dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

Kaizen

  1. Jaki styropian do fundamentu

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Cytat Napisał yami Zobacz post
    U mnie teren nie jest mokry za bardzo. Lustro wody na głębokości koło 1.5 metra.
    Para wodna jest wszędzie. Tzw. suchy grunt ma kilka % objętości wody. Fizyka jest taka, że dąży do wyrównania wilgotności i dla gruntu te kilka kg/2000 kg to jest nic, ale dla EPS kilka kilogramów wody na kilkanaście kg (bo tyle waży m3 EPS) to ogrom.

    Zajrzyj np. tutaj.

    EPSy nawet nie zawsze "chwalą się" "nasiąkliwością wodą przy długotrwałym
    ...

    Updated 09-02-2024 at 12:07 by Kaizen

    Kategorie
    Dzienniki Budowy na Forum
  2. Gorący i duszny temat - upały i wilgotność. Klima rządzi?

    Przez upały i ogromna wilgotność temat pojawia się co chwila. Producenci różnych urządzeń do chłodzenia prowadzą kampanie reklamowe. W kilku mieszkaniach walczyłem z tematem na różne sposoby - w domu już wiedziałem, że klimy nic nie zastąpi. Trzeba pamiętać, że przy chłodzeniu przyjaciele z sezonu grzewczego są naszymi wrogami. A mianowicie latem zyski słoneczne to jakieś 200kWh/m2 niezacienionego okna i w zasadzie tylko na północ z 50kWh/m2 mniej. Więcej tutaj Podobnie zyski bytowe. Te zyski, które ...

    Updated 28-05-2023 at 15:45 by Kaizen

    Kategorie
    Dzienniki Budowy na Forum
  3. (Bez)sens marketingowego bajeru spinania PV z PC.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    I zamiast pobierać 1'000 Watt na grzanie, bierze 800 Watt - tak przykładowo.
    Tak strzelasz, czy to zmierzone?

    Weźmy najzimniejszy dzień w tym roku:




    Tylko trzeba by trochę poprzeliczać, bo to jest na m2 powierzchni poziomej. Ale efekt taki, że do domu przez m2 powierzchni pionowej okna wpada kilkakrotnie więcej energii.

    ...
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Mrozy.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	39,4 KB
ID:	456976   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	MrozyPV.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	83,1 KB
ID:	456977  
  4. Skąd się biorą zyski bytowe?

    Streszczenie z raportu z moich obliczeń wygląda tak:





    Średnia z sezonu czy nawet miesiąca niczego nie mówi o obciążeniu cieplnym.

    Jak ktoś się wgryzie w tabelkę, to mu się nie zgodzi - bo suma strat, minus zyski nie daje zapotrzebowania. Dlaczego? Ano dlatego, że to jest suma z miesięcy. ...

    Updated 22-05-2023 at 22:38 by Kaizen

    Kategorie
    Dzienniki Budowy na Forum
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	FlirTV.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	90,3 KB
ID:	456740  
  5. Folia czy papa na chudziaka?

    Mam suchą działkę, piasek - po co mi w ogóle hydroizolacj? No, może dla spokoju sumienia dam folię budowlaną z atestem...


    Cytat Napisał janzar Zobacz post
    To chyba tyle w temacie folii.

    IMO nie ma co oszczędzać tam, gdzie błąd jest nienaprawialny albo koszty naprawy wielokrotnie przewyższają oszczędności. Hydrozolacja pozioma to doskonały przykład takiego miejsca.


    Warunki hydrologiczne ...

    Updated 27-01-2022 at 11:03 by Kaizen

    Kategorie
    Dzienniki Budowy na Forum
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Antyradon1.jpg
Wyświetleń:	349
Rozmiar:	31,5 KB
ID:	454179  
Strona 4 z 31