dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

Kup pan cegłę, czyli nasze budowanie świata- dziennik budowy

Zbrojenie wieńca.

Oceń ten wpis
13 listopada 2013 r.
Akcja "Wieniec".
W piątek 8 listopada rozpoczęło się skręcanie zbrojenia na wieniec. Śmigalska tradycyjnie już zamówienie materiałów zrobiła "na styk". Przez te styki, to kiedyś zginie rażona ręką budowlańca. Końcówka ich prac zawsze budzi niepokój, czy starczy materiału. Dobrą stroną tej przypadłości Śmigalskiej jest to, że placu budowy nie zalegają resztki. A o złych stronach Śmigalska nie będzie pisała.
Tak wygląda słoneczny uzbrojony po zęby


widok zza południowej miedzyinnych ujęć brak, Śmig skupił się głównie na południowej elewacji


Od wtorku robią się szalunki. Dzisiaj zostały prawie ukończone. Prawie, bo na budowie od wczoraj nie ma prądu. Śmigalscy pożyczają onego od życzliwego sąsiada. Prawdopodobnie u niego nastąpiło jakieś zwarcio- spięcie. Sąsiad przebywał w rejonach dalekich od budowy i kontakt naoczny miał nastąpić dzisiaj pod wieczór. Może ów kontakt będzie miał siłę sprawczą i prąd pojawi się w kabelku. Z tego powodu przesunięty został termin zalewania wieńca z piątku na poniedziałek. Śmigalska zrezygnowała z samodzielnych obliczeń zapotrzebowania na metry sześcienne betonu (vide wstęp do dzisiejszego postu) i poprosiła o to jednoosobowa ekipę budującą. W wyniku dodawania ułamków dziesiętnych z dokładnością do czterech miejsc po przecinku wyszło, że na wieniec i dwie podstawki pod słupki tarasowe potrzeba 4,6836 m3 betonu Zamówione oczywiście będzie 5
Przy okazji planowania kolejnych prac okazało się, że zamówiony projekt zawiera dość spory błąd. Bardzo mętnie określa materiał, z którego mają być zbudowane szczyty, to po pierwsze. Gorsze jest to drugie- w zapotrzebowaniu materiałowym na ściany konstrukcyjne w ogóle nie uwzględniono wielkości ścian szczytowych. Dopiero niknące w oczach palety z silikatami pozwoliły powziąć przypuszczenie graniczące z pewnością, że zakupionych materiałów w żaden sposób nie starczy do zbudowania ścian szczytowych. Niedomiar to aż 25 m2- dość spory...... Postanowiono zbudować ściany szczytowe nieużytkowego poddasza z betonu komórkowego jako materiału najbardziej przyjaznego obróbkom w postaci przycinania. Śmigalska zrobiła rozeznanie cenowe na alledrogo, gdzie bloczki takowe były w miarę przyjaznych cenach ok. 5,45 zeta. Jakież było jej zdumienie, kiedy w hurtowni, z której zamawia towar określono cenę na 7,90, w drugiej na 9 , w trzeciej na 11 zeta. Niestety Śmigalscy budują się na pustynnym terenie, jeśli chodzi o producentów materiałów na ściany- stąd takie wysokie ceny. W ostatnim miejscu poszukiwań, do Śmigalskiej uśmiechnęło się szczęście- znalazła bloczki w cenie 7 zeta plus 20 zeta za transport . Niespodziewany wydatek wyniesie więc 1260 +20= 1280. I rób tu człowieku kalkulacje cenowe.
Pozdrawiam czytających
Ś-ś
Tagi - katalog słów kluczowych: Brak Edytuj Tagi
Kategorie
Dzienniki Budowy na Forum

Komentarze