego WIELKĄ zaletą.
Będzie się długo nagrzewał, ale i długo oddawał cieplo. Im będzie wiekszy, tym wiecej energii zgromadzi. Dlatego stosuje się takie duże. Przeszkodą może być
tylko za mało miejsca lub, jak zwykle, kasa.

artureski
28-11-2007, 07:46
Bufor do pieca na paliwo stałe... Kris2222 przemyślałeś sprawę jaki ten bufor ? Ma mieć wężownicę(2)albo zasobnik cwu? Wyczytałem że minimum 10L na mkw powierzchni i lepiej dwa mniejsze niż jeden większy. Sam zastanawiam się nad tym ustrojstwem - ale wyliczyłem że to wydatek min. 4ys. Przy buforze prawdopodobieństwo zagotowania wody raczej minimalne wiec spokojnie możesz dać pexa (ale są tacy którzy i pexa zagotowali i nic się nie stało).Od pieca to raczej miedź lub stal.
Ale żeby bufor 100 L ?!?
PS- z zasady nie powinno się karmić trolli

radomik
28-11-2007, 15:19
Zima przyszła i człowieku brakuje kontaktu z klientami.
Jak będę potrafił to chętnie poradzę.
Proszę o pytania...

.. człowieku, ...człowiekowi, człowieku,... no nie wim jak lepiej :wink:

beata96
28-11-2007, 15:26
Witam
No i czytam instrukcje sterownika mireco i tam ciągle zawór mieszakowy i zawór mieszakowy.
Co to jest gdzie to kupić i czemu tak drogo? :roll:

vittorio
28-11-2007, 15:39
Czy instalacja kanalizacyjna w piwnicy, w której umieszczona będzie kotłownia to dobry pomysł, jeśli tak to w jaki sposób odprowadzić wodę skoro posadzka jest na poziomie ok -3m? I byłobo to jedyne miejsce odpływu na takiej głębokości, pozostałe znajdowałyby się na normalnym poziomie.
Mam zaplanowane szambo. Czy jest sens robić oddzielne odejście do jakiejś ministudzienki?

JACKIE P
28-11-2007, 16:10
Mam także pytanko. Czy konieczne jest równoważenie instalacji CO wykonanej w systemie rozdzielaczowym, mając na uwadze to, że najdalszy punkt odbioru temperatury jest oddalony od rozdzielacza ok. 12 m ?

skrol
28-11-2007, 18:54
Czy instalacja kanalizacyjna w piwnicy, w której umieszczona będzie kotłownia to dobry pomysł, jeśli tak to w jaki sposób odprowadzić wodę skoro posadzka jest na poziomie ok -3m? I byłobo to jedyne miejsce odpływu na takiej głębokości, pozostałe znajdowałyby się na normalnym poziomie.
Mam zaplanowane szambo. Czy jest sens robić oddzielne odejście do jakiejś ministudzienki?

Kanalizacja w kotłowni się przydaje, a już na pewno jest konieczna jak jest kondensat,
Więc może najpierw sprecyzuj jaki bedzie kocioł?

skrol
28-11-2007, 18:57
Mam także pytanko. Czy konieczne jest równoważenie instalacji CO wykonanej w systemie rozdzielaczowym, mając na uwadze to, że najdalszy punkt odbioru temperatury jest oddalony od rozdzielacza ok. 12 m ?


Konieczne nie jest ..... wskazane jest jeżeli jest podłogówka lub dwa obiegi grzewcze lub jeżeli jest bardzo duży układ.... wtedy pompa kotłowa może nie dać rady wszędzie dopchać wody.

Kris2222
28-11-2007, 19:46
skrol tyś z zawodu hydraulik czy może z zamiłowania ? :D

z tym buforem toś się wygłupił :lol: 100L :lol: ja mam bojler większy 150L

Producent zbiornika akumulacyjnego udzielił mi wskazówek dotyczących doboru
tego ustrojstwa . Według niego zbiornik dobieramy do mocy kotła , należy przyjąć
40L na 1kw kotła. Wiec ja mam 25kw to chyba wychodzi 1000L :D :D

JACKIE P
28-11-2007, 22:47
mam jeden układ zasilania CO - na jednym rozdzielaczu bez podłogówki, powierzchnia domu 100m2, w kształcie prostokąta, możesz podglądnąć rzut poziomy mojego domu - kolekcja Murator D53 "spokojny" - wiązka rurek idzie wzdłuż budynku srodkiem z rozgałęzieniami na prawo i lewo jak choinka. I najdalszy punkt - grzejnik jest niecałe 12m od rozdzielacza.

skrol
29-11-2007, 04:55
mam jeden układ zasilania CO - na jednym rozdzielaczu bez podłogówki, powierzchnia domu 100m2, w kształcie prostokąta, możesz podglądnąć rzut poziomy mojego domu - kolekcja Murator D53 "spokojny" - wiązka rurek idzie wzdłuż budynku srodkiem z rozgałęzieniami na prawo i lewo jak choinka. I najdalszy punkt - grzejnik jest niecałe 12m od rozdzielacza.

powiem tak:..... sprzęgło jest przydatne..... ale w Twoim wypadku nie jest konieczne, oczywiście zwiększa żywotność pompy kotłowej i równoważy układ hydrauliczny.....
Ja radzę montować zawsze, ale to jest wydatek około 600 + pompa + łączki.... czyli 1000-1400 zł
Jest to inwestycja którą według mnie warto zrobić, ale każdy decyduje sam.

elutek
29-11-2007, 05:54
skrol, czy znasz się również na kotłach gazowych wiszących?
Chodzi o część do Buderusa, chciałam zamówić, a nie wiem jak się nazywa :(
prawdopodobnie jest to: mikrołącznik do detekcji ciepłej wody
/mogę wkleić zdjęcie, abyś wiedział o co mi chodzi :) /

skrol
29-11-2007, 05:58
skrol, czy znasz się również na kotłach gazowych wiszących?
Chodzi o część do Buderusa, chciałam zamówić, a nie wiem jak się nazywa :(
prawdopodobnie jest to: mikrołącznik do detekcji ciepłej wody
/mogę wkleić zdjęcie, abyś wiedział o co mi chodzi :) /

Zdjęcie możesz wysłać na priv.... ale obawiam się że w Buderusie nic nie zamówisz
.... oni sprzedają tylko dla serwisantów.

elutek
29-11-2007, 06:32
skrol, czy znasz się również na kotłach gazowych wiszących?
Chodzi o część do Buderusa, chciałam zamówić, a nie wiem jak się nazywa :(
prawdopodobnie jest to: mikrołącznik do detekcji ciepłej wody
/mogę wkleić zdjęcie, abyś wiedział o co mi chodzi :) /

Zdjęcie możesz wysłać na priv.... ale obawiam się że w Buderusie nic nie zamówisz
.... oni sprzedają tylko dla serwisantów.

bardzo dziękuję, zdjęcie wysłałam :)

vittorio
29-11-2007, 09:46
Czy instalacja kanalizacyjna w piwnicy, w której umieszczona będzie kotłownia to dobry pomysł, jeśli tak to w jaki sposób odprowadzić wodę skoro posadzka jest na poziomie ok -3m? I byłobo to jedyne miejsce odpływu na takiej głębokości, pozostałe znajdowałyby się na normalnym poziomie.
Mam zaplanowane szambo. Czy jest sens robić oddzielne odejście do jakiejś ministudzienki?

Kanalizacja w kotłowni się przydaje, a już na pewno jest konieczna jak jest kondensat,
Więc może najpierw sprecyzuj jaki bedzie kocioł?

Inaczej. Czy dużym błędem będzie jeśli podłączę tylko ten jeden odpływ do drenażu. W zasadzie ilość wody odpływowej z samego założenia będzie malutka. Pytanie tylko czy jeśli to zmiesza się z deszczówką (którą planuje połączyć z drenażem) to czy będzie sie ta woda nadawała do podlewania?

skrol
29-11-2007, 13:09
Czy instalacja kanalizacyjna w piwnicy, w której umieszczona będzie kotłownia to dobry pomysł, jeśli tak to w jaki sposób odprowadzić wodę skoro posadzka jest na poziomie ok -3m? I byłobo to jedyne miejsce odpływu na takiej głębokości, pozostałe znajdowałyby się na normalnym poziomie.
Mam zaplanowane szambo. Czy jest sens robić oddzielne odejście do jakiejś ministudzienki?

Kanalizacja w kotłowni się przydaje, a już na pewno jest konieczna jak jest kondensat,
Więc może najpierw sprecyzuj jaki bedzie kocioł?

Inaczej. Czy dużym błędem będzie jeśli podłączę tylko ten jeden odpływ do drenażu. W zasadzie ilość wody odpływowej z samego założenia będzie malutka. Pytanie tylko czy jeśli to zmiesza się z deszczówką (którą planuje połączyć z drenażem) to czy będzie sie ta woda nadawała do podlewania?


Ale jaki będzie kocioł? Jeżeli kondensacyjny to powinieneś to odprowadzić do kanalizacji. Jeżeli jest z tym problem, jak mówisz że masz to poniżej poziomu to użyj pompki do kondensatu.
Ale jeszcze ze jest pytanie na jaki gaz to będzie pracować, jeżeli na propan, to kotłownia nie może być poniżej poziomu gruntu

skama
30-11-2007, 13:43
Buduję mały domek /75m2/Będzie standardowo ocieplony- podłoga 10cm, ściany 15 cm, dach 20 cm.Zamierzamy ogrzewać gazem z sieci, piec kondensacyjny z zamknięta komorą. Chcemy mieć tradycyjne grzejniki. Wiele czytałam o przewymiarowanych piecach. Teraz pytanie - jaka moc pieca należy wybrać? Do ogrzewania takiego maleństwa potrzebuję pieca o bardzo małej mocy. Jednoczesnie do ogrzewania CWU podobno nie mniej niż 20. Pewiem hydraulik wyjasnił mi, że moc minimalna i maksymalna są ze soba sprzężone. Jak wypośrodkować?

skrol
30-11-2007, 18:10
Buduję mały domek /75m2/Będzie standardowo ocieplony- podłoga 10cm, ściany 15 cm, dach 20 cm.Zamierzamy ogrzewać gazem z sieci, piec kondensacyjny z zamknięta komorą. Chcemy mieć tradycyjne grzejniki. Wiele czytałam o przewymiarowanych piecach. Teraz pytanie - jaka moc pieca należy wybrać? Do ogrzewania takiego maleństwa potrzebuję pieca o bardzo małej mocy. Jednoczesnie do ogrzewania CWU podobno nie mniej niż 20. Pewiem hydraulik wyjasnił mi, że moc minimalna i maksymalna są ze soba sprzężone. Jak wypośrodkować?

Witam, Na ogrzanie domu potrzebujesz jakieś 6 kW. A na potrzeby CWU.. mhhh? to zależy jaki chcesz mieć zasobnik i czy w ogóle, Vaillant ma taki kociołek dwufunkcyjny do którego można podłaczyć 20 litrowy zasobnik. I tu rzeczywiście moc mamy 29 kW..... ponieważ jeżeli chcesz mieć ciepłą wodę non stop to trzeba to nagrzać.
Obawiam się że jedynym kryterium jakim powinieneś się kierować to wydatek ciepłej na minutę.
Moc maksymalną na CO i tak się obniża.

skama
01-12-2007, 11:22
Moje potrzeby jeżeli chodzi o ciepłą wodę są bardzo skromne. W domu będą mieszkać 2 dorosłe osoby, wracające wieczorem z pracy.Czy możesz polecić jakiś konkretny model? A przynajmniej kocioł o jakiej konkretnej mocy mam szukać?

skrol
02-12-2007, 10:34
Moje potrzeby jeżeli chodzi o ciepłą wodę są bardzo skromne. W domu będą mieszkać 2 dorosłe osoby, wracające wieczorem z pracy.Czy możesz polecić jakiś konkretny model? A przynajmniej kocioł o jakiej konkretnej mocy mam szukać?

Ten jest dobry ale drogawy:
http://www.vaillant.pl/Klienci_indywidualni/systems-and-products/gas/gastype1/produkt_vaillant/ecoTEC_VCW_plus.html
Ten troszkę tańszy
http://www.saunierduval.pl/catalogsitelet/product1.asp?cn=BOILERS&st1=Kot%B3y+kondensacyjne&st2=Dwufunkcyjne&st3=THEMA+CONDENS+F+24+E&st4=

Oba są dwufunkcyjne.... więc muszą wisieć w bezpośrednim sąsiedztwie łazienki i kuchni.

skama
03-12-2007, 17:53
Bardzo dziekuję za odpowiedzi. Łazienkę i kuchnię mam bliziutko kotła, więc nie będzie problemów.

Filippp
03-12-2007, 21:00
Witam
mam pytanie: wszyscy mnie przekonują, że jeśli wymieniam instalację wodną w mieszkaniu to lepiej położyć plastiki. Czy rzeczywiście? Jak kupię rury stalowe to mi je od razu nagwintują i będę mógł wszystko sam skręcić. A co z plastikami? Dam radę je sam skleić? Czy może je się zgrzewa?

Xiff
03-12-2007, 21:20
A ja mam inne pytanie... zrobiłem sobie instalacje w miedzi fi 15... Kiedy odkrecam goraca wode to zaczyna leciec a potem cisnienie spada, trzeba odkrecic mocniej, po chwili znow spada.. i tak ze 3 razy. Pomyslalem ze moze byc cos z uszczelka, bo bateria stara. Ale zamontowalem druga baterie, do wanny, nowiutka i zjawisko jest podobne. Z czego to moze wynikac? dodam ze woda goraca idzie z bojlera elektrycznego....

skrol
04-12-2007, 21:35
Witam
mam pytanie: wszyscy mnie przekonują, że jeśli wymieniam instalację wodną w mieszkaniu to lepiej położyć plastiki. Czy rzeczywiście? Jak kupię rury stalowe to mi je od razu nagwintują i będę mógł wszystko sam skręcić. A co z plastikami? Dam radę je sam skleić? Czy może je się zgrzewa?

Kolego jak zaczniesz skręcać to się przekonasz że szybciej i łatwiej jest zrobić w plastiku. I masz 90% gwarancji że nic nie będzie ciekło i 100% że nie zerdzewieje

skrol
04-12-2007, 21:40
A ja mam inne pytanie... zrobiłem sobie instalacje w miedzi fi 15... Kiedy odkrecam goraca wode to zaczyna leciec a potem cisnienie spada, trzeba odkrecic mocniej, po chwili znow spada.. i tak ze 3 razy. Pomyslalem ze moze byc cos z uszczelka, bo bateria stara. Ale zamontowalem druga baterie, do wanny, nowiutka i zjawisko jest podobne. Z czego to moze wynikac? dodam ze woda goraca idzie z bojlera elektrycznego....

Powód prawdopodobnie leży w ciśnieniu wejściowym na bojler, no i pytanie czy nie narobiłeś kryz na łączeniach miedzianych? I jeszcze jest kwestja jak daleko jest do tego bolera..... podejrzewam że problem może leżeć w za małych przekrojach rurek na których jeszcze lutując narobiłeś kryz z cyny.

Grzego
04-12-2007, 22:14
Witam
Jaka może być przyczyna tego, że w moich kranach pojawia sie żółta woda. Nie występuje to ciągle, ale zazwyczaj po kilkudziesięciu godzinach nie korzystania z kranu. Po odkręceniu ciepłej wody pojawia sie przez chwilę rdzawa strużka, po jakimś czasie sytuacja sie stabilizuje, ale i tak jest widoczna różnica w barwie wody zimnej i ciepłej. Dodam, że instalacje mam w pexie , natomiast w kotłowni przy wyjściu z kotła zarówno do ciepłej jak i zimnej wody fachowcy założyli mi zwykłe ocynkowane rury. Czy one mogą być przyczyną? (Po czyszczeniu zasobnika ciepłej wody sytuacja sie nie poprawiła)

skrol
05-12-2007, 05:45
Witam
Jaka może być przyczyna tego, że w moich kranach pojawia sie żółta woda. Nie występuje to ciągle, ale zazwyczaj po kilkudziesięciu godzinach nie korzystania z kranu. Po odkręceniu ciepłej wody pojawia sie przez chwilę rdzawa strużka, po jakimś czasie sytuacja sie stabilizuje, ale i tak jest widoczna różnica w barwie wody zimnej i ciepłej. Dodam, że instalacje mam w pexie , natomiast w kotłowni przy wyjściu z kotła zarówno do ciepłej jak i zimnej wody fachowcy założyli mi zwykłe ocynkowane rury. Czy one mogą być przyczyną? (Po czyszczeniu zasobnika ciepłej wody sytuacja sie nie poprawiła)

Przyczyna prawdopodobnie leży w przyrdzewiałych rurach stalowych a może bardziej w łączkach.
Zresztą ocynku nie powinno się używać do wody pitnej, lepiej miedź lub plastik.

Filippp
05-12-2007, 20:58
dziękuje
więc jednak plastiki....
ale czy dam radę sam je posklejać?

skrol
06-12-2007, 05:43
dziękuje
więc jednak plastiki....
ale czy dam radę sam je posklejać?

Tutaj masz stronkę .... http://www.mora.com.pl/rury-ksztaltki-Pl.html
Ze zgrzewaniem powinieneś sobie poradzić, .... przyda sie doświadczenie hydrauliczne, ale tego nikt Cię w tydzień czasu nie nauczy.

haze
06-12-2007, 07:10
witam

Mam pytanie moze nie bede pisal tutaj tylko podam link w ktorym wszystko opisalem ale nie dostalem zadnej odpowiedzi od hydraulika

http://forum.muratordom.pl/kominek-z-plaszczem-bufor,t118655.htm

Kane66
06-12-2007, 07:29
sytuacja:
instalacja wodna natynkowa do poprowadzenia, głównie stropami piwnicy (strop zostanie pozniej zabudowany g/k sufit podwieszany). rury pex/al/pex oraz pp (zaleznie do czego).

pytanie:
czy bledem lub straszna glupota bedzie poprowadzenie rur (w otulinie) na wlasnorecznie zrobionych hm podporach typu:

__ __
[___]

wykonalbym je z tasmy blaszanej/cienkiego plaskownika, do stropu mocował wkrętami.

BOHO
06-12-2007, 07:51
witam! mam taki problem...
w mieszkanku jest zimna woda, do tego piecyk gazowy, który podgrzewa ciepłą.....
jakiś czas temu była wymiana pionów w budynku..... wymienili na plastiki i od tego czasu zaczęły się problemy z ciepłą wodą...... po prostu jej NIE MA!
ciśnienie wody jest słabe..... prawdopodobnie dlatego, piecyk (Termet) nie odpala się przy odkręceniu kurka...... czy to właśnie może być powodem? czy powinien odpalać się zawsze?
i druga sprawa - nie wiem, dlaczego zmniejszyło się to ciśnienie...... przy okazji został zamontowany licznik wody..... ale chyba on nie może zmniejszać ciśnienia ?
mam natomiast pewną myśl - chłopaki zgrzewali rurki.... do pionu, który biegnie przez wszystkie lokale, wstawiony jest trójnik, coby woda do lokalu szła.....ALE..... rurka, która odchodzi od trójnika, nie jest zupełnie do niego prostopadła..... tzn.chłopaki zgrzewali i żeby lepiej pasowało, w trakcie zgrzewania, na chama przyginali rurke w odpowiednią stronę.....
i pytanie: czy możliwe że na skutek przyginania w bok, w momencie zgrzewania (a właściwie juz stygnięcia), wewnątrz zgrzewu, prześwit w tym miejscu uległ zwężeniu ? bo się otwory przesunęły względem siebie ?
to tyle.... jeśli będziesz miał chwilę czasu, to prosze o odpowiedź.....


problem może być złożony...:
- na pewno licznik obniża pływność wody co ma przełożenie na niezapanie sie piecyka.
- skryzowana rurka na spawie też swój wpływ... jeszcze pytanie jaka jest jej średnica.

musisz porównać ciśnienie wody zimnej przed wymianą i teraz.... jeżeli nie obserwujesz większej różnicy na zimnej wodzie to prawdopodobnie problem leży po stronie piecyka.... trzeba przeczyścić układ wodny.

Ciśnienie w instalacji można sprawdzić wkręcając manometr.... nie pamiętam jakie powinno być minimalne w instalacjach w blokach ale optymalne to 1,5-2,5 bara

Proponuje zgłosić problem w administracji .......

chciałbym sie jeszcze upewnić czy przekroje są prawidłowe.....
pion idący przez lokale ma 1 cal, odejście zasilające cały lokal 1/2 cala....
czy to są prawidłowe przekroje?

skrol
06-12-2007, 14:20
sytuacja:
instalacja wodna natynkowa do poprowadzenia, głównie stropami piwnicy (strop zostanie pozniej zabudowany g/k sufit podwieszany). rury pex/al/pex oraz pp (zaleznie do czego).

pytanie:
czy bledem lub straszna glupota bedzie poprowadzenie rur (w otulinie) na wlasnorecznie zrobionych hm podporach typu:

__ __
[___]

wykonalbym je z tasmy blaszanej/cienkiego plaskownika, do stropu mocował wkrętami.


Witam,
Oczywiście że nie będzie, ważne żeby nie było żadnych ostrych krawędzi.
W/g mnie wystarczy co 1,5 zamocować uchwytami metalowymi z gumą. Taka podpora będzie sporo kosztować....

Uczywiście trzeba pamiętać o kompensacji rurek - wydłużaniu pod wpływem ciepła rur PP....

skrol
06-12-2007, 14:40
witam! mam taki problem...
w mieszkanku jest zimna woda, do tego piecyk gazowy, który podgrzewa ciepłą.....
jakiś czas temu była wymiana pionów w budynku..... wymienili na plastiki i od tego czasu zaczęły się problemy z ciepłą wodą...... po prostu jej NIE MA!
ciśnienie wody jest słabe..... prawdopodobnie dlatego, piecyk (Termet) nie odpala się przy odkręceniu kurka...... czy to właśnie może być powodem? czy powinien odpalać się zawsze?
i druga sprawa - nie wiem, dlaczego zmniejszyło się to ciśnienie...... przy okazji został zamontowany licznik wody..... ale chyba on nie może zmniejszać ciśnienia ?
mam natomiast pewną myśl - chłopaki zgrzewali rurki.... do pionu, który biegnie przez wszystkie lokale, wstawiony jest trójnik, coby woda do lokalu szła.....ALE..... rurka, która odchodzi od trójnika, nie jest zupełnie do niego prostopadła..... tzn.chłopaki zgrzewali i żeby lepiej pasowało, w trakcie zgrzewania, na chama przyginali rurke w odpowiednią stronę.....
i pytanie: czy możliwe że na skutek przyginania w bok, w momencie zgrzewania (a właściwie juz stygnięcia), wewnątrz zgrzewu, prześwit w tym miejscu uległ zwężeniu ? bo się otwory przesunęły względem siebie ?
to tyle.... jeśli będziesz miał chwilę czasu, to prosze o odpowiedź.....


problem może być złożony...:
- na pewno licznik obniża pływność wody co ma przełożenie na niezapanie sie piecyka.
- skryzowana rurka na spawie też swój wpływ... jeszcze pytanie jaka jest jej średnica.

musisz porównać ciśnienie wody zimnej przed wymianą i teraz.... jeżeli nie obserwujesz większej różnicy na zimnej wodzie to prawdopodobnie problem leży po stronie piecyka.... trzeba przeczyścić układ wodny.

Ciśnienie w instalacji można sprawdzić wkręcając manometr.... nie pamiętam jakie powinno być minimalne w instalacjach w blokach ale optymalne to 1,5-2,5 bara

Proponuje zgłosić problem w administracji .......

chciałbym sie jeszcze upewnić czy przekroje są prawidłowe.....
pion idący przez lokale ma 1 cal, odejście zasilające cały lokal 1/2 cala....
czy to są prawidłowe przekroje?

W/g mnie jest za mała... powinna być co najmniej 3/4`

BOHO
06-12-2007, 16:40
W/g mnie jest za mała... powinna być co najmniej 3/4`

hmmmmm....
lokal to pokój z kuchnia i łazienką, cvzyli są w nim raptem 4 punkty poboru zimnej wody (zlew-kuchnia, umywalka i wanna-łazienka, spłuczka - łazienka) + do tego podejście do piecyka Termet....
myślisz, że 1/2 to mało ? ? ? :o

skrol
06-12-2007, 17:18
W/g mnie jest za mała... powinna być co najmniej 3/4`

hmmmmm....
lokal to pokój z kuchnia i łazienką, cvzyli są w nim raptem 4 punkty poboru zimnej wody (zlew-kuchnia, umywalka i wanna-łazienka, spłuczka - łazienka) + do tego podejście do piecyka Termet....
myślisz, że 1/2 to mało ? ? ? :o

A jakie jest ciśnienie?

BOHO
06-12-2007, 18:53
W/g mnie jest za mała... powinna być co najmniej 3/4`

hmmmmm....
lokal to pokój z kuchnia i łazienką, cvzyli są w nim raptem 4 punkty poboru zimnej wody (zlew-kuchnia, umywalka i wanna-łazienka, spłuczka - łazienka) + do tego podejście do piecyka Termet....
myślisz, że 1/2 to mało ? ? ? :o

A jakie jest ciśnienie?

tego to sobie sam nie sprawdzę..... no nic, jutro przybiega gość do piecyka..... powiedział, że nawet przy dość słąbym ciśnieniu wody, piecyk powinien się załączyć i grzać... zobaczymy co zakombinuje...

skrol
09-12-2007, 06:12
W/g mnie jest za mała... powinna być co najmniej 3/4`

hmmmmm....
lokal to pokój z kuchnia i łazienką, cvzyli są w nim raptem 4 punkty poboru zimnej wody (zlew-kuchnia, umywalka i wanna-łazienka, spłuczka - łazienka) + do tego podejście do piecyka Termet....
myślisz, że 1/2 to mało ? ? ? :o

A jakie jest ciśnienie?

tego to sobie sam nie sprawdzę..... no nic, jutro przybiega gość do piecyka..... powiedział, że nawet przy dość słąbym ciśnieniu wody, piecyk powinien się załączyć i grzać... zobaczymy co zakombinuje...

Wystarczy wkręcić manometr w któryś kran.... np do wężyka zasilającego WC.

BOHO
11-12-2007, 14:50
Wystarczy wkręcić manometr w któryś kran.... np do wężyka zasilającego WC.

ile takie cudo kosztuje ? i jaką ma mieć skalę ?

skrol
11-12-2007, 16:02
Manometr ma zawsze gwint (chyba 3/8) trzeba dokupić redukcję na 1/2
Można go wkręcić w wężyk od umywalki .... jeżeli ma wyjście 1/2 lub 3/4
Manometr wystarczy do 6 bar..... i tak ciśnienie będzie koło 1-1,5 bara
Koszt manometra.... około 20zł

BOHO
11-12-2007, 17:35
Manometr ma zawsze gwint (chyba 3/8) trzeba dokupić redukcję na 1/2
Można go wkręcić w wężyk od umywalki .... jeżeli ma wyjście 1/2 lub 3/4
Manometr wystarczy do 6 bar..... i tak ciśnienie będzie koło 1-1,5 bara
Koszt manometra.... około 20zł

to jakie powinno być to ciśnienie? 1 bar czy 1,5? bo to chyba spora różnica....
co można nazwać ciśnieniem w normie, przy nowowymienionych, plastikowych rurach....

skrol
12-12-2007, 06:00
Manometr ma zawsze gwint (chyba 3/8) trzeba dokupić redukcję na 1/2
Można go wkręcić w wężyk od umywalki .... jeżeli ma wyjście 1/2 lub 3/4
Manometr wystarczy do 6 bar..... i tak ciśnienie będzie koło 1-1,5 bara
Koszt manometra.... około 20zł

to jakie powinno być to ciśnienie? 1 bar czy 1,5? bo to chyba spora różnica....
co można nazwać ciśnieniem w normie, przy nowowymienionych, plastikowych rurach....

Sprawdź jakie masz to CI powiem czy dobre

Xiff
20-12-2007, 17:06
A ja mam inne pytanie... zrobiłem sobie instalacje w miedzi fi 15... Kiedy odkrecam goraca wode to zaczyna leciec a potem cisnienie spada, trzeba odkrecic mocniej, po chwili znow spada.. i tak ze 3 razy. Pomyslalem ze moze byc cos z uszczelka, bo bateria stara. Ale zamontowalem druga baterie, do wanny, nowiutka i zjawisko jest podobne. Z czego to moze wynikac? dodam ze woda goraca idzie z bojlera elektrycznego....

Powód prawdopodobnie leży w ciśnieniu wejściowym na bojler, no i pytanie czy nie narobiłeś kryz na łączeniach miedzianych? I jeszcze jest kwestja jak daleko jest do tego bolera..... podejrzewam że problem może leżeć w za małych przekrojach rurek na których jeszcze lutując narobiłeś kryz z cyny.

Problem rozwiazalem... okazalo sie ze nie byla to kwestia kryz (cokolwiek to znaczy) ani cisnienia na bojler, tylko kwestia zaworów. Wymienilem zawory na ceramiczne i problem zniknal. Tak jak mi sie wydawalo na poczatku, prawdopodobnie pod wpływem temperatury uszczelka sie rozszerzala i powodowala ze wody lecialo coraz mniej...
to tyle..
Tak czy siak dzieki za odpowiedz..

skrol
27-12-2007, 08:20
święta, święta i po świętach...:) dość tego obżarstwa...:)

listek
31-12-2007, 08:00
Witam.
proszę o odp:
Czy przy zainstalowaniu kotła na GZ50 z zamknięta komorą spalania, jako kanał do doprowadzenia powietrza do pieca mozna wykorzystać kanał wentylacyjny? Jeśli tak, to jaki minimalny przekrój potrzebny do tego (standardowo 14x14, gdy jest z cegły)

PS.Nie piszcie mi proszę o kominach systemowych czy rurach z blachy kwasoodpornej dwuściennej bo to wiem.
Dzięki za odp.
Wszystkiego Dobrego w Nowym Roku :D

ms.
31-12-2007, 08:22
Mam bardzo banalny problem - chodzi o wężyki, które daje się do baterii stojących.

Czy one zawsze muszą pękać?
Do tej pory najczęściej "szły" przy gwincie. Straty były nieduże, bo woda tylko się sączyła.

Ostatnio natomiast pękła rurka gumowa i rozerwało metalowy oplot. Na szczęście byliśmy w domu. Wężyk wymieniony, ale jak długo podziała?

Czy są na to jakieś środki zaradcze?

Pozdrawiam,

listek
31-12-2007, 08:29
Szczerze mówiąc ma obecnie w domku dwa czy trzy wężyki juz kilka lat i nic sie nie dzieje. Jedyne z czym maiłem problem przy wymianie, to po przykręceniu ciekła woda. Żeby nie zerwać/urwać dawałem zamiast jednej uszczelki gumowej dwie - jak ręka odjął :D

skrol
31-12-2007, 08:41
Witam.
proszę o odp:
Czy przy zainstalowaniu kotła na GZ50 z zamknięta komorą spalania, jako kanał do doprowadzenia powietrza do pieca mozna wykorzystać kanał wentylacyjny? Jeśli tak, to jaki minimalny przekrój potrzebny do tego (standardowo 14x14, gdy jest z cegły)

PS.Nie piszcie mi proszę o kominach systemowych czy rurach z blachy kwasoodpornej dwuściennej bo to wiem.
Dzięki za odp.
Wszystkiego Dobrego w Nowym Roku :D

Rozumiem że jeden kanał będzie jako odprowadzenie spalin drugi jako doprowadzenie powietrza?
Jeżeli tak, to oba powinny być wykonane z pełnej cegły a w ten spalinowy włożona kwasówka.

skrol
31-12-2007, 08:43
Mam bardzo banalny problem - chodzi o wężyki, które daje się do baterii stojących.

Czy one zawsze muszą pękać?
Do tej pory najczęściej "szły" przy gwincie. Straty były nieduże, bo woda tylko się sączyła.

Ostatnio natomiast pękła rurka gumowa i rozerwało metalowy oplot. Na szczęście byliśmy w domu. Wężyk wymieniony, ale jak długo podziała?

Czy są na to jakieś środki zaradcze?

Pozdrawiam,

Myślę że jak kupisz jakiś porządny, to nie pęknie...... odradzam wszelkie Castoramy itp.

listek
31-12-2007, 09:02
Rozumiem że jeden kanał będzie jako odprowadzenie spalin drugi jako doprowadzenie powietrza?
Dokładnie tak chciałem zrobić.

Zastanawiam sie też, czy mogę też ten kanał wentylacyjny wykorzystać jako wyrzutnie (oczywiście rura od reku w środku). Czyli mam kanał wentylacyjny, który słuzy jako doprowadzenie powietrza do pieca turbo. Powietrze zasysam z boku, natomiast wyrzutnie jakies 0,5 metra nad komin (ewentulnie jak wysoko).
Dlatego pytałem o przekrój komina (rura powiedzmy fi 160 albo 200).
Myślałem też o tym, żeby w ten przewód włożyc jeszcze rurki zaizolowane do przyszłych solarów, ale to juz chyba przegięcie :lol:



Jeżeli tak, to oba powinny być wykonane z pełnej cegły a w ten spalinowy włożona kwasówka.
Dokładnie :D

skrol
31-12-2007, 09:06
Rozumiem że jeden kanał będzie jako odprowadzenie spalin drugi jako doprowadzenie powietrza?
Dokładnie tak chciałem zrobić.

Zastanawiam sie też, czy mogę też ten kanał wentylacyjny wykorzystać jako wyrzutnie (oczywiście rura od reku w środku). Czyli mam kanał wentylacyjny, który słuzy jako doprowadzenie powietrza do pieca turbo. Powietrze zasysam z boku, natomiast wyrzutnie jakies 0,5 metra nad komin (ewentulnie jak wysoko).
Dlatego pytałem o przekrój komina (rura powiedzmy fi 160 albo 200).
Myślałem też o tym, żeby w ten przewód włożyc jeszcze rurki zaizolowane do przyszłych solarów, ale to juz chyba przegięcie :lol:



Jeżeli tak, to oba powinny być wykonane z pełnej cegły a w ten spalinowy włożona kwasówka.
Dokładnie :D


A jaki to kocioł?

listek
31-12-2007, 09:18
A jaki to kocioł?

Jeszcze nie wiem :lol:
Raczej turbo (nie wiem może kondensta zalezy od $$$)

Dane:
Powierzchnia ok 140 m^2
Kubatura ok 450 m^3
podłogówka od 25-50 m^2 (do ustalenia)
Brak podpiwniczenia, poddasze do zabudowy
dodatkowe ogrzewanie: kominek chyba z PW (moc chyba 14 kW wystarczy)
piec bedzie chyba jednofunkcyjny z zasobnikiem (jeśli mam zasobnik wodny z dwiema nagrzewnicami (powiedzmy 500l), to czy piec gazowy podgrzewa całe 500l czy jest to podzielone, np solary 350 a gaz 150?
W przyszłości może solary?

Ewentualnie co polecasz?

skrol
31-12-2007, 09:35
A jaki to kocioł?

Jeszcze nie wiem :lol:
Raczej turbo (nie wiem może kondensta zalezy od $$$)

Dane:
Powierzchnia ok 140 m^2
Kubatura ok 450 m^3
podłogówka od 25-50 m^2 (do ustalenia)
Brak podpiwniczenia, poddasze do zabudowy
dodatkowe ogrzewanie: kominek chyba z PW (moc chyba 14 kW wystarczy)
piec bedzie chyba jednofunkcyjny z zasobnikiem (jeśli mam zasobnik wodny z dwiema nagrzewnicami (powiedzmy 500l), to czy piec gazowy podgrzewa całe 500l czy jest to podzielone, np solary 350 a gaz 150?
W przyszłości może solary?

Ewentualnie co polecasz?


Tutaj masz instrukcję do układu spalinowego Vaillanta.... zresztą do każdego kotła masz instrukcję, trzeba tylko poszukać na stronie.
http://pl.eight.vaillant.com/stepone2/data/downloads/fe/34/00/ii_przewody_eco_835294_01.pdf
Jeżeli to bedzie kondensat to na CO wystarczy Ci 9,8 kW... przy założeniu że dom jest nowy i ocieplony.
Na potrzeby cwu .... to zależy ile będzie łazienek? ale powinieneś się zamknąć w 19-24 kW.
Solary....? odradzam, sprawdzają się w hotelikach i pensjonatach. Radzę kominek z płaszczem, ale też jeżeli planujesz palić w nim trzy razy w tygodniu... jeżeli rzadziej.. to inwestycja zwraca się po 10 latach
Przewodu od solarów puść oddzielnie...... miedź nie cięta, albo lutowane na twardo, otulina kauczukowa.

ms.
31-12-2007, 09:39
dzięki za radę.

Fakt, trzeba poszukać jakiegoś mercedesa wśród wężyków. Kolejna nauczka, żeby nie kupować w castoramie. Tak się składa, że mamy bardzo blisko, więc łatwo wpadamy w jej sidła.

listek
31-12-2007, 09:45
Wielkie dzieki :D

Chodziło mi o to, żeby w miarę uniwerslany zrobić komin.
-Spalinowy do kominka fi 160 albo fi200 (co lepsze kamionka czy rura żaroodporna?) chyba wystarczy
-Gazowy fi 125 chyba wystarczy do takiego domku
-No i kwestia wentylacyjnego (przekrój dla fi 160 lub 200 z reku + ??? ile dla doprowadzenia powietrza)

Oczywiście, jeśli juz zdecyduje sie na konkretny piec i producenta to oczywiście z instrukcja sie zapoznam :wink:

Odp mi proszee jeszcze na temat tego zbiornika z 2 węzownicami.

Ale Cię męczę :oops:

ms.
31-12-2007, 09:56
zachęcona tak szybką odpowiedzią pozwolę sobie na pytanie natury grzewczej.

Dom parterowy, poddasze nieużytkowe. Do ogrzania ok. 100 mkw, z tego 75% podłogówką. Planujemy kocioł kondensacyjny. Mieszkańcy: 2 osoby. Jedna łazienka, ale bardzo daleko od kotła (w linii prostej z 18 m).

Jak ekonomicznie dobrać kocioł i zaplanować instalację, żeby mimo wszystko w łazience w kranie mieć ciepłą, a nawet gorącą wodę?

skrol
31-12-2007, 09:58
Wielkie dzieki :D

Chodziło mi o to, żeby w miarę uniwerslany zrobić komin.
-Spalinowy do kominka fi 160 albo fi200 (co lepsze kamionka czy rura żaroodporna?) chyba wystarczy
-Gazowy fi 125 chyba wystarczy do takiego domku
-No i kwestia wentylacyjnego (przekrój dla fi 160 lub 200 z reku + ??? ile dla doprowadzenia powietrza)

Oczywiście, jeśli juz zdecyduje sie na konkretny piec i producenta to oczywiście z instrukcja sie zapoznam :wink:

Odp mi proszee jeszcze na temat tego zbiornika z 2 węzownicami.

Ale Cię męczę :oops:

Komin do komory zamkniętej (lub kondesnatu ) ma wymiary 125/80 - czyli rura w rurę ... zewnętrzna 125 i wewnątrz jej druga 80.
Komin spalinowy gazowy powinien mieć przekrój co najmniej 150 ..... czyli jak włożysz w niego rurę 80 (odprowadzającą spaliny) to reszta komina pozostanie jako doprowadzenie powietrza.....

Do kominka radzę użyć systemowy ceramiczny.
Doprowadzający powietrze do kominka ja używam zawsze 160.

Przejrzyj dokładnie co Ci wysłałem ... tam pod koniec jest rysunek obrazujący taki układ.

Zasobnik z dwiema musisz nagrzać cały..... chyba że jest warstwowy, wtedy też docelowo nagrzewasz cały, ale masz szybciej ciepłą wodę. Chyba że czujnik temperatury zamontujesz w jednej warstwie.
Ale jeżeli chcesz robić kominek.... to wtedy nie używaj zasobnika z dwiema wężownicami...... taki używa się tylko do solarów, ale lepiej użyć zasobnika buforowego. jest bardziej sterowalny.

Do solarów też lepiej użyć buforowego.

listek
31-12-2007, 10:07
Ale jeżeli chcesz robić kominek.... to wtedy nie używaj zasobnika z dwiema wężownicami...... taki używa się tylko do solarów, ale lepiej użyć zasobnika buforowego. jest bardziej sterowalny.


No dobra, a jak lepiej podłączyć układ otwarty (kominek z PW) z układem zamkniętym?
Przez bufor (jeśli tak to o jakiej pojemności) czy przez wymiennik płytowy?
Przeraża mnie bufor np 750l. Wszystko fajnie, jak grzeje kominek i solary (które może będą), ale ogrzanie takiej ilości wody gazem mnie chyba wykończy $$$.

Im wiecej mysle i czytam tym mniej wiem :-?

skrol
31-12-2007, 10:21
zachęcona tak szybką odpowiedzią pozwolę sobie na pytanie natury grzewczej.

Dom parterowy, poddasze nieużytkowe. Do ogrzania ok. 100 mkw, z tego 75% podłogówką. Planujemy kocioł kondensacyjny. Mieszkańcy: 2 osoby. Jedna łazienka, ale bardzo daleko od kotła (w linii prostej z 18 m).

Jak ekonomicznie dobrać kocioł i zaplanować instalację, żeby mimo wszystko w łazience w kranie mieć ciepłą, a nawet gorącą wodę?

Kocioł z zasobnikiem 120l... albo 100 warstwowy (myślę że to jest z dużym zapasem ), moc na CO 8 kW, na cwu 12 kW.
Lub Vaillant ma taki kociołek:
Kondensacyjny dwufunkcyjy 29kW i do niego podłącza się 20l zasobnik.

Oczywiście układ musi posiadać cyrkulację, wtedy przy odkręceniu ceipłej wody będzie ona od razu leciała.
Do podłogówki potrzeby jest jakiś układ mieszający.

skrol
31-12-2007, 10:27
Ale jeżeli chcesz robić kominek.... to wtedy nie używaj zasobnika z dwiema wężownicami...... taki używa się tylko do solarów, ale lepiej użyć zasobnika buforowego. jest bardziej sterowalny.


No dobra, a jak lepiej podłączyć układ otwarty (kominek z PW) z układem zamkniętym?
Przez bufor (jeśli tak to o jakiej pojemności) czy przez wymiennik płytowy?
Przeraża mnie bufor np 750l. Wszystko fajnie, jak grzeje kominek i solary (które może będą), ale ogrzanie takiej ilości wody gazem mnie chyba wykończy $$$.

Im wiecej mysle i czytam tym mniej wiem :-?

Zleć to jakiemuś hydraulikowi który wie co ma zrobić......

Można to wykonać na kilka sposobów i każdy będzie dobry.
Np:. kominek w układzie zamkniętym podłączony z resztą na wymienniku.
lub:
kominek podłączony do 500l bufora z z dwiema wezownicami - wielkość bufora trzeba przeliczyć. i do tego można podłączyć solary i odpowiednie sterowanie. - Tylko żeby całość nie kosztowała tyle co reszta domu..... nigdy się nie zwróci.

listek
31-12-2007, 10:35
Dzięki. :D
No właśnie trzeba sie na coś będzie zdecydować wymiennik czy bufor :-?

No nic jeszcze na pewno Cię pomęczę

rafallogi
31-12-2007, 11:01
No to ja trochę inaczej:
Instalacja wody użytkowej w plastiku, zasobnik CWU 120l z nagrzewnicą spiralną w środku podłączony do kotła na paliwo stałe. Wspomniany zasobnik przystosowany do montażu pompy obiegowej. Chciałbym instalację CWU wyposażyć w pompkę obiegową, aby ograniczyć straty wody zanim doleci ciepła woda. W przypadku łazienki, która znajduje się jakieś 2 m od owego zasobnika, po otwarciu ciepłej wody trzeba czekać dłuższą chwilę, aż zacznie lecieć ciepła woda (na kotle od 4h 70st.C) Wystarczy na chwilę zamknąć tę ciepłą wodę, by przy ponownym otwarciu ciepłej wody znów trzeba było czekać jakiś czas na gorącą (tak szybko cofa się ta ciepła woda, czy co?)
Gorzej jest z kuchnią, która oddalona jest o jakieś 10mb. Tu trzeba czekać na ciepłą wodę znacznie dłużej (coś ok. wiadra :-))))))) ).
Choć dom używany jest wyłącznie w weekendy, to jak dla mnie to za duże i bezsensowne straty.
Zawezwany rdzenny hydraulik tej miejscowości nakazał zakupić:
1. pompkę cyrkulacyjną CWU
2. zawór kulowy grzejnikowy
3. zawór zwrotny sprężynowy
2 i 3 nie neguję, ale zupełnie nie wiem, czy ta pomka winna mieć jakąś wydajność (zapytany o to hydraulik stwierdził jedynie, że "w sklepie mi powiedzą")
Ponadto instalacja, to jak wspominałem plastik - 2 rurki
1-ciepła i 2-zimna woda (instalacja plastikowa ma już śmiało 15lat)
Czy do obiegu CWU z pompką nie powinna być instalacja wykonana w 2-ch rurkach dla samej ciepłej wody, by stworzyć tu obwód do cyrkulacji i dodatkowa 3-ia rurka dla samej zimnej wody?
Jak wnioskuję hydraulik chce wpakować tę pompkę w 1 rurkową instalację dla ciepłej wody. Czy aby ten pomysł nie skończy się wysadzonymi wężykami gumowymi podłączonymi do baterii, skoro moc pomki nie jest nijak brana pod uwagę?
Pozdrawiam.

skrol
31-12-2007, 11:15
No to ja trochę inaczej:
Instalacja wody użytkowej w plastiku, zasobnik CWU 120l z nagrzewnicą spiralną w środku podłączony do kotła na paliwo stałe. Wspomniany zasobnik przystosowany do montażu pompy obiegowej. Chciałbym instalację CWU wyposażyć w pompkę obiegową, aby ograniczyć straty wody zanim doleci ciepła woda. W przypadku łazienki, która znajduje się jakieś 2 m od owego zasobnika, po otwarciu ciepłej wody trzeba czekać dłuższą chwilę, aż zacznie lecieć ciepła woda (na kotle od 4h 70st.C) Wystarczy na chwilę zamknąć tę ciepłą wodę, by przy ponownym otwarciu ciepłej wody znów trzeba było czekać jakiś czas na gorącą (tak szybko cofa się ta ciepła woda, czy co?)
Gorzej jest z kuchnią, która oddalona jest o jakieś 10mb. Tu trzeba czekać na ciepłą wodę znacznie dłużej (coś ok. wiadra :-))))))) ).
Choć dom używany jest wyłącznie w weekendy, to jak dla mnie to za duże i bezsensowne straty.
Zawezwany rdzenny hydraulik tej miejscowości nakazał zakupić:
1. pompkę cyrkulacyjną CWU
2. zawór kulowy grzejnikowy
3. zawór zwrotny sprężynowy
2 i 3 nie neguję, ale zupełnie nie wiem, czy ta pomka winna mieć jakąś wydajność (zapytany o to hydraulik stwierdził jedynie, że "w sklepie mi powiedzą")
Ponadto instalacja, to jak wspominałem plastik - 2 rurki
1-ciepła i 2-zimna woda (instalacja plastikowa ma już śmiało 15lat)
Czy do obiegu CWU z pompką nie powinna być instalacja wykonana w 2-ch rurkach dla samej ciepłej wody, by stworzyć tu obwód do cyrkulacji i dodatkowa 3-ia rurka dla samej zimnej wody?
Jak wnioskuję hydraulik chce wpakować tę pompkę w 1 rurkową instalację dla ciepłej wody. Czy aby ten pomysł nie skończy się wysadzonymi wężykami gumowymi podłączonymi do baterii, skoro moc pomki nie jest nijak brana pod uwagę?
Pozdrawiam.

Mhhh musi bić pociągnięta trzecia rurka (druga do ciepłej wody).
Pompka cyrkulacyjna ...... każdy producenta posiada taką i ciężko je pomylić.
Nie wiem jak wyglada instalacja..... wg mnie trzeba się wpiąć do najbardziej oddalonego pkt ciepłej wody i stamtąd wrócić do zasobnika....
Widziałem już co prawda instalacje wpięte do zimnej wodu przed zasobnikiem na zaworze zwrotnym.... ale to raczej nie jest dobre rozwiązanie :)

rafallogi
31-12-2007, 11:43
Czyli lipa?
Nie widzę możliwości dołożenia 2-ej rurki do ciepłej wody (dom rodzinny co prawda stary i rzadko wykorzystywany, ale wyremontowany na tip top, czyli kucie i takie tam odpadają).

skrol
31-12-2007, 11:46
Czyli lipa?
Nie widzę możliwości dołożenia 2-ej rurki do ciepłej wody (dom rodzinny co prawda stary i rzadko wykorzystywany, ale wyremontowany na tip top, czyli kucie i takie tam odpadają).

Chyba że miejscowy hydraulik ma na to jakiś sposób..... jeżeli tak to też chętnie się dowiem, człowiek uczy się całe życie :)

mruva
02-01-2008, 16:14
Witam; chciałabym się dowiedzieć jaką instalację neleży zrobić aby początkowo podpiąć kocioł na eko-groszek a później przepiąć na gaz (kaloryfery i w kilku pomieszczeniach podłogówka).

Pozdrawiam

Grzesiek13
02-01-2008, 19:51
skrol to ja pierwszy zadam jakieś pytanie :D

Zbliża sie u mnie instalacja do roboty, wszystko już mam , kocioł z podajnikiem na groszek, grzejniki regulus,rozdzielacze, pompki 1do CO ,2 do bojlera (które też już jest) , 3 do podłogówki , a i 4 do cyrku;acji.
Rurek nie mam . Bo ?
Nie wiem czy zrobić od kotła do rozdzielaczy w miedzi a dalej w pexie ?czy może trochę kasy więcej wydać i całe w miedzi.

Albo władować do kotłowni zbiornik akumulacyjny 1000litrów i od zbiornika już tylko peX?

Czekam na jakieś sensowne rozwiązanie , i rade?

:)




Witam, myślę że zbiornik buforowy jest dobrym rozwiązaniem, instalację grzejnikową można wykonać wtedy w układzie zamkniętym - grzejniki nie lubią układów otwartych.
Ale 1000l to chyba mała przesada.... będzie straszna bezwładność..... proponuje 100l.


Na ogół przyjmuje się 25 l pojemności bufora na 1 kilowat mocy. W twoim przypadku bufor tak, jeśli masz nadmiar mocy z kotła. Ten nadmiar mocy przemnóż przez 25 l i otrzymasz pojemność bufora (z grubsza powinno Ci wystarczyć).

Skrol czy Twój wątek to coś na wzór wątku Niezłego " hydraulik radzi"? :lol:

Pozdrawiam Grzesiek

skrol
02-01-2008, 20:04
Witam; chciałabym się dowiedzieć jaką instalację neleży zrobić aby początkowo podpiąć kocioł na eko-groszek a później przepiąć na gaz (kaloryfery i w kilku pomieszczeniach podłogówka).

Pozdrawiam


Nie bardzo rozumiem pytania..... Instalację najpierw otwartą a potem treba ją zamknąć..... może jakieś dokładniejsze zapytanie

mruva
02-01-2008, 23:56
Dokładnie chodzi mi o to czy instalacja zrobiona pod eko-groszek będzie później pasowała do kotła gazowego czy też trzeba ją będzie przerabiać i z czego ją najlepiej zrobić - nie mam pojęcia o hydraulice a nie chcę żeby ktoś zrobił mnie w trąbę, jeżeli możesz to wytłumacz jak laikowi. Być może w przyszłości będą pracowały dwa kotły w zależności od potrzeby, cen i wygody.

Pozdrawiam.

ms.
03-01-2008, 07:30
skrol, bardzo dziękuję za odpowiedź.

skrol
03-01-2008, 09:49
Dokładnie chodzi mi o to czy instalacja zrobiona pod eko-groszek będzie później pasowała do kotła gazowego czy też trzeba ją będzie przerabiać i z czego ją najlepiej zrobić - nie mam pojęcia o hydraulice a nie chcę żeby ktoś zrobił mnie w trąbę, jeżeli możesz to wytłumacz jak laikowi. Być może w przyszłości będą pracowały dwa kotły w zależności od potrzeby, cen i wygody.

Pozdrawiam.

Musisz sie zdeklarować jak chcesz mieć docelowo...
Przy dwóch kotłach - można zrobić układ zamknięty z gazowym, a ekogroszek połączony przez wymiennik- bo musi być otwarty.
Jeżeli najpierw ma być ekogroszek potem gaz... to instalacja najpierw otwarta a potem po przerobieniu na gazowy to trzeba ją zamkniąć

smail
04-01-2008, 17:25
witam wszystkich b serdecznie
chce zbudowac sam moja pierwsza a zarazem solidne i sprawnie dzialajace c o takze kazda rada mozna powiedziec na wage zlota
wiem wiem rwe sie z motyka na ksiezyc
czytalem na forum sporo watkow ktore daly mi sporo odp na nurtujace mnie pytania lecz pozostaly takze bez odpowiedzi

mam zamiar ogrzac poniemiecki domek 100m2 (nie liczac piwnicy i strychu) podpiwniczony stolarka stara drewniana nieoceplony
ogrzewac owy metraz mam zamiar za pomoca zebca 15kw dolne spalanie +zbiornik 120l cwu naczynie otwarte panelowe grzejniki polaczenia miedz (poprzednie centralne grzalo max 19 stC!) mysle ze powodem byly zle dobrane grzejniki ale fachura ze mnie zaden

nurtuje mnie to czy naczynie wzbiorcze musi byc w lini pionowej nad piecem (wygodniej mi zamontowac je jakies 5m w bok z rura o sredcy 22mm)
czy moge zamontowac pompe na powrocie (glownie chodzi mi o problem z zapowietrzaniem grzejnokow nie chce wiecznie biegac i ich odpowietrzac)
komin jest oddalony od kotlowni o 35cm od kotlown w poziomie takze wybilem w scianie polaczenie 14x14cm o wspomnianej dlugosci 35cm czy nie bedzie to przyczyna niedostatecznego ciagu w piecu z dolnym spalaniem widmo wendzarni w piwnicy mnie przeraza

kolejnym probremem sa SREDNICE RUR(jak dla mnie czarna magia) instalacja z rozdzialem dolnym na parteze grzejniki praktycznie osobne w zamysle galazki 18mm podejscia do grzejnikow 15mm a zasilanie pierwszego pietra 28mm czy 22mm spokojnie pociagnie
pietro chce polaczyc rozdzielaczem i rurami 16x2mm z wkladka alu czy lepiej odzalowac i miedz oczywiscie zabezpiecze piec przed przed nadmiernym wzrostem temperatury elektronicznym miarkownikiem glownie chodzi o powalajaca cene miedziochy
jakie rury zastosowac na drodze piec wymiennik 28mm?

z gory sedrecznie dziekuje za wszystkie porady

Kris2222
04-01-2008, 17:53
Skrol jak przyłączyć cyrkulacje CWU do bojlera który niema wejścia na cyrkulacje??

Przerabiamy instalacje u rodziców i wyskoczył mały problem do rozgryzienia , jak to zrobić , nasuwa mi sie tylko takie rozwiązanie ,że cyrkulacje wpinam w miejsce przyłącza wody z sieci ,potem daje zawór zwrotny w stronę bojlera następnie wpinam dopływ wody z sieci .

skrol
04-01-2008, 19:23
Skrol jak przyłączyć cyrkulacje CWU do bojlera który niema wejścia na cyrkulacje??

Przerabiamy instalacje u rodziców i wyskoczył mały problem do rozgryzienia , jak to zrobić , nasuwa mi sie tylko takie rozwiązanie ,że cyrkulacje wpinam w miejsce przyłącza wody z sieci ,potem daje zawór zwrotny w stronę bojlera następnie wpinam dopływ wody z sieci .

Możesz tak zrobić:
na wejściu zimnej wody do zasobnika zamontuj zawór zwrotny za nim trójnik i wepnij cyrkulacje z pompką i jeszcze ze jednym zaworem zwrotnym.

Ten pierwszy zawór zwrotny... czyli na zimnej wodzie można pominąć..... jest mało prawdopodobieństwo że pompka cyrkulacyjna da większe ciśnienie nić hydrofor/ woda z miasta

skrol
04-01-2008, 19:38
witam wszystkich b serdecznie
chce zbudowac sam moja pierwsza a zarazem solidne i sprawnie dzialajace c o takze kazda rada mozna powiedziec na wage zlota
wiem wiem rwe sie z motyka na ksiezyc
czytalem na forum sporo watkow ktore daly mi sporo odp na nurtujace mnie pytania lecz pozostaly takze bez odpowiedzi

mam zamiar ogrzac poniemiecki domek 100m2 (nie liczac piwnicy i strychu) podpiwniczony stolarka stara drewniana nieoceplony
ogrzewac owy metraz mam zamiar za pomoca zebca 15kw dolne spalanie +zbiornik 120l cwu naczynie otwarte panelowe grzejniki polaczenia miedz (poprzednie centralne grzalo max 19 stC!) mysle ze powodem byly zle dobrane grzejniki ale fachura ze mnie zaden

nurtuje mnie to czy naczynie wzbiorcze musi byc w lini pionowej nad piecem (wygodniej mi zamontowac je jakies 5m w bok z rura o sredcy 22mm)
czy moge zamontowac pompe na powrocie (glownie chodzi mi o problem z zapowietrzaniem grzejnokow nie chce wiecznie biegac i ich odpowietrzac)
komin jest oddalony od kotlowni o 35cm od kotlown w poziomie takze wybilem w scianie polaczenie 14x14cm o wspomnianej dlugosci 35cm czy nie bedzie to przyczyna niedostatecznego ciagu w piecu z dolnym spalaniem widmo wendzarni w piwnicy mnie przeraza

kolejnym probremem sa SREDNICE RUR(jak dla mnie czarna magia) instalacja z rozdzialem dolnym na parteze grzejniki praktycznie osobne w zamysle galazki 18mm podejscia do grzejnikow 15mm a zasilanie pierwszego pietra 28mm czy 22mm spokojnie pociagnie
pietro chce polaczyc rozdzielaczem i rurami 16x2mm z wkladka alu czy lepiej odzalowac i miedz oczywiscie zabezpiecze piec przed przed nadmiernym wzrostem temperatury elektronicznym miarkownikiem glownie chodzi o powalajaca cene miedziochy
jakie rury zastosowac na drodze piec wymiennik 28mm?

z gory sedrecznie dziekuje za wszystkie porady


Wysłałem na priv

Kris2222
04-01-2008, 19:49
dzięki za szybką odpowiedz

skrol
06-01-2008, 09:48
dzięki za szybką odpowiedz

A proszę bardzo :)

Kris2222
06-01-2008, 10:19
:D mam nowe pytanie
Jak rozwiązać instalacje w miejscu np.zaworu odcinającego, filtra, zawór zwrotny itd.
Chodzi mi o to ,że wpinam zawór na rurę i jade dalej , tylko jak go zamontować żeby można go było kiedyś w razie awarii wymienić na nowy ,
np.rura miedziana ,lutuje nypel z gwintem ,zawór zaś nypel i dalej leci rura , wszystko dobrze póki nie trza będzie go wykręcić
może panikuje , ale nie daje mi to spokoju

wiec jak to zrobic poprawnie ???? :D

skrol
06-01-2008, 16:50
:D mam nowe pytanie
Jak rozwiązać instalacje w miejscu np.zaworu odcinającego, filtra, zawór zwrotny itd.
Chodzi mi o to ,że wpinam zawór na rurę i jade dalej , tylko jak go zamontować żeby można go było kiedyś w razie awarii wymienić na nowy ,
np.rura miedziana ,lutuje nypel z gwintem ,zawór zaś nypel i dalej leci rura , wszystko dobrze póki nie trza będzie go wykręcić
może panikuje , ale nie daje mi to spokoju

wiec jak to zrobic poprawnie ???? :D


zamontuj zawór ze śrubunkiem, lub sam dodatkowy śrubunek

Kris2222
06-01-2008, 18:37
:D thx :D
jakby co to napisze :D

kaco
06-01-2008, 19:46
a ja mam takie pytanko co może być powodem tzw strzelającej czy też parskającej wody z kranów, proszę o radę

skrol
06-01-2008, 19:58
a ja mam takie pytanko co może być powodem tzw strzelającej czy też parskającej wody z kranów, proszę o radę

zimna czy ciepłą?

kaco
07-01-2008, 22:07
z tego co zauważyłem to głównie ciepłą, czy można jakoś odpowietrzyć instalację, dodam że mam cyrkulację ciepłrej wody a woda grzana piecem na ekogroszek bojler 200 l

Mariusz1707
07-01-2008, 22:47
A ja mam takie szybkie pytanko - na wiosnę przymierzam się do c.o., a mój przyszły wykonawca mówi, że zawór 3- lub 4- drożny stosuje się tylko przy ogrzewaniu podłogowym ? Piec na eko-groszek .Mi się wydaje ,że nie ma racji ?

skrol
08-01-2008, 07:11
z tego co zauważyłem to głównie ciepłą, czy można jakoś odpowietrzyć instalację, dodam że mam cyrkulację ciepłrej wody a woda grzana piecem na ekogroszek bojler 200 l

Podejrzewam że nie ma naczynka przeponowego, lub yszło z niego powietrze i trzeba dopompować.

skrol
08-01-2008, 07:15
A ja mam takie szybkie pytanko - na wiosnę przymierzam się do c.o., a mój przyszły wykonawca mówi, że zawór 3- lub 4- drożny stosuje się tylko przy ogrzewaniu podłogowym ? Piec na eko-groszek .Mi się wydaje ,że nie ma racji ?

Nie ma racji :) stosuje się je w różnych sytuacjach.... podstawowe pytanie do czego on ma służyć? Bo montaż zaworu dla samej chęci posiadania...?:) to chyba nie ten plac zabaw :)

hlasco
08-01-2008, 07:19
to ja spytam lekko zmieniając temat:

Witam. Mam zrobione 2 obwody instalacji ogrzewania podłogowego z pexa "16". Niestety dopiero teraz dowiedziałem się, że są potrzebne zawory RTL zamontowane na powrocie aby temperatura podłogówki nie przekraczała powiedzmy 30 stopni. Teraz mam 50, tyle ile wychodzi z pieca. Czy mogę RTL-e zamontować jako przelotowe w skrzynce rozdzielacza? Jakie złączki muszę kupić aby podłączyć to do pexa? Chcę kupić taki: http://allegro.pl/item290637428_podlogowka_zawor_rtl_herz_a_okazja_. html

Będzie pasował?

skrol
08-01-2008, 07:54
Mogą być takie. Sprawdź tylko czy Ci się zmieszczą w szafce.
Jeżeli masz standardowy rozdzielacz to musisz wykręcić z niego nypel red 1/2 ->3/4 i w to miejsce wkręcić zawór.
W zawór wkręcasz ten nypel i pexa połącz za pomocą nakrętki z oringiem.
Dobrze jest sprawdzić czy nie są uszkodzone uszczelki i oring.
Chyba nic nie pokręciłem :) Jak byś przysłąłfotkę tego co masz to bym dokładniej to opisał.

waldi 65
08-01-2008, 08:30
czy przed wylaniem posadzki podlogówka ma być napełniona wodą pod ciśnieniem , ponoć ma to zapobiedz uszkodzeniu przewodów (rozszerzanie pod wplywem temperatury) ? :oops:

hlasco
08-01-2008, 09:04
dzięki skrol, walnę fotkę to zobaczysz co i jak

Andriu
08-01-2008, 09:04
mam piec na paliwo stałe i jedną pompę cyrkulacyjną która pompuje wodę na grzejniki i do boilera CWU. jak mam niską temperaturę na piecu to mam zimną wodę do mycia, tak samo jak piec wygaśnie to też wyciągnie ciepłą wodę z boilera, czy może wstawić jakiś zawór który przepuszcza wodę np ponad 50stopni który by zapobiegł chłodeniu boilera, czy może polecasz inne rozwiązania słyszałem że można zamontować drugą pompę i zrobić prorytet CWU tak, że włącza pompę CWU i wyłącza pompę grzejnikową i jak dogrzeje do temp zadanej w boilerze to się wylączy pompa CWU a włączy pompa CO, jakie potrzeba by było do tego jeszcze akcesoria

mamamatinka
08-01-2008, 09:04
czy mógłbyś zajrzeć do tego wątku i cos mi pomóc???? http://forum.muratordom.pl/porownanie-ofert-co,t120588.htm

dzięki

Ewa

skrol
08-01-2008, 21:23
mam piec na paliwo stałe i jedną pompę cyrkulacyjną która pompuje wodę na grzejniki i do boilera CWU. jak mam niską temperaturę na piecu to mam zimną wodę do mycia, tak samo jak piec wygaśnie to też wyciągnie ciepłą wodę z boilera, czy może wstawić jakiś zawór który przepuszcza wodę np ponad 50stopni który by zapobiegł chłodeniu boilera, czy może polecasz inne rozwiązania słyszałem że można zamontować drugą pompę i zrobić prorytet CWU tak, że włącza pompę CWU i wyłącza pompę grzejnikową i jak dogrzeje do temp zadanej w boilerze to się wylączy pompa CWU a włączy pompa CO, jakie potrzeba by było do tego jeszcze akcesoria

Zawór spowoduje ograniczenie pływności.... radzę zamontować pompę a termicznym wyłącznikiem umieszczonym na rurce wychodzącej z kotła.

skrol
08-01-2008, 21:28
czy mógłbyś zajrzeć do tego wątku i cos mi pomóc???? http://forum.muratordom.pl/porownanie-ofert-co,t120588.htm

dzięki

Ewa

nie bardzo wiem co mam napisać..... każdą instalację można zrobić bardzo tanio i bardzo drogo.... oczywiście za ceną powinna iść jakość i wykonania i materiałów.
Ja bym zaproponował całkiem inne kotły.... bo nie lubię ani Buderusa ani Viesmanna.... ale to jest moje zdanie.

Kris2222
08-01-2008, 21:43
:D hej skrol, zaś ja :D
Mam taki mały dylemat, myślę nad tym jak zabezpieczyć kocioł na paliwo stałe przed zagotowaniem wody. Pomyślałem żeby zamontować zawór termiczny , który przy tem. 95st. wpuszczał by do instalacji zimną wode a gorącą wypuszczał , np. do kanalizacji. np. taki
http://kotly.com/product_info.php?cPath=8_34&products_id=817

Boje sie tylko tego , że nagły dopływ zimnej wody spowoduje ,np.pękniecie kotła, czy można podłączyć do tego zaworu wodę z bojlere, w końcu będzie podgrzana do jakiegoś stopnia, ale mniej niż woda wrząca , wiec tem. i tak powinna sie obniżyć.

Co myślisz? Robiłeś już jakieś zabezpieczenie tego typu?
Gdzie go wpiąć ,żeby było dobrze?

dzięki

Mariusz1707
08-01-2008, 23:44
A ja mam takie szybkie pytanko - na wiosnę przymierzam się do c.o., a mój przyszły wykonawca mówi, że zawór 3- lub 4- drożny stosuje się tylko przy ogrzewaniu podłogowym ? Piec na eko-groszek .Mi się wydaje ,że nie ma racji ?

Nie ma racji :) stosuje się je w różnych sytuacjach.... podstawowe pytanie do czego on ma służyć? Bo montaż zaworu dla samej chęci posiadania...?:) to chyba nie ten plac zabaw :)

Planuję zamontować aby powracająca woda nie wystudzała za bardzo kotła, a co za tym idzie mniej będzie palił ? Chyba, że to nie o to chodzi ?

skrol
09-01-2008, 11:55
A ja mam takie szybkie pytanko - na wiosnę przymierzam się do c.o., a mój przyszły wykonawca mówi, że zawór 3- lub 4- drożny stosuje się tylko przy ogrzewaniu podłogowym ? Piec na eko-groszek .Mi się wydaje ,że nie ma racji ?

Nie ma racji :) stosuje się je w różnych sytuacjach.... podstawowe pytanie do czego on ma służyć? Bo montaż zaworu dla samej chęci posiadania...?:) to chyba nie ten plac zabaw :)

Planuję zamontować aby powracająca woda nie wystudzała za bardzo kotła, a co za tym idzie mniej będzie palił ? Chyba, że to nie o to chodzi ?

W takim celu można go zamontować....

skrol
09-01-2008, 11:58
:D hej skrol, zaś ja :D
Mam taki mały dylemat, myślę nad tym jak zabezpieczyć kocioł na paliwo stałe przed zagotowaniem wody. Pomyślałem żeby zamontować zawór termiczny , który przy tem. 95st. wpuszczał by do instalacji zimną wode a gorącą wypuszczał , np. do kanalizacji. np. taki
http://kotly.com/product_info.php?cPath=8_34&products_id=817

Boje sie tylko tego , że nagły dopływ zimnej wody spowoduje ,np.pękniecie kotła, czy można podłączyć do tego zaworu wodę z bojlere, w końcu będzie podgrzana do jakiegoś stopnia, ale mniej niż woda wrząca , wiec tem. i tak powinna sie obniżyć.

Co myślisz? Robiłeś już jakieś zabezpieczenie tego typu?
Gdzie go wpiąć ,żeby było dobrze?

dzięki

Mhhh Kotła nie musisz zabezpieczać... tą rolę spełnia naczynie przelewowe z samodopełniaczem.
Taki zawór jak mówisz służy do zabezpieczenia instalacji która jest wykonana w plastiku lub pexach.
Radzę jednak wykonać instalację w miedzi lub stali i jako zabezpieczenie zrobić samodopełniacz w naczyniu przelewowym.

hlasco
09-01-2008, 13:49
skrol, poniżej linki do zdjęć skrzynki rozdzielacza, tak się wczoraj przyjrzałem i chyba nie mogę zamontować RTL w taki sposób aby skrzynka była otwarta, podłogówka jest na obiegu 1 i 3 z lewej strony, co o tym sądzisz?
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b7cc976438a4872d.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1e5c0b5e04c3b357.html

Kris2222
09-01-2008, 18:39
skrol instalacja będzie w miedzi do rozdzielaczy i do zbiornika przelewowego, od rozdzielaczy do grzejników pójdzie wielowarstwówka.
Dlatego zastanawiam sie jak to zabezpieczyć , by przypadkiem woda sie nie zagotowała i zdążyła podejść do pexa .
Wiem że najlepiej zrobić w miedzi , ale różnica to około 4 tyś złoty, wiem że to w porównaniu do całe budowy kropla w morzu ale zawsze to 4 tys.

skrol
09-01-2008, 18:42
skrol, poniżej linki do zdjęć skrzynki rozdzielacza, tak się wczoraj przyjrzałem i chyba nie mogę zamontować RTL w taki sposób aby skrzynka była otwarta, podłogówka jest na obiegu 1 i 3 z lewej strony, co o tym sądzisz?
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b7cc976438a4872d.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1e5c0b5e04c3b357.html

Przymierz sie do takiego:
http://www.nokaut.pl/oferta/zawor-rtl-prosty-wraz-z-glowica-do-zabudowy-na-rozdzielaczu-mieszkaniowym-c-o.html

Ze zdjęcia wynika że możesz przesunąć cały rozdzielacz w prawo..... będzie wtedy trochę miejsca na pierwszy obieg.... drugi bedzie ciężko ... ale moze ten co Ci wysłałem się zmieści.

skrol
09-01-2008, 18:46
skrol instalacja będzie w miedzi do rozdzielaczy i do zbiornika przelewowego, od rozdzielaczy do grzejników pójdzie wielowarstwówka.
Dlatego zastanawiam sie jak to zabezpieczyć , by przypadkiem woda sie nie zagotowała i zdążyła podejść do pexa .
Wiem że najlepiej zrobić w miedzi , ale różnica to około 4 tyś złoty, wiem że to w porównaniu do całe budowy kropla w morzu ale zawsze to 4 tys.

Taki zawór można zamontować za kotłem z kapilarą w kotle, jeżeli kapilara wyczuje za wysoka temperaturę to zawór puści zimną wodę którą pompka wypchnie najpierw w grzejniki.
Takie zawory montuje się w Niemczech w kominkach zamiast naczyń przelewowych.

Kris2222
09-01-2008, 18:56
czyli piszesz że zimną wodę na zasilanie puścić a nie do powrotu i do kotła ?

skrol
09-01-2008, 19:06
czyli piszesz że zimną wodę na zasilanie puścić a nie do powrotu i do kotła ?
Jeżeli chcesz zabezpieczyć pexy... to na grzejniki.

Mariusz1707
09-01-2008, 19:06
A ja mam takie szybkie pytanko - na wiosnę przymierzam się do c.o., a mój przyszły wykonawca mówi, że zawór 3- lub 4- drożny stosuje się tylko przy ogrzewaniu podłogowym ? Piec na eko-groszek .Mi się wydaje ,że nie ma racji ?

Nie ma racji :) stosuje się je w różnych sytuacjach.... podstawowe pytanie do czego on ma służyć? Bo montaż zaworu dla samej chęci posiadania...?:) to chyba nie ten plac zabaw :)

Planuję zamontować aby powracająca woda nie wystudzała za bardzo kotła, a co za tym idzie mniej będzie palił ? Chyba, że to nie o to chodzi ?

W takim celu można go zamontować....

Dzięki za odpowiedź, a tak przy okazji rurki miedziane +grzejnik aluminiowy - mój wykonawca twierdzi, że między tym stosuje się ( zawór czy śrubunek ?)mosiężny i żadna korozja nie wystąpi ? Czy jednak lepiej zastosować pex-al-pex - upieram się na grzejniki aluminiowe.

skrol
09-01-2008, 19:12
Dzięki za odpowiedź, a tak przy okazji rurki miedziane +grzejnik aluminiowy - mój wykonawca twierdzi, że między tym stosuje się ( zawór czy śrubunek ?)mosiężny i żadna korozja nie wystąpi ? Czy jednak lepiej zastosować pex-al-pex - upieram się na grzejniki aluminiowe.

Faktycznie miedź i aluminium się nie lubi.... ale jak zastosujesz między nimi zawór mosiężny (śrubunek)to wszystko będzie OK.....

Mariusz1707
09-01-2008, 19:19
Jeszcze raz wielkie dzięki !!

Kris2222
09-01-2008, 19:22
kapilarę umieścić od razu na wyjściu z kotła?
cholera trochę nie rozumie tego że wodę puścić na grzejniki , jedno co mi świta to to że zawór ten zadziała jak podmieszanie w podłogówce , woda wchodzącą do zasilania zmiesza sie z gorąca i po sprawie, nadmiar przeleje sie przelewem .
dobrze myślę ?

kaco
09-01-2008, 19:23
a mogłbym się spytać bidety to maja odpływ 50 czy tez 100

skrol
09-01-2008, 20:08
a mogłbym się spytać bidety to maja odpływ 50 czy tez 100

Dokładnie to 40... ale wujście ze ściany robi się 50 i redukuje....

skrol
09-01-2008, 20:14
kapilarę umieścić od razu na wyjściu z kotła?
cholera trochę nie rozumie tego że wodę puścić na grzejniki , jedno co mi świta to to że zawór ten zadziała jak podmieszanie w podłogówce , woda wchodzącą do zasilania zmiesza sie z gorąca i po sprawie, nadmiar przeleje sie przelewem .
dobrze myślę ?

Kapilarę umieść tak jak masz w instrukcji..... nad kotłem wkręca sie trójnik i to specjalny uchwyt na kapilarę.

Sens pracy tego zaworu (który ma zabezpieczyć grzejniki przed wodą powyżej 95 stopni ) jest taki że jak w kotle woda się zagotuje i pójdzie na grzejniki to wtedy zawór się otworzy i tą wodę schłodzi..... no chyba że ma być inny cel jego pracy ?

Kris2222
09-01-2008, 20:31
cel ma być taki jak napisałeś, chce uchronić pexa przed ugotowaniem
W takim razie wystarczy ten zawór
http://kotly.com/product_info.php?cPath=8_34&products_id=743

ten zawór tylko wpuszcza zimną wodę , wiec zamiesza wszystko i będzie git :D

skrol
09-01-2008, 20:34
cel ma być taki jak napisałeś, chce uchronić pexa przed ugotowaniem
W takim razie wystarczy ten zawór
http://kotly.com/product_info.php?cPath=8_34&products_id=743

ten zawór tylko wpuszcza zimną wodę , wiec zamiesza wszystko i będzie git :D

Może być taki:)

Kris2222
09-01-2008, 20:41
skrol ty sie znasz
wiec gdzie mogę jakieś schematy podglądnąć , może rozwiązania kotłowni ?
Co i jak w hydraulice? :D
Na forum długo trwa zadawanie pytań, masz gg , będzie szybciej :D
aś facet na fleku , wiec jakoś sie dogadamy :D

skrol
10-01-2008, 08:30
skrol ty sie znasz
wiec gdzie mogę jakieś schematy podglądnąć , może rozwiązania kotłowni ?
Co i jak w hydraulice? :D
Na forum długo trwa zadawanie pytań, masz gg , będzie szybciej :D
aś facet na fleku , wiec jakoś sie dogadamy :D

GG niestety nie używam:( Poco Ci schematy?, jeżeli masz zamiar sam robić hydraulikę to ja Ci nie pomogę. Zostaw to hydraulikowi. Niech w tym kraju ludzie wreszcie zaczną robić to do nich należy i co umieją robić.

Grzesiek13
10-01-2008, 14:47
Kriss
Skrol Ci dobrze odpisał :D Schemat Ci nic nie da, kotłownia to nie zabawka, zrobić się tego nie da na telefon. Zostaw to fachowcom. Chleb też sam pieczesz, itp. Na forum można uzyskać porady w danej kwesti, ale nie na boga jak zrobić kotłownię!!!! Nie miej mi tego za złe, to też moja praca i tak zarabiam na chleb. Pozdrawiam

1950
10-01-2008, 15:24
jak zwykle instalatorzy mają rację,
a kotłownia na paliwo stałe n reaprawdę może być niebezpieczna zabawką

Kris2222
10-01-2008, 16:47
Kto napisał ,że będę robił sam, albo że nie jestem hydraulikiem ?ja takich informacji nie udzielałem
W końcu po co skrol założyłeś ten wątek , czy nie po to by pomagać?
Tak na marginesie na śląsku 80% hydraulików to byli górnicy ,obecnie są na emeryturze i se dorabiają , montując średniowiecze w kotłowni.Hydraulikę znają z lat szkolnych , większość nawet nie wie że istnieją jakieś fachowe pisma na ten temat.
Skrol a ty taki do przodu nie bądź , bo z jednej odpowiedzi na moje pytanie o bufor nie popisałeś sie wiedza hydrauliczną , można uznać że hydraulik to tylko praca z przymusu , akurat był etat a z zawodu to kto?
Masz tą odpowiedz, bo niektórzy nie wiedzą :


Kris2222 napisał:
skrol to ja pierwszy zadam jakieś pytanie

Zbliża sie u mnie instalacja do roboty, wszystko już mam , kocioł z podajnikiem na groszek, grzejniki regulus,rozdzielacze, pompki 1do CO ,2 do bojlera (które też już jest) , 3 do podłogówki , a i 4 do cyrku;acji.
Rurek nie mam . Bo ?
Nie wiem czy zrobić od kotła do rozdzielaczy w miedzi a dalej w pexie ?czy może trochę kasy więcej wydać i całe w miedzi.

Albo władować do kotłowni zbiornik akumulacyjny 1000litrów i od zbiornika już tylko peX?

Czekam na jakieś sensowne rozwiązanie , i rade?



Witam, myślę że zbiornik buforowy jest dobrym rozwiązaniem, instalację grzejnikową można wykonać wtedy w układzie zamkniętym - grzejniki nie lubią układów otwartych.
Ale 1000l to chyba mała przesada.... będzie straszna bezwładność..... proponuje 100l.

Wiesz już co to zbiornik akumulacyjny, o co w nich chodzi?
może 120litrów będzie git :wink:

Grzesiek13
10-01-2008, 19:06
Kriss 2222 nie bądź niegrzeczny, wyluzuj. To, że ktoś czegoś nie wie, to nie znaczy, że trzeba mu to wytykać.

Kris2222
10-01-2008, 19:09
to samo zrobiło trzech poprzedników, też czegoś nie wiedziałem

Grzesiek13
10-01-2008, 19:17
to samo zrobiło trzech poprzedników, też czegoś nie wiedziałem

Do Ciebie nie dociera, że forum ma pomóc a nie wykonać robotę za kogoś.
Jak przeczytałem Twoje pytania do Skrola, to widać, że nic o hydraulice nie wiesz, a chcesz się brać za kotłownię. Po hydraulikach będą inni, na których się będziesz wściekał.

Kris2222
10-01-2008, 19:40
O hydraulice wiem więcej niż ci sie wydaje , pytania sie zadaje by znaleźć nowe rozwiązania, może lepsze od swoich , kwestia tylko tego czy jesteś otwarty na coś nowego, na inne rozwiązania niż swoje.

Grzesiek13
10-01-2008, 19:52
Poziom pytań o tym nie dowodzi, niestety.

Kris2222
10-01-2008, 20:00
ale pobudzony góral HEJ!!!!!! :lol:

Grzesiek13
10-01-2008, 20:19
Widzę, że z geografii masz 6. Kończę dyskusje, bo bez sensu.

Kris2222
10-01-2008, 20:26
spoko
miło sie gawędziło :lol: :lol:

skrol
10-01-2008, 20:50
Jak szanowni koledzy juz sobie wszystko wyjaśnili..... to ja proszę o następne pytania.

płebla
10-01-2008, 21:30
Jak szanowni koledzy juz sobie wszystko wyjaśnili..... to ja proszę o następne pytania.
To ja mam pytanie.
Mam 2 grzejniki firmy Wasco wys.185 cm szer.60.z plaski panelem
Nie wiem dlaczego ale nawet jesli termostaty odkrecone sa na maxa to kaloryfery grzeja od polowy w gore i to tez nie sa gorace a od polowy w dol sa ledwo cieple.Hydraulik powiedzial ze ten typ tak ma a jak mu powiedzialam ze w sklepie powiedzieli ze musza grzac po calosci to on na to ze pewnie trzeba je reklamowac.Nie mam juz sily do niego bo nie jest najlepszym fachowcem ale to inny temat.
Płebla

Kris2222
10-01-2008, 21:50
I oto przykład Polskiego hydraulika !
fachowiec pełną gębą, ten typ tak ma i h...j

Grzesiek13
11-01-2008, 09:29
I oto przykład Polskiego hydraulika !
fachowiec pełną gębą, ten typ tak ma i h...j

:lol: :lol: :lol:

skrol
11-01-2008, 16:33
Jak szanowni koledzy juz sobie wszystko wyjaśnili..... to ja proszę o następne pytania.
To ja mam pytanie.
Mam 2 grzejniki firmy Wasco wys.185 cm szer.60.z plaski panelem
Nie wiem dlaczego ale nawet jesli termostaty odkrecone sa na maxa to kaloryfery grzeja od polowy w gore i to tez nie sa gorace a od polowy w dol sa ledwo cieple.Hydraulik powiedzial ze ten typ tak ma a jak mu powiedzialam ze w sklepie powiedzieli ze musza grzac po calosci to on na to ze pewnie trzeba je reklamowac.Nie mam juz sily do niego bo nie jest najlepszym fachowcem ale to inny temat.
Płebla

Sprawdź czy zaworki przyłączeniowe są w pełni otwarte?
Na którym poziomie są grzejniki.... może pompka jest za słaba,
Podejrzewam że zaworek powrotny jest przykręcony, lub ewentualnie przytkany.
No i co z resztą grzejników?

waldi 65
13-01-2008, 08:00
pewnie było takie pytank, ale jednak zapytam: instalację c.o zrobiłbyś w miedzi (leżaki, piony) jest taka możliwość, gdyz piec będzie w piwnicy, czy plastik(wielowarstwowe chyba),,pod posadzkami. No i grzejniki chcę dać panelowe, jeką firme byś polecił ???????????/ :oops:

płebla
13-01-2008, 08:41
Jak szanowni koledzy juz sobie wszystko wyjaśnili..... to ja proszę o następne pytania.
To ja mam pytanie.
Mam 2 grzejniki firmy Wasco wys.185 cm szer.60.z plaski panelem
Nie wiem dlaczego ale nawet jesli termostaty odkrecone sa na maxa to kaloryfery grzeja od polowy w gore i to tez nie sa gorace a od polowy w dol sa ledwo cieple.Hydraulik powiedzial ze ten typ tak ma a jak mu powiedzialam ze w sklepie powiedzieli ze musza grzac po calosci to on na to ze pewnie trzeba je reklamowac.Nie mam juz sily do niego bo nie jest najlepszym fachowcem ale to inny temat.
Płebla

Sprawdź czy zaworki przyłączeniowe są w pełni otwarte?
Na którym poziomie są grzejniki.... może pompka jest za słaba,
Podejrzewam że zaworek powrotny jest przykręcony, lub ewentualnie przytkany.
No i co z resztą grzejników?
Dzieki za odp.
Reszta grzejnikow na pietrze grzeje super aczkolwiek sa mniejsze i standardowe wymiary.
Ja kompletnie sie na tym nie znam pewnie jak wiekszosc kobiet.Wiec ten moj hydraulik moze mi wmowic wszystko.Ostatnio mi powiedzial ze pewnie piec ma za malo KW a tu juz chyba przesadzil , mam JUNKERSA EUROSTARA II funkc.24 KW z wbudowanym zasobnikiem 48 l do tego mam podlaczona cyrkulacje.
Domyslam sie ta pompka to w piecu.
Płebla

skrol
13-01-2008, 10:46
Jak szanowni koledzy juz sobie wszystko wyjaśnili..... to ja proszę o następne pytania.
To ja mam pytanie.
Mam 2 grzejniki firmy Wasco wys.185 cm szer.60.z plaski panelem
Nie wiem dlaczego ale nawet jesli termostaty odkrecone sa na maxa to kaloryfery grzeja od polowy w gore i to tez nie sa gorace a od polowy w dol sa ledwo cieple.Hydraulik powiedzial ze ten typ tak ma a jak mu powiedzialam ze w sklepie powiedzieli ze musza grzac po calosci to on na to ze pewnie trzeba je reklamowac.Nie mam juz sily do niego bo nie jest najlepszym fachowcem ale to inny temat.
Płebla

Sprawdź czy zaworki przyłączeniowe są w pełni otwarte?
Na którym poziomie są grzejniki.... może pompka jest za słaba,
Podejrzewam że zaworek powrotny jest przykręcony, lub ewentualnie przytkany.
No i co z resztą grzejników?
Dzieki za odp.
Reszta grzejnikow na pietrze grzeje super aczkolwiek sa mniejsze i standardowe wymiary.
Ja kompletnie sie na tym nie znam pewnie jak wiekszosc kobiet.Wiec ten moj hydraulik moze mi wmowic wszystko.Ostatnio mi powiedzial ze pewnie piec ma za malo KW a tu juz chyba przesadzil , mam JUNKERSA EUROSTARA II funkc.24 KW z wbudowanym zasobnikiem 48 l do tego mam podlaczona cyrkulacje.
Domyslam sie ta pompka to w piecu.
Płebla


To jednak musi zajrzeć ktoś kto się zna... to jest temat rzeka... moze być 10 powodów. Zaproś jakiegoś innego hydraulika.

skrol
13-01-2008, 10:47
pewnie było takie pytank, ale jednak zapytam: instalację c.o zrobiłbyś w miedzi (leżaki, piony) jest taka możliwość, gdyz piec będzie w piwnicy, czy plastik(wielowarstwowe chyba),,pod posadzkami. No i grzejniki chcę dać panelowe, jeką firme byś polecił ???????????/ :oops:

Jaki będzie kocioł,,, gazowy, kondensacyjny, paliwo stałe?

waldi 65
13-01-2008, 13:40
pewnie było takie pytank, ale jednak zapytam: instalację c.o zrobiłbyś w miedzi (leżaki, piony) jest taka możliwość, gdyz piec będzie w piwnicy, czy plastik(wielowarstwowe chyba),,pod posadzkami. No i grzejniki chcę dać panelowe, jeką firme byś polecił ???????????/ :oops:

Jaki będzie kocioł,,, gazowy, kondensacyjny, paliwo stałe? będzie kocioł kondesacyjny,no, tylko mam jescze takie dumki żeby podłączyć taki kociołek na dremno, czyli mogą być dwa kotły do tej samej instalacji, z tym że zastanawiam się czy warto robić to zamieszanie ponieważ jest już kominek z dgp

skrol
13-01-2008, 19:07
pewnie było takie pytank, ale jednak zapytam: instalację c.o zrobiłbyś w miedzi (leżaki, piony) jest taka możliwość, gdyz piec będzie w piwnicy, czy plastik(wielowarstwowe chyba),,pod posadzkami. No i grzejniki chcę dać panelowe, jeką firme byś polecił ???????????/ :oops:

Jaki będzie kocioł,,, gazowy, kondensacyjny, paliwo stałe? będzie kocioł kondesacyjny,no, tylko mam jescze takie dumki żeby podłączyć taki kociołek na dremno, czyli mogą być dwa kotły do tej samej instalacji, z tym że zastanawiam się czy warto robić to zamieszanie ponieważ jest już kominek z dgp

Jeżeli będzie kocioł kondensacyjny to można rury wielowarstwowe, ja używam uponora.
Jeżeli kominek lub kocioł na paliwo to miedź.

Grzejniki.... używam immergas - dają 10 lat gwarancji.

waldi 65
13-01-2008, 20:12
pewnie było takie pytank, ale jednak zapytam: instalację c.o zrobiłbyś w miedzi (leżaki, piony) jest taka możliwość, gdyz piec będzie w piwnicy, czy plastik(wielowarstwowe chyba),,pod posadzkami. No i grzejniki chcę dać panelowe, jeką firme byś polecił ???????????/ :oops:

Jaki będzie kocioł,,, gazowy, kondensacyjny, paliwo stałe? będzie kocioł kondesacyjny,no, tylko mam jescze takie dumki żeby podłączyć taki kociołek na dremno, czyli mogą być dwa kotły do tej samej instalacji, z tym że zastanawiam się czy warto robić to zamieszanie ponieważ jest już kominek z dgp

Jeżeli będzie kocioł kondensacyjny to można rury wielowarstwowe, ja używam uponora.
Jeżeli kominek lub kocioł na paliwo to miedź.

Grzejniki.... używam immergas - dają 10 lat gwarancji. dzieki i pozdrwiam , acha a przewody (rurki) do podłogówki jaka marka?

skrol
13-01-2008, 20:31
pewnie było takie pytank, ale jednak zapytam: instalację c.o zrobiłbyś w miedzi (leżaki, piony) jest taka możliwość, gdyz piec będzie w piwnicy, czy plastik(wielowarstwowe chyba),,pod posadzkami. No i grzejniki chcę dać panelowe, jeką firme byś polecił ???????????/ :oops:

Jaki będzie kocioł,,, gazowy, kondensacyjny, paliwo stałe? będzie kocioł kondesacyjny,no, tylko mam jescze takie dumki żeby podłączyć taki kociołek na dremno, czyli mogą być dwa kotły do tej samej instalacji, z tym że zastanawiam się czy warto robić to zamieszanie ponieważ jest już kominek z dgp

Jeżeli będzie kocioł kondensacyjny to można rury wielowarstwowe, ja używam uponora.
Jeżeli kominek lub kocioł na paliwo to miedź.

Grzejniki.... używam immergas - dają 10 lat gwarancji. dzieki i pozdrwiam , acha a przewody (rurki) do podłogówki jaka marka?

też Uponor

pierwek
14-01-2008, 11:02
mam pytanie....

w którym miejscu zrobić podejście do odpływu w posadzce?pod przyszłą wanne i brodzik??

chodzi o to że mam już wylany chudziak i w dwóch rogach łazienki podejście do kanalizacji fi 100 w jednym rogu ma być wanna w drugim kabina prysznicowa.

na to pójdzie styropian i wylewka razem podniesie mi to poziom podłogi o 17cm

gdzie mam w tej warstwie podciągnąć rury pod wannę tak żeby mi to potem spasowało się z odpływem z wanny i brodzika?

są jakieś specjalne tricki ?

pierwek
14-01-2008, 11:05
[
Jeżeli kominek lub kocioł na paliwo to miedź.


wymiennik ciepła + zawór trój/cztero-drożny i nie potrzeba miedzi za wymiennikiem przy piecach na paliwo stałe...

tak mi się przynajmniej na razie zdaje...no chyba że mnie instalator naprostuje

Kryspin
14-01-2008, 11:09
http://forum.muratordom.pl/co-cwu-zw-czterodrozny-problem-ktos-pomoze,t121123.htm

ktoś by mógł zerknąć w temat

skrol
14-01-2008, 18:10
mam pytanie....

w którym miejscu zrobić podejście do odpływu w posadzce?pod przyszłą wanne i brodzik??

chodzi o to że mam już wylany chudziak i w dwóch rogach łazienki podejście do kanalizacji fi 100 w jednym rogu ma być wanna w drugim kabina prysznicowa.

na to pójdzie styropian i wylewka razem podniesie mi to poziom podłogi o 17cm

gdzie mam w tej warstwie podciągnąć rury pod wannę tak żeby mi to potem spasowało się z odpływem z wanny i brodzika?

są jakieś specjalne tricki ?
Nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi.... rurę kładziesz na chudziaku ze spadkiem....
Umiejscowienie wyjścia jest zależne od wanny i brodzika, musisz uwzględnić płaskie syfony..... czyli wyjście nie centralnie pod wejściem do wanny, tylko lekko z boku.

skrol
14-01-2008, 18:19
http://forum.muratordom.pl/co-cwu-zw-czterodrozny-problem-ktos-pomoze,t121123.htm

ktoś by mógł zerknąć w temat
Wysłałem na priv

pierwek
15-01-2008, 07:02
[
Nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi.... rurę kładziesz na chudziaku ze spadkiem....
Umiejscowienie wyjścia jest zależne od wanny i brodzika,

a skąd mam wiedzieć gdzie będzie ten odpływ z brodzika? mam sobie już kupić kabiną prysznicową? czy robi się to jakoś standardowo?
pomyślałem że fajnie byłoby wpuścić brodzik w podłogę tak żeby wystawał tylko brzeg a nie brodzik na "postumencie"... tylko martwi mnie dojście do syfonu...



musisz uwzględnić płaskie syfony..... czyli wyjście nie centralnie pod wejściem do wanny, tylko lekko z boku.

cenna uwaga - dzięki

ms.
15-01-2008, 07:26
Pierwek, jestem w podobnej sytuacji. Może z tą różnicą, że dokładnie wiem, jaki typ wanny i brodzika chcę mieć. Ze strony producenta wydrukowałam sobie rysunki z wymiarami.

Też chcę brodzik bez cokolika, a wannę to nawet lekko wpuszczoną w podłogę.

Jeśli nie jesteś zdecydowany - przejrzyj oferty kilku producentów - zobaczysz, że w przypadku odpływów nie ma dużo możliwości. Rezerwując sobie miejsce na odpływ w typowym miejscu będziesz miał większą swobodę w doborze marki.

Tak sobie to wykombinowałam, może trochę po kobiecemu. Nie wiem czy działa, bo jeszcze nie konfrontowałam z rzeczywistością.

skrol
15-01-2008, 07:32
Przy projektowaniu instalacji trzeba mieć już powybieranie niektóre rzeczy ..... To bardzo ułatwia pracę.

pierwek
15-01-2008, 08:44
dzięki - czyli widzę że w weekend muszę udać się na zakupy lub na większe oglądanie...

AXENTY
15-01-2008, 10:07
Jak będę potrafił to chętnie poradzę.
Proszę o pytania...

Mam nieco wiedzy na temat instalacji grzewczych, ale zawsze przyda się jakaś rada od człowieka z zewnątrz, tak więc pytam:
Mam instalację grzewczą podłączoną do kotła jednofunkcyjnego - wiszącego, składającą się z zasobnika CWU, rozdzielacza grzejnikowego, rozdzielacza podłogówki z układem mieszającym. Kocioł sterowany jest regulatorem pokojowym (Euroster), a zasobnik termostatem elektronicznym podłączonym do regulatora kotła.
Problem polega na rozdzieleniu (jaknajmniejszym kosztem) sterowania grzejnikami i podłogówką, tak by podłogówka chodziła niezależnie od grzejników. Ma ona w zasadzie tylko podgrzewać podłogę, natomiast głównym źródłem ciepła mają być grzejniki.
Proszę o jakiś pomysł.

skrol
15-01-2008, 13:10
Jak będę potrafił to chętnie poradzę.
Proszę o pytania...

Mam nieco wiedzy na temat instalacji grzewczych, ale zawsze przyda się jakaś rada od człowieka z zewnątrz, tak więc pytam:
Mam instalację grzewczą podłączoną do kotła jednofunkcyjnego - wiszącego, składającą się z zasobnika CWU, rozdzielacza grzejnikowego, rozdzielacza podłogówki z układem mieszającym. Kocioł sterowany jest regulatorem pokojowym (Euroster), a zasobnik termostatem elektronicznym podłączonym do regulatora kotła.
Problem polega na rozdzieleniu (jaknajmniejszym kosztem) sterowania grzejnikami i podłogówką, tak by podłogówka chodziła niezależnie od grzejników. Ma ona w zasadzie tylko podgrzewać podłogę, natomiast głównym źródłem ciepła mają być grzejniki.
Proszę o jakiś pomysł.

Jak byś podesłał fotkę tych rozdzielaczy to będzie mi łatwiej coś poradzić.

AXENTY
15-01-2008, 19:33
Jak byś podesłał fotkę tych rozdzielaczy to będzie mi łatwiej coś poradzić.

Dobrze, postaram się coś wkleić

waldi 65
16-01-2008, 19:32
czy ktoś ma ochotę mi powiedzieć kiedy i dlaczego robi się obwód mieszający (podłogówka), podejżewam że zależuy to od powieżchni grzewczej jednego obwodu. Chcę dać podłogówkę na parterze w czterech pomieszczeniach, największe to ok 25 m. kwadratowych :oops: kocioł kondensacyjny

AXENTY
16-01-2008, 20:21
czy ktoś ma ochotę mi powiedzieć kiedy i dlaczego robi się obwód mieszający (podłogówka), podejżewam że zależuy to od powieżchni grzewczej jednego obwodu. Chcę dać podłogówkę na parterze w czterech pomieszczeniach, największe to ok 25 m. kwadratowych :oops: kocioł kondensacyjny

Chyba chodzi ci o układ mieszający? Pozwala on na wpuszczenie w podłogę tylko takiej temperatury wody jaką nastawisz na regulatorze. W podłogówce musi być temperatura nie wyższa niż 55 stC. W tym samym czasie grzejniki mogą grzać nawet na full.

skrol
16-01-2008, 20:22
czy ktoś ma ochotę mi powiedzieć kiedy i dlaczego robi się obwód mieszający (podłogówka), podejżewam że zależuy to od powieżchni grzewczej jednego obwodu. Chcę dać podłogówkę na parterze w czterech pomieszczeniach, największe to ok 25 m. kwadratowych :oops: kocioł kondensacyjny

Dlaczego?..... żeby była odpowiednia temp. i sterowanie.
Ważne są też długości pętli i ich ułożenie....

to jest temat rzeka....

Kris2222
16-01-2008, 20:23
jakie ustawić ciśnienie na reduktorze ciśnienie z sieci wodociągowej?

U rodziców jest taki problem że na instalacji są trzy kuchnie ,trzy łazienki i to porozrzucane po całym domu ,gdy sie zdarzy że w dwóch łazienkach jednocześnie
woda śmiga litrami i jeszcze ktoś w kuchni baterie odkręci ,spada ciśnienie ,przeważnie w tych najwyższych punktach .Kiedyś nie było tyle odbiorników i było ok , potem rury zarosły kamieniem , zmienili na plastik i ok , doszła łazienka i kuchnia i zaś to samo .
Piony sa 32 , podejścia praktycznie wszystkie 25 i to krótkie maks 1,5 metra , wiec co jest ?
Ile na reduktorze ma być?

skrol
16-01-2008, 20:27
jakie ustawić ciśnienie na reduktorze ciśnienie z sieci wodociągowej?

U rodziców jest taki problem że na instalacji są trzy kuchnie ,trzy łazienki i to porozrzucane po całym domu ,gdy sie zdarzy że w dwóch łazienkach jednocześnie
woda śmiga litrami i jeszcze ktoś w kuchni baterie odkręci ,spada ciśnienie ,przeważnie w tych najwyższych punktach .Kiedyś nie było tyle odbiorników i było ok , potem rury zarosły kamieniem , zmienili na plastik i ok , doszła łazienka i kuchnia i zaś to samo .
Piony sa 32 , podejścia praktycznie wszystkie 25 i to krótkie maks 1,5 metra , wiec co jest ?
Ile na reduktorze ma być?

3,5 bara

Kris2222
16-01-2008, 20:35
3,5 bara przy zerowym poborze czy w czasie poboru?

waldi 65
16-01-2008, 21:38
czy ktoś ma ochotę mi powiedzieć kiedy i dlaczego robi się obwód mieszający (podłogówka), podejżewam że zależuy to od powieżchni grzewczej jednego obwodu. Chcę dać podłogówkę na parterze w czterech pomieszczeniach, największe to ok 25 m. kwadratowych :oops: kocioł kondensacyjny

Chyba chodzi ci o układ mieszający? Pozwala on na wpuszczenie w podłogę tylko takiej temperatury wody jaką nastawisz na regulatorze. W podłogówce musi być temperatura nie wyższa niż 55 stC. W tym samym czasie grzejniki mogą grzać nawet na full. Cienko sie orientuję, to na zasilaniu jest regulator? Myślałem że tylko na powrocie ten zawór sprawę załatwia, a masz jakis schemacik jak to się łączy? fajnie by było........... :oops:

Tomkii
17-01-2008, 12:23
Czy ktoś wie gdzie idzie kupić kratki ściekowe do tzw. pomieszczeń czystych?
Z tego co udało mi się wyczytać są to kratki ze szczelnym zamknięciem i o coś takigo by mi chodziło...
Chodzi mi o to żeby kratki sporadycznie używane móc szczelnie zamknąć (aby nie musieć dolewać co chwilę wody).

skrol
19-01-2008, 05:05
3,5 bara przy zerowym poborze czy w czasie poboru?

3,5 bara bez poboru - max
minimum 1,5 na poborze
sprawdź czy nie są przypadkiem pozapychane sitka na wylewkach przy zlewach.

skrol
19-01-2008, 05:15
czy ktoś ma ochotę mi powiedzieć kiedy i dlaczego robi się obwód mieszający (podłogówka), podejżewam że zależuy to od powieżchni grzewczej jednego obwodu. Chcę dać podłogówkę na parterze w czterech pomieszczeniach, największe to ok 25 m. kwadratowych :oops: kocioł kondensacyjny

Chyba chodzi ci o układ mieszający? Pozwala on na wpuszczenie w podłogę tylko takiej temperatury wody jaką nastawisz na regulatorze. W podłogówce musi być temperatura nie wyższa niż 55 stC. W tym samym czasie grzejniki mogą grzać nawet na full. Cienko sie orientuję, to na zasilaniu jest regulator? Myślałem że tylko na powrocie ten zawór sprawę załatwia, a masz jakis schemacik jak to się łączy? fajnie by było........... :oops:

schematy masz w instrukcjach np:. UPONOR
Chodzi oto żeby przy podłogówce mieszacz mieszał zasilanie i powrót tak żeby wodą z powrotu obniżyć zasilanie. Pozwala to odzyskać sporo ciepła, powoduje że kocioł nie musi taktować żeby dać tak niską temp, i mieszacz powoduję że większych układach woda równomiernie przepływa przez wszystkie pexy.... to pozwala zachować wszędzie jednakową temp i sterowalność.

Przy małych układach sprawę załatwia RTL na powrocie, ... działa on tak że zamyka się jak ma za wysoką temp.

Ale jeżeli ktoś chce zrobić ogrzewanie sporej części domu na RTL .... to niech od razu emigruje do Anglii...:)

skrol
19-01-2008, 05:25
Czy ktoś wie gdzie idzie kupić kratki ściekowe do tzw. pomieszczeń czystych?
Z tego co udało mi się wyczytać są to kratki ze szczelnym zamknięciem i o coś takigo by mi chodziło...
Chodzi mi o to żeby kratki sporadycznie używane móc szczelnie zamknąć (aby nie musieć dolewać co chwilę wody).

Kolego poszukaj może na www.wavin.pl
Coś takiego chyba u nich widziałem.

12marek
19-01-2008, 15:39
Witam,
Skoro się polecasz to pytam:
Jaka jest kolejność elementów instalacji wodnej w domku 130 m2, 5 mieszkańców, czego ewentualnie brakuje? Woda oczywiście z wodociągu a nie studni.
1. złączka(przejście) z niebieskiej rury 32mm w miedź 20
2. zawór odcinający
3. wodomierz
4.zawór odcinający
5. filtr
6. zawór odcinający
7. trójnik (rozejście na zasilanie odbiorów w domu i na drugi wodomierz do wody ogrodowej)
8. manometr wpięty gdzieś za filtrem aby wiedzieć czy jest ciśnienie z sieci
9. dalej przez np. rozdzielacze, trójniki w układ odbioru wody

Czy coś jeszcze?

Pozdrawiam i z góry dziękuję.

waldi 65
20-01-2008, 21:24
zawór czterodrogowy i trójdrogowy, kiedy który sie montuje przy ogrzewaniu podłogowym, piec gaz, ale ma być na paliwo stałe też :oops:

waldi 65
21-01-2008, 20:27
jaki piec gazowy? kondensacyjny? czy rzeczywiście sa takie super jak piszą?
ponoć zanim ta oszczędność się zwróci to wymieniać na nowy trzeba,

12marek
21-01-2008, 20:31
Witam,
Skoro się polecasz to pytam:
Jaka jest kolejność elementów instalacji wodnej w domku 130 m2, 5 mieszkańców, czego ewentualnie brakuje? Woda oczywiście z wodociągu a nie studni.
1. złączka(przejście) z niebieskiej rury 32mm w miedź 20
2. zawór odcinający
3. wodomierz
4.zawór odcinający
5. filtr
6. zawór odcinający
7. trójnik (rozejście na zasilanie odbiorów w domu i na drugi wodomierz do wody ogrodowej)
8. manometr wpięty gdzieś za filtrem aby wiedzieć czy jest ciśnienie z sieci
9. dalej przez np. rozdzielacze, trójniki w układ odbioru wody

Czy coś jeszcze?


Dzięki - już nieaktualne.
p.s. Ktoś się spotkał z tym, że wodomierz musi być poziomo :o
Wodomierz do wody na ogródek ma być szeregowo a nie równolegle - dlaczego?

Pozdrawiam

skrol
22-01-2008, 06:22
Witam,
Skoro się polecasz to pytam:
Jaka jest kolejność elementów instalacji wodnej w domku 130 m2, 5 mieszkańców, czego ewentualnie brakuje? Woda oczywiście z wodociągu a nie studni.
1. złączka(przejście) z niebieskiej rury 32mm w miedź 20
2. zawór odcinający
3. wodomierz
4.zawór odcinający
5. filtr
6. zawór odcinający
7. trójnik (rozejście na zasilanie odbiorów w domu i na drugi wodomierz do wody ogrodowej)
8. manometr wpięty gdzieś za filtrem aby wiedzieć czy jest ciśnienie z sieci
9. dalej przez np. rozdzielacze, trójniki w układ odbioru wody

Czy coś jeszcze?


Dzięki - już nieaktualne.
p.s. Ktoś się spotkał z tym, że wodomierz musi być poziomo :o
Wodomierz do wody na ogródek ma być szeregowo a nie równolegle - dlaczego?

Ja to robię tak:
Najpierw łączka na PE (niebieska rura) potem równolegle daje wodomierze i zawory antyskarzeniowe i na dom daje reduktor.
Czemu poziomo?...... to jest wymóg dostawcy wody.... nie wiem czemu. W blokach jest pionowo i nikomu to nie przeszkadza.
Pozdrawiam

skrol
22-01-2008, 06:26
zawór czterodrogowy i trójdrogowy, kiedy który sie montuje przy ogrzewaniu podłogowym, piec gaz, ale ma być na paliwo stałe też :oops:

Trójdrogowy podłogówka
Czterodrożny kocioł na paliwo stałe.

skrol
22-01-2008, 06:30
jaki piec gazowy? kondensacyjny? czy rzeczywiście sa takie super jak piszą?
ponoć zanim ta oszczędność się zwróci to wymieniać na nowy trzeba,
Moje doświadczenie mówi że różnica miedzy kotłem kondensacyjnym a atmo zwraca się po max 4 latach.
Oczywiście do kondensaty trzeba zrobić dobry układ hydrauliczny.

12marek
22-01-2008, 20:30
Czemu poziomo?...... to jest wymóg dostawcy wody.... nie wiem czemu. W blokach jest pionowo i nikomu to nie przeszkadza.

Dziś inny pan w tym samym dziale eksploatacji w wodociągach stwierdził, że może być równolegle.
Biedny jest ten kraj ......

Dzięki za odpowiedź.

waldi 65
22-01-2008, 20:49
jaki piec gazowy? kondensacyjny? czy rzeczywiście sa takie super jak piszą?
ponoć zanim ta oszczędność się zwróci to wymieniać na nowy trzeba,
Moje doświadczenie mówi że różnica miedzy kotłem kondensacyjnym a atmo zwraca się po max 4 latach.
Oczywiście do kondensaty trzeba zrobić dobry układ hydrauliczny. dzięki skrol, a może jeszcze powiesz jaki byś zainstalował, dom : parter + piętro, ok 150 m2, jest mozliwość zasobnika obok, podłogówki ok 45 m2, jest też kominek dgp.................4osoby maja mieszkać

skrol
22-01-2008, 21:56
jaki piec gazowy? kondensacyjny? czy rzeczywiście sa takie super jak piszą?
ponoć zanim ta oszczędność się zwróci to wymieniać na nowy trzeba,
Moje doświadczenie mówi że różnica miedzy kotłem kondensacyjnym a atmo zwraca się po max 4 latach.
Oczywiście do kondensaty trzeba zrobić dobry układ hydrauliczny. dzięki skrol, a może jeszcze powiesz jaki byś zainstalował, dom : parter + piętro, ok 150 m2, jest mozliwość zasobnika obok, podłogówki ok 45 m2, jest też kominek dgp.................4osoby maja mieszkać

ecoTec 18 kW z zasobnikiem 120l .... powinien wystarczyć.... ale jeżeli 4 osoby i pewno dwie łazienki to pokusiłbym się albo o zasobnik warstwowy, albo system wspomagany solarami.

waldi 65
22-01-2008, 22:17
jaki piec gazowy? kondensacyjny? czy rzeczywiście sa takie super jak piszą?
ponoć zanim ta oszczędność się zwróci to wymieniać na nowy trzeba,
Moje doświadczenie mówi że różnica miedzy kotłem kondensacyjnym a atmo zwraca się po max 4 latach.
Oczywiście do kondensaty trzeba zrobić dobry układ hydrauliczny. dzięki skrol, a może jeszcze powiesz jaki byś zainstalował, dom : parter + piętro, ok 150 m2, jest mozliwość zasobnika obok, podłogówki ok 45 m2, jest też kominek dgp.................4osoby maja mieszkać

ecoTec 18 kW z zasobnikiem 120l .... powinien wystarczyć.... ale jeżeli 4 osoby i pewno dwie łazienki to pokusiłbym się albo o zasobnik warstwowy, albo system wspomagany solarami. a ten ecoTec jest z której półki, chodzi mi o conę porównując np viessmanna?

skrol
23-01-2008, 06:48
jaki piec gazowy? kondensacyjny? czy rzeczywiście sa takie super jak piszą?
ponoć zanim ta oszczędność się zwróci to wymieniać na nowy trzeba,
Moje doświadczenie mówi że różnica miedzy kotłem kondensacyjnym a atmo zwraca się po max 4 latach.
Oczywiście do kondensaty trzeba zrobić dobry układ hydrauliczny. dzięki skrol, a może jeszcze powiesz jaki byś zainstalował, dom : parter + piętro, ok 150 m2, jest mozliwość zasobnika obok, podłogówki ok 45 m2, jest też kominek dgp.................4osoby maja mieszkać

ecoTec 18 kW z zasobnikiem 120l .... powinien wystarczyć.... ale jeżeli 4 osoby i pewno dwie łazienki to pokusiłbym się albo o zasobnik warstwowy, albo system wspomagany solarami. a ten ecoTec jest z której półki, chodzi mi o conę porównując np viessmanna?

Zestaw ecoTeca z 120l zasobnikiem kosztuje katalogowo 9747 zł
Zresztą pełną ofertę masz na www.vaillant.pl
Ale rozmawiaj ze swoim hydraulikiem na temat oferty.... pewno coś wytargujesz.

sevage&ivi
23-01-2008, 07:34
Czy ktoś wie gdzie idzie kupić kratki ściekowe do tzw. pomieszczeń czystych?
Z tego co udało mi się wyczytać są to kratki ze szczelnym zamknięciem i o coś takigo by mi chodziło...
Chodzi mi o to żeby kratki sporadycznie używane móc szczelnie zamknąć (aby nie musieć dolewać co chwilę wody).

Kolego poszukaj może na www.wavin.pl
Coś takiego chyba u nich widziałem.

ja mam OGROMNĄ prośbę
przeszukałam stronkę wavina ale nie mogę nigdzie takiej kratki znaleźć (potrzebne są nam 2 szczelne kratki - jedna do garażu a druga do pralnio/kotłowni...).
Czy mógłbyś podpowiedzieć, pod jakim hasłem tego u nich szukać albo (najlepiej) dać linka do tego produktu?
z góry dziękuję!

skrol
23-01-2008, 13:47
Czy ktoś wie gdzie idzie kupić kratki ściekowe do tzw. pomieszczeń czystych?
Z tego co udało mi się wyczytać są to kratki ze szczelnym zamknięciem i o coś takigo by mi chodziło...
Chodzi mi o to żeby kratki sporadycznie używane móc szczelnie zamknąć (aby nie musieć dolewać co chwilę wody).

Kolego poszukaj może na www.wavin.pl
Coś takiego chyba u nich widziałem.

ja mam OGROMNĄ prośbę
przeszukałam stronkę wavina ale nie mogę nigdzie takiej kratki znaleźć (potrzebne są nam 2 szczelne kratki - jedna do garażu a druga do pralnio/kotłowni...).
Czy mógłbyś podpowiedzieć, pod jakim hasłem tego u nich szukać albo (najlepiej) dać linka do tego produktu?
z góry dziękuję!

Na stronie producenta masz regionalne punkty handlowe..... trzeba do nich zadzwonić i spytać..... ja nie pamiętam jak się dokładnie nazywało.

klkl
23-01-2008, 18:00
Pytanie trochę mniejszego kalibru bo dotyczące zwykłego gazowego piecyka przepływowego, który mam zamontowany w mieszkaniu (Vaillant atmoMAG 11-0 XI).
Problem mianowicie jest taki, że przy zapłonie (elektroniczny na baterię), szczególnie w sytuacji gdy piec ma dłuższy postój (> 1 godz) następuje całkiem spora eksplozja :o , mocniejsza niż miało to miejsce przy moim poprzednim piecyku (tzw. "junkers" czyli bodajże PG 6). Jeśli następny zapłon odbywa się w dość krótkim czasie, zjawisko to już nie występuje (szybkie i ciche zapalenie gazu)
Piecyk już po gwarancji, niestety ...
Co może być tego przyczyną (bateria nie sygnalizuje jeszcze potrzeby wymiany)?

skrol
23-01-2008, 18:07
Pytanie trochę mniejszego kalibru bo dotyczące zwykłego gazowego piecyka przepływowego, który mam zamontowany w mieszkaniu (Vaillant atmoMAG 11-0 XI).
Problem mianowicie jest taki, że przy zapłonie (elektroniczny na baterię), szczególnie w sytuacji gdy piec ma dłuższy postój (> 1 godz) następuje całkiem spora eksplozja :o , mocniejsza niż miało to miejsce przy moim poprzednim piecyku (tzw. "junkers" czyli bodajże PG 6). Jeśli następny zapłon odbywa się w dość krótkim czasie, zjawisko to już nie występuje (szybkie i ciche zapalenie gazu)
Piecyk już po gwarancji, niestety ...
Co może być tego przyczyną (bateria nie sygnalizuje jeszcze potrzeby wymiany)?

Proszę wezwać serwisanta na przeglad.... prawdopodobnie zawór gazowy nie trzyma, lub brudny jest palnik.....
Kotły i piecyi trzeba serwisować co najmniej raz na rok

waldi 65
27-01-2008, 09:08
skrolu czy zamontowany zawór RTL w szafce rozdzielczej nie będzie miał za gorąco, co będzie źle wpływać na jego poprawne działanie? wyczytałem w ulotce że jeśli ustawiona na zaworze wartość będzie niższa od temperatury otoczenia( a w takiej szafcy chyba jest gorąco - 5 obwodów na grzejniki + jeden na podłogówkę), to się poprostu nie otworzy. może jeśli się dobrze oizoluje belki i rurki.............? Zależy mi na tym aby był zamontowany w szafce

Puszka
27-01-2008, 12:31
Jak najlepiej zbudowac instalacje mieszana(ok 50 m2 podłogówki i 100m2 grzejniki)??

Czy rozwiazanie instalacji niskotemperaturowej to dobry pomysł??

Slyszalem tez o jakis sprzegłach do laczenia podłogowki z grzejnikami??

kociol gazowy kondensacyjny.

jak najlepiej polaczyc grzejniki z podłogówką??

pozdrawiam

Puszka

skrol
27-01-2008, 22:22
skrolu czy zamontowany zawór RTL w szafce rozdzielczej nie będzie miał za gorąco, co będzie źle wpływać na jego poprawne działanie? wyczytałem w ulotce że jeśli ustawiona na zaworze wartość będzie niższa od temperatury otoczenia( a w takiej szafcy chyba jest gorąco - 5 obwodów na grzejniki + jeden na podłogówkę), to się poprostu nie otworzy. może jeśli się dobrze oizoluje belki i rurki.............? Zależy mi na tym aby był zamontowany w szafce

RTL w szafce jest półśrodkiem..... można go montować jeśli podłogówka jest mała.
lepiej jak termostat jest umieszczony w pomieszczeniu.
Lub zrobiony jest mieszacz .....

skrol
27-01-2008, 22:32
Jak najlepiej zbudowac instalacje mieszana(ok 50 m2 podłogówki i 100m2 grzejniki)??

Czy rozwiazanie instalacji niskotemperaturowej to dobry pomysł??

Slyszalem tez o jakis sprzegłach do laczenia podłogowki z grzejnikami??

kociol gazowy kondensacyjny.

jak najlepiej polaczyc grzejniki z podłogówką??

pozdrawiam

Puszka

- Instalacja niskotemperaturowa jest bardziej ekonomiczna...
- Sprzęgło montuje się żeby zrównoważyć instalację... przy podłogówce jest wskazane.
- Jak podłączyć grzejniki z podłogówka....? przy tej powierzchni podłogówki należy zastosować jakiś mieszacz. przykładowy schemat masz na ttp://uponor.com.pl/

ZW
30-01-2008, 09:25
Witam,

Ciepłą wodę grzeję w bojlerze na prąd. Nie ma naczynia przeponowego tylko zawór bezpieczeństwa. Zawór na razie działa - co raz coś z niego pocieknie.

Czy to jest prawidłowo zamontowane ? Tzn czy nie wybuchnie ?

pozdrawiam

PS: zainspirowała mnie lektura wątku o wybuchających kominkach, gdzie zabezpieczeniem miał być właśnie zawór bezpieczeństwa.

pablitoo
30-01-2008, 09:51
Witam,

Ciepłą wodę grzeję w bojlerze na prąd. Nie ma naczynia przeponowego tylko zawór bezpieczeństwa. Zawór na razie działa - co raz coś z niego pocieknie.

Czy to jest prawidłowo zamontowane ? Tzn czy nie wybuchnie ?

pozdrawiam

PS: zainspirowała mnie lektura wątku o wybuchających kominkach, gdzie zabezpieczeniem miał być właśnie zawór bezpieczeństwa.

Przyłaczam sie do pytania - moja instalacja c.w.u tez jest jak widać wykonana po partyzancku - mój hydraulik - niech go piekło pochłonie :evil: w układzie nie zasinstalował ani naczynia przeponowego , ani zaworu zwrotnego , nawet zaworu bezpieczeństwa nie założył , nie mówiąc o reduktorze - czym może skutkować użytkowanie takiej instalacji / kocioł gazowy 1f + zasobnik 120l / - użytkuje ją już pół roku i na razie wszystko działa / jeszcze :-? / ...
- ekhhhh - przeróbka instalacji aby posiadała wszystkie te elementy będzie małym problemem - bedę się musiał sporo nagimnastykować aby włożyć w układ te wszystkie urządzenia ... / przede wszystkim naczynie przeponowe - nie mam za bardzo na nie miejsca ... /

:(

skrol
30-01-2008, 17:06
Witam,

Ciepłą wodę grzeję w bojlerze na prąd. Nie ma naczynia przeponowego tylko zawór bezpieczeństwa. Zawór na razie działa - co raz coś z niego pocieknie.

Czy to jest prawidłowo zamontowane ? Tzn czy nie wybuchnie ?

pozdrawiam

PS: zainspirowała mnie lektura wątku o wybuchających kominkach, gdzie zabezpieczeniem miał być właśnie zawór bezpieczeństwa.

Przyłaczam sie do pytania - moja instalacja c.w.u tez jest jak widać wykonana po partyzancku - mój hydraulik - niech go piekło pochłonie :evil: w układzie nie zasinstalował ani naczynia przeponowego , ani zaworu zwrotnego , nawet zaworu bezpieczeństwa nie założył , nie mówiąc o reduktorze - czym może skutkować użytkowanie takiej instalacji / kocioł gazowy 1f + zasobnik 120l / - użytkuje ją już pół roku i na razie wszystko działa / jeszcze :-? / ...
- ekhhhh - przeróbka instalacji aby posiadała wszystkie te elementy będzie małym problemem - bedę się musiał sporo nagimnastykować aby włożyć w układ te wszystkie urządzenia ... / przede wszystkim naczynie przeponowe - nie mam za bardzo na nie miejsca ... /

:(

Zawór bezpieczeństwa musi być zawsze na każdym zasobniku, powinno się też montować naczynka .... ale nie jest to konieczne (producenci zasobników tego nie wymagają). Jeżeli jest zawór bezpieczeństwa to nic nie powinno wybuchną.... jeżeli będzie za duże ciśnienie to puści zawór. Zalecam montowanie naczynek przeponowych.

Atomic
30-01-2008, 19:21
Witam
Zrobiłem schemat instalacji c.o. i proszę o komentarze.
Wykonawstwo zlecę hydraulikowi, ale chcę być dobrze przygotowanym.
Czy układ jaki zrobiłem będzie działać, co i gdzie należałoby jeszcze dodać.
Zawór cztrodrogowy ma zabezpieczyć rurki pex/alu/pex od rozdzielacza do grzejników i oczywiście podwyższyć temperaturę powrotu do kotła.
Zależy mi głównie na tym gdzie wstawić zawory (odcinające, zwrotne itp).
http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=041b42dcd6b9cf01

pablitoo
31-01-2008, 06:58
(...)

Przyłaczam sie do pytania - moja instalacja c.w.u tez jest jak widać wykonana po partyzancku - mój hydraulik - niech go piekło pochłonie :evil: w układzie nie zasinstalował ani naczynia przeponowego , ani zaworu zwrotnego , nawet zaworu bezpieczeństwa nie założył , nie mówiąc o reduktorze - czym może skutkować użytkowanie takiej instalacji / kocioł gazowy 1f + zasobnik 120l / - użytkuje ją już pół roku i na razie wszystko działa / jeszcze :-? / ...
- ekhhhh - przeróbka instalacji aby posiadała wszystkie te elementy będzie małym problemem - bedę się musiał sporo nagimnastykować aby włożyć w układ te wszystkie urządzenia ... / przede wszystkim naczynie przeponowe - nie mam za bardzo na nie miejsca ... /

:(

Zawór bezpieczeństwa musi być zawsze na każdym zasobniku, powinno się też montować naczynka .... ale nie jest to konieczne (producenci zasobników tego nie wymagają). Jeżeli jest zawór bezpieczeństwa to nic nie powinno wybuchną.... jeżeli będzie za duże ciśnienie to puści zawór. Zalecam montowanie naczynek przeponowych.

Oczywiście - jest to bezsprzecznie prawda - tylko - analizując moją instalację "całkowicie otwartą" - tak ją nazwę :) - nie mam zaworu jednokierunkowego ani reduktora - ciśnienie panujące w instalacji wewnetrznej wody jak i w zasobniku jest równoważne z ciśnieniem sieci wodociągowej - podgrzanie wody w zasobniku nie spowoduje żadnego wzrostu cisnienia w instalacji wewnętrznej gdyż jest ona bezposrednio połączona z siecia wodociągową - wzrost temperatury w zasobniku spowoduje wzrost ciśnienia które natychmiast przeniesie sie na całą instalację wewnetrzną i było nie było cześć instalacji wodociągowej .
Ponieważ pojemność zewnętrznej instalacji wodociągowej jest nieporównywalnie wieksza od mojej wewnetrznej wzrost ciśniśnia w mojej instalacji wewnetrzej / po podgrzaniu wody w zasobniku / zostanie natychmiast "pochłoniety" przez część instalacji zewnętrznej . Skutek jest taki ze nie nastepuje żaden wzrost cisnienia w instalacji wewnetrznej - wczoraj mierzyłem ciśnienie w mojej instalacji wewnętrznej przy zasobniku majacym 20 stoponi i przy zasobniku podgrzanym do 50 stopni / zasobnik 120l / - ciśnienie nie wzrosło ani o pół bara :) - jest cały czas takie same - czyli 5,5 bar - takie mam ciśnienie w instalacji wodociągowej i takie mam ciśnienie w wewnetrznej instalacji wodnej w domku.

Wiem ze jest to nieprawidłowo wykonana inst. wewnętrzna - tylko pytam - jakie skutki może nieść takie otwarte połączenie instalacji zewnetrznej wodociągowej z instalacją wewnętrzną w domu ?? - na pewno nie grozi to rozsadzeniem instalacji / nie ma zaworu bezpieczeństawa / ponieważ ciśnienie nigdy nie wzrosnie powyżej 5,5 bara / nawet po podgrzaniu wody w zasobniku do 100 stopni / .
Na pewno przy całkowitym braku wody w sieci wodociagowej wystąpi zjawisko wyrównania ciśnień w obu instalacjach i opróżnienie częściowe zasobnika i instalacji w domu do rur sieci zewnętrznej :( - ale co ponadto moze mi grozic podczas uzytkowania tak spierd@#%%$#@ej instalacji ...

??

ZW
31-01-2008, 11:26
(...)
Zawór bezpieczeństwa musi być zawsze na każdym zasobniku, powinno się też montować naczynka .... ale nie jest to konieczne (producenci zasobników tego nie wymagają). Jeżeli jest zawór bezpieczeństwa to nic nie powinno wybuchną.... jeżeli będzie za duże ciśnienie to puści zawór. Zalecam montowanie naczynek przeponowych.

dzięki za wyjaśnienie

"... nie mam zaworu jednokierunkowego ani reduktora - ciśnienie panujące w instalacji wewnetrznej wody jak i w zasobniku jest równoważne z ciśnieniem sieci wodociągowej..."

Brak zaworu zwrotnego by załatwiał sprawę. Ale ja mam nową instalację i montowanie zaworu było obowiązkowe. Nawet nie wiem gdzie jest i jak wygląda ale podejrzewam że gdzieś jest i odcina sieć zewnętrzną

pozdrawiam

pablitoo
31-01-2008, 11:53
Brak zaworu zwrotnego by załatwiał sprawę. Ale ja mam nową instalację i montowanie zaworu było obowiązkowe. Nawet nie wiem gdzie jest i jak wygląda ale podejrzewam że gdzieś jest i odcina sieć zewnętrzną

pozdrawiam

Tak - brak zaworu zwrotnego załatwia sprawę wzrostu ciśnienia w instalacji wewnetrznej po podgrzaniu wody w zasobniku - tylko że ja też mam nową instalację / robioną niewiele ponad pół roku temu / - tylko tą instalację robił s@#!$%#@!##n a nie hydraulik !

Przeróbka mojej instalacji czyli dołożenie reduktora , zaworu zwrotnego , naczynia przeponowego i zaworu bezpieczeństwa jest trudna - ale nie niemożliwa - ogranicza mnie tylko przestrzeń gdyż kocioł jest w pralni - w kąciku i dookoła niego mam mało miejsca , problemem będzie zamocowanie naczynia przeponowego i montaż zaworów bezpieczństwa i zwrotnego - mam któtkie odcinki rur wychodzące ze ściany wprost do zasobnika i kotła ... :evil: .
Czy naczynie przeponowe można powiesić na ścianie lub postawić na ziemi obok zasobnika i połączyć z instalacją przed zasobnikiem przewodem giętkim za pomocą trójnika ??

Poza tym ponawiam pytanie do fachowców - czym jeszcze będzie skutkować użytkowanie takiej w "pełni otwartej" instalacji wody jak moja ??

skrol
01-02-2008, 04:53
Ciśnienie wody w instalacji nie powinno być większe niż 3,5 bara. Ale jeżeli nie masz żadnych elektrycznych bojlerów to może być.
Mam tylko pytanie? czy przy wodomierzu masz zawór antyskażenie?

pablitoo
01-02-2008, 06:12
(...)
Mam tylko pytanie? czy przy wodomierzu masz zawór antyskażenie?

A co to jest ?? - nic przy wodomierzu nie mam oprócz wodomierza ...

skrol
01-02-2008, 23:56
(...)
Mam tylko pytanie? czy przy wodomierzu masz zawór antyskażenie?

A co to jest ?? - nic przy wodomierzu nie mam oprócz wodomierza ...

Tak wygląda:
http://www.eco-armatura.pl/stara/eco-armatura/katalog.php?id_item=51&id_kat=19

Kris2222
02-02-2008, 07:06
zapytam tutaj

Ja zamontować zwór różnicowy na powrocie ?
strzałką w kierunku przepływu ?
czy strzałką w górę , pionowo ?

Chodzi o to że na zasilaniu wszystko pasuje i kierunek i strzałka do góry, a na powrocie ?
Zauważyłem że zawór ma z jednej strony równy wylot a z drugiej są takie stałe dystanse ,wiec kierunek jest ważny .

skrol
02-02-2008, 08:19
zapytam tutaj

Ja zamontować zwór różnicowy na powrocie ?
strzałką w kierunku przepływu ?
czy strzałką w górę , pionowo ?

Chodzi o to że na zasilaniu wszystko pasuje i kierunek i strzałka do góry, a na powrocie ?
Zauważyłem że zawór ma z jednej strony równy wylot a z drugiej są takie stałe dystanse ,wiec kierunek jest ważny .

Ty masz rysunek:
http://www.ecopower.com.pl/zwr_sch.jpg

Kris2222
02-02-2008, 08:41
czyli strzałką w kierunku przepływu

na tobie to można polegać , szybko i na temat

dzięki skrol :)

skrol
07-02-2008, 13:04
a polecam się :)

ZbynioR
07-02-2008, 15:31
Witaj Skrol moze Ty mi poradisz :) jak wyregulować podlogówkę?
mam rozdzielacz z 5 obwodami każdy posiada przepływomierz wyskalowany w l/min.
obwod 1. - ma długosc około 70 m z pex 20
0bwod 2. - ma dlugosc okolo 70 m z pex 16
obwod 3. - ma dlugosc okolo 40 m z pex 16
obwod 4. - ma dlugosc okolo 30 m z pex 16
obwod 5. - ma dlugosc okolo 20 m z pex 16

pozdrawiam i dzieki za pomoc
zbysz

skrol
07-02-2008, 17:13
Witaj Skrol moze Ty mi poradisz :) jak wyregulować podlogówkę?
mam rozdzielacz z 5 obwodami każdy posiada przepływomierz wyskalowany w l/min.
obwod 1. - ma długosc około 70 m z pex 20
0bwod 2. - ma dlugosc okolo 70 m z pex 16
obwod 3. - ma dlugosc okolo 40 m z pex 16
obwod 4. - ma dlugosc okolo 30 m z pex 16
obwod 5. - ma dlugosc okolo 20 m z pex 16

pozdrawiam i dzieki za pomoc
zbysz

Przepływ powinien być 1,5l /min
Jaką masz pompkę i jaki zawór trójdrożny?

frykow
07-02-2008, 19:33
Mam prosty dom parterowy (bez poddasza) i trzy pomieszczenia z odbiorem wody (kuchnia, dwie łazienki). Czy bardziej wskazane jest robienie instalacji wodnej w takim przypadku na rozdzielaczach, czy zwyczajnie zastosować trójniki?

W zasadzie to w jakim przypadku jest wskazane stosowanie rozdzielaczy?

skrol
07-02-2008, 20:24
Mam prosty dom parterowy (bez poddasza) i trzy pomieszczenia z odbiorem wody (kuchnia, dwie łazienki). Czy bardziej wskazane jest robienie instalacji wodnej w takim przypadku na rozdzielaczach, czy zwyczajnie zastosować trójniki?

W zasadzie to w jakim przypadku jest wskazane stosowanie rozdzielaczy?

Rozumiem że mówimy o CWU?.
Jeżeli tak to bez rozdzielaczy...... trzeba do tego podłączyć jakoś cyrkulację.
Zresztą robienie CWU na rozdzielaczach to zbytek finansowy.....

ZbynioR
07-02-2008, 22:30
Witaj Skrol moze Ty mi poradisz :) jak wyregulować podlogówkę?
mam rozdzielacz z 5 obwodami każdy posiada przepływomierz wyskalowany w l/min.
obwod 1. - ma długosc około 70 m z pex 20
0bwod 2. - ma dlugosc okolo 70 m z pex 16
obwod 3. - ma dlugosc okolo 40 m z pex 16
obwod 4. - ma dlugosc okolo 30 m z pex 16
obwod 5. - ma dlugosc okolo 20 m z pex 16

pozdrawiam i dzieki za pomoc
zbysz

Przepływ powinien być 1,5l /min
Jaką masz pompkę i jaki zawór trójdrożny?


pompa grundfos 25-60 - ustawiona na 3 bieg
a zawór trójdrozny esbe 1" z siłownikiem podpięty do De dietrich mcr24
na kazdym po taki przepływ a co jesli na obwodzie z pex 20 nie moge zejsc ponizej 3 litrów?
co powoduje większy przepływ? słabiej się nagrzewa?

pozdr i dzieki za odpowiedz
zbyszek

skrol
08-02-2008, 06:04
pompa grundfos 25-60 - ustawiona na 3 bieg
a zawór trójdrozny esbe 1" z siłownikiem podpięty do De dietrich mcr24
na kazdym po taki przepływ a co jesli na obwodzie z pex 20 nie moge zejsc ponizej 3 litrów?
co powoduje większy przepływ? słabiej się nagrzewa?

pozdr i dzieki za odpowiedz
zbyszek[/quote]

Szybciej się nagrzewa ten jeden obieg, ale nie rozumiem dlaczego nie możesz zejść..... przecież siłowniki można przykręcić do oporu.... zamykając obwód.
Na kazdym obwodzie powinno być około 1,5l.min..... chodzi oto żeby wszystkie strefy były jednakowo nawodnione, ale jeżlei jeden obieg masz szybszy.... to po prostu będzie trochę szybciej się nagrzewał

skrol
12-02-2008, 06:35
Vaillant wprowadza pompy ciepła...... zapraszam na konsultacje.

skrol
16-02-2008, 06:17
do góry

skrol
16-02-2008, 06:20
no to górki

listek
22-02-2008, 07:08
Witam.
Ja zadam proste pytanie.
Zastanawiam sie nad ewentualnym wyborem rodzaju kotła.
1. Który zużyje mniej gazu GZ50 ?
- dwufunkcyjny
- jednofunkyjny z zasobnikiem powiedzmy 100l + cyrkulcja

2. Polecaja mi Buderusa - jakie masz o nim zdanie

Dane:
kubatura ok 400m^3
powierzchnia do ogrzania ok 100 m^2
2 osby dorosłe + dziecko.
domek nie podpiwniczony z mozliwościa zabudowy poddasz
łazienka+wc+kuchnia
najdalszy punkt pobodru ciepłej wody od pieca-ok 8m

Z gór dziekuje za odp.

skrol
28-02-2008, 12:24
Witam.
Ja zadam proste pytanie.
Zastanawiam sie nad ewentualnym wyborem rodzaju kotła.
1. Który zużyje mniej gazu GZ50 ?
- dwufunkcyjny
- jednofunkyjny z zasobnikiem powiedzmy 100l + cyrkulcja

2. Polecaja mi Buderusa - jakie masz o nim zdanie

Dane:
kubatura ok 400m^3
powierzchnia do ogrzania ok 100 m^2
2 osby dorosłe + dziecko.
domek nie podpiwniczony z mozliwościa zabudowy poddasz
łazienka+wc+kuchnia
najdalszy punkt pobodru ciepłej wody od pieca-ok 8m

Z gór dziekuje za odp.

Mhhh to zależy ile będziesz używał ciepłej wody i czy chcesz miedź cyrkulację czy nie?
W/g tego co napisałeś to radzę kociołek z zasobnikiem...
Nie lubię buderusa więc go nie polecam.... ale to moje prywatne zdanie.

pierwek
28-02-2008, 13:21
zasobnik na CWU i tak powinieneś mieć - ja mam obecnie w mieszkaniu piec 2 funcyjny bez zasobnika CWU i nie polecam takiego rozwiązania - w zimie ciężko ogrzać wodę do kąpieli - żeby była naprawdę gorąca (a do prysznica na pewno się nie da) - mam piec 24kW SaunierDuval i nie daje rady a był odkamieniany wymiennik 2 lata temu

listek
28-02-2008, 14:07
Dzięki za odzew :D

Remik_Programista
28-02-2008, 19:04
Witam Wszystkich związanych z hydrauliką i nie tylko.

Mam do Was, forumowicze i do Pana hydraulika pytanie natury optymalizacyjnej.

Czy dla domu 75m2 (3 lub 4 osoby) mury z silikatów ocieplonych styropianem 16cm, rekuperator, kotłownia 2m x 2,9m, taki układ kotłowni może być?
1) piec na "wszystko" około 1200pln - 1500pln,
2) 6 grzejników firmy Regulus dobrane na parametry 75/65/20, każdy z elektrozaworem,
3) 500 litrów bufor firmy Euronorm lub NADO,
4) sterowanie elektroniczne Danfoss lub moje.

W przyszłości możliwość dołączenia kolektorów słonecznych (dlatego 500litrów bufor) oraz zakombinowanie z podgrzewaniem powietrza zasysanego przez rekuperator.

Cel: ma być względnie tanio i przyjemnie.
Minus takiego pieca to codzienna obsługa ale to akurat nie problem.

MAREK&KASIA
28-02-2008, 22:19
Witam
Jaki zaproponowałbyś schemat CO i CWU zawierającego:
*piec na paliwo stałe
*piec kondesacyjny 1 f + zasobnik
*grzejniki i podłogówka(w kuchni, holu i łazience)
Na co zwrócić uwagę przy połączneniu tych dwóch typów ogrzewania?
Z góry dziekuję
Pozdr
M