dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

Dzienniki Budowy na Forum

Wpisy bez kategorii

  1. Auta elektryczne, na wodór, elektromobilność, ekologia i ekościema

    Argumenty za autami elektrycznymi:
    1. W niektórych miastach można jeździć buspasami
    2. jak ktoś "tankuje" z własnego gniazdka to chwilowo wychodzi taniej. A dlaczego chwilowo? Bo w cenie paliw płynnych gross to podatki. Póki samochody tankowane z gniazdka to droga fanaberia dla bogaczy, to fiskus przymyka na to oko. Ale jak ich ilość zacznie robić różnicę w budżecie, to znajdą sposób, by opodatkować elektryki.


    Przeciw:
    1. Są droższe ...

    Updated 03-03-2024 at 19:37 by Kaizen

    Tagi - katalog słów kluczowych: auta elektryczne, elektromobilność, wodór Edytuj Tagi
    Kategorie
    Dzienniki Budowy na Forum
  2. Isomur, Marmorox - złoto dla naiwnych

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Moc ciepła uciekającego do piwnicy z części mieszkalnej (ogrzewanej):
    15 m2 * 18 K * 1W /m2*K = 270 W

    Dla MArmoxa lambda wynosi 0.045, czyli U=0.045/0.1 = 0.45
    15 m2 * 18 K * 0.45 W/m2*K = 121 W
    BK600 ma 0,17 obliczeniowy deklarowany 0,16 co dla bloczka o wysokości 24cm daje U=0,71 co przy powierzchni 15m2 daje straty:
    15m2 x 18K * 0,71W/m2=191,7W

    Natomiast nie mogę znaleźć deklaracji marmoroxa. Tego typu rozwiązania
    ...

    Updated 14-01-2024 at 11:18 by Kaizen

    Kategorie
    Dzienniki Budowy na Forum
  3. Po co wentylacja?

    Tuż po 22:35 padła mi faza na której akurat mam rekuperator. Zostawiłem go dla pokazania, po co nam wentylacja (a już raz się przekonałem organoleptycznie, jak mi padł czujnik temperatury w rekuperatorze a ten zareagował IMO kuriozalnie całkowicie się wyłączając - ale wtedy mocno niedomagał mój czujnik CO2).

    I tak wygląda dziurawy (dwie wielkie dziury z których jedna to czerpnia a druga to wyrzutnia na dachu) dom "bez wentylacji".

    Ostatni ...

    Updated 10-01-2024 at 00:28 by Kaizen

    Kategorie
    Dzienniki Budowy na Forum
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Duszenie.jpg
Wyświetleń:	72
Rozmiar:	63,8 KB
ID:	467695   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Duszenie-Wilgotność.jpg
Wyświetleń:	54
Rozmiar:	75,5 KB
ID:	467696  
  4. Wentylacja mechaniczna jak socjalizm i dlaczego mówię nie.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Cytat Napisał Mirek_68 Zobacz post
    - nadmierną suchością bądź wilgotnością, nawilżacze itp
    Jak w sezonie grzewczym nie masz drastycznie przesuszonego powietrza, to WG u Ciebie nie działa.
    A rekuperacja może też odzyskiwać wilgoć (IMO nie warto na tym oszczędzać i wybierać rekuperatora bez odzysku wilgoci).

    Cytat Napisał Mirek_68 Zobacz post
    - regulacjami przepływów
    Bo możesz. Jak masz imprezę, to możesz sobie zwiększyć wydajność wentylacji nawet w bezwietrzne upały (w które WG nie działa
    ...
    Tagi - katalog słów kluczowych: grawitacyjna, mechaniczna, opłaca, rekuperacja, wentylacja Edytuj Tagi
    Kategorie
    Dzienniki Budowy na Forum
  5. Jaki rekuperator wybrać?

    Nie podam konkretnego producenta ani modelu, bo to się zmienia i zależy od potrzeb. Napiszę, na co zwracać uwagę - w skrócie to wentylatory o odpowiedniej wydajności i sprężu i koniecznie EC, wymiennik polimerowy z wysokosprawnym odzyskiem wilgoci, sensowne filtry (min. M5 z dopasowanymi wentylatorami, żeby były wystarczające przepływy nawet przy znacznie już przytkanych filtrach - dobrze, jak da się kupić zamienniki albo oryginały mają sensowną cenę a miło, jak da się upchać ...

    Updated 13-03-2024 at 15:08 by Kaizen

    Kategorie
    Dzienniki Budowy na Forum
Strona 1 z 31