dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

Ratpaw

Dom pasywny w Gdyni

Oceń ten wpis
Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
No to do roboty panie inżynierze!

Mój architekt zaproponował od razu szeroki strop nad garażem. W rozmowie poprosiłem o pomoc w konstrukcji schodów wewnętrznych (mi jakoś nie wychodziły) oraz przesunięcie domu maksymalnie do granicy działki (czyli 3 metry), co wymuszało wspomniany wcześniej podcień przy drzwiach wejściowych. Dawało mi to dodatkowy metr ogrodu na całej długości domu od strony południowej kosztem martwej strefy od północy, gdzie w sumie zmieścić się muszą tylko schody terenowe i pas jakiegoś żywopłotu bukszpanowego, szerokiego na metr.

W czasie kolejnych spotkań budynek został wydłużony raz o 50 i drugi raz o 30 cm i lekko poszerzony. Inaczej niektóre pomieszczenia byłyby zbyt małe, a w sumie bezużyteczne.
- powstała łazienka główna blisko pokoi
- WC zamiast drugiej łazienki przesunięte w kierunku sieni i klatki schodowej. Jak się bardzo chce siusiu, to można wparować po wejściu do domu prosto do kibelka bez zdejmowania butów; podobnie przy wejściu z piwnicy, gdy robimy coś brudnego, nie chodzi się przez salon
- przesunięta bliżej sypialni garderoba
- w garderobie dodałem tzw. szafę suszarniczą, czyli zamykaną szafę z otworami na świeże powietrze u dołu drzwi i jednocześnie wyciągiem wentylacyjnym na górze. W szafie można zamontować dodatkowo źródło ciepła w postaci np drabinki łazienkowej albo duży wentylator, wymuszający obieg powietrza. Dzięki temu ubrania schną bardzo szybko. Wykonam ją z płyt meblowych jak zwykła szafę, która zajmuje niewiele miejsca, więc nie potrzebuję osobnego pomieszczenia na suszarnię ani suszarki bębnowej, która jednak bierze sporo energii elektrycznej (albo kosztuje sporo w wykonaniu z pompą ciepła). Coś podobnego używa się w przemyśle, np straż pożarna suszy ubrania po akcji w: http://www.izoterma.com.pl/6.Szafa-d...nnej-btyp-SSOb
- dodany podcień
- schody stały się wygodne
- wysokość pomieszczeń na gotowo to 2,8 metra, choć nad sufitem podwieszanym będzie jakieś 25-30cm pustki na instalacje i ew. wariacje w temacie oświetleniowym
- poprawiona została sień, która po zmianie ma ponad 5 m2 (jest miejsce na małą szafę na kurtki oraz szafkę na buty)
- przesunięte okno jednej sypialni na stronę południową, dzięki czemu jest dużo bardziej ustawna

Wygląd po długim procesie dopracowania detali zmienił się głównie w zakresie łazienek oraz wejść do pokoi, które są obecnie w romb, co w praktyce jest używalne. Prostopadłe wejścia do pokoi końcowych okupione byłyby kolejnym zwiększeniem szerokości budynku, a tego nie chciałem. W praktyce, obecnie, gdy ściany stoją na swoim miejscu potwierdzam, że przejścia są wystarczająco wygodne (korytarz ma ok. 120 cm).

Oto kilka rzutów ze SweetHome 3D. Nie wiem, czy mogę tu wklejać rzuty z projektu architektoniczno-budowlanego, więc pozostanę przy rysunkach mojego autorstwa. Nie do końca zgadza się kolorystyka czy poziomy gruntu, które są trudne do wymodelowania w SweetHomie. Tarasu jeszcze nie ma, a nawet będzie on inaczej wyglądał ostatecznie (np będzie miał ścianki od strony ogrodzenia). Reszta mniej więcej się zgadza.

Piwnica:
Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1. piwnica.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	97,8 KB
ID:	439835
Parter:
Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2. parter.jpg
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	99,4 KB
ID:	439836
Z różnych kierunków na zewnątrz:
Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pólnocno-zachodnie.JPG
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	81,1 KB
ID:	439837
Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	południowo-zachodnie.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	81,6 KB
ID:	439838
Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	południo-wschodnie.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	81,2 KB
ID:	439839
Tagi - katalog słów kluczowych: Brak Edytuj Tagi
Kategorie
Dzienniki Budowy na Forum

Komentarze