dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

Budowa domu w Niemczech

Finansowanie budowy

Oceń ten wpis
Teraz troche napisze o moich doswiadczeniach zwiazanych z finansowaniem: Temat ten mam wlasnie za soba, na swiezo moje doswiadczenia:
Ogolnie sa spore roznice miedzy obom krajami (DE/PL) w podejscu do kredytowania i jego warunkow.
Niezmienne jest: pewne zrodlo dochodu, bank zawsze chca ostatnich 3 odcinkow wyplaty, ostatniegozeznania pdatkowego, wyciagu z kont bankowych. Do tego info na temat dzialki, budynku, szacunku kosztu budwowy/umowy deweloperem, poswiadczenie od kierownika bdowy na temat wykonalnosci prac prowadzonych we wlasnym zakresie i zaoszczedzonych w ten sposob pieniadzach. Te rzeczy sa chyba potrzbne takze i w Polsce.

Inna rzecza jest sposob oprocetowania:
Na ogol pierwsze 10 lat ustalane jest na stale oprocentowanie, mozna tez wziasc na dluzy okres, nawet na caly czas trwania budowy! Obecnie przy obecnym opocentowaniu jest to model dominujacy. Pozyczki na oprocentowane zmienne (jak w PL) lub franki, to margines. By dostac pozyczke we franku,to chyba trzba we frank miec wyplate..
Rzecza raczej niespotykana juz sa roznego typu oplaty dodatkowe, placi oprocentowanie (Zinsen) i czesc pozyczki (Tilgung). Nie placi sie procentow od splaconej juz pozyczki.

Inna jeszcze rzecz: podejsce do kienta: w mojej wsi (2500 ludzi) sa 2 banki, i 3-4 maklerow u ktorych mozna kupic ubezpieczenie i kredyt. Ta konkurencja wymusza podejscie do klienta, chociaz nie ma o bezporedniego wplywu na jakosc oferty - najwaznieszy jest wklad wlasny i zarobki.
Mimo to nalezy uwazac na oferty, gdyz rozrzut cen jest spory, czarnych owiec tez nie brakuje, a jako obcokrajowiec tym bardziej trzeba uwazac. Przede wszystkim liczyc i nie dac sie zakrecic gadka-szmatka. Ja dostawalem zazwyczaj planowany miesieczny lub roczny plan rat i to bylo ok.

Ogolnie chyba jest duzo lepiej niz w PL. Moje opocentowanie stale na 10 lat (luty 2015) to 1,13-1,18%, w PL sama marza wiecej kosztuje..
Tagi - katalog słów kluczowych: Brak Edytuj Tagi
Kategorie
Dzienniki Budowy na Forum

Komentarze