dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

Dzienniki Budowy na Forum

Wpisy bez kategorii

1. Nieużytkowe poddasze - ocieplać połać, czy strop?

Ocieplanie dachu zamiast stropu przy nieużytkowym poddaszu to czysta rozrzutność.
    1. dużo większa powierzchnia (czyli znacznie więcej materiału, żeby uzyskać tę samą grubość)
    2. przez krokwie co chwila izolacja przerwana - więc i U wynikowe znacznie gorsze.
    3. 1+2 daje ze 2x większe straty przez przenikanie, ale to nie wszystko
    4. Strych trzeba wentylować - a bez sensu podpinać go do rekuperacji. Więc mamy przestrzeń ogrzewaną stropem z WG - też duże ...
  2. Problem z wilgocią na strychu - skropliny na membranie

Cytat Napisał danielkn Zobacz post
    a niby dlaczego nie możesz psikać piany na membranę?
    Wiesz, co się dzieje z wełną, która dotyka membrany dachowej chociaż miejscowo? W teorii wygląda pięknie, bo katalogowy współczynnik oporu dyfuzyjnego pokazuje, że para wodna przelatuje przez membranę jak przez 2cm powietrza. Ale są sytuacje, gdy membrana nie wyrabia z odprowadzaniem pary - wtedy para skrapla się - i praktyka wygląda tak:

Cytat Napisał lesz Zobacz post
    jak to wygladalo u mnie:
    ...

Updated 30-12-2020 at 00:57 by Kaizen

Kategorie
  3. COVID-19, maseczki, DDM i spółka - biblioteczka

Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Cytat Napisał Nayri Zobacz post
    Maseczki pozostały? Czy raczej były u nich już wcześniej, są teraz i będą zapewne dalej, z wielu różnych przyczyn?
    Były w wielkich miastach o bardzo zanieczyszczonym powietrzu i nie wszyscy nosili. Teraz noszą wszyscy. Nie wiem, czy dalej aresztują za brak maseczki - ale jak epidemia była w rozkwicie to owszem.
    https://youtu.be/uRJhszg2pjs

Cytat Napisał Nayri Zobacz post
    Ale w jakiej ilości? To jest przecież bardzo istotne, a jakoś cały czas ten “drobny szczegół” ignorujesz...
    ...
  4. Wykres, jak spada sprawność rekuperatora bez odzysku wilgoci

Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Od jakiegoś czasu przeliczam sobie sprawnośc w HA. Wraz ze spadkiem tempartury na zewnątrz nasila się problem wody w wymienniku, o którym pisaliśmy w tym wątku.

W domu mam 45-47% wilgotności i problem jest dość wyraźny. Bez wietrzenia spada do 70%. Ustawiłem wietrzenie poniżej 75%.
    Początkowo miałem 5 minut, ale w sumie wystarcza 2 minuty by wylać wode i prywrócić sprawność do ok 80%.

Poniżej wykres. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wietrzenie_sprawnosc.JPG
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	25,6 KB
ID:	450676
    ...
  5. Dobór pompy wg OZC

Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Cytat Napisał Jeremies Zobacz post
    1.1. są małe szanse na otrzymanie idealnego opracowania
    Co do zasady, ideały nie istnieją. Jednak da się uzyskać rzetelne wyliczenia. Jak rzetelne zależy bardziej od dokładności wykonawców, niż od liczącego jak używa wiarygodnych danych i oprogramowania. Programy uwzględniają niedokładności wykonawcze - ale uśrednione. Można się przyłożyć, i zrobić lepiej, można bardziej spartolić. Przy czym nie znam ani osoby, ani oprogramowania, które potrafiłoby
    ...

Updated 30-12-2020 at 17:22 by Kaizen

Kategorie
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	COP_MitsubishiAnaliza.jpg
Wyświetleń:	209
Rozmiar:	100,8 KB
ID:	451524  
Strona 1 z 27