dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

skrabi

Energooszczędny dom w Trzebnicy

Oceń ten wpis
Witam Wszystkich,
Oto pierwszy post w moim dzienniku budowy w Trzebnicy

Projekt robi moja żona, która jest architektem, tak więc projekt będzie indywidualny ale bez żadnych ekstrawagancji. Chcemy żeby było praktycznie, ekologicznie i tanio.

Kilka założeń:
1. Fundament - płyta lub ławy, jeszcze się zastanawiamy
2. Ściany z Silki 24 + 25-30cm Styropianu 0,0031
3. Poddasze 30-40cm Wełny Mineralnej
4. Reku + GWC
5. Więźba prawdopodobnie z wiązarów
6. Strop z płyt prefabrykowanych
7. Ogrzewanie elektryczne (tradycyjne grzejniki + wodna instalacja CO), po doprowadzeniu gazu wymiana kotła na gazowy
8. Garaż nieogrzewany, jedynie wyrzutnia reku do garażu w celu dogrzewania

Z wstępnych wyliczeń OZC wyszło mi, zużycie energii około 22kWh/m2/rok ale jeszcze muszę je dokładnie zweryfikować.

Budowę mamy nadzieję zacząć około kwietnia-maja.

Dom będzie wyglądał tak





Na razie jesteśmy na etapie projektowania i załatwiania formalności.

Pozdrawiam
Łukasz
Tagi - katalog słów kluczowych: energooszczędny, pasywny, rekuperacja, trzebnica Edytuj Tagi
Kategorie
Dzienniki Budowy na Forum

Komentarze

  1. Avatar R&K
    to chyba bardzo wstepne i chyba bardzo optymistyczne to OZC? zwlaszcza przy niezbyt dokladnie sprecyzowanych założeniach
  2. Avatar plusultra
    0 okien dachowych! To mi się podoba Fajny projekt. Tylko te tony styropianu tak nieco kłócą się z założeniami ekologicznymi... ale miało być tanio. Nie chcę myśleć ile kosztowałaby wełna drzewna;p Ma Pan zdolną żonę Pozdrowienia. Wesołych Świąt!
  3. Avatar skrabi
    Cytat Napisał R&K
    to chyba bardzo wstepne i chyba bardzo optymistyczne to OZC? zwlaszcza przy niezbyt dokladnie sprecyzowanych założeniach
    Tak mi wyszlo z wyliczeń, ale tak jak mówiłem, musze je jeszcze zweryfikować.

    Dlaczego uważasz, że to optymistyczny wynik?
    • Założenia mam raczej jasne i sprzyjające energooszczędności:
    • Dom ma bardzo prostą bryłę i będzie bardzo dobrze izolowany.
    • Okna U=0,9 lub lepsze montowane w warstwie ocieplenia
    • Relatywnie małe okna porównując do dzisiejszych trendów i ustawione poprawnie względem kierunków świata
    • Brak okien połaciowych.
    • Miejsca gdzie mogą wystąpić mostki przemyślane.
    • Dobre reku+gwc
    • Całość jeszcze od północy chroniona przez garaż oddylatowany od domu.
    • Brak kominów.

    Waham się jedynie co do płyty, która ok, będzie miała wpływ na wynik
    ale przy dobrze zaizolowanych ławach straty też nie są duże.

    Przy grubościach ocieplenia podałem pewne przedziały gdyż wraz z rosnącą grubością ocieplenia rosną problemy wykonawcze. Stąd też moje rozterki czy lepiej dać np. 25 czy 30cm styro, raczej skłaniam się jednak ku maksymalnym wartością które podałem.

    Dzięki za komentarz Od razu powiem, że twój dziennik był jednym z pierwszych, które przejrzałem i kilka pomysłów też pewnie narodziło się po jego lekturze.
  4. Avatar skrabi
    Cytat Napisał plusultra
    0 okien dachowych! To mi się podoba Fajny projekt. Tylko te tony styropianu tak nieco kłócą się z założeniami ekologicznymi... ale miało być tanio. Nie chcę myśleć ile kosztowałaby wełna drzewna;p
    Też tak kiedyś myślałem o styropianie, ale jak policzyć ile energii poszło na jego wyprodukowanie vs. to co można oszczędzić to bilans jest mocno dodatni. No i styropian można też recyklingować, są różne metody na to, więc nie jest tak źle.

    Wełna drzewna może pójdzie w poddasze, ale będzie to głównie zależało od kosztów.

    Okien połaciowych specjalnie nie lubimy, poza tym zawsze jest problem z ich zaizolowaniem i mostkami wokół, stad też przy projektowaniu braliśmy to pod uwagę.

    Cytat Napisał plusultra
    Ma Pan zdolną żonę Pozdrowienia. Wesołych Świąt!
    Wiem Dzięki i nawzajem
  5. Avatar R&K
    nie mówię że nie jest to możliwe ale wiem ile i co musiałbym zrobić by zejść do 15,9 z 18,9 wg wyliczeń z OZC - zwiększyć izolacje o kolejne 5-10 cm w zależności od miejsca i zlikwidować okna połaciowe (2szt) ,

    dodam że w prktyce wychodzi na to że w 1 sezonie dom wynik będzie miał "trzylitrowy" (kolejny sezon dopiero prawdę pokaże) , nie wszystko jeszcze mamy zrobione, wiem o jednym powaznym mostku którego zapomniałem wyeliminować przed mrozami , ogrzewam jeszcze wiekszą kubatore niż powinienem

    styropian - różnica w koszcie elewacji max 3 tyś zł - czyli mało w kontekście całej inwestycji - problemy ? jakie? wszystko da się przemyśleć wcześniej, wyeliminować ... uczyć się na cudzych błędach - jeśli chcesz mieć dobry wynik to jeden z tańszych sposobów na jego osiągnięcie ...

    polecam zlec za ok 200-300 zł forumowemu Asoltowi wyliczenie OZC - robi to naprawde dobrze i profesjonalnie - no chyba ze jestes pewny swoich wyliczen

    i zmien dziennik z Bloga na Dzien po dniu ... to zdecydowanie ułatwia .... "wszystko"

    zainteresuj sie tez wątkiem "Jaskowe wynalazki" - godny uwagi - ja nie wiem czy dzis bym robił glikolowca ... i nie wiem czy mialbym reku ....
    Updated 24-12-2012 at 10:14 by R&K
  6. Avatar skrabi
    no wlasnie mialem dzisiaj pisac do Asolta, tylko muszę się spokojnie przysiąść do tego

    co do dziennika, to nie wiedzialem ktora forma jest bardziej przejrzysta, jak bede mial chwikle to przeniosę wątek na forum

    o ktorym to mostku zapomniales?
  7. Avatar R&K
    mialem przyjrzec sie dokładnie połączeniu izolacji płyty i izolacji ścian, przy pracach zwiazanych z POŚ wychwyciłem na pewnym odcinku że nie było tam pianki lub lyło jej niewystarczajaco - miałem to dookoła domu sprawdzic i poprawic - pewnie dopiero na wiosne ... chyba ze bedzie jakis ciepły dzien - koło 5*C +
  8. Avatar ENDO
    Fajnie to wszystko wygląda jesteśmy w podobnej sytuacji, ja również jestem na etapie projektowania domu energooszczędnego o podobnych założeniach do Twoich, może ciut gorszy wynik OZC (celuję w 40kwcm2rok), ogrzewanie podłogowe, jakieś okno na poddasz się pojawi i kilka innych szczegółów.

    Podrzuć jakieś wizuale projektu, jaka powierzchnia i jakie proporcje podstawy domu? Na garażu taras? Jak posadzony względem stron świata?

    Pewnie będziemy się mijać na forum powodzenia!