dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

Mandragora

Ostatnia prosta

Oceń ten wpis
Koniec ubiegłego tygodnia upłynął pod znakiem układania dachówki. Nareszcie mogliśmy zweryfikować jaki odcień szarości będzie miał nasz dach. Mieliśmy już co prawda wczesniej kilka dachówek luzem i mogliśmy obejrzeć jaki w świetle dziennym jest ich kolor, jednak w zależności od tego jaki był kąt padania światła, dachówka przybierała różne barwy. Teraz jesteśmy już pewni i bardzo zadowoleni. Strzałem w '10' okazała się też blacha obróbkowa (czarny mat). Z bliska wygląda na nieco ciemniejszą niż dachówka, jednak z daleka odcień jest niemal identyczny. Uzupełnieniem całości są rynny w kolorze czarnym. Nieco ciemniejsze niż dachówka i obróbki blacharskie, ale dzięki temu dyskretnie się odróżniają od połaci. W tym tygodniu całość ma być skończona. Zostaną jeszcze do zrobienia attyki na lukarnach. Do zimy chcieliśmy też ocieplić i otynkowac boki lukarn, co pozwoliłoby zabezpieczyć elementy zbudowane z płyty OSB.

W minionym tygodniu otynkowane zostały kominy. Nie pisałem o tym wcześniej, ale nadeszła pora, żeby podzielić się naszymi doświadczeniami w kwestii wykończenia komina. Do niedawna zakładaliśmy, że komin zostanie obłożony klinkierem. Już mieliśmy wybrany model Robena w kolorze antracytowym i nawet wynegocjowaliśmy dobry upust u dostawcy dachówki. Jednak w rozmowie ze Staszkiem wyszło, że wiele kominów okładanych klinkierem kratówką cieknie. Wynika to z tego, że woda spływając po ściance komina wchodzi w fugi i przenika do drążonych dziur w klinkierze. Potem już tymi dziurkami płynie sobie w dół. Dlatego jak robić komin z klinkieru, to pełnego. Ten jest jednak 2 razy droższy. Obłożenie dwóch kominów wyniosłoby nas pewnie wtedy jakieś 3-4 tys. zł! Dlatego zdecydowaliśmy się, za radą Staszka, po prostu otynkować komin na wybrany przez nas kolor. Składniki to: trochę styropianu, klej, siatka oraz wiadro tynku akrylowego Bolix w kolorze ciemnoszarym wraz z gruntem (mieszane i kupione w Castoramie). Łączny koszt: nie więcej jak 500 zł. Efekt wizualny: naszym zdaniem bardzo dobry.

Parę słów na temat dostawcy dachówki i akcesoriów. Historia z naszą dachówką zaczęła się w zeszłym roku jesienią. Po dogłębnych analizach zdecydowaliśmy się na Meyer Holsena model Piano. Podwyszyński jest w Krakowie ich jedynym dystrybutorem, więc tam się udaliśmy, żeby obejrzeć towar. Dachówka nam się spodobała, zatem już wiedzieliśmy co chcemy mieć na dachu. Podwyszyński przygotował nam ofertę, z której wynikało, że przy naszym 2-spadowym dachu, pokrycie nie wychodzi tak drogo. Jako, że czasu do zakupu dachówki było bardzo dużo, wysłaliśmy 20-30 zapytań ofertowych do składów w całej Polsce i czekaliśmy na oferty. Ku naszemu zdziwieniu były one bardzo różne. Okazało się, że np. zamawiając dachówkę w Łodzi, licząc już z kosztami transportu, wychodzimy 2-3 tys. do przodu. Ostatecznie najlepsza oferta spłynęła ze składu w Częstochowie. Wiosną tego roku już mieliśmy powoli decydować się na zakup, jednak w międzyczasie zadzwonił niespodziewanie przedstawiciel Podwyszyńskiego. Podczas rozmowy ustaliliśmy, że da nam podobne upusty jak te, które otrzymaliśmy w Częstochowie. Morał z tej hitorii taki, że dobrze jest zrobić możliwie szerokie rozpoznanie rynku przed zakupem czegoś większego. Sprzedawcy, szczególnie w dużych miastach, mają duże marże i trzeba negocjować, bo naprawdę mają z czego schodzić. U Podwyszyńskiego zamówiliśmy również akcesoria i okna dachowe Roto. O ile z dachówką nie było problemów, o tyle z akcesoriami trochę Podwyszyński się skompromitował. Najpierw okazało się, że dostarczyli część rynien o innym rozmiarze (150 zamiast 125). Trzeba jednak przyznać, że szybko je wymienili. Jednak nastepnego dnia się okazało, że śruby do mocowania haków pod rynny się nie nadają do naszego modelu (Plannja). Potem, że do ław kominiarskich brakuje śrub mocujących. W wycenie przez cały czas pokazywana była folia dachowa Tyvek Ultra, a nagle przy wystawianiu faktury nam dali Tyvek Solid, która jest trochę tańsza. Niby nic wielkiego, ale niesmak pozostaje... O ile na początku Podwyszyński sprawił na nas profesjonalne wrazenie, o tyle potem czar nieco prysł.

Ponizej fotorelacja (stan na dzień 7.07.2011).

Dach od strony północno-wschodniej


Dach od strony południowo-zachodniej


Dom od strony południowej


Dachówka z bliska


Komin z tynkiem z Castoramy (kolor A29)


Obróbka przy kominie


Widok z lukarny w jednym z pokoi


Struktura dachu
Tagi - katalog słów kluczowych: Brak Edytuj Tagi
Kategorie
Dzienniki Budowy na Forum

Komentarze

  1. Avatar Basia_KRK
    Super wyszedł ten komin. Dachówka i rynny bardzo fajnie pasują do siebie. Gdzie będziecie kupować kratki do komina (do otworów wentylacyjnych)? Nie mogę ich nigdzie znaleźć

    Czy mogłabym prosić o zdjęcia z bliska jak macie zrobione boki lukarn z płyty OSB? U nas też będzie taka sama konstrukcja i trochę się martwię, żeby to było dobrze zrobione.
  2. Avatar C-u-b-e
    Z kratkami wentylacyjnymi też mieliśmy duży problem. Potrzebowaliśmy łącznie 5 sztuk. I w ostatnią sobotę objazdówka: Castorama, Obi... Wszędzie na zamówienie. Gdzieś na Grzegórzeckiej znalazłem sklep z tego typu artykułami, ale też trzeba czekać. Ostatecznie zamówiliśmy wczoraj wieczorem na Allegro: http://allegro.pl/kratka-kominowa-16...705873018.html
    Cena atrakcyjna. Jeszcze nie wiem jak wyglądają w realu, bo najwcześniej przyjdą pewnie jutro. Ale jak tylko będę miał, podzielę się wrażeniami.
  3. Avatar Basia_KRK
    Oooo super! dzięki za link. Daj znać jaka jakość w realu Zamówiliście paski czy krzyżyki?

    Też robiliśmy objazdówkę i nigdzie ich nie było
  4. Avatar C-u-b-e
    Zamówiliśmy paski. Info na temat boków lukar wysłałem na priva.
  5. Avatar Basia_KRK
    Dziękuję
  6. Avatar Mona7
    Super to wygląda Cieszę się, że mogłam zobaczyć bo też będę miała taką dachówkę antracytową i dobrze wiedzieć o Częstochowie jak będę szukać to tam uderzę
  7. Avatar dwiemuchy
    Ciekawie - a jaka strukture ma ten tynk? ja wlasnie bije sie z myslami - cena klinkieru rowniez mnie przeraza, sama pelna cegla, bez zaprawy wychodzi jakies 250 zl/m2 komina. I tak szybko policzylem - spokojnie z 4-6 m2 na komin...drogo to wychodzi
  8. Avatar C-u-b-e
    Struktura obudowy komina jest nastepująca:
    - klej do styropianu,
    - styropian 3 cm,
    - siatka,
    - klej do siatki,
    - grunt w kolorze tynku,
    - tynk akrylowy Bolix (1,5 mm).
  9. Avatar charisma
    Witam

    Czy mogłabym dostać namaiary na skład w łodzi i w Częstochowie?
    Z góry wielkie dzieki

    Pozdrawiam
    Anna
  10. Avatar C-u-b-e
    Jeżeli chodzi o skład w Częstochowie to dobrą ofertę dostałem od 'dachyrustykalne.pl'. Kontakt na stronie: http://dachyrustykalne.pl/kontakt

    W Łodzi dobrą cenę dał PLUS-DACHY SP. Z O.O., kontakt: http://www.plus-dachy.pl/page,kontakt

    Natomiast w Mazowieckiem wyróżnił się Dachlux, http://www.dachlux.pl/kontakt/
  11. Avatar tomaszo
    Ja aktualnie jestem na etapie rozwiązywania problemu z kożuchami dla okien dachowych u Podwyszyńskiego. W tym momencie nie polecam. A jeśli już to płacić dopiero po wykonaniu zadania.