dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Komentarze

  1. Avatar radonis
    Mam podobny projekt, a al nowoczesna stodoła. Tez zastanawiam się nad technologią izodom. Na jakim etapie jesteś. Pozdrawiam
  2. Avatar juwicz
    Jeśli można mieć dobrą działkę za 20 tys. to nie ma co przepłacać za idealną. Zwłaszcza, gdy fundusze ograniczone Ale warto pamiętać, że to inwestycja na lata, więc warto sprawdzić działkę pod każdym kątem...
  3. Avatar swierol
    Ja swój idealny domek widziałem na działce za 150 tys. A wole te 150 tyd wydać na sam domek a działkę która też jest w porządku kupić za 20tys, a domek idealny cały czas jest ten sam. Już zrozumiałeś tą różnice?
    Współczuje komuś szukania idealnej działki prawie 10 lat i przez ten czas mieszkania kątem u teściowej albo wynajmowania mieszkania.
  4. Avatar elcoyote
    Cytat Napisał REEM
    Technologia ciekawa. Możesz pokazać projekt domu? Dom będzie stał na płycie fundamentowej? Piszesz że będzie piwnica a dom z piwnicą na płycie fundamentowej to rzadko spotykane połączenie dlatego bardzo mnie ciekawi jak to rozwiążesz bo sam się nad tym kiedyś zastanawiałem. Jaki będzie przekrój tej płyty fundamentowej (chudziak-styropian-żelbet czy bez ocieplenia pod płytą)? Jeśli ocieplona płyta to szacowałeś opłacalność ocieplania płytę od dołu? Piwnica będzie w ogóle ogrzewana?
    przede wszystkim ciepła, prosta, szybka.
    projekt jeszcze jest w trakcie obróbki a dom tak będzie na płycie bo buduję cały w technologii izodomu. Łączenie będzie na wysokości stropu piwnicy (podpiwniczenie pod połową domu od strony garażu), zazbrojone i wylana zostanie już jedna podłoga. w części płyty 25 cm a na stronie standardowo. przy ławach musisz robić stopniowanie, ale płyta inaczej przenosi obciążenia.
    płyta sama ma 25 styropianu, więc pod nią poza chudziakiem i folią nic nie będzie, a płytę zalewasz 25 cm betonu. dopiero w domu będzie 10 na podłodze, więc wystarczy. można dać coś jeszcze ale to już nie robi takiej różnicy. piwnica oczywiście, że będzie ogrzewana, bo będzie kotłownia, pomieszczenia rekreacyjne. ściany 15 styro/15 betonu /5 styro. płyta trochę drożej wychodzi, ale mam mam pół metra ocieplenia i żadnych mostków cieplnych.
  5. Avatar REEM
    Technologia ciekawa. Możesz pokazać projekt domu? Dom będzie stał na płycie fundamentowej? Piszesz że będzie piwnica a dom z piwnicą na płycie fundamentowej to rzadko spotykane połączenie dlatego bardzo mnie ciekawi jak to rozwiążesz bo sam się nad tym kiedyś zastanawiałem. Jaki będzie przekrój tej płyty fundamentowej (chudziak-styropian-żelbet czy bez ocieplenia pod płytą)? Jeśli ocieplona płyta to szacowałeś opłacalność ocieplania płytę od dołu? Piwnica będzie w ogóle ogrzewana?
  6. Avatar ciężkiprzypadek
    Może dlatego, że łatwiej jest dopasować projekt do działki niż kupić odpowiednią działkę.
  7. Avatar juwicz
    My kupiliśmy najpierw działkę. Ale działka musiała spełniać różne wymagania, także związane w przyszłym domem (pasywnym). Weryfikowaliśmy też zapisy miejscowego planu zagospodarowania. Mieliśmy więcej szczęścia i zajęło nam to tylko 2 lata
    Żaden gotowy projekt nam się nie podobał albo trzeba by dużo przerabiać, stąd projekt indywidualny. A jak jest działka, to może być od razu do niej dostosowany.
    Myślę, że każda droga do celu może być skuteczna, o ile inwestor wie, czego chce A jak nie wie, to jest spore ryzyko, że działka nie pasuje do domu albo dom do działki...
  8. Avatar elcoyote
    Cytat Napisał juwicz
    hmmm... takie duże przeszklenie od północnej strony?
    Precyzyjnie to tak w 30% od północnej. tak musi być bo tam jest tam cześć działki z domkiem dla dzieci. Poza tym nie ma to znaczenia bo dom stoi pod kątem i słońce oświetla całą zachodnią i północną ścianę działki a co zatem idzie jest idealne. Od 12 do zachodu jest słońce na całej czesci ogrodu. Dlatego takie okno narożne.
    Updated 10-03-2018 at 11:21 by elcoyote
  9. Avatar juwicz
    widok od narożnika zachodnio północnego
    hmmm... takie duże przeszklenie od północnej strony?
  10. Avatar elcoyote
    Cytat Napisał adam1234567
    Ja osobiście jestem tradycjonalistą i podczas budowy naszego domu głównie skupialiśmy się aby jak najwięcej ułatwić sobie prace w dalszych etapach. Troszeczkę naświetle sprawę- mianowicie... podjęliśmy z żoną decyzję, że SSO buduje tylko i wyłącznie firma, główni ze względów ekonomicznych . Budowa SSO przez firmę trwa około max pół roku i masz w zasadzie BAZĘ na której zaczynasz swoją prace, tak naprawdę prace na której poważnie możesz zaoszczędzić. Podejmując decyzję taką jak ty, że będziesz budował 3-5 lat i sam będziesz wszystko robił, mam obawy, że albo braknie ci czasu, pieniędzy lub zdrowia.. Na robociźnie za SSO w porównania do reszty prac wykończeniowych wiele nie oszczędzisz (30-50tyś). Nie wiem czy instalacje elektr, wodne będziesz robił sam czy z firmą, jeśli firma to jak oni podejdą do pracy w tym materiale?. Podziwiam oczywiście twój zapał, nie wiem czy wynika on z twojego szeroko-rozumianego doświadczenia teoretyczno -praktycznego w budowlance, czy może widzi misie, ale warto zastanowić się 3 razy gdzie warto robić samemu, a gdzie zlecić firmie.W mojej subiektywnej ocenie ludzie wybierają tradycyjne metody budowania ze zdrowego rozsądku i łatwości wykonania wszelkich prac przez wykonawców. Kolejna rzecz to obawiam się, że te gotowe kształtki w styropianie mogą być narażone na różne uszkodzenia, ułamania jak to na budowie.. Co do samego murowania z tego materiału, to uważam że trzeba zachować szczególną uwagę do zachowania pionów, kątów itd, żeby później przy kładzeniu tynku zewnętrznego nie okazało się, że mamy fale Dunaju. To takie moje pierwsze odczucia, oczywiście ty rób swoje a co wyjdzie zobaczymy. Pozdrawiam
    "SSO buduje tylko i wyłącznie firma, główni ze względów ekonomicznych" - ja ze wg ekonomicznych, dysponowania czasem i wiedzą zaoszczędzam prawie 80 tysięcy bo dom będzie duży i wygodny, więc dobre okna mam za to sfinansowane. czasu mi nie zabraknie , bo w tym roku jest plan na piwnicę, w przyszłym roku ściany z dachem lub w 3 roku cały dach i zostają 2 lata na środek, poza tym na część będzie kredyt i tak trzeba się potem zamknąć w 2 lata. aby zdrowia nie stracić dlatego m.in. ta technologia, bo on. układanie instalacji elektrycznej robisz na styropianie i idzie jak masło, a wod kan w styropianie, więc łątwo szybko, bez kucia i wszystko zakrywam płytą G - K. do instalacji mam firmę, poza tym wiedzę mam ja, jak ktoś z czymś będzie miał problem to ja go rozwiążę.
    a fakt moje doświadczenie jest ponad 15-tnie w teoretyczno praktyczne w zakresie nieruchomości, budownictwa i finansowania, więc z autopsji znam budowę na wylot, koszty klientów na różne rzeczy i ich historię z budowlańcami, dlatego co mogę to zrobię sam a czego nie zrobię to włożę oko we wszystko z podstawowym właśnie uwzględnieniem poziomicy i miary. piony wszędzie musisz zachować, ale zalewając po 3 warstwy jak planuję to można to na spokojnie oponować. a jako że już moim rodzice z tego budowali wiele lat temu tym bardziej wiem co wyjdzie.

    trzeba się przyłożyć, sprawdzać, robić na spokojnie i nie ma problemu generalnie że mam praktyczne złe doświadczenia muszę sam wszystko wiedzieć, aby móc sprawdzać.
  11. Avatar elcoyote
    Cytat Napisał kamilb1987b
    Rób jak uważasz ale jak się sugerujesz tylko tymi stronkami które linkujesz to szału nie ma. W najlepszym przypadku wyjdzie tylko dwa razy drożej na gotowo niż przy wersji murowanej gdybyś sam budował z jakimś pomocnikiem. Na plus jest to ze masz czas (jak sam pisałeś 3-5lat). Ale jak chcesz przepłacać to nie ma problemu. W końcu każdy ma swój gust. Jedni jeżdżą samochodami za 20k a drudzy tańsze niż 100k nie kupią bo powiedzą że szajs mimo że oba spełnią swoje zadanie czyli przewiozą nas z punktu a do punktu b. Przy domach jest podobnie.
    już idź lepiej budować swój szkielet z pomocnikiem a bo bycie nauczycielem to nie moja branża.
    jak sobie tylko liczysz styropian x2 i piszesz publicznie, że całość budowy wychodzi 2x drożej to puknij się w czoło. po pierwsze to nie chce murowanego i ocieplanego bo są w pewnych miejscach mostki, których nie unikniesz, poza tym ja chcę mieć styropian od środka bo on bardzo dużo wnosi, po kolejne w Poznaniu nie ma pomocników bo wszyscy się cenią, nawet tacy co się na robocie nie znają, a nie mam brata, wuja czy innych do pomocy, a mam za to czas popołudniami czy weekendami lub czasem w dzień, różnie zależy od pracy, więc tak nagle jak mam czas na telefon mogę sobie panią co najwyżej zamówić, poza tym murowanie zajmuje czas i energię a więcej zarobię niż będę stał i murował, zatem licząc docelową energetykę ciepną, szybkość i łatwość wykonania, możliwość ułożenia samemu stropu czego ty nie zrobisz przy terivie to mnie to wychodzi taniej.

    a co do szkieletu to ja dziękuję, a świeży koszt z tego tygodnia jaki widziałem z umowy wybudowania ok 90mkw to 2500 za 1mkw, do tego wykończenie i się robi ponad 3 tysie. u mnie w bardzo wysokim standardzie wyjdą 2 tysie.

    więc mogę sobie przepłacić TROCHĘ za ściany już od razu z ociepleniem, pracować nie męcząc się, aby w ogólnym rozrachunku posiadać masywny dom pasywny wybudowany tanim kosztem.

    a samochody nie mając nic wspólnego z domem i nie pisz bzdur, wszystkie to badziewie które się psuje a dom i jego eksploatacja to długie lata.

    dziękuję za rady, ale sobie wszystko przeliczyłem i zdania nie zmienię. a liczenia nie robię z jakiś stron tylko na podstawie rzeczywistych cen rynkowych.
  12. Avatar adam1234567
    Ja osobiście jestem tradycjonalistą i podczas budowy naszego domu głównie skupialiśmy się aby jak najwięcej ułatwić sobie prace w dalszych etapach. Troszeczkę naświetle sprawę- mianowicie... podjęliśmy z żoną decyzję, że SSO buduje tylko i wyłącznie firma, główni ze względów ekonomicznych . Budowa SSO przez firmę trwa około max pół roku i masz w zasadzie BAZĘ na której zaczynasz swoją prace, tak naprawdę prace na której poważnie możesz zaoszczędzić. Podejmując decyzję taką jak ty, że będziesz budował 3-5 lat i sam będziesz wszystko robił, mam obawy, że albo braknie ci czasu, pieniędzy lub zdrowia.. Na robociźnie za SSO w porównania do reszty prac wykończeniowych wiele nie oszczędzisz (30-50tyś). Nie wiem czy instalacje elektr, wodne będziesz robił sam czy z firmą, jeśli firma to jak oni podejdą do pracy w tym materiale?. Podziwiam oczywiście twój zapał, nie wiem czy wynika on z twojego szeroko-rozumianego doświadczenia teoretyczno -praktycznego w budowlance, czy może widzi misie, ale warto zastanowić się 3 razy gdzie warto robić samemu, a gdzie zlecić firmie.W mojej subiektywnej ocenie ludzie wybierają tradycyjne metody budowania ze zdrowego rozsądku i łatwości wykonania wszelkich prac przez wykonawców. Kolejna rzecz to obawiam się, że te gotowe kształtki w styropianie mogą być narażone na różne uszkodzenia, ułamania jak to na budowie.. Co do samego murowania z tego materiału, to uważam że trzeba zachować szczególną uwagę do zachowania pionów, kątów itd, żeby później przy kładzeniu tynku zewnętrznego nie okazało się, że mamy fale Dunaju. To takie moje pierwsze odczucia, oczywiście ty rób swoje a co wyjdzie zobaczymy. Pozdrawiam
    Updated 01-03-2018 at 23:49 by adam1234567
  13. Avatar kamilb1987b
    Rób jak uważasz ale jak się sugerujesz tylko tymi stronkami które linkujesz to szału nie ma. W najlepszym przypadku wyjdzie tylko dwa razy drożej na gotowo niż przy wersji murowanej gdybyś sam budował z jakimś pomocnikiem. Na plus jest to ze masz czas (jak sam pisałeś 3-5lat). Ale jak chcesz przepłacać to nie ma problemu. W końcu każdy ma swój gust. Jedni jeżdżą samochodami za 20k a drudzy tańsze niż 100k nie kupią bo powiedzą że szajs mimo że oba spełnią swoje zadanie czyli przewiozą nas z punktu a do punktu b. Przy domach jest podobnie.
  14. Avatar elcoyote
    Cytat Napisał kamilb1987b
    Konkretnie napisałem ile wychodzi za te kształtki. Nie mówię ze to zła technologia (bo nie ma złych tylko najwyżej źle wykonane) ale to jest strasznie drogie. Niezależnie od tego z czego jest główny rdzeń to i tak masz 30cm styropianu tylko ze w kształtce jest 25cm z zewnątrz a 5cm wewnątrz. Skoro wiesz ile kosztuje 1m2 kształtek to przeliczysz to na 1m3 i wychodzi 4razy drożej niż jak kupisz sobie normalnie styropian grafitowy. Beton B20 kosztuje u mnie (pewnie wszędzie jest podobnie) 225zł brutto plus 250zł pompa przy ilości do 10m3 a 20zł za pompę jeżeli jest tego więcej. przy grubości rdzenia mamy na 1m2 mamy 0,15m3, więc koszt betonu to 0,15x250=37zł plus zbrojenie. Pewnie w 50zł to można zaokrąglić. Przy wersji murowanej z silki trzeba mieć mur o gr.24cm więc koszt bloczków trochę wyższy http://allegro.pl/silka-e-24-xella-s...179783433.html bo jakieś 61zł plus przesyłka i klej (ale to dużo nie wyjdzie na cienką spoinę) oraz nadproża żelbetowe. Jakby na to patrzeć że z kształtek sam sobie zrobisz a przy wersji murowanej to już ekipa to faktycznie wyjdzie to cenowo podobnie. Ale to nie jest rzetelne porównanie.
    Ja podobnie jak juwicz jestem za domkami szkieletowymi i też bym ich nie budował jak w USA bo to faktycznie lipa ale można to zrobić tak że nic się złego nie stanie.
    https://www.budujemydom.pl/sciany-i-...an-warstwowych

    jak już wyżej pisałem masz porównanie brutto i wychodzi nie wiele więcej bo w normalnej technologii właśnie zjada robocizna murowania i ocieplania, kleje, pianki, kołki a tu jest 4x szybciej i taniej, dlatego nie można sobie tylko przeliczać styropianu bo wtedy wychodzi głupota i faktycznie nikt nie zapłaci 4x więcej za ścianę.

    a że ja wszystko kupuje w dobrych cenach i nie liczę robocizny bo będę sam robił to za te 200 zł/mkw dom pasywny postawię. a szkieletowy też nie jest tani, sam nie zrobię i wolę masywny.
  15. Avatar kamilb1987b
    Konkretnie napisałem ile wychodzi za te kształtki. Nie mówię ze to zła technologia (bo nie ma złych tylko najwyżej źle wykonane) ale to jest strasznie drogie. Niezależnie od tego z czego jest główny rdzeń to i tak masz 30cm styropianu tylko ze w kształtce jest 25cm z zewnątrz a 5cm wewnątrz. Skoro wiesz ile kosztuje 1m2 kształtek to przeliczysz to na 1m3 i wychodzi 4razy drożej niż jak kupisz sobie normalnie styropian grafitowy. Beton B20 kosztuje u mnie (pewnie wszędzie jest podobnie) 225zł brutto plus 250zł pompa przy ilości do 10m3 a 20zł za pompę jeżeli jest tego więcej. przy grubości rdzenia mamy na 1m2 mamy 0,15m3, więc koszt betonu to 0,15x250=37zł plus zbrojenie. Pewnie w 50zł to można zaokrąglić. Przy wersji murowanej z silki trzeba mieć mur o gr.24cm więc koszt bloczków trochę wyższy http://allegro.pl/silka-e-24-xella-s...179783433.html bo jakieś 61zł plus przesyłka i klej (ale to dużo nie wyjdzie na cienką spoinę) oraz nadproża żelbetowe. Jakby na to patrzeć że z kształtek sam sobie zrobisz a przy wersji murowanej to już ekipa to faktycznie wyjdzie to cenowo podobnie. Ale to nie jest rzetelne porównanie.
    Ja podobnie jak juwicz jestem za domkami szkieletowymi i też bym ich nie budował jak w USA bo to faktycznie lipa ale można to zrobić tak że nic się złego nie stanie.
  16. Avatar elcoyote
    Cytat Napisał juwicz
    Zdecydowałeś się, więc nawet nie próbuję namawiać na zmianę technologii Dziwię się, że wskazany przez Ciebie portal zrobił porównanie cen stawiania ścian w dość okrojony sposób. Stąd nawet nie wiem, czy technologia wybrana przeze mnie jest tańsza czy droższa. I nic dziwnego, że zwycięża podejście tradycyjne, skoro o innych się nie mówi
    nie ma porównań bo się robi już wyceny pod konkretne projekty, poza tym to wcale taniej nie wychodzi jak nie drożej z moich informacji i stan developerski jest od ok 2000. nie zapominaj, że fundamenty robisz sam dodatkowo, więc koło 3000 wzwyż wychodzi, ale wrzucam stronkę
    wykonawcy dla przykładu:

    http://www.stylbud.pl/cennik/domy-szkieletowe/
  17. Avatar juwicz
    Cytat Napisał elcoyote
    odpowiedź będzie ta sam co dla kolegi powyżej, że większość rodaków to tradycjonaliści i większość co nowe jest be, ja nie będę próbował, tym bardziej, że nie chodzi i parę stów tylko o setki tysięcy. ja osobiście szkieletowego nie chcę, bo raz, że faktycznie tam jest większy problem z wieszaniem cięższych rzeczy, ale do opanowania, ale dwa ze wg na na zmieniający się klimat to nie chcę być jak amerykanin, któremu dom porwało albo rozwaliło lub już dla śmiechu lub nie, jak dalej w Stanach ktoś mi przez dom przejedzie
    Zdecydowałeś się, więc nawet nie próbuję namawiać na zmianę technologii Dziwię się, że wskazany przez Ciebie portal zrobił porównanie cen stawiania ścian w dość okrojony sposób. Stąd nawet nie wiem, czy technologia wybrana przeze mnie jest tańsza czy droższa. I nic dziwnego, że zwycięża podejście tradycyjne, skoro o innych się nie mówi
  18. Avatar elcoyote
    Cytat Napisał adam1234567
    Metoda budowania wydaje się ciekawa i funkcjonalna ale przyznam szczerze, że pomimo długiego już czasu, pewnie z kilkunastu lat na runku nie spotkałem się aby ktoś w moich stronach w tej metodzie budował. Ciekawe czemu głownie wybierana jest ceramika i silikat?. Skoro cena budowy jest niewiele większa, to może fachowcy się boją tej metody albo może ta metoda ma jakieś ukryte wady?.
    - bo większość rodaków to tradycjonaliści i większość co nowe jest be, ja nie będę próbował, tym bardziej, że nie chodzi i parę stów tylko o setki tysięcy.
    - bo jak kolega budowlaniec "dom za 150tysiecy.pl" sam odpowiedział, że nie za technologi i by się nie podjął u kogoś i inni też nie chcą
    - jako, że idzie szybciej mniej zarobią, do tego już od razu jest ocieplenie więc też mniej zarobią

    - ja żadnych wad nie widzę po prawie 20 latach u rodziców, poza tym dziś dom musi być termosem z rekuperacją i szczelnymi oknami, albo płacisz za ogrzewanie a za 3 lata wchodzi kolejna norma Ep70
  19. Avatar elcoyote
    Cytat Napisał juwicz
    Z całą pewnością należy brać uwagę nie tylko koszt budowy, ale również koszt użytkowania. Porównanie kosztów wykonania ścian jest ciekawe, tylko szkoda, że zawężone do dość tradycyjnych w Polsce materiałów. Brak jest chociażby domów szkieletowych.
    odpowiedź będzie ta sam co dla kolegi powyżej, że większość rodaków to tradycjonaliści i większość co nowe jest be, ja nie będę próbował, tym bardziej, że nie chodzi i parę stów tylko o setki tysięcy. ja osobiście szkieletowego nie chcę, bo raz, że faktycznie tam jest większy problem z wieszaniem cięższych rzeczy, ale do opanowania, ale dwa ze wg na na zmieniający się klimat to nie chcę być jak amerykanin, któremu dom porwało albo rozwaliło lub już dla śmiechu lub nie, jak dalej w Stanach ktoś mi przez dom przejedzie

    https://fakty.tvn24.pl/fakty-po-polu...ja,813389.html
  20. Avatar juwicz
    Cytat Napisał elcoyote
    a przeciętnego kowalskiego wyniesie podobnie w momencie budowy, ale zwróci się mu z nawiązką w kosztach ogrzewania.

    https://www.budujemydom.pl/sciany-i-...an-warstwowych
    Z całą pewnością należy brać uwagę nie tylko koszt budowy, ale również koszt użytkowania. Porównanie kosztów wykonania ścian jest ciekawe, tylko szkoda, że zawężone do dość tradycyjnych w Polsce materiałów. Brak jest chociażby domów szkieletowych.
Strona 1 z 2