PDA

Zobacz pełną wersję : Ściana jednowarstwowa



rlasek
27-11-2007, 16:08
Witam wszystkich, macie może doświadczenie albo słyszeliście coś na temat praktycznego zastosowania ścian zewnętrznych jednowarstwowych? Jaka grubość ściany musiałaby być dobra? Dzięki za opinie. Pozdrawiam

Pawel78
27-11-2007, 16:49
to chyba chory pomysł ściana jednowarstwowa. Jeśli chodzi o straty ciepła to co najmniej 2 warstwy.

niewczasik
01-10-2008, 20:05
Nie chory pomysl tylko Ytong 36.Znajomi pobudowali kilka lat temu...i maja cieplo. Obecnie ja buduje z Ytonga i mysle,ze tez bede mialacieplo.[/list]

mikolayi
01-10-2008, 20:17
myślenie nic nie kosztuje - przynajmniej własne

Ytong w najwyzszej klasie U =0,25 (0,365cm)
sciana z "bele czego" + 15 cm styro U= około 0,2 - zależnie od tego co to za "bele co"
znajomi mają ciepło bo grzeją. Ja zresztą też mam teraz ciepło w domu bo grzeję. Myk polega na tym, żeby za ogrzewanie wydać jak najmniej
liczeniem "myku" zajmuje się na tym forum kilka osób, które się na tym znają

Pawel78
01-10-2008, 20:59
A zrobiłeś tynk cem-wap na swoim ytongu. Jak nie to poczytaj aprobatę techniczną!

andre59
02-10-2008, 07:31
Ja mam ściany jednowarstwowe i nie narzekam.
Ale musi to być ściana z dobrego betonu komórkowego odmiany 400 i grubości co najmniej 36 cm np. Ytong lub Solbet Ideal.

andre59
02-10-2008, 07:46
... są tez osoby na tym forum które mają ścianę 1W twierdzą ze jest ciepło ale instalację grzewczą mają 120W/m2 czyli taką sama jak w nieocieplonym bloku z wielkiej płyty
...
:o ,chyba trochę się kolega zagalopował, mnie wystarcza instalacja 80W/m2.

piwopijca
02-10-2008, 08:13
Ja mam ściany jednowarstwowe i nie narzekam.
Ale musi to być ściana z dobrego betonu komórkowego odmiany 400 i grubości co najmniej 36 cm np. Ytong lub Solbet Ideal.

Dokladnie, ja mimo wszystko (mam 36cm Solbet 400) bede docieplal, ale chce miec dom niskoenergetyczny z zapotrzebowaniem ponizej 30 kWh/m2*rok

Pzdr.

daggulka
02-10-2008, 08:38
mam ścianę jednowarstwową... mieszkam od czerwca, od 3 tygodni dogrzewam ... termostaty na 2-3 , w domu jest cieplutko

Pawel78 - zobacz sobie gdzie najbardziej ucieka ciiepło i zastanów się nad tym co napisałeś
http://www.gpec.gda.pl/var/plain/storage/images/media/images/domek/14168-1-pol-PL/domek_large.png

andre59
02-10-2008, 09:00
A zrobiłeś tynk cem-wap na swoim ytongu. Jak nie to poczytaj aprobatę techniczną!
Jakiś problem jest?

zbigmor
02-10-2008, 09:06
mam ścianę jednowarstwową... mieszkam od czerwca, od 3 tygodni dogrzewam ... termostaty na 2-3 , w domu jest cieplutko

Pawel78 - zobacz sobie gdzie najbardziej ucieka ciiepło i zastanów się nad tym co napisałeś
http://www.gpec.gda.pl/var/plain/storage/images/media/images/domek/14168-1-pol-PL/domek_large.png

Termostaty na 2-3 dają temp. około 20degC. Nie ma to nic wspólnego z zapotrzebowaniem na ciepło i zużyciem energii. Co nie znaczy, że taki dom nie może być wystarczająco ciepły. Ale wystarczająco to określenie względne. Dogrzać się da nawet dom zbudowany ze ścian silka 18cm bez docieplenia, ale nie o to chodzi.

Marek30022
02-10-2008, 09:28
Nie chory pomysl tylko Ytong 36.Znajomi pobudowali kilka lat temu...i maja cieplo. Obecnie ja buduje z Ytonga i mysle,ze tez bede mialacieplo.[/list]

Po 4-latach mieszkania w domu wybudowanego z Ytonga moi sąsiedzi obłożyli go styropianem. Z tego co wiem to nie dlatego, że w zimie było zimno ale dlatego, że w lecie było za gorąco.

mikolayi
02-10-2008, 09:33
Ytong w najwyzszej klasie U =0,25 (0,365cm)
to jest zwykły chłyt marketingowy PN podaje że ściana z ytonga z uwzględnieniem całości systemu, wieńce, nadproża, inne mostki cieplne, zaprawa ciepłochronna daje średnio od U=0,36 do U=0,44




oczywiście zapomniałem dodać, że to informacja producenta :) Dzięki za uzupełnienie

frupper
02-10-2008, 10:32
Ytong w najwyzszej klasie U =0,25 (0,365cm)
to jest zwykły chłyt marketingowy PN podaje że ściana z ytonga z uwzględnieniem całości systemu, wieńce, nadproża, inne mostki cieplne, zaprawa ciepłochronna daje średnio od U=0,36 do U=0,44




oczywiście zapomniałem dodać, że to informacja producenta :) Dzięki za uzupełnienie

A w przypadku ścian X warstwowych i innych materiałów to wsp. przenikania i opór cieplny to nie dane producentów ? Sami robicie sobie pomiary wynikowe po zakończeniu budowy ?
I chyba logicznym jest,że sciana z materiału jednorodnego jest bliższa wynikom z laboratorium niż X warstwowa z kilku materiałów będąca wypadkową ich współczynników i jakości ich połączenia ...

mikolayi
02-10-2008, 14:09
Ytong w najwyzszej klasie U =0,25 (0,365cm)
to jest zwykły chłyt marketingowy PN podaje że ściana z ytonga z uwzględnieniem całości systemu, wieńce, nadproża, inne mostki cieplne, zaprawa ciepłochronna daje średnio od U=0,36 do U=0,44




oczywiście zapomniałem dodać, że to informacja producenta :) Dzięki za uzupełnienie

A w przypadku ścian X warstwowych i innych materiałów to wsp. przenikania i opór cieplny to nie dane producentów ? Sami robicie sobie pomiary wynikowe po zakończeniu budowy ?
I chyba logicznym jest,że sciana z materiału jednorodnego jest bliższa wynikom z laboratorium niż X warstwowa z kilku materiałów będąca wypadkową ich współczynników i jakości ich połączenia ...

wytłusciłem to co ważne. Producent podaje wartosć dla sciany, nazwijmy to pełnej; ściana, przegroda, uwzględniająca cały system to już zupełnie inna bajka - tutaj kłania się nieco więcej obliczeń z działu fizyka budowli i co oczywiste wartosci dla różnych warunków brzegowych będą różne.
Nie podważam informacji producentów tak jak i nie twierdzę, ze podane przeze mnie informacje są jedynie słuszne i prawdziwe :)

piwopijca
02-10-2008, 14:14
Zobacz np. porotherm, wienerberg dla niektorych pustakow podaje wsp. dla scian z zaprawa ciepla i "zwykla". Sa to rozne wartosci wiec nie sa to dane dla pojedynczego bloczka ale dla sciany postawionej zgodnie z zaleceniami

Pzdr.

Pawel78
02-10-2008, 19:54
Miało być o ścianach jednowarstwowych a kończ się na zapotrzebowaniu na ciepło. Dalej twierdzę,że w naszych warunkach jest to niewystarczające.

frupper
02-10-2008, 20:35
Ale ja już nieraz pisałem ,że nie mam ściany jednowarstwowej i nie jestem jej fanem - ktoś zapytał czy może być i jaka -i odpowiadam wg naszego prawa może być - choćby np. 40 cm z betonu komórkowego klasy 400. Należy tylko pokazać jaki będzie koszt eksploatacji tego budynku - a decyzja będzie należała do inwestora - może jest w stanie pogodzić się z większym zapotrzebowaniem na energię albo stać go...
Nie namawiajmy na siłę wszystkich do swoich rozwiązań, poza tym ściany to nie wszystko w energooszczędnym domu...

beton44
03-10-2008, 04:33
Ytong w najwyzszej klasie U =0,25 (0,365cm)
to jest zwykły chłyt marketingowy PN podaje że ściana z ytonga z uwzględnieniem całości systemu, wieńce, nadproża, inne mostki cieplne, zaprawa ciepłochronna daje średnio od U=0,36 do U=0,44

PS są na tym forum osoby które pytają się czym docieplić ścianę 1W bo wyszło trochę inaczej niż obiecywali marketingowcy z Xelli, są tez osoby na tym forum które mają ścianę 1W twierdzą ze jest ciepło ale instalację grzewczą mają 120W/m2 czyli taką sama jak w nieocieplonym bloku z wielkiej płyty

wnioski nasuwają się same tym bardziej ze temat z 2007 roku i już dawno umarł razem z kolejnymi podwyżkami cen energii

Ad czerwone. To nie wiesz że ściany z "wielkiej płyty" to płyty zewnętrzne mają nawet trójwarstwowe nie dwuwarstwowe /beton-styropian-beton/ :o :-?

radek_sziwa
03-10-2008, 09:02
Dla mnie budowanie ściany jednowarstwowej w dzisiejszych czasach jest błędem. Jeśli nie stawiamy muru 1m grubości to maksymalny współczynnik przenikania ciepła jaki możemy osiągnąć to coś około 0,25. Przy obecnych cenach energii, rosnącej inflacji, rosnących stopach procentowych powinniśmy budować ściany poniżej 0,2 a najlepiej w okolicach 0,15. Normy są pisane na dzisiaj a nie na jutro. Za rok, za dwa, za pięć lat urzędasy wymyślą sobie nowe przepisy i minimalne U będzie 0,23, potem 0,2, potem 0,18 itd itd. Dom buduje się na lata, powinniśmy myśleć o przyszłości a nie tylko patrzeć jakie rachunki będę płacił tej zimy. Doklejanie styropianu po paru latach najlepiej świadczy o tym że takie budownictwo jest błędem, jest to również droższe niż gdyby uwzględnić ten styropian na etapie budowy. Takie moje zdanie.[/b]

daggulka
03-10-2008, 10:16
powtarzam, że ucieczka ciepła przez ściany wynosi około 22% w skali całego domu ...to nawet nie jest 1/4 :o ..a co zrobicie w takim razie z wentylacja przez którą wylatuje prawie połowa ciepła? zakleicie kratki taśmą? :evil:
bez przesady , ludzie .... może okna też zabijcie deskami bo przez nie ubywa tyle samo co przez ściany :roll:

jeśli już ktoś przykłada wielką wagę do oszczędności w użytkowaniu to idzie na całosć i buduje dom pasywny ...a nie robi sobie kuku wkładając w niego w h... kasy po to , by zaoszczedzić rocznie kilkadziesiąt złotych ...zwróci sie to wam ...ale w przyszłym zyciu chyba :o

zrozumcie ludzie, że przez ściany ciepła ucieka nieiwele w porównaniu z resztą domu: z dachem , z oknami , z wentylacją ...jesli już działać to kompleksowo :roll:
a nie : obłożą ściany dwudziestką styropianu a do tego dupne okna w wykuszu i na tarasie przez które ucieka multum ciepła - bo przecież dom musi jakoś wygladać :roll:

rozumiem troskę o ograniczenie strat ciepła - ale walka o każdy procencik dużym nakładem kosztów jest dla mnie bezsensowna ...bo kiedy się to kurna zwróci?
I podtrzymuję: jeśli już to dom pasywny - czyli działanie kompleksowe a nie tylko styropian - w ramach rozgrzeszenia swojego sumienia.

Wiem -rozpętałam własnie burzę w szklance wody - to jest moje zdanie ...inni mogą mieć inne :wink: :lol: .

frupper
03-10-2008, 10:36
Ja się z Tobą zgadzam , ponadto coraz cieńsze ściany nośne , konstrukcyjne to mniejsze zdolności akumulacyjne plus CO z małym zładem daje świetną sterowalność ale mniejszą akumulacyjność, sukcesem jest znalezienie zlotego środka a nie ekstremistyczne przejście z czarnego do białego.

Pozdrawiam

Marek30022
03-10-2008, 10:39
powtarzam, że ucieczka ciepła przez ściany wynosi około 22% w skali całego domu ...to nawet nie jest 1/4 :o ..a co zrobicie w takim razie z wentylacja przez którą wylatuje prawie połowa ciepła? zakleicie kratki taśmą? :evil:
bez przesady , ludzie .... może okna też zabijcie deskami bo przez nie ubywa tyle samo co przez ściany :roll:

jeśli już ktoś przykłada wielką wagę do oszczędności w użytkowaniu to idzie na całosć i buduje dom pasywny ...a nie robi sobie kuku wkładając w niego w h... kasy po to , by zaoszczedzić rocznie kilkadziesiąt złotych ...zwróci sie to wam ...ale w przyszłym zyciu chyba :o

zrozumcie ludzie, że przez ściany ciepła ucieka nieiwele w porównaniu z resztą domu: z dachem , z oknami , z wentylacją ...jesli już działać to kompleksowo :roll:
a nie : obłożą ściany dwudziestką styropianu a do tego dupne okna w wykuszu i na tarasie przez które ucieka multum ciepła - bo przecież dom musi jakoś wygladać :roll:

rozumiem troskę o ograniczenie strat ciepła - ale walka o każdy procencik dużym nakładem kosztów jest dla mnie bezsensowna ...bo kiedy się to kurna zwróci?
I podtrzymuję: jeśli już to dom pasywny - czyli działanie kompleksowe a nie tylko styropian - w ramach rozgrzeszenia swojego sumienia.

Wiem -rozpętałam własnie burzę w szklance wody - to jest moje zdanie ...inni mogą mieć inne :wink: :lol: .

Oczywiście masz rację.
Czyli albo budujemy ścianę jedowarstwową z drogiego materiału zgodnie z wymaganą dla takiej ściany technologią (też większe koszty) albo budujemy "z byle czego" i ocieplamy.

piwopijca
03-10-2008, 11:20
Nie mozna z dobego nosnego i ocieplac? :wink:
Oczywiscie jest to zapewne wiekszy koszt, no ale skoro dom dla siebie budujemy to moze warto w to sposob pomyslec.
Nie mowie tutaj o najdrozszych materialach -bez przesady, ale zeby nie brac jakis pustakow z firmy krzak, w ktorej nikt nigdy niczego nie "homologowal" a produkuje i sprzedaje lub jakies chinskie "G"
Jest druga szkola, po co pchac kase w cos czego nie widac i o czym po paru latach zapomina sie :lol:

Pzdr.

Marek30022
03-10-2008, 14:11
Nie mozna z dobego nosnego i ocieplac? :wink:
Oczywiscie jest to zapewne wiekszy koszt, no ale skoro dom dla siebie budujemy to moze warto w to sposob pomyslec.
Nie mowie tutaj o najdrozszych materialach -bez przesady, ale zeby nie brac jakis pustakow z firmy krzak, w ktorej nikt nigdy niczego nie "homologowal" a produkuje i sprzedaje lub jakies chinskie "G"
Jest druga szkola, po co pchac kase w cos czego nie widac i o czym po paru latach zapomina sie :lol:

Pzdr.

Pisząc z "byle czego" miałem na myśli jedynie problem przenikalności cieplnej, czyli np. Max, silka, beton komórkowy. Ja też nie polecam budowy domu z materiałow niskiej jakości, szczególnie, że koszt ścian w ogólnych kosztach budowy nie jest porażający.

NJerzy
03-10-2008, 14:28
powtarzam, że ucieczka ciepła przez ściany wynosi około 22% w skali całego domu ...to nawet nie jest 1/4 :o
To jest jakaś średnia, albo procent dla konkretnego budynku. W moim domu jest to obliczeniowo 37%, a gdyby ściany były jednowarstwowe byłoby z 50%



..a co zrobicie w takim razie z wentylacja przez którą wylatuje prawie połowa ciepła? zakleicie kratki taśmą? :evil:
Rekuperatory montujemy. Niektórzy to nawet je uzupełniają GWC.

daggulka
03-10-2008, 15:17
powtarzam, że ucieczka ciepła przez ściany wynosi około 22% w skali całego domu ...to nawet nie jest 1/4 :o
To jest jakaś średnia, albo procent dla konkretnego budynku. W moim domu jest to obliczeniowo 37%, a gdyby ściany były jednowarstwowe byłoby z 50%



..a co zrobicie w takim razie z wentylacja przez którą wylatuje prawie połowa ciepła? zakleicie kratki taśmą? :evil:
Rekuperatory montujemy. Niektórzy to nawet je uzupełniają GWC.

no, wszystko super ...a liczyliście kiedy konkretnie Wam się to zwróci?

NJerzy
03-10-2008, 15:28
Mnie się już zwróciło - ściana 2W wyszła mi taniej niż 1W, wentylacja mechaniczna z odzyskiem wychodzi mi w cenie kominów. GWC żwirowego nie zrobiłem, bo wychodził za drogo. Liczę prawie non-stop a wyniki uwzględniam w działaniu - dlatego grzanie prądem a nie gazem, i inne takie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę że przy innym projekcie domu wyniki obliczeń będą zupełnie inne i wtedy ważniejsze stanie się na przykład docieplanie dachu niż ścian.

I.W.
03-10-2008, 18:28
odnośnie tego rysunku ze stratami ciepła z budynku, czy dobrze widze że dach to max 2%? Przecież to bzdura.

radek_sziwa
03-10-2008, 19:00
Tak samo bzdurą jest 5% przez podłogi.

daggulka
03-10-2008, 19:44
ten dach to faktycznie bzdura ...tak patrzę :roll: ...na pewno dużo więcej przez dach ucieka :roll: .... a może dać ktoś obrazek z właściwymi proporcjami?

andre59
03-10-2008, 20:29
ten dach to faktycznie bzdura ...tak patrzę :roll: ...na pewno dużo więcej przez dach ucieka :roll: .... a może dać ktoś obrazek z właściwymi proporcjami?
proporcje w każdym budynku będą inne :wink:

daggulka, szkoda czasu, i tak nam będą udowadniać, że nasze jednowarstwówki są do kitu :lol:

I.W.
03-10-2008, 20:50
A umnie z OZC wyszło tak
Drzwi zewnętrzne 0.96 266 2.6
Okno (świetlik) zewnętrzne 6.26 1740 17.1
Dach 4.76 1323 13.0
Ściana zewnętrzna 6.50 1804 17.8
Ściany i podłogi na gruncie 6.36 1767 17.4
Ciepło na wentylację ....... 11.75 3263 32.1
Razem ...................... 36.59 10164 100.0

Ale to przy założeniu że powietrze wentylacyjne będzie miało 16 'C (tak sobie strzeliłem że niby dobre reku jest)


Dla temp powietrzawentylacyjnego = -24 'C
Drzwi zewnętrzne 0.96 266 0.6
Okno (świetlik) zewnętrzne 6.26 1740 3.9
Dach 4.76 1323 3.0
Ściana zewnętrzna 6.50 1804 4.0
Ściany i podłogi na gruncie 6.36 1767 4.0
Ciepło na wentylację ....... 135.56 37656 84.5
Razem ...................... 160.40 44556 100.0
Różnice są powalające

radek_sziwa
03-10-2008, 21:03
Tak jak pisałem w innym wątku, OZC to program z bardzo wieloma uproszczeniami. Na codzień używam czegoś dużo lepszego i dokładniejszego i wierzcie mi, straty do gruntu to dużo więcej niż 5%.

coulignon
04-10-2008, 05:44
Fakty się nam nie zgadzają tym gorzej dla faktów :lol: Ale trzykrotnie zawyżona cena styro to już lekkie przegięcie, w zasadzie oszustwo.

daggulka
04-10-2008, 08:12
no ale gdzie się argumenty kończą? bo ja tu widzę, ze przez ściany ucieka według waszych zestawień niecałe 20% , a najwięcej ma wentylacja - czyli na moim zestawieniu niewiarygodny był tylko dach- ale na chłopski rozum można suię domyśleć, bo ciepłe powietrze idzie do góry :roll:

radek_sziwa
04-10-2008, 08:41
Jeśli wstawisz rekuperację i zlikwidujesz te 30 czy 40% strat na wentylację to nagle się okaże, że udział procentowy strat przez ściany jest większy niż twoje 20%. I nagle zaczyna się opłacać mieć ciepłą ścianę. Jeśli natomiast puszczasz z dymem ileś tam kilowatów przez kratki i rozszczelnione okna to faktycznie docieplanie ściany da Ci niewiele.

coulignon
04-10-2008, 08:48
Jeśli wstawisz rekuperację i zlikwidujesz te 30 czy 40% strat na wentylację to nagle się okaże, że udział procentowy strat przez ściany jest większy niż twoje 20%. I nagle zaczyna się opłacać mieć ciepłą ścianę. Jeśli natomiast puszczasz z dymem ileś tam kilowatów przez kratki i rozszczelnione okna to faktycznie docieplanie ściany da Ci niewiele.

O! To jest pierwsza wypowieź z sensem.

Lookita
04-10-2008, 10:47
A ja mam takie pytanko-gdybysmy rozpatrywali dwa identyczne domki,wykonane w technologii 1w i 2w z zachowaniem dokladnie tych samych gabarytow,systemow grzewczych,wyposazenia i liczby domownikow,zblizonych wzrostem,waga itp. gdybysmy dokladnie mieli porownywac takie same dwa domki,czy mozecie okrelsic,jakiego rzedu bylyby oszczednosci w utracie ciepla przes sciane 2w a 1w?Porownujmy konkretne wspolczynniki- 0,175 i 0,23.
Czy moze ktos policzyl,ja nie umiem i nie jestem az tak skrupulatny,jak niektorzy z forumowiczow,ile pieniazkow w takich samych warunkach sezonu grzewczego sciana 1w tracilaby w ogrzaniu-utrzymaniu w porownaniu z 2w?Jakies liczby,roznice....
Ustalmy na jakims konkretnym przykladzie-np. domek Pana mpoplawa w technologii 1w i 2w....

radek_sziwa
04-10-2008, 11:03
nie bardzo ciebie rozumiem, przecież ściana 2W jest tańsza od 1W a więc opłaca się ją mieć choćby dlatego

dodatkowo zamiast 15cm styropianu można dołożyć 6,5zł/m2 i mieć 20cm styropianu i mieć bardzo ciepłą ścianę U=0.175 niezależnie od wilgoci
Zgadzam się z Tobą w 100%.

Chodzi mi o to, że jak masz już wybudowany dom ze ścianą 1W, wentylacją grawitacyjną, zrobiony wg. gotowego projektu czyli z 10cm styropianu w podłodze i 15cm w stropie/dachu to dorzucenie 10 czy 15cm styropianu na ścianę niewiele da, procentowo zmniejszysz straty ale będzie to kilka a nie kilkanaście czy kilkadziesiąt procent.

I teraz idąc w drugą stronę. Ten sam dom już stojący ale zamiast docieplać ścianę wstawiasz reku, twoje straty spadają drastycznie, i nagle twój obrazek z procentową ucieczką ciepła ma zamiast 20% przez ścianę 40% przez ścianę. I teraz dopiero się okazuję jak zła jest ściana 1W.

Wgregor
04-10-2008, 11:08
Standard ściany jednowarstwowej to minimum 0.14W/m2
http://www.wienerberger.at/servlet/Satellite?pagename=Wienerberger/WBArticle/ArticleStandard05&cid=1171036915243&sl=wb_at_home_de

A procentowe straty ciepła z domu naprawdę śmieszna sprawa.
O ile procet mam gorszą izolację gdy 6 - cioma oknami ucieka 30% a ktoś w jednym wybił szybę? 5% 3% czy nie mam izolacji co na to OZC?.

Lookita
04-10-2008, 12:23
Ja chcialem porownac dwa identyczne domki,a nie dwa rozne...Ulatwieniem dla np. Ciebie mialo byc zastosowanie tych 2 roznych scian w Twoim domku.Sadzilem,ze masz wlasne p[rzemyslenia -obliczenia i powiesz mi jak wygladalaby symulacja strat w Twoim domku...Po co mam 2 rozne domy porownywac...

daggulka
04-10-2008, 13:47
nie bardzo ciebie rozumiem, przecież ściana 2W jest tańsza od 1W a więc opłaca się ją mieć choćby dlatego

dodatkowo zamiast 15cm styropianu można dołożyć 6,5zł/m2 i mieć 20cm styropianu i mieć bardzo ciepłą ścianę U=0.175 niezależnie od wilgoci
Zgadzam się z Tobą w 100%.

Chodzi mi o to, że jak masz już wybudowany dom ze ścianą 1W, wentylacją grawitacyjną, zrobiony wg. gotowego projektu czyli z 10cm styropianu w podłodze i 15cm w stropie/dachu to dorzucenie 10 czy 15cm styropianu na ścianę niewiele da, procentowo zmniejszysz straty ale będzie to kilka a nie kilkanaście czy kilkadziesiąt procent.

I teraz idąc w drugą stronę. Ten sam dom już stojący ale zamiast docieplać ścianę wstawiasz reku, twoje straty spadają drastycznie, i nagle twój obrazek z procentową ucieczką ciepła ma zamiast 20% przez ścianę 40% przez ścianę. I teraz dopiero się okazuję jak zła jest ściana 1W.

no właśnie ...tyle, że 3/4 forumowiczów (i ja też) buduje dom standardowy bez ulepszeń typu rekuperator i inne nowinki temu podobne .... więc przypominam to co napisałam kilka wątków wcześniej ...jesli ktoś idzie na całośc i buduje dom pasywny lub/i ze wszystkimi nowinkami to jak najbardziej inwestuje się i na max. dociepla , ale jeśli ktoś buduje standardowy dom z 10cm styro na posadzkach, z 20-25cm wełny na dachu, z normalnymi oknami i normalną grawitacyjną wentylacją to po ściana jednowarstwowa nie przyniesie takich wielkich strat ciepła jak to niektórzy tutaj sądzą :roll:

i o to mi chodzi od początku, a tutaj niektórzy wyjeżdżają z jakimiś kuźwa uświadamiaczami zupełnie nie na temat :roll:

daggulka
04-10-2008, 13:51
Czy moze ktos policzyl,ja nie umiem i nie jestem az tak skrupulatny,jak niektorzy z forumowiczow,ile pieniazkow w takich samych warunkach sezonu grzewczego sciana 1w tracilaby w ogrzaniu-utrzymaniu w porownaniu z 2w?Jakies liczby,roznice..
przecież odpowiedź na to pytanie już padła powyżej, zauważ że daggulka ma kaloryfery 120W/m2 andre59 ma kaloryfery 80W/m2 Ja mam u siebie 50W/m2, od razu widać że Ytong jest zimniejszy mimo że koszty budowy domku podobne, Ja za zaoszczędzone pieniądze na CO, kominach wentylacyjnych i na ścianach robię u siebie rekuperację, drzwi i okna mamy podobne, a wydatki na ogrzewanie JA teoretycznie mam 50% niższe

hm... hydraulik proponował mi mniej W/m2, mówi że aż tyle jest niepotrzebne...ale jakaś taka oporna i niewierząca ze mnie bestia, że ja sobie tak "na wszelki wypadek " więcej policzyłam i zamówiłam.... dopłata niewielka, a najwyżej se termostat przykręcę jeśli mi będzie za gorąco :roll:
zresztą .... 20 żeberek więcej na całym domu to raptem 600zł więcej ...więc żadnej tragedii nie ma :wink:

daggulka
04-10-2008, 14:55
Poza tym, rekuperator, pompa ciepła , wybudowanie domu bazując na konkretnym projekcie domu pasywnego , maxymalne docieplenia, super iluśkomorowe okna ... cholernie drogie to wszystko się wydaje... na pewno dużo drożej niż wybudowanie np. mojej Zośki tradycyjnie . A zwróci się to w ogóle?
Np ja rocznie na ogrzewanie ekogroszkiem wydam 3000zł (5 ton ekogroszku) ... to ile wydadzą właściciele domu energooszczędnego? gdyby wydali np. 1500zł mniej, to przez 10 lat jest to oszczędność rzędu 15.000zł, przez 20 lat uzbiera się 30.000zł ...to przypadkiem nie mniej niż wydali na wszystkie super nowinki i max. docieplenie? :roll:

Lookita
04-10-2008, 15:17
:-)
dalas sie sprowokowac,daj spokoj.....jednak....wiele zalezy od wyborow i cierpliwosci,praktycznej wiedzy i niestety drogich wstepnych nakladow....Moja postawa i moj dom,moje plany,moje marzenia,sa gdzies posrodku tej dyskusji z wyjatkiem prawdy,ze mam dom wybudowany w technologii 1 w....znow wszystko sie skierowalo w inna strone niz zakladal autor watku,co jak co,nie zadal sobie trudu z poszukaniem o wiele obszerniejszych wywodow na powyzszy temat...a szkoda,bo znow kolejny watek powstal,a mnie....juz cholera bierze,jak walkowane to wszystko jest....zeby mi tylko Ytong nie zbrzydl ;-),najwyzej go zakryje ...np.welna ....:-)

coulignon
04-10-2008, 15:52
Poza tym, rekuperator, pompa ciepła , wybudowanie domu bazując na konkretnym projekcie domu pasywnego , maxymalne docieplenia, super iluśkomorowe okna ... cholernie drogie to wszystko się wydaje... na pewno dużo drożej niż wybudowanie np. mojej Zośki tradycyjnie . A zwróci się to w ogóle?
Np ja rocznie na ogrzewanie ekogroszkiem wydam 3000zł (5 ton ekogroszku) ... to ile wydadzą właściciele domu energooszczędnego? gdyby wydali np. 1500zł mniej, to przez 10 lat jest to oszczędność rzędu 15.000zł, przez 20 lat uzbiera się 30.000zł ...to przypadkiem nie mniej niż wydali na wszystkie super nowinki i max. docieplenie? :roll:

Hmmm... Tak jak tak przewrotnie - ogrzewanie będzie mnie kosztować jakieś 1500 zł/rok a na dom wydam jakieś 10-20 tys zł mniej niż Ty. Więc co ma się zwracać? Budowa domu energooszczędnego może być tańsza niż "tradycyjnego". Tylko trzeba odrobić "lekcje z budowania" :wink: Więcej w wątkach o domach 3 litrowych i pasywnych.
Budowa ściany 1W nie ma uzasadnienia ekonomicznego - ani tanio, ani ciepło. Może ma jakieś inne uzasadnienie - nie wiem.

daggulka
04-10-2008, 16:04
coulignon....koszt wybudowania domu zależy od wielu czynników ... Zdzisiu Rozpierducha może wybudował se dom pasywny na Zadupowisku Górnym taniej niż ja dom tradycyjny w np. Warszawie ...ale to nie znaczy że gdyby budował w tym samym regionie , w tym samym czasie i według tego samego projektu co ja wybudowałby go taniej (oczywiście wiem, że dom pasywny ma mieć określoną bryłę - zakładam że mój byłby wedle tego samego projektu)
i wtedy mógłbyś powiedzieć : "tak, udało mi się wybudować ten dom pasywny taniej niż Ty" :wink:

to jest tak samo jak budowa tradycyjna: ja wybudowałam Zośkę zaq 260.000zł, a ktoś w innym regionie z innymi ekipami wybudował go za 360.000zł ...dlatego takie argumenty do mnie nie przemawiają :roll:

daggulka
04-10-2008, 16:33
-mój ciepły dom wybudowałam z betonu komórkowego Prefabet Bielsko za połowę tego co wydałabym na ytong ..więc Twoja docieplona ściana nie może być tańsza
-nadproża mam niesystemowe- tanie z pobliskiej hurtowni zbrojone betonowe docieplone przez majstrów styropianem
-komin mam jeden który musiałam zrobić do Co ...przy okazji idzie tam wentylacja ( łącznie 6 kanałów)

andre59
04-10-2008, 16:45
Proponuje obowiązkowe wyburzanie domów ze ścianami jednowarstwowymi.
Niczym nie uzasadniona rozrzutność właścicieli domów ze ścianami jednowarstwowymi jest godna najwyższego potępienia. 8)
No i należy zakazać jazdy samochodami zużywającymi ponad 10 l paliwa na 100 km, ani tanie w zakupie, ani oszczędne... itd itp. :roll: :wink:

Gdy 9 lat temu podejmowałem decycję o budowie domu ściana 1W wychodziła mi taniej niż ściana 2W. Argumentem za wyborem ściany !W była też prostota i łatwość wykonania. Mieszkam w tym domu od kilku lat i nie czuję się gorszy z tego powodu, że ściana ma U na poziomię 0,3 a nie np 0,2.

Ludzie, nie budujcie ścian jednowarstwowych bo Was inni zakraczą 8)
Teraz to juz napewno autor wątku się wystraszy i zrezygnuje ze ścian jednowarstwowych :wink:

Zaraz napiszą, że mi argumentów brakło :wink: :lol:

tadzel
04-10-2008, 16:49
Wiele lat temu rozpoczeła się w polsce wielka akcja wymiany pokryc dachów.Wywalano pokrycia słomiane, trcinowe,ba nawet gonty drewniane, czy pape i kładli nowoczesne płyty azbestowe.Ah co za wspaniołosci.W tych czasach nie było forum ale gdyby było to niejeden "nowoczesny" piałby o spaniałej technologii.Tak jak sie stało z azbestem tak i byc moze bedzie ze styropianem.To tylko chenia i cholera wie co moga odkryć.
Dla tych co chca wydawać mało na ogrzanie domu proponuje diete fasolową.

Lookita
04-10-2008, 16:57
ja mysle,ze autor watku juz sie zalamal,w ogole sie nie odzywa,nie zapytuje dalej....ja juz sie prawie zalamalem,ale jeszcze daje rade :-)))no i ta dieta fasolowa,dobrze ,ze mam wm.....;-)wyprobuje,te diete oczywiscie...

radek_sziwa
04-10-2008, 17:25
-mój ciepły dom wybudowałam z betonu komórkowego Prefabet Bielsko
Może ktoś podać właściwości fizyczne/termiczne tych bloczków bo producent dziwnym trafem nie podaje nic na swojej stronie.

daggulka
04-10-2008, 17:33
wszystko miałam na opakowaniach w które zapakowany był bk ... niestety opakowań już od dawna na mojej budowie niet , a do głowy mi nie przyszło wtedy zapisać :roll:

daggulka
04-10-2008, 17:43
więc Twoja docieplona ściana nie może być tańsza
moja ściana to U-220 kupowany po 2,66zł/sztuka (58,5zł/m2) + 20cm styropianu kupowany po 26zł/m2 + trochę cementu piasku wapna wody

o ile dobrze pamiętam to w poprzednim wątku zostałem skazany na nieczytanie bo śmiałem budować z tak tanich materiałów


-mój ciepły dom wybudowałam z betonu komórkowego Prefabet Bielsko
Może ktoś podać właściwości fizyczne/termiczne tych bloczków bo producent dziwnym trafem nie podaje nic na swojej stronie.
daggulka ma system CO 120W/m2 więc nazywanie jej domu ciepłym to trochę nadinterpretacja

no to faktycznie taniej ....tyle, że ja budowałam w zeszłym roku podczas boomu gdzie przebicie na materiałach sięgało kilkudziesięciu % :roll:

nie zamieram się kłocić ...każdy ma jakieś swoje przemyślenia, swoje zasady, swoje doświadczenia .... jedni drugim nie przegadają ...nie ma sensu kontynuować tego tematu :wink: ...zresztą zawsze tak jest ...wyższość Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą :wink: :lol:

ja uważam, że nie popełniłam błędu ...wybudowałam ścianę jednowarstwową świadomie , zmieniać tego nie zamierzam , uważam jak uważam (co przytoczyłam wcześniej) i tyle :D
howgh :roll:

daggulka
04-10-2008, 17:48
Tak jak sie stało z azbestem tak i byc moze bedzie ze styropianem.To tylko chenia i cholera wie co moga odkryć
bardzo odkrywcze, sugerujesz więc że w styropianie który składa się w 99,99% z powietrza mogą znajdować się jakieś dziwne chemiczne składniki natomiast w BK który produkowany jest między innymi z pyłów dymnicowych nic szkodliwego dla zdrowia nie ma ??

więc Twoja docieplona ściana nie może być tańsza
moja ściana to U-220 kupowany po 2,66zł/sztuka (58,5zł/m2) + 20cm styropianu kupowany po 26zł/m2 + trochę cementu piasku wapna wody

o ile dobrze pamiętam to w poprzednim wątku zostałem skazany na nieczytanie bo śmiałem budować z tak tanich materiałów


-mój ciepły dom wybudowałam z betonu komórkowego Prefabet Bielsko
Może ktoś podać właściwości fizyczne/termiczne tych bloczków bo producent dziwnym trafem nie podaje nic na swojej stronie.
daggulka ma system CO 120W/m2 więc nazywanie jej domu ciepłym to trochę nadinterpretacja

zapomniałeś napisać, że mogłabym mieć mniej bo zapotrzebowanie jest dużo mniejsze, ale kupiłam więcej bo miałam taki kaprys :roll:

Lookita
04-10-2008, 17:55
mpoplaw, a jak na mojego Ytonga poloze welne,5-10 cm,pomin prosze swoje zdanie na temat rozrzutnosci,to majac wszystko prawie zrobione zgodnie ze schematem budowy z Ytonga,docieplone wience,itp....majac welny 30 cm w dachu,styro 15 w podlodze,na gorze troche mniej,okna ze wsp. 0.8 to bedzie to juz dom cieply wg. Ciebie?Mam reku,gwc,sretete...to juz bedzie dobrze?

daggulka
04-10-2008, 17:58
mpoplaw, ależ ja nigdzie nie napisałam, ze mój dom jest "ciepły" w sensie energooszczędny na maxa ... i nikomu tego nie udowadniam broń mnie panie boże :wink:
nawet nie napisałam nigdzie, że jest bardziej energooszczędny od budowanego w ścianie dwuwarstwowej :roll: .... ja tylko napisałam, że straty ciepła nie będą porażająco większe od domu wybudowanego identycznie z moim tylko w ścianie dwuwarstwowej ...tylko tyle :roll:

absolutnie nie próbuję nawet rywalizować z domami pasywnymi czy energooszczędnymi .... bo na pewno właściciele ogrzeją je za mniejsze niż ja pieniądze .... ich sprawa ile włożyli kasy w wybudowanie takiego domu :wink:

Lookita
04-10-2008, 18:06
Daggulka-dla pewnych ludzi,zyjacych z liczbami,przeliczajacymi wszystko na wspolczynniki-dazacymi prawie do doskonalosci,slowa ''że straty ciepła nie będą porażająco większe od domu wybudowanego identycznie z moim tylko w ścianie dwuwarstwowej '' to...w ogole nie trafi.Odpusc sobie te slowa,nie polemizuj...Kazdy ma to ,co chcial,wyjdzie w praniu,moze ktos,kto bedzie budowac cale zycie dom pasywny czy inny supercieply,okaze sie,ze cale zycie przeliczyl pod dom...i reszte zycia musi w nim juz tylko spedzic :-).
Bo to mu tylko zostanie....Zatem,wypijcie bronki za zdrowka wszystkich,dajcie spokoj tym dyskusjom....Szkoda nerwow.....Ciekawy jestem ,co odpisze mpoplaw na moj post ostatni,przedostatni w tej chwili...

andre59
04-10-2008, 18:09
moja ściana to U-220 kupowany po 2,66zł/sztuka (58,5zł/m2) + 20cm styropianu kupowany po 26zł/m2 + trochę cementu piasku wapna wody
a ile kosztowało te "trochę" cementu, piasku, wapna i wody oraz klej do styropianu, kołki do mocowania tegoż, klej do siatki, siatka i tynk zewnętrzny?
a ile kosztowała robocizna za wymurowanie ścian i ich docieplenie?

Lookita
04-10-2008, 18:13
nieee,to wszystko za darmo bylo,inne ceny jakies,no w ogole super byly ceny i szkoda o tym gadac...ale styro jest i tylo .....wlasnie sie usmialem,gdyz mpoplaw wspomnial o tych domach zeroenergetycznych,mam ost. numer Ladnego domu,tam wspominaja o tym,dzisiaj ktos pisal,ze dieta fasolkowa bylaby dobrym sposobem na dogrzanie...tak sobie pomyslalem,co staloby sie ,po tej diecie u cales rodzinki wlasnie w takim domku zeroenergetycznym??????

daggulka
04-10-2008, 18:24
dla mnie dom ciepły to dom 3 litrowy mniej więcej 30kWh/m2/rok, domek 7 litrowy 70kWh/m2/rok to zwykły normalny domek, a dom 12 litrowy czyli 120kWh/m2/rok to typowy nieocieplony wczesny gierek czyli domek z poprzedniej epoki
są jeszcze domki pasywne 1,5 litrowe 15kWh/m2/rok oraz są tez domki zeroenergetyczne czyli takie które nie potrzebują żadnego źródła energii, nawet prąd produkują sobie same, niestety jak na razie te dwa ostatnie są pieruńsko drogie w porównaniu do 3 litrowych

no to gdyby nie moje fanaberie to zaliczałabym się do tych "normalnych" :lol: .....z wyliczeń kalkulatorowych wynikało wtedy (kiedy drążyłam temat to liczyłam) , że u mnie wychodzi jakieś 70-80 kwh/m2 , ale że jestem nienormalna bo zapłaciłam dwa razy tyle za grzejniki ( dramat -1300zł więcej :wink: )...to już trudno, taki typ :roll:

I.W.
04-10-2008, 18:28
Wiecie, ja tez jestem zwolennikiem ścian dwuwarstwowychi sam takie mam, ale dzisiaj wyszedłem na chwilę na podwórko i nie zamknąłem drzwi. Zagadał mnie sąsiad i... poszło w pizdu tyle ciepła że ho,ho. Z mojej kotłowni która chcąc nie chcąc nagrzewa się nieco bardziej niż reszta domu i nie może być wentylowana przez reku (przepisy) przez kratkę wentylacyjną która tam byc musi wylatują takie kilodżule że głowa boli. Ściana to nie wszystko i poniekąd rozumiem tych którzy przy jednym podejściu chcieli to mieć z głowy ale dycyzji o wyborze technologii bym nie zmienił. Ja ocieplałem sam więc sporo $$$ zostąo w kieszeni.

daggulka
04-10-2008, 18:29
mpoplaw ...to, że wybudowałeś swój domek tanio nie znaczy , że każdemu się uda - już pisałam, że Tobie się udało ...innym się nie uda :roll:
beti555 wybudowała swój dom za połowę tego co ja nie znaczy że mnie też by się to udało, a jeszcze inni taki jak ja wybudowali sporo drożej :roll:

daggulka
04-10-2008, 18:34
I.W. .... dokładnie ... zamykać drzwi, okna ,kisić się w zatęchłym powietrzu , dzieci ze szmatą ganiać coby zaraz za d... drzwi zamykały ...wsztystko w słusznej sprawie- walki o każdy stracony kw :wink:

mpoplaw się udało, udało miu się wybudować tanio swój wymarzony energooszczędny dom i chwała mu za to .... ale innym może się nie udać wybudować go tanio i wtedy szybki zwrot zainwestowanej kasy poprzez mniejsze opłaty za ciepło może nie wyglądać tak różowo :roll:

andre59
04-10-2008, 18:35
a ile kosztowało te "trochę" cementu, piasku, wapna i wody oraz klej do styropianu, kołki do mocowania tegoż, klej do siatki, siatka i tynk zewnętrzny?
a ile kosztowała robocizna za wymurowanie ścian i ich docieplenie?
to pytanie już zadałeś w wątku o Ytongu, a jak napisałem ile to kosztowało łącznie to użyłeś kilku niemerytorycznych argumentów w stylu ze to jest wątek o ytongu i ludzie z ścianami 2W nie mają prawa tam pisać, a potem o ile dobrze pamiętam to postanowiliście nie czytać moich postów bo marketingowcy z Xelii nie mogą się mylić
To może kolega przytoczy ponownie te koszty, żeby nie trzeba było po forum gmerać.
Na temat marketngowców Xelli mam odmienne zdanie niż kolega sugeruje.

daggulka
04-10-2008, 18:39
gdybym wzięła i kupiła po tym najniższym progu , czyli 70kw/m2 to byłoby pośrednio ... jakoś tysiak do przodu :roll: ...a Ty ile dałeś za rekuperator , osprzęt (rury itp) oraz montaż? :roll:

coulignon
04-10-2008, 18:44
I.W. .... dokładnie ... zamykać drzwi, okna ,kisić się w zatęchłym powietrzu , dzieci ze szmatą ganiać coby zaraz za d... drzwi zamykały ...wsztystko w słusznej sprawie- walki o każdy stracony kw :wink:

mpoplaw się udało, udało miu się wybudować tanio swój wymarzony energooszczędny dom i chwała mu za to .... ale innym może się nie udać wybudować go tanio i wtedy szybki zwrot zainwestowanej kasy poprzez mniejsze opłaty za ciepło może nie wyglądać tak różowo :roll:

Dagulka - to nie jest tak że coś uda lub nie. To nie jest loteria a materiały budowlane w Łodzi i robocizna nie są 3 razy tańsze niż w reszcie kraju. To po prostu trzeba solidnie przemyśleć najlepiej na etapie zakupu działki - wcale nie żartuje. A wracając do Twojej odpowiedzi na mój post odnośnie kosztów budowy domów energooszczędnych, skoro Twój dom udało sie wybudować kosztem 240 tys to mogę założyś się o duże piwo że jakbyś zmieniła parę rzeczy to Twój dom potaniałby o 20 tys a rachunki spadłyby o połowę. Nie mówię o zyskaniu dodatkowych m2 przeznaczonych na eko groszkowca. Którego zdaje się nie lubisz :wink:

daggulka
04-10-2008, 18:47
coulignon ...a jakie zmiany masz na myśli?
ekogroszkowiec mnie terroryzuje , dlatego zajął się nim mój małż :lol:

daggulka
04-10-2008, 18:51
reku jeszcze nie kupiony planuję wydać na centralkę 2 tyś, za rury dałem jak na razie 600zł, i sporo własnej pracy przy ich rozprowadzaniu + 400zł za koparkę która pomagała przy GWC, ciekaw jestem czy to moje amatorskie budowanie zadziała i czy będę miał stale dużo ciepłego świeżego powietrza

noooo, kofany ....bingo .... sporo własnej pracy ....czyli połowa mniej do wydania ....ale , nie każdy niestety się na tych szmerach bajerach zna ...np. ja się nie znam kompletnie i nie mam nikogo znajomego który się zna ...czyli zapewne za robociznę zapłaciłabym sporo biorąc pod uwagę szczęście , ze znalazłabym fachowca który by mi to w miarę tanio i umiejętnie zrobił bo wbrew pozorom jednak jest to nowinka i nie każdy instalator się na tym zna (mój np. na 99% się nie zna :roll: )

frupper
04-10-2008, 18:58
ja tylko napisałam, że straty ciepła nie będą porażająco większe od domu wybudowanego identycznie z moim tylko w ścianie dwuwarstwowej ...tylko tyle :roll:
2 chwile temu sama wyliczyłaś że różnica to może wynieść 20 tyś zł, ty spalasz 5 ton ekogorszku na sezon ja zamierzam 2 tony a mam 2 razy większa powierzchnię i ciągle mamy na uwadze że mój domek kosztował tyle samo co twój, przy dzisiejszych cenach to jest już 2400zł za darmo oszczędności rocznie

wyobraźmy sobie 2 identyczne samochody kosztujące dokładnie tyle samo, mają taką samą ładowność, ale jeden z nich jeździ stale na ręcznym i spala przez to 2razy więcej benzyny, wystarczy sięgnąć ręką i zwolnić hamulec żeby spalanie spadło 2 razy

zamiana ściany 1W na 2W nic nie kosztuje więc ??

do pogrubionego -mpoplaw wybacz ale sam przyznałeś ,że zamierzasz...

swoją drogą zaczynając swoją budowę w 2001 r. zamierzałem zamknąć budowę kwotą 120k PLN ...

coulignon
04-10-2008, 19:27
coulignon ...a jakie zmiany masz na myśli?
ekogroszkowiec mnie terroryzuje , dlatego zajął się nim mój małż :lol:
1. Posadowienie domu na płycie fundamentowej (brak mostków cieplnych, fundament płytowy jest tańszy niż tradycyjny - w moim przypadku 10 tys do przodu)
2.Sciana 2W - 20 cm styropianu
3.Wełna poddasze 35 cm.
4.okna - 0,7 (pakiet trzyszybowy różnica w cenie około 4 tys zł)
5.Wentylacja z reku: 10 000 zł.
6.Grzejniki konwekcyjne elektryczne - 3000zł

W ten sposób otzrymujesz dom 3-4 litrowy z rachunkami za ogzrewanie prądem na poziomie 1500 zł/rok

Od kosztów odejmujesz :
-róznicę pomiędzy ścianą 1W i 2 W (trzeba policzyć ale pewnie z 10 tys)
- kotłownię, kominy i całą instalację CO - strzelam - 30 tys.

To są bardzo pobierzne szacunki - jakbym miał projekt zrobiłbym dokładne. Tylko teraz to już trochę za późno.

radek_sziwa
04-10-2008, 19:36
I.W. .... dokładnie ... zamykać drzwi, okna ,kisić się w zatęchłym powietrzu , dzieci ze szmatą ganiać coby zaraz za d... drzwi zamykały ...wsztystko w słusznej sprawie- walki o każdy stracony kw :wink:

Mozna zamiast komina i kratek którymi spieprzają te kW zrobic reku. Centralkę można kupić już za 2tys jak pisze mpoplaw, jak sie ktoś nie zna to projekcik student zrobi za 200-300zł a fachowiec za 700zł. A w składaniu kanałów nie ma żadnej filozofii.

Jak ktoś lubi i stać go płacić sporo więcej, jak ktoś lubi się kisić za zamkniętymi oknami ze swoimi kratkami, jak ktoś nie przejmuje się jakie będą stopy procentowe jego kredytu za 5,10,20 lat, ile będzie kosztował 1m3 gazu, litr oleju, tona węgla czy kWh prądu to droga wolna, budujta ściany 1W i się tym nie przejmujcie. [/b]

TypeR
04-10-2008, 19:36
Cześć,
mnie możecie zlinczować za Ytonga. Jeszcze nie mieszkam, ale z pełną świadomością buduję jednowarstówkę 40 cm. A dlaczego wybrałem Ytong?
Z jednej prostej przyczyny, nie chcę styropianu na ścianie. Po drugie podoba mi się budowanie z Ytonga, jest czysto, łatwo, przyjemnie, ściana jednorodna.
Przy okazji projektu ogrzewania pod pompę ciepła policzono mi również zapotrzebowanie na ciepło. Wyszło 8 KW przy - 20 C, co dla mnie jest wystarczające, nie jestem fanem zbijania współczynnika U, nie spędza mi to snu z oczu.
Tak więc ten opluwany Ytong nie jest taki najgorszy. Jedno jest ważne, ekipa musi wiedzieć jak budować, nie można brać patałachów co wybudują byle jak a potem zakryją styropianem.
Co do cen, to faktycznie wychodzi drożej, ale zamiast systemowych nadproży można kupić kształtki U, w które przed zalaniem betonem wkłada się wełnę, to samo z elementami docieplenia wieńca (bloczek 10 cm + wełna).

Jak tak czytam tą dyskusję to mam ochotę załóżyć firmę i budować domy ze ......styropianu ;) , bloki 10 x 10 m, środek wydrąż według projektu, będzie super ciepło i tanio.

A tak na poważnie, to budujcie z tego co wam intuicja podpowiada, co widzieliście u znajomych i się Wam podoba. Czerpcie radość z budowy własnego domu, a na forum czytajcie wątki, w których ludzie dzielą się wiedzą i dobrą radą.
Pozdrawiam - Daniel

daggulka
04-10-2008, 19:40
coulignon.....no i klapa w przedbiegach ...fundament płytowy odpada z powodu posadowienia domu na torfach i głębokim fundamencie przechodzącym na wylot przez trofy :roll:

zresztą nieważne .... ja już jestem "poza" :wink: :D

hes
04-10-2008, 19:54
(....)

Jak tak czytam tą dyskusję to mam ochotę załóżyć firmę i budować domy ze ......styropianu ;) , bloki 10 x 10 m, środek wydrąż według projektu, będzie super ciepło i tanio.(.....)l

Tylko jakimś cudem taki dom ze styropianu nie chce być super ciepły...
Gdyby tak było, to innych już dawno by się nie budowało. Takie np. igloo ze styropianu wcale nie byłoby cieplejsze od tradycyjnego ze zmrożonego śniegu, przy tej samej grubości ścian. Taka jest fizyka.

tadzel
04-10-2008, 20:17
Caulignon
"z rachunkami za ogzrewanie prądem na poziomie 1500 zł/rok "
narazie ale juz niedługo ceny energii elektrycznej pojda mocno w góre.I przemyślenia bedą inne.
A tak w ogóle to te 1500 zł w roku to super mocna przesada.Podałbyś cena na 3500 zł za rok to by wygładało uczciwie.

HenoK
04-10-2008, 20:20
(....)

Jak tak czytam tą dyskusję to mam ochotę załóżyć firmę i budować domy ze ......styropianu ;) , bloki 10 x 10 m, środek wydrąż według projektu, będzie super ciepło i tanio.(.....)l

Tylko jakimś cudem taki dom ze styropianu nie chce być super ciepły...
Gdyby tak było, to innych już dawno by się nie budowało. Takie np. igloo ze styropianu wcale nie byłoby cieplejsze od tradycyjnego ze zmrożonego śniegu, przy tej samej grubości ścian. Taka jest fizyka.Takich domów z samego styropianu nie buduje się z trochę innych powodów. Ściana zewnętrzna oprócz zabezpieczenia domu przed warunkami atmosferycznymi musi spełniać też inne wymogi, m.in. : konstrukcyjną, antywłamaniowa, ochrony akustycznej.

andre59
04-10-2008, 20:23
Podsumowując, ściany jednowarstwowe są do bani i nie warto sobie nimi zawracać głowy, a osoby decydujące się na taką technologię nie są godne miana świadomych inwestorów. :wink:
Z pozdrowienami - jednowarstwowiec 8)

TypeR
04-10-2008, 20:28
[mnie wyszło z obliczeń 7KW dla 260m2 przy -20 stopniach a tobie 8KW dla ilu m2 ??

Przy 130 m2 użytkowej (167 m2 po podłogach)
Daniel

frupper
04-10-2008, 20:32
nieee,to wszystko za darmo bylo,inne ceny jakies,no w ogole super byly ceny i szkoda o tym gadac...ale styro jest i tylo .....wlasnie sie usmialem,gdyz mpoplaw wspomnial o tych domach zeroenergetycznych,mam ost. numer Ladnego domu,tam wspominaja o tym,dzisiaj ktos pisal,ze dieta fasolkowa bylaby dobrym sposobem na dogrzanie...tak sobie pomyslalem,co staloby sie ,po tej diecie u cales rodzinki wlasnie w takim domku zeroenergetycznym??????

a co kiedy nie ma nikogo w domu ? trzeba założyć chyba hodowlę jakichś zwierzaków i na czas naszej niebytności im właśnie tą dietę zaaplikować ... :lol:

ProStaś
04-10-2008, 20:33
Podsumowując, ściany jednowarstwowe są do bani i nie warto sobie nimi zawracać głowy, a osoby decydujące się na taką technologię nie są godne miana świadomych inwestorów. :wink:
Z pozdrowienami - jednowarstwowiec 8)

Bez przesady. Jednak czasy się zmieniają: certyfikaty energetyczne, ograniczenia w emisji CO2, brak dywersyfikacji dostaw energii - jej stały wzrost cen, inkorporowanie rozwiązań dot. domów posaywnych na grunt polski, itd. - powoduje, że U=0,29 przechodzi do lamusa. To się dzieje.
Za kilka lat domy teraz wybudowane też przejdą do lamusa. To się nazywa postęp.
Ten postęp wymusił na producentach ścian jednoswarstwowych progres:
http://www.optymalnydom.com/

Postępu nie zatrzymamy.

Pozdrawiam.

Lookita
04-10-2008, 20:49
frupper--- toz to ekorecycling-nonenergetic-explosive :-)

frupper
04-10-2008, 21:32
Aby nie były uciążliwe mogłyby mieszkać w wygryzionych przez siebie norach w grubej warstwie izolacji styropianowej (w 20cm spokojnie świnka morska może zamieszkać) z otworami wejścia/wyjścia skierowanymi do mieszkań aby je móc nakarmić oraz aby energia fasolowa miała słuszny kierunek. Myślę jeszcze o rekuperatorze z wentylatorami obracanymi przez chomiki...

Lookita
04-10-2008, 21:38
domek zeroenergetyczny-a co z cieplekiem z kupek?????tyle sie marnowaloby,reku z chomiczkow wylapalby i inne gaziorki i ciepelko,a co by dokarmialo swinki?hmmmm jakies urzadzonko,ktorego napedu dostarczalby metanik ,jako prad gazowy...na jego lopatki i w obrot wprawilby sie wirniczek,razem z reku i do podajniczka i mamy zero energii w domku...dostaczonej z zewnatrz,no bo jak....

daggulka
04-10-2008, 21:42
Podsumowując, ściany jednowarstwowe są do bani i nie warto sobie nimi zawracać głowy, a osoby decydujące się na taką technologię nie są godne miana świadomych inwestorów. :wink:
Z pozdrowienami - jednowarstwowiec 8)

łącząc się w bólu i zajadając tę fasolę co mówicie , że się przyda - po której w domu będzie klimat jak w chacie misia tatrzańskiego i jechać będzie jak cygance z tobołka, ale jednakże onegdaj - będzie mile i cieplutko - zmykam zagrzać łóżko coby stary nie sapał że zimno zaś w sypialni i że zaś w kufajce musi spać bo cały ekogroszek na jaki było nas stać jużeśmy tymczasem wypalili
Z pozdrowienami - jednowarstwowa
dobranoc :lol:

Lookita
04-10-2008, 21:44
no nie...Ty jestes wielowarstwowa,jak my wszyscy-skorki nasze.....:-)
to co,moze jednak fasolki na dogrzanko?;-)

daggulka
04-10-2008, 21:48
no nie...Ty jestes wielowarstwowa,jak my wszyscy-skorki nasze.....:-)
to co,moze jednak fasolki na dogrzanko?;-)

nie kuś, nie kuś :wink: :oops: :lol:

Lookita
04-10-2008, 21:51
ekologia,spokojnie,nie masz styro wiec Ci sie nic nie wyrosi :-)))

daggulka
04-10-2008, 21:57
no, ba .... :lol:

coulignon
05-10-2008, 02:42
Caulignon
"z rachunkami za ogzrewanie prądem na poziomie 1500 zł/rok "
narazie ale juz niedługo ceny energii elektrycznej pojda mocno w góre.I przemyślenia bedą inne.
A tak w ogóle to te 1500 zł w roku to super mocna przesada.Podałbyś cena na 3500 zł za rok to by wygładało uczciwie.

Owszem dla domu 3 litrowego o powierzchni 300m2. Nie wszyscey takie budują. :wink:

HenoK
05-10-2008, 08:26
...
oraz ostatni murator 10/2008
http://www.muratordom.pl/murator.htm
Więcej szczegółów o akcji "Buduj i mieszkaj w zgodzie z naturą" na stronie :
http://www.muratordom.pl/budowa-i-remont/przed-budowa/zielony-dom,6321_21971.htm
oraz :
http://www.muratordom.pl/budowa-i-remont/przed-budowa/buduj-i-mieszkaj-w-zgodzie-z-natura,6321_21979.htm

HenoK
05-10-2008, 09:18
Fakty się nam nie zgadzają tym gorzej dla faktów :lol: Ale trzykrotnie zawyżona cena styro to już lekkie przegięcie, w zasadzie oszustwo.W pełni się z tym zgadzam.
Ciekawe czy nie można by wypowiedzi "eksperta" : http://www.muratordom.pl/eksperci_budowairemont/odpowiedz/zestawienie-kosztow,185,0-0.htm

Aby uzyskać taką samą wartość U dla ściany z bloczków SILKA E24 należy docieplić ją warstwą styropianu o grubości 15 cm. Cena bloczków SILKA E24 wynosi 55,95 zł/m2. Koszt styropianu to około 62 zł, zaś robocizny, przy nakładzie pracy 2,02 h/m2, to 21,21 zł/m2. Całkowity koszt wymurowania 1 m2 ściany wynosi zatem ok. 139,16 zł.
potraktować jako świadomego wprowadzenia w błąd.

Jeżeli nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo, że chodzi o pieniądze :

Warto też pamiętać, że koszt między najtańszą a najdroższą technologią do wznoszenia ścian domu to różnica rzędu 1% wartości całej inwestycji budowy domu. Warto zainwestować w sprawdzone, najlepsze jakościowo materiały, ponieważ ścian domu nie da się w przyszłości wymienić, a pełnią one bardzo ważną funkcję.Nawet, gdyby to było prawdą (a jest jawnym oszustwem), to w przypadku ściany jednowarstwowej sprzedaż koncernu Xella wyniesie ok. 90% wartości ściany, a w przypadku Silki poniżej 50% wartości tej ściany.
Jeżeli uwzględnimy rzeczywistą różnicę w kosztach ściany o tych samych parametrach, to róznica będzie już rzędu kilku procent, których może potem zabraknąć przy wykańczaniu domu :(.

Ar-Tur
05-10-2008, 20:26
Czy nikt nie bierze pod uwagę, że nie da się wszystkich domów wybudować jako energooszczędne? Np. jestem świadomy faktu, że w moim domu, masa ciepła będzie uciekała przez duże okno ogrodowe. I co z tego. Ale za to jaką będę miał przyjemność w zimie, siedzieć przy kominku i patrzeć na padający śnieg :roll:. Nie przejmuję się tym że dzieciaki będą ganiać nie zamykając drzwi, a z domu ucieka ileś tak cennej energii. Chcę mieszkać w domu, który mi się podoba i w którym będę się dobrze czuł. A nie w takim, w którym nie będę wietrzył pokoi, bo ciepło ucieka.
Pozdrawiam.

KrzysztofLis2
05-10-2008, 20:46
Chcę mieszkać w domu, który mi się podoba i w którym będę się dobrze czuł. A nie w takim, w którym nie będę wietrzył pokoi, bo ciepło ucieka.
Przecież to nie tak!

Nie jest tak, że masz wybór:
ładny nieenergooszczędny vs brzydki energooszczędny
wietrzenie pokoi vs oszczędzanie ciepła
dobry klimat w domu vs energooszczędność
duże okna vs małe straty ciepła .

Pogodzenie tych przeciwstawianych niekiedy zalet jest możliwe, tylko wymaga pieniędzy.

Ar-Tur
05-10-2008, 21:12
...
Pogodzenie tych przeciwstawianych niekiedy zalet jest możliwe, tylko wymaga pieniędzy.
I tu jest pies pogrzebany. KASA.
PS. Nikogo nie zamierzam przekonywać, żeby budował w takiej czy innej technologii. To jest indywidualna sprawa. Miałem kaprycho i wybudowałem z Ytonga. Ktoś inny może mieć kaprycho i wybudować nawet ze styropianu. Jego sprawa.

q-bis
07-10-2008, 14:16
Witam,
buduję dom 1W-porotherm 44. Dlaczego ? Chyba dlatego, że w wyborach kieruję się nie tylko głową ale też, powiedzmy sercem
Znając dzisiejsze możliwości technologiczne w budownictwie i parcia na maksymalną oszczędność w eksploatacji, nie te kryteria dominowały w moich wyborach.
Podoba mi się myśl, że będę mieszkał w domu z cegły, że nie będę wymieniał mechanicznie całego powietrza w domu, że nie będę słyszał tego pustego dźwięku przy puknięciu w ścianę domu,...
Będę płacił więcej za ogrzewanie? OK - przyjąłem do wiadomości-schylę głowę zapłaczę i zapłacę - ALE BĘDĘ MIESZKAŁ W DOMU MOICH MARZEŃ.
Jeśli takie marzenia - jeśli się je ma - można połączyć z tendencjami w budownictwie (jestem pewien, że nie wiecznymi), tym lepiej dla marzeń...
Pozdrawiam

NJerzy
07-10-2008, 14:57
To ja mam więcej rozumu w marzeniach :-)
Teraz buduję MAX + styropian, a następny dom, aktualnie będący w marzeniach będzie z dwóch ścian litej cegły i wełna lub perlit pomiędzy :-)

Pawel78
07-10-2008, 21:33
Czytam wszystkie wypowiedzi i stwierdzam,że każdy z was ma trochę racji. Skoro budujecie domy to jesteście dużymi chłopcami i wiecie co robicie(chyba,że ktoś jest ubezwłasnowolniony). Jak każdy z branży budowlanej mam swoje teorie a ich może byc tyle, co kierowników budów. Ja też mam swój ulubiony materiał konstrukcyjny ale to już inna historia. Życzę tylko forumowiczom by ich marzenia o własnym domu spełniły się jak najszybciej bez względu na to jaki materiał zastosują.

kolorado
08-10-2008, 07:31
ktoś inny zastanowił się przez chwilę wybrał tańsza technologię a do tego cieplejszą i zaoszczędził i na budowie i potem na eksploatacji a do tego ma ładniejszy domek z dużymi oknami 270cm szerokimi + zdrowe powietrze a nie siedzi w zaduchu niedziałającej wentylacji grawitacyjnej
Ta wypowiedź niestety brzmi tak, jakby autor starał przekonać samego siebie do słuszności przyjętego rozwiązania... Ja "dziękuję" za takie wypowiedzi, w tym wątku chyba nie o to chodzi.

kolorado
08-10-2008, 07:44
No właśnie nie. On pisze wprost, że miał "kaprys" i sobie postawił dom w takiej technologii inni mogą stawiać w innej, ale nie ocenia żadnej z nich. Ty znowu piszesz, że postawiłeś tak, a inni mogą sobie budować brzydsze domki i siedzieć w zaduchu, co już niestety jest oceną, że Twój wybór jest najlepszy.
Różnica zasadnicza...

KrzysztofLis2
08-10-2008, 09:52
Skoro budujecie domy to jesteście dużymi chłopcami i wiecie co robicie(chyba,że ktoś jest ubezwłasnowolniony).
Problem polega na tym, że nie każdy.

Nie każdy ma wiedzę czy choćby chęć jej zdobycia. Część wierzy marketingowej papce, nierzadko dalekiej od prawdy.

daggulka
10-03-2009, 18:21
To może kolega przytoczy ponownie te koszty, żeby nie trzeba było po forum gmerać
nie mogę znaleźć tego wątku to było z rok temu i nawet nie pamiętam jak się nazywał
co do moich kosztów, styropian 26zł/m2 robocizna fachowców 40zł/m2 razem z tynkiem silikatowym, klej do styropianu 16złworek, siatka 2zł/m2 kołki 0,30 zł sztuka, cement 12 zł worek, piasek 300zł wywrotka 18ton, wapno 480 zł paleta, prąd 200zł, woda 44zł, dechy szalunkowe 300zł,

suma sumarum na domek bez kosztów działki i uzbrojenia wydałem ok 280 tyś zł, mam stan surowy zamknięty, właśnie zacząłem tynki wewnętrzne, do stanu denweloperskiego wydam chyba 310tyś, powierzchnia ogrzewana 260m2, całkowita 450m2

noooo, kofany ....bingo .... sporo własnej pracy ....czyli połowa mniej do wydania ....ale , nie każdy niestety się na tych szmerach bajerach zna ..
identyczny argument wyciągają zwolennicy Yrtonga twierdząc że można go samemu wymurować i oszczędzić dzięki temu na kosztach, więc ja myślę że składając sobie sam rekuperację grzechu nie popełniam

do pogrubionego -mpoplaw wybacz ale sam przyznałeś ,że zamierzasz...
daggulka tez zamierza 5 ton, więc ?? ja jak na razie mogę tylko powiedzieć że w upalne dni lata w moim domku było chłodno, mam nawet kilku świadków którzy próbowali chłodnych napoi z mojej piwnicy

Przy okazji projektu ogrzewania pod pompę ciepła policzono mi również zapotrzebowanie na ciepło. Wyszło 8 KW przy - 20 C,
mnie wyszło z obliczeń 7KW dla 260m2 przy -20 stopniach a tobie 8KW dla ilu m2 ??

Noo, witam ...se odświeżę - a co mi tam :wink:
Tak więc - policzyłam ... od początku używania domu , czyli od czerwca ubiegłego roku do dnia dzisiejszego (ciężkie mrozy już za nami :wink: ) zużyłam ponad 3 tony groszku , z czego w miesiącach grzejnych :

październik 300 kilo (ok.10kg/doba)
listopad 500 kilo (ok.17kg/doba)
grudzień 580 kilo (ok.18,7kg/doba)
styczeń 780 kilo (ok.25kg/doba)
luty 650kg (około 23kg/dobę)

teraz w marcu mniejsze temp. więc bierze jakieś 19kg/dobę :wink:
czyli że kalendarzowy rok łącznie z CWU zamknie się ow około 4,5 tonach ekogrochu

zaznaczę, iż dom 130m pow.użytkowej + garaż 30m (jeden grzejniczek który idzie na okrągło) w technologii ściany jednowarstwowej z bk , jeszcze nieotynkowany z zewnątrz (mostki termiczne pod oknami balkonowymi aż widać prawie że gołym okiem :wink: :lol: ), pierwszy sezon grzewczy (czyli teraz już może być tylko lepiej), i mnóstwo kombinowania z ustawami pieca (co też na zużyciu na pewno się odbiło głosnym echem :wink: ) :D

tak, że nie jest tragicznie ... da się żyć :D

pozdrawiam
:D

Hans Kloss
11-03-2009, 09:39
Pamiętasz mpoplaw, jak Ci pisałem na innym wątku, co mam w moim projekcie nt zapotrzebowania energetycznego przy ścianie 1w? Podawałem 47,3W/m2. Teraz masz juz empiryczne potwierdzenie, że to jest poprawny rząd wielkości. Co najwyżej daggulka przeinwestowała w kaloryfery. Przy gazie i kotle kondensacyjnym to by sie dało nawet zdyskontować - piec chodziłby na niższej temp CO co podbija sprawność. Przy ekogroszku akurat nie wiem.

Tomocool
11-03-2009, 10:00
Daggulka, a jaką temperaturę w domu utrzymujesz? Czy w garażu też masz temp. podobną do tej w domu ?




Pozdrawiam

daggulka
11-03-2009, 19:43
Daggulka, a jaką temperaturę w domu utrzymujesz? Czy w garażu też masz temp. podobną do tej w domu ?


w domu mam 23-24 stopnie, bo lubię mieć ciepło :roll: , w garażu cały czas chodzi grzejniczek bodajże 6-ciożeberkowy aluminiowy, temp. utrzymuje się na poziomie 13st (w mrozy bo z ciekawości zmierzyłam, teraz nie wiem- pewnie cieplej) :wink:

mpoplaw ... no nie wiem ... powierzchnię całkowitą mam 196,9m2 , kubatura 666m ....więc to domek raczej średniej wielkości , ale nich Ci będzie że mały :roll:
4,5 tony ekogroszku za cały rok kalendarzowy (razem z CWU latem) w pierwszym sezonie grzewczym w nieotynkowanym z zewnątrz domu gdzie nad balkonami i oknami jest tylko wydziubany przez ptaki w ilości szczątkowej styropian nie chroniony zewnęrznym tynkiem , w warunkach centralnej partyzantki i walki z ustawieniami pieca to według Ciebie dużo?
wiesz co? weź Ty się nie obraź, ale masz chyba jakąś fobię :roll:

Tomocool
11-03-2009, 20:07
Daggulka muszę przyznać że to całkiem przyzwoity wynik szczególnie, że masz temp.23-24 ( ja przy tej temperaturze to chodze po domu prawie cały rozebrany :wink: ) + cwu szczególnie, że to Twój pierwszy sezon.
W przyszłym roku, zakładam oczywiście, zużycie będzie oscylować wokół 4 ton.


Pozdrawiam

daggulka
11-03-2009, 20:14
masz temp.23-24 ( ja przy tej temperaturze to chodze po domu prawie cały rozebrany :wink:
Pozdrawiam

dobra, nie żałuj ...fotki dawaj :lol:

Mam taką temperaturę wysoką , bo naprawdę nienawidzę w domu chodzić w skarpetkach i swetrach . W domu teraz chodzę w krótkim rękawie ... mi to pasuje .

daggulka
11-03-2009, 20:31
styczeń 780 kilo (ok.25kg/doba)
to jakieś 6KW średnio, wychodzi więc 46W/m2
3 razy mniej niż dałaś kaloryfery

tak, przyznaję ...mea kulpa ... niedowiarek ze mnie , okazuje się że w zupełności wystarczyłyby połowę mniejsze :oops:
co tylko potwierdza tezę, ze nie jest tak źle z tą ścianą jednowarstwową :wink: :D

Hans Kloss
12-03-2009, 09:26
Pamiętasz mpoplaw, jak Ci pisałem na innym wątku, co mam w moim projekcie nt zapotrzebowania energetycznego przy ścianie 1w? Podawałem 47,3W/m2. Teraz masz juz empiryczne potwierdzenie, że to jest poprawny rząd wielkości
ja podawałem dla -20 ty dla ilu bo:

Średnia temperatura stycznia wyraźnie zmniejsza się z zachodu na wschód. W okolicy Szczecina wynosi -1°C, natomiast w północno-wschodniej Polsce około -5°C W Warszawie średnia temperatura miesiąca wyniosła -8,3 st. C.

PS daggulka ma mały domek i spaliła 4,5 tony węgla na sezon to chyba nie wymaga komentarza

Moje dane policzone wg mocy szczytowej w projekcie, o którą wtedy pytałeś, odniesionej do ilości m2 powierzchni ogrzewanej. Tu nie wiem, czy moc szczytowa, to moc maksymalna, bo jesli tak, to chyba gdzieś przy ok -20st.

A propos dużych-małych domków - jak duzy jest/będzie Twój?

Hans Kloss
12-03-2009, 14:26
Czy moc szczytowa dotyczy temp zewn -8st? Pytanie dotyczy tego co miałem w projekcie.
Empirycznie mogę podać tylko dla mojego domu (Ytong 36,5 + 5cm wełny, 20cm wełny na poddaszu). Przy -20st (miałem takie temperatury), piec dobowo mi zżarł max 13m3 gazu (uwaga - to łacznie z CWU i gotowaniem). W przeliczeniu na moc dobową wychodzi max 33W/m2. Gdybym nie docieplał scian (U=0,29 zamiast 0,22) można by liczyć proporcjonalnie: 33W/m2 * 0,29/0,22 = 43,5W/m2. Wychodzi blisko temu co mam w projekcie (47W/m2 - zyskałem jeszcze na daniu 20cm wełny na poddaszu - w projekcie było 15cm).

Hans Kloss
12-03-2009, 15:19
Ogrzewanego 200m2, łącznie wszystkiego pod dachem 400m2

Ogrzewać 200m2 (rozumiem, że użytkowej, bo po podłogach to i ja mam nawet więcej, niż 200) a budowac łacznie 400m2 - to kolega do oszczędnych nie należy :D Jakieś hangary kolega przewiduje? Nie taniej wyszedłby mniejszy dom i choćby... 1w z Ytonga? :wink:

slawekb20
29-01-2014, 11:30
Ja mam ściany jednowarstwowe i nie narzekam.
Ale musi to być ściana z dobrego betonu komórkowego odmiany 400 i grubości co najmniej 36 cm np. Ytong lub Solbet Ideal.

i jak po latach?
Cały czas bez docieplenia styropianem?
pytam, bo chce tez budować z Ytong 36,5 jednowarstwowową