dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

SZKIELETOWIEC - Tryllowe budowanie z McDomus

Nieco zmian...

Oceń ten wpis
Data oryginalnego wpisu 04-07-2008

Jeszcze nie zdążyłem tego Wam przekazać, ale teoretycznie zmienił się wykonawca mojej budowy. Ale tylko teoretycznie.
Jak się okazało z różnych względów Archeton (studio projektowe i podmiot z którym miałem podpisaną umowę) oraz McDomus (fabryka domów, z którą związany finansowo jest Archeton) oraz My zdecydowaliśmy się rozwiązać istniejącą umowę na budowę domu i zawarcie przez nas umowy bezpośrednio z McDomus.
Archeton (Dom na Miarę) realizuje swoje budynki z dwiema czy trzema firmami a jako że koniecznie chciałem żeby realizował inwestycję McDomus (bo tę firmę zweryfikowałem) to doszliśmy do wniosku że najlepszym pomysłem będzie zamiana jednej umowy na drugą. Oczywiście kosztowo wychodzi dokładnie to samo

Tym samym 27 czerwca 2008 roku podpisaliśmy z Panem Małczakiem i Panem Czaplą (czyli z McDomusem) ostateczną umowę na wykonanie budynku.

Kilka osób pytało mnie dlaczego McDomus a nie jakaś inna firma.
Powodów było kilka, ale to co mnie przekonało ostatecznie to Prezes McDomus czyli Pan Tadeusz Małczak. Zaczynał robić te domy ze dwadzieścia lat temu w Niemczech i przywiózł z tamtąd dobre wzorce. Zdobył certyfikat DIN na budowane przez siebie budynki co też coś znaczy. W ogóle wygląda na porządnego człowieka dzięki czemu wzbudził nasze zaufanie
A tak naprawdę, to polecam wizytę w fabryce w Przystajni pod Częstochową.
Z Warszawy to zaledwie 3 godziny jazdy (gierkówką).
Kolosalnym argumentem za (chyba się powtarzam) było to, że wyprodukują mi ścianę o wysokości 284cm brutto co w świetle daje 265cm. Wiecie że inni producenci nie bardzo chcą to robić? Ciekawe czy pytaliście jaka będzie wysokość domu Powód jest prozaiczny: wysokość naczepy TIRa jest ograniczona i żeby to bezpiecznie przewieźć nie można budować ścian 4m. Oczywiście można ściany łączyć na budowie, ale mi nie o to chodziło. Ściana miała przyjechać gotowa do montażu i do pokrycia stropem. Dlatego odpadł PAB Varioplan bo właściciel kręcił nosem na robienie pomieszczeń.
U nas była jeszcze taka kwestia, że 10cm styro pod wylewką + 7cm styropianu wylewki + ruszt przy suficie mocno podbijają wysokość brutto ściany.

Jak będziecie wybierać firmę to pytajcie skąd biorą drewno. Porządne firmy importują drewno z Niemiec/Austrii bo tylko tam mogą kupić certyfikowane, idealne belki, 4 stronnie strugane, fazowane i suszone do odpowiedniej wilgotoności. Z kilku miejsc słyszałem że w Polsce drewna jest mnóstwo (sosnowego/świerkowego) ale jakość jego pozostawia wiele do życzenia. Tartaki rzadko robią 12 metrowe kawałki, belki są krzywe i nie trzymają jakości. Odpadów wtedy jest mnóstwo. Ponoć suma sumarum taniej wychodzi importować dobre jakościowo drewno z Niemiec. McDomus importuje z firmy Klenk Holz AG. I musze przyznać że wygląda pięknie.
Wyobraźcie sobie halę wypełnioną 12m belkami drewniany, równiutkimi, zabezpieczonymi przed owadami i grzybami, gotowymi do cięcia i montażu

Kolejna sprawa to elastyczność Pana Małczaka. Jak zdecydowałem, że nie chcę styropianu klejonego do OSB tylko wiatroizolację i na to styro ryflowany powiedział "OK. Robiłem tak kiedyś, nie ma problemu". I we wszystkim się można dogadać Mam parę fotek z fabryki postaram się niebawem wkleić.
Kontakt z Panem Tadeuszem jest naprawdę dobry, kontaktujemy się na bieżąco co jest dla mnie niezwykle istotne.

I chyba dlatego nie zdecydowałem się na Wolfy, Unibudy itp. Po prostu chciałem mieć "bliższy" kontakt z producentem. Ogólnie każdemy kto planuje wybudowanie domu polecam pogadanie z Panem Małczakiem (McDomusem) - kontakt chyba przez krakowskie biuro i oglądnięcie jak wyglądają budowane domy. I oglądnięcie kilku inny fabryk przed dokonaniem wyboru.

O rany ile muszę jeszcze opisać Kilka zajawek
-będzie kanalizacja
-ruszyły prace fundamentowe
-wypożyczam szalunek systemowy
-wiem kto będzie robił hydraulikę/CO
-staramy się o kredyt
-będą nowe zdjęcia

Wiecie ile to jest pisania?
Tagi - katalog słów kluczowych: Brak Edytuj Tagi
Kategorie
Dzienniki Budowy na Forum

Komentarze