dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

otwarty3

Garaż - co bym zrobił lepiej

Oceń ten wpis
Po dłuższej przerwie czas napisać co nieco o kolejnych błędach, które popełniliśmy budując nasz dom. Wprawdzie są to niewielkie błędy, które nie powodują wielkiego dyskomfortu, ale jeśli budujecie Otwartego (albo jakikolwiek inny dom), to warto zwrócić na te rzeczy uwagę i zrobić garaż jak należy.

1) Tymczasowy wjazd do garażu

Zauważyliśmy, że w większości nowowybudowanych domów nikt nie korzysta z garażu czasem nawet przez kilka lat. Główną przyczyną jest brak podjazdu. Jeśli wiemy, że nie będzie nas na początku stać na podjazd, a chcielibyśmy korzystać z garażu warto wykorzystać budowlańców zanim jeszcze opuszczą naszą budowę i zlecić im zrobienie tymczasowego wjazdu. My organizowaliśmy to dopiero po kilku miesiącach, bo uparłem się, że zimę mój staruszek na kółkach spędzi pod dachem. Zakupiłem w promocji 12 płyt ażurowych za około 80 zł, co w zupełności wystarczyło na zrobienie prowizorycznego podjazdu. Nie mam żadnej specjalnej podsypki pod płytami, a jedynie trochę gruzu po budowie przysypanego piaskiem (lepsza by była ziemia, ale akurat w tym miejscu leżała wcześniej góra piasku i tak wyszło ). Potrzeba też było trochę betonu i drutów do jego uzbrojenia, żeby zrobić wylewkę tuż obok bramy. Jak się okazało mieliśmy za niski próg, by zmieścić na nim cokolwiek (płyty lub kostkę).

Zdjęcie trochę ciemne, bo dni teraz krótkie Jak widać - pełna prowizorka, ale bardzo skuteczna. Może w tym roku uda się zrobić kostkę.
Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	MaleIMG_5284.jpg
Wyświetleń:	138
Rozmiar:	54,7 KB
ID:	382073

2) Wysokość progu

Jak już wspomniałem - warto zwrócić uwagę na wysokość progu (odległość fundamentu od wysokości posadzki). U nas jest tak niska, że niestety tuż obok bramy nie możemy położyć kostki, co przekłada się na estetykę rozwiązania. Kostka nie będzie "podchodzić" pod samą bramę. Pod bramą mamy beton, który trzeba będzie pewnie pokryć jakąś żywicą.

2) Szerokość bramy

Aby mieć duży wybór bram trzymajcie się ludzie standardów! Sprawdźcie jakie są standardowe wymiary bram garażowych i taki zróbcie otwór. Nasz garaż był poszerzany i mieliśmy niestandardowy otwór przez co brama musiała być robiona na wymiar. Sprawdźcie też szerokość samochodu. Sąsiad mówi, że chyba będzie musiał składać lusterka, żeby wjeżdżać do garażu

3) Długość garażu

To drugi wymiar, który warto sprawdzić przed wybudowaniem garażu. Byłem przekonany, że projektanci robią garaże pasujące do większości aut, no i może pasują, ale nie pozostawiają nic poza tym. My w sumie trochę przez przypadek wydłużyliśmy garaż, żeby zabrać kawałek garażu na prysznic (pisałem o tym w jednym z wpisów) i dzięki temu mamy jakieś miejsce na półki, na opony. Garaż w Otwartym 3 ma standardowo ok. 570 cm, a takie Mondeo i to nawet nie kombi, ma prawie 5 metrów. Do tego trzeba odjąć kilka centymentrów na nieco odstającą bramę i zostaje tak naprawdę 60 cm, czyli jak staniemy na środku to wychodzi po 30 cm z przodu i z tyłu. Niedużo. Na szczęście my mamy garaż wydłużony o ok. pół metra, więc mamy trochę miejsca i na półki i na przejście do pomieszczenia gospodarczego, ale przydałoby się jeszcze parę centymetrów. Jeśli kiedyś kupimy kombi, to będzie cienko.

4) Ocieplenie ściany i sufitu między garażem, a domem.

Kolejna rzecz, tym razem bardzo ważna, o której kompletnie nie pomyśleliśmy na etapie budowania domu, a okazuje się bardzo istotna. Jeden z pokoi na piętrze znajduje się nad garażem. Przez pierwszą zimę było to najzimniejsze pomieszczenie w domu. Do tego stopnia, że przenieśliśmy łóżko syna do innego pokoju. Zimna też była łazienka na dole, która również graniczy z garażem. Za ocieplenie zabrałem się sam w ramach zdobywania nowych umiejętności Zrobiłem konstrukcję z profili i wypełniłem je wełną i styropianem, które zostały mi po budowie domu. Na to przyjdzie karton-gips, którego też trochę mi zostało. Tej zimy nie było już różnicy temperatur w pokojach. Natomiast w łazience czuć nadal jeszcze różnicę. Pewnie dlatego, że od strony pomieszczenia gospodarczego nie da się już ściany ocieplić, bo stoją tam różne urządzenia.

Tak się prezentuje moja kosmiczna konstrukcja jeszcze przed położeniem płyt kartonowo-gipsowych.
Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	MaleIMG_5080.jpg
Wyświetleń:	139
Rozmiar:	64,7 KB
ID:	382074

5) Przejście do pomieszczenia gospodarczego

Umiejscowienie drzwi z pomieszczenia z garażu do pomieszczenia gospodarczego to taki mały minus. W pomieszczeniu gospodarczym mamy pralkę, a przez to, że drzwi do tego pomieszczenia są na samym końcu garażu, to zawsze trzeba iść jakby naokoło, najdłuższą drogą. Gdybyśmy drzwi zrobili tuż za łazienką, droga byłaby o wiele krótsza.

To na razie tyle porad, które wydały mi się w miarę istotne.

A z niebudowlanych faktów - ostatnio gościliśmy kolejne osoby zainteresowane wybudowaniem Otwartego 3 (z Żagania). Życzymy powodzenia w budowie!
Tagi - katalog słów kluczowych: garaż Edytuj Tagi
Kategorie
Dzienniki Budowy na Forum

Komentarze