dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Komentarze

  1. Avatar Owczar


  2. Avatar Owczar
    Kolejny etap - czyli zbrojenie dolne - stan z wczoraj. Dzisiaj dzień przerwy:

  3. Avatar Owczar
    XPS ułożony:

    [img]Zapytaj w gold trade. Przedstawiciel mówił, że mają, ale nie kojarzył ile. Ja już zamówiłem w innym miejscu, podobno ma być na czas, ale zobaczymy...

    Co do wykonania płyty przez firmę, która się w tym nie specjalizuje. U mnie ekipa robi po raz pierwszy. Początkowo byli sceptycznie nastawieni, ale w połowie drogi sami przyznają, że czasowo wychodzi podobnie jak ławy, ale praca lżejsza. No i start budowy ścian będzie szybszy. Obok mnie ruszyła w tym samym czasie budowa. Tam są ławy tradycyjne z szalunkiem. Po tygodniu u mnie jest już kanalizacja i XPS przygotowany pod folię i zbrojenie, a tam niedokończony szalunek ław. Osób na tamtej budowie chwilami więcej.

    Kierownik budowy, który miał okazję pracować z firmami, które w płytach się specjalizują nie ma zastrzeżeń do tego etapu. Więc to po prostu sztuczne pompowanie balonika jako, że płyta w niektórych rejonach to nowość, więc musi kosztować.

    Materiałowo wyjdzie trochę drożej - XPS i zbrojenie są głównym powodem. Betonu wychodzi podobnie. Ale tutaj nie ma niby bloczków... Jednak mimo wszystko trochę drożej.

    Obecny stan u mnie:

    [/img]
  4. Avatar Owczar
    No działka nie jest duża, ale jak dla nas w sam raz. Zanim wybraliśmy projekt braliśmy pod uwagę wszystkie aspekty. Tutaj np płaski dach nad garażem uproscil poszerzenie budynku w tej części. Garaże w projektach gotowych są śmiesznie małe.

    Dach płaski odpada przez MPZP. Min to 20 stopni.
  5. Avatar kamilb1987b
    Faktycznie masz małą działkę. Zapomniałem że są rejony w Polsce gdzie można mieć mniejsze działki niż 1000m2. Ja będę budował na kawałku o powierzchni mniejszej od twojej gdzie jest wąsko. Możesz też mieć domek z płaskim dachem. Przez co zniknie problem z panelami. Faktycznie możesz mieć problem by jakiś sensowny domek umieścić na tej działce i trzeba iść na jakieś ustępstwa względem bryły tym bardziej że wjazd nie jest od północy a zachodu.
  6. Avatar Owczar
    Z punktu widzenia najgorszego scenariusza usytuowania sąsiadujących domów na działkach, układ tego domu i okna są optymalne pod kątem światła, które będzie padało bezpośrednio na elewacje.

    Zrobiłem na szybko symulację:
    https://youtu.be/3R27kdAc4a8
  7. Avatar Owczar
    Wjazd mam od zachodu z lekkim odchyleniem na północ ok 20 stopni. Także układ a strony świata jest w sumie idealny. Zapomniałem wspomnieć, że to będzie Tytan 3 w odbiciu lustrzanym - garaż 1,5m od granicy.

    Chodziło nam o to by dom był jak najkrótszy. Działka ma 24x30. Z przodu zostawiamy ok 7m na ogrodzenie i podjazd, więc z tyłu zostaje niewiele. Przy tytanie 3 mamy całkiem sporo miejsca z tyłu. Największa wada tego projektu to wąski salon ale razem z hallem tworzą całkiem spoko pomieszczenie. Dodatkowo pasuje nam do aranżacji.

    Dach dwuspadowy w te stronę dyskwalifikuje późniejszy montaż ogniw PV. Które rozważamy jeśli uda się dorwać fajna dopłatę - nie do kredytu tylko bezpośrednio.
    Updated 26-01-2018 at 20:49 by Owczar
  8. Avatar kamilb1987b
    jak chcesz mieć lepsze wykorzystanie ceny do metrażu to zmień projekt na prostszy a zarazem taki w którym wszystko się zmieści. Wjazd pisałeś że masz od północy z odchyleniem na zachód a główną część dzienną kierujesz właśnie na tę stronę?? Nie wiem kto Ci doradzał z tym projektem, ale można lepiej wybrać, przykładowo ten https://lipinscy.pl/projekt/przychylny-w-i zyskujesz prostszą bryłę z dachem dwuspadowym a nie wielospadowym przez co koszty budowy będą zdecydowanie niższe a metraż podobny. Wiem że o gustach się nie dyskutuje, ale niektóre projekty są bezsensowne, w takim sensie że niby metraż jest ale konstrukcja tak skomplikowana (przez co droga) a można to łatwiej i taniej rozwiązać. Przede wszystkim bryła domu powinna być prosta bez wielu załamań. Każde załamanie to jest mostek cieplny. Można zbudować domek 150m2 o zapotrzebowaniu na ciepło 15kWh/m2 lub 40kWh/m2 przy tym samym ociepleniu a z gorszą bryłą.
  9. Avatar Owczar
    Dzięki za komentarz.

    Jeśli chodzi o okna to w sumie masz rację. Dostaliśmy całkiem niezłą ofertę na passive line. Ale jak teraz analizuję współczynniki pomiędzy oknami PassiveLine i Veka82 to różnica przenikalności jest kosmetyczna, a różnica w cenie ok 6tys.

    Co do ogrzewania - to chcemy ścienne, bo będziemy też ścianami pasywnie chłodzić z dolnego źródła pompy. Cenowo wychodzi podobnie do podłogówki. W częściach z glazurą/gresem będzie też podłogówka. Tam gdzie drewno nie będzie grzania.
    W salonie rzeczywiście mamy trochę problem z powierzchnią ścian, ale ścienne ogrzewanie pozwala na większą moc. Problem jest trochę z bezpiecznym przewymiarowaniem. Będziemy rozmawiali z projektantem.

    Rozważyliśmy chyba wszystkie metody grzania i chłodzenia. Każde ma wady i zalety. Chłodzenie pasywne nas póki co najbardziej przekonuje. W mieszkaniu mamy teraz splita - jest szybki i skuteczny, ale wymuszona cyrkulacja powietrza bywa uciążliwa.
  10. Avatar kamilb1987b
    Hej, po co inwestować w okna passive skoro nie budujecie domu pasywnego? Skoro pompa gruntowa to okna 3szybowe z profilami bez wkładek termicznych wystarczą. Nawet i 2szybowe by starczyły. Te passive będą drogie i ich koszt nigdy się nie zwróci. Ogrzewanie lepiej zwykłe podłogowe bo ścienne też jest nietanie a na parterze w salonie i jadalni nie masz za dużo ścian by się do tego nadały.