dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

Dziennik budowania i nie tylko

materac :) i parę słów o tym jak wybrać

Oceń ten wpis
Decyzja podjęta i umowa podpisana. Materac ze stelażami ma być w przyszłym tygodniu

Wybór finalnie padł na materac Medivis Lux 20 cm z MK Foam Koło. Materac ma prostą budowę - dół to 12 cm płyta pianki wysokoelastycznej, inaczej zwanej zimnej występującej pod nazwą Kaltschaum. Biorąc pod uwagę tłumaczenie niemieckie, to z używaniem nazwy vchodzi raczej o marketing. Góra to 8 cm pianki termoelastycznej, inaczej zwanej leniwą o gęstości 80kg/m3. Pokrowiec Silver Active. Stelaże, to zwykłe Twinpack też z Koła.

I powiem szczerze, że zakup materaca na rynku nie jest prosty, bo:
- duży wybór w każdym rodzaju
- każdy producent ma swoje firmowe nazwy, a często jest to to samo albo prawie to samo (możliwe, że to "prawie" będzie robić różnicę, ale jestem za cienka, żeby się w to mocno wgłębiać)
- wśród sprzedawców ciężko trafić na osobę, która wie o czym mówi i wie, co mówić (pisała chyba też o tym u mnie w komentarzach Magda34)
- do materaca trzeba się przymierzyć - nie ryzykowałabym kupienia bez przymiarki,
- mam wrażenie, że sami producenci zaciemniają w części obraz sprzedawanych produktów - nie wyjaśniają, co to dokładnie jest i z czym się wiąże. Przynajmniej dla mnie informacje w folderach były niewystarczające. Po niektóre informacje musiałam dzwonić do firm.

Pozwolę sobie na kilka uwag:
1. Wszelkiego rodzaju promocje na Grouponie typu "materac za 4500 zł dostaniesz za 1/5 ceny " - dostałam kilka tego typu maili od siostry, bo wiedziała, że szukam materaca. Nie odnoszę się do jakości takiego materaca. Chodzi jedynie o kwotę wyjściową - materac o podobnym układzie u dobrego producenta można często w normalnej ofercie kupić za połowę pierwotnej ceny. Czyli nie kupujemy z olbrzymią zniżką jak kuszą sprzedawcy.
2. Proponuję nie kierować się tylko kolorowymi i wymyślnymi przekrojami materacy w necie.
3. Jest sporo stron o materacach, zdrowym śnie itd. Moje poszukiwania zaczęłam od materaca kieszeniowego, potem przeszliśmy na piankę wysokoelastyczną, a skończyliśmy na piance termoelastycznej. Wybór rodzaju jednak wynikał nie z czytania, ale kładzenia się na te materace. Lateksu w ogóle nie brałam pod uwagę, po paru informacjach od Magdy34 i spaniu na lateksie u siostry (nie było mi wygodnie).
Jak już skoncentrowałam się na tej leniwej piance, to w grę wchodziło kilka modeli (i tu zaczęłam czytać). Ciężko jednak znaleźć wyczerpującą informację, na co zwrócić uwagę przy kupnie i co jest ważne, a co nie itd, a potem zweryfikować to po opisach materacy. Na naszym forum w zasadzie poza jednym już nieaktywnym wątkiem nic nie ma. Znalazłam parę wypowiedzi na innych forach, ale wypowiedzi o materacach to w większości promocja konkretnych sklepów i producentów. Ciężko o obiektywizm. Jedyne w miarę konkretne informacje w polskim języku znalazłam tu
http://www.ortosen.sk/pl/sprievodca_pamatovou_penou.html (tu też przeliczenie lbs na kg przydatne do linków niżej)

Najwięcej jednak informacji i rad znalazłam tu:
http://www.wikihow.com/Buy-a-Memory-Foam-Mattress

i tu:
http://www.overstock.com/guides/choosing-the-right-density-for-your-memory-foam-mattress

i tu:
http://www.cheapmattresses.co.uk/article_3_memory-foam-mattreses-the-facts.html

(Magdo, tu piszą o tym specyficznym zapachu, o którym mi mówiłaś).

Bardzo dużo informacji otrzymaliśmy też od sprzedawcy, gdzie finalnie kupiliśmy materac. Pan był bardzo cierpliwy, odpowiadał na wszystkie pytania (z sensem a nie językiem folderów), a na koniec dał fajny rabat. Mogę więc spokojnie polecić Ecosypialnie na Bielanach Wrocławskich.

Teraz czekam na dostawę. Będzie można w końcu też łóżko skręcić
I mam nadzieję, że będzie mniej pracy, bo kupowanie materaca na 3h spania może mieć mniejszy sens (chyba, że na takim fajnym śpi się szybciej )

Updated 12-04-2013 at 03:06 by Spirea

Tagi - katalog słów kluczowych: Brak Edytuj Tagi
Kategorie
Dzienniki Budowy na Forum

Komentarze

  1. Avatar alusia1974
    Ojej,myslalam,ze juz wszystko wiem,a nie wiedzialam,ze to taka skomplikowana historia z kupnem materaca.Pamietam jak wiele lat temu mialam straszne bole kregoslupa po spaniu na niewygodnym materacu i zakupilam materac pod nazwa "ortopedyczny"i bladego pojecia nie mam z czego on tam sie sklada.W kazdym razie po 2 nocach wszelkie bole mi ustapily i sypiam na nim juz ok.10 lat,odwracajac co miesiac "do gory nogami"jak zalecane.
  2. Avatar abiq
    Wybór materaca proponowałabym rozpocząć od zapoznania się z rankingiem materacy http://www.net-ranking.pl/10288-materace-ranking
  3. Avatar Spirea
    Mnie sie wydaje, że akurat w przypadku materacy ranking może się okazać nieprzydatny. Jest to bowiem dość indywidualny wybór. Ranking AGD lub RTV ok, to może być pomocne. Zalinkowany ranking robiony jest tylko w oparciu o popularność w kupowaniu. Wg mnie nic z niego nie wynika. To, że materac X kupuje bardzo dużo ludzi nie oznacza automatycznie, że jest dobry. Poza tym, jak się wejdzie na materac z pierwszego miejsca nie ma żadnych opinii na jego temat, więc nie wiem na podstawie czego ktoś wytypował go na 1 miejsce.
  4. Avatar asiazett
    No i jak tam? Materac już jest? Przetestowany? Jakie wrażenia po użytkowaniu? Bez podtekstów
  5. Avatar Spirea
    Asia, jest Łóżko i stelaż skończyliśmy składać ok. 2 w nocy. Materac ledwo daliśmy radę wnieść na górę. Dzisiaj była pierwsza noc. Byłam tak padnięta, że wrażeń nie pamiętam. Spało się na tyle dobrze, że zaspałam
  6. Avatar Magda 34
    Fajnie się śpi, nie? No jak u Ciebie z tym zapachem materaca?
  7. Avatar Spirea
    Magdo, materac jest wygodny i całkiem twardy. Jeszcze się przyzwyczajamy. W zasadzie padam tak zmęczona, że od razu zasypiam i nie mam kiedy się wczuć na ile jest ok.
    Zapachu nie było. Dopiero jak otworzyłam pokrowiec to przy zbliżeniu nosa do pianki czuć jej zapach. Ogólnie materac jest olbrzymi i chyba równie dobrze można było brać 160 cm szer.
  8. Avatar asiazett
    No to znaczy, że materac "działa" skoro śpisz "jak zabita" :brawo:
  9. Avatar bogdan_n60
    Bo kupno materaca to ważna sprawa, na rynku jest masa sprzedawców i warto troszkę poszperać, poszukać i wybrać coś najlepszego. Wg mnie najlepsze są z termoelastycznej pianki, świetnie dostosowują się do ciała i wpływają rewelacyjnie na kręgosłup. Trochę się za nim naszukałem, bo zależało mi żeby to był dobry polski produkt z certyfikatem. Znajomi polecili sklep mattresslove.com i na szczęście się sprawdził:) Śpi się świetnie!
  10. Avatar Jaworrr
    Spirea, na dzień dzisiejszy mija już prawie rok odkąd zakupiliście materac. Interesująco rozpoczęłaś temat, byłoby super gdybyś teraz pokusiła się o podsumowanie.
    pozdrawiam