dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

camilsoze

Ogrzewający elektrycznością z COP=1 - WYSTĄP !!!

Oceń ten wpis
Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
A jaki kluczem dobieracie kabelki? Zapotrzebowanie mam 40 W/m2, kupować przy założeniu 60 W/m2? Wylewki około 8-9 cm.
W kompendium Devi masz wzór. Jak chcesz grzać w taniej strefie, to liczysz ile kWh potrzebujesz na dobę przy -20*, dodajesz 20% zapasu i dzielisz przez ilość godzin taniej strefy. Mam wątpliwości (delikatnie rzecz biorąc) czy biorąc do obliczeń -20* warto jeszcze dodawać zapas. Bo już te -20 jest zapasem.

Ale tak naprawdę IMO nie ma sensu kombinować z różnymi kablami - dajesz 17-18W/mb (w zależności od producenta) co 20cm w pomieszczeniach mniej obciążonych i na maksa zagęszczone w łazienkach i sprawdzasz, czy nie wychodzi mniej, niż ze wzoru Devi. Bo mniej już nie wyciągniesz tymi kablami. Ale pewnie wyjdzie sporo więcej. Wada taka, że trzeba albo kombinować z ustawieniem sterowników, żeby nie włączały się na raz, albo zamówić większą moc umowną.
10W/mb też da radę, można dać mniejszą moc, ale wyjdzie drożej. A jedyna zaleta poza mniejszą mocą, to bardziej równomiernie rozłożone ciepło, co w przypadku grzania w warstwie kleju pod płytkami ma jakieś znaczenie, ale przy grzaniu wylewki zupełnie pomijalne. Więc wolę mieć taniej większą moc - w razie braku prądu przez kilka dni szybciej dogrzeję dom a i więcej "doładuję" w dziennym okienku.

Poczytaj wątek który linkowałem.
Tagi - katalog słów kluczowych: Brak Edytuj Tagi
Kategorie
Dzienniki Budowy na Forum

Komentarze