dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

Kaizen

Budżetowy (TCO) z przyciętym budżetem, przy stacji PKP z widokiem na las...

Oceń ten wpis
Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
Dzień zero - 13 września 2016 r. starosta podpisał pozwolenie na budowę

Oby pogoda i terminarz wykonawców pozwoliła w tym roku ogarnąć działkę nieco zapuszczoną i postawić fundamenty.
Dzień pierwszy - 13 grudnia 2016 r. - ekipa budowlana od SSO rozpoczęła pracę.

Znowu trzynastego. Trzynastego nawet w grudniu jest wiosna.

Ekipa wjechała i dokonała szybkiej transformacji zarośniętej działki

Przed:


Po:


Zrobiłem zakupy w składzie budowlanym poleconym przez wykonawcę. Na większość materiałów dobre ceny. Chyba tylko deskę szalunkową znalazłem znacząco taniej, ale po doliczeniu transportu wyszło by mi drożej. Pewnie jakbym się mocno przyłożył, to odrobinę taniej w różnych składach znalazłbym poszczególne rzeczy, ale pewnie straciłbym na transporcie i w efekcie byłoby drożej. Więc pewnie zostanę przy tym składzie, bo towar szybko zawitał na działce i transport w cenie oraz obietnica (zdaniem wykonawcy realizowana bez problemu) przyjęcia zwrotu jak coś zostanie.
Efekt taki, że do wbicia łyżki koparki wydatki dotyczące budowy zamknęły się w kwocie 10 771,38 zł
"Drobne" zakupy na początek i usługi koparko spycharką to kolejne 7 650 zł

Pierwszy też problem zakupowy. Wg projektu ściany fundamentowe miały być ocieplone wełną mineralną Gruntoterm - 18cm. W sumie, to problem widziałem już dawno - w Internecie tylko niewielkie ślady istnienia takiego tworu, na forum zero odzewu. Sprzedawca też wytrzeszczył oczy - nie tylko na Gruntoterm ale w ogóle na wełnę na fundamenty. Reakcja wykonawcy była podobna.
W efekcie będzie:



Jak widać lambda 0,035. Gruntoterm ma 0,04. Za to będzie 3cm cieńsza warstwa. Opór cieplny dla 15 cm XPS wychodzi 4,286 m2*k/W, a dla 18 cm Gruntotermu 4,5 m2*k/W. Czyli będzie o 4,8% słabiej... Trudno. Ale jak do tego dodamy 10+12 cm wełny w posadzce, to chyba i tak dużo i pewnie grubiej, niż optymalnie (w sensie że wydatek na ocieplenie nie zwróci się nigdy - ale... O tym niżej.
Na razie posłuży do przykrycia wylanych ław, docelowo ociepli ściany fundamentowe.

Jak koparka szalała po działce mieliśmy dużo czasu na pochylenie się nad projektem i porozmawianie.
Kolejne pomysły zmian, i temat do zastanowienia:
1. Wg projektu jest 10cm chudziaka a na to 30cm ław. Wykonawca proponuje zrobić 40cm ław. Jak się nie pomyliłem w obliczeniach, to oznacza zastąpienie 4,5m3 B10 tą samą ilością kilkanaście % droższym B20. Czyli koszt materiału ze 100 zł więcej. Za to więcej zabawy, czekanie, ryzyko że zabraknie albo zostanie... A jak całość będzie grubsza, to ławy będą mocniejsze. W zasadzie mnie przekonał. Kierbud nie widzi przeciwwskazań.

2. W projekcie jest przekrój posadzki
1. Panele podłogowe lub parkiet.
2. Wylewka cementowa gr. 5,5 cm
3. Warstwa oddzielająca przeciwwilgociowa - Folia budowlana
4. Warstwa ocieplająca -Płyty z wełny min. ISOVER, gr. 10 cm .
5. Izolacja przeciwwilgociowa i parochronna z powłok asfaltowych, pap asfaltowych, folii PCV lub PE.
6. Chudy beton żwirowy zatarty na gładko gr. 10 cm.
7. Warstwa ocieplająca -wełna mineralna STROPOTERM gr. 12 cm firmy ISOVER; zalecana dylatacja od ścian zalecana - deska dachowa 3316.


Wykonawca nie widzi sensu dawania ocieplenia pod chudziak. Sugeruje, żeby dać na - najwyżej, jak się upieram, grubszą warstwę. Ale specjalnie nie naciska.
Jak myślicie?
No i pewnie znowu nie wełna, tylko w tym momencie już EPS.

3. Deskowanie dachu. W projekcie mam alternatywnie - pełne deskowanie, albo tylko wzmocnienie z taśmy perforowanej i folię zbrojoną/membranę. Wykonawca stwierdził, że córce zrobił bez deskowania. Że to dobre miejsce,gdzie kilka tysięcy można zaoszczędzić bez szkody. Więc pewnie deskowania nie będzie. Za to chyba trzeba będzie poszukać możliwości wypożyczenia szalunków na strop, żeby nie zostać z kilkoma metrami sześciennymi desek szalunkowych.

4. Pytałem w składzie o ceny kolejnych materiałów i sprzedawca zaczął trochę kręcić nosem na Solbet Optimal 400. Twierdzi, że na kilkaset dostaw BK w tym roku nie miał żadnego chętnego na 400, nie ma na składzie i musiałby sprowadzić specjalnie. Namawia na 500. Wykonawca twierdzi, że dla niego wygodniej 400, bo tnie się jak masło. Ale też namawia na 500. Z 400 zbudował jeden na dobre kilkadziesiąt jak nie ponad setkę domów (w tym roku zbudował już cztery SSO). Chyba dam się namówić. Choć znowu odrobię słabiej izolacyjnie wyjdzie.

Updated 14-12-2016 at 16:55 by Kaizen

Tagi - katalog słów kluczowych: Brak Edytuj Tagi
Kategorie
Dzienniki Budowy na Forum

Komentarze

  1. Avatar Piotr3k
    Hej.

    Mam doświadczenie odnośnie twojego nr 2.

    Też miałem mieć styropian pod chudziakiem ale wykonawca zaskoczył mnie pytaniem o to dopiero jak gruszka stała na budowie - stwierdził, że to "pewnie błąd w opisie". W związku z tym cały styropian układałem na chudziaku. Mam teraz trochę obawy jak będzie się zachowywać chudziak leżący na 24 cm styropianu. Czy nie popęka po jakimś czasie z powodu ugięcia styropianu. Z drugiej strony czy styropian pod chudziakiem po 15-20 latach nadal będzie miał te same właściwości?
    Pod moim wpisem w dzienniku budowy znajdziesz komentarz jednego z użytkowników - możesz go podpytać czy ma jakieś doświadczenia.
    http://forum.muratordom.pl/entry.php...%C5%BCelbetowa
  2. Avatar Kaizen
    Przy płycie fundamentowej to zupełnie inna bajka - tam warto uzyskać ciągłość izolacji dookoła, dlatego izolację daje się pod płytę (ewentualnie dodatkową na).
    A tu chodzi o zwykłą posadzkę na gruncie.
  3. Avatar piotrek0m
    Za dużo słuchasz wykonawcy ... deskowanie dachu ma wiele zalet. To że wykonawca córce zrobił tak jak zrobił to nie powinien być żaden argument...
  4. Avatar Nani
    Deskowanie dachu rób obowiązkowo, dach jest sztywniejszy, nie wierz w cudowne membrany, one sprawy nie załatwią. Co do desek z szalunków, u nas wszystkie wylądowały na dachu i tym sposobem dokupiliśmy tylko niewielką część.
  5. Avatar Kaizen
    Jakie zalety ma deskowanie?
    Że kuna nie wejdzie? Oj, nie sądzę, żeby deska była dla niej jakąkolwiek barierą.
    Że usztywnia konstrukcję? Jakie korzyści będę miał ze sztywniejszej konstrukcji, jak poddasze jest nieużytkowe przy ocieplonym stropie? Kryte dachówką cementową.
    Czyli co użytkowego kupuję za te ładnych kilka tysięcy złotych?