dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

Kaizen

1. Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem - harmonogram

Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    W innym wątku pisałem, że istotną wadą klimatyzatorów w porównaniu do PC "pełną gębą" jest brak programatora. Przynajmniej żadna z moich czterech klim nie potrafiła zmieniać z harmonogramu temperatur w ciągu doby i tylko jedno okienko grzania z jedną temperaturą daje się zaprogramować. Niby można włączyć, ustawić temperaturę i zapomnieć... Ale przecież można oszczędzać na prądzie spore kwoty przy G12 czy G13. I w sumie jest to tanie bo wystarczy Broadlink
    ...
    Tagi - katalog słów kluczowych: harmonogram, klima, klimatyzator, ogrzewanie, oszczędzanie Edytuj Tagi
    Kategorie
    Dzienniki Budowy na Forum
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	RM3Gree.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	80,7 KB
ID:	437885  
  2. Naiwni frankowicze. Kredyt trzeba brać w walucie, w której się zarabia.

Najgorszy możliwy scenariusz:

Jak widać ani jedna rata nie jest dwa razy wyższa niż w momencie brania kredytu.
    Większość ma dużo lepszą sytuację, bo kredyty w CHF były udzielane ładnych parę lat - a dołek kursu jeden

A jeszcze po ostatnim wyroku tacy "pechowcy" mają sporą szansę na przeliczenie wszystkiego po tej szarej linii albo na unieważnienie
    ...
  3. Kochanie, obniżmy temperaturę dla oszczędności. Ile oszczędzimy?

Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    1stopien w górę to o około 7% większe zużycie energii.
    Jak to wyliczyłeś?

U mnie przy WM ze sprawnością 80% i 150m3/h wychodzi
    Przy -20/+22 mam EUco+w=19,82kWh/m2/r
    Przy -20/+23 mam EUco+w=23,12kWh/m2/r
    Czyli 17% więcej kWh przy zmianie o 1*

Przy WG również 150m3/h wyszłoby
    Przy -20/+22 mam EUco+w=53,05kWh/m2/r
    Przy -20/+23 mam EUco+w=59,45kWh/m2/r
    czyli 12%.
  4. Dwa wątki o optymalizacji termoizolacji

Cytat Napisał mariuszpezuski Zobacz post
    Czy stosunkowo niewielkie różnice dziesiętne po przecinku we współczynniku lambda np. 0,044 i 0,031 dużo wnoszą do konkretnego zysku w eksploatacji domu?
    To jest 30% różnicy w lambdzie.
    Gdyby mój dom miał 20cm EPS na ścianach, to:
    1. Przy lambdzie 0,031 przegroda miałaby U=0,119 W/m*K, straty przez przenikanie przy -20*/+22 wyniosłoby 3138,66 W a roczne zapotrzebowanie przy WM 2220,65 kWh
    2. Przy lambdzie 0,044 przegroda miałaby U=0,153 W/m*K, straty
    ...
  5. Inteligentna cyrkulacja CWU

Nie ma to większego sensu, bo niewiele ciepła oszczędza, a kosztuje sporo.
    Jeżeli dobrze rozumiem schemat i opis to utrzymuje temperaturę w rurze do czujnika - a powrót moze być zimny. Raz, że w takiej sytuacji większa część obiegu cyrkulacji ma "normalne" straty, dwa - reszta też nie jest zimna, bo trafia do niej woda poniżej temperatury granicznej, ale dalej powyżej otoczenia. I jeszcze problem z umieszczeniem czujnika tuż za ostatnim punktem poboru.
    ...

Updated 27-10-2019 at 02:27 by Kaizen

Kategorie
    Dzienniki Budowy na Forum
Strona 1 z 25