dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

Dom na wąską działkę, tani w budowie.

Kwiecień 2018 cz.3

Oceń ten wpis
Najbliższa przeszłość:
1. W dniu wczorajszym tj. 20.04.2018 odebrałem mapę do celów projektowych. Z tego co wyczytałem, będzie ona potrzebna do wykonania planu zagospodarowania terenu przez projektanta z bilansem powierzchni biologicznie czynnej.
Z kolei plan ten jest ostatnią składową dokumentacji niezbędnej do odrolnienia działki (wypis z ewidencji gruntów, wypis z MPZP, projekt zagospodarowania działki z bilansem).
2. Trzy dni temu tj. 18.04.2018 podpisałem umowę z Tauronem na wykonanie przyłącza.
20A, 3 fazy, 11kW. Szczegóły tutaj.
Przewidywany termin podłączenia to luty 2019. Koszt: 833.45PLN za 12m przyłącza (od słupa do granicy mojej działki).
3. Po moim piśmie w sprawie do Orange w sprawie usunięcia kabla z działki, Orange przypomniało sobie o wystawieniu faktury za uzgodnienia branżowe na kwotę 61 zł. Pomimo tego, że ich kabel bezprawnie został ułożony na czyjejś działce żądają pieniędzy za ustalenie tego faktu na papierze. To jest granda!
Pomimo wszystko, zapłaciłem. Z mojej strony sytuacja w tym starciu ma być czysta i klarowna.

Najbliższa przyszłość:

1. Wizyta u projektanta. Podpisanie umowy na współpracę i zlecenie wykonania zagospodarowania działki z bilansem powierzchni biologicznie czynnej.
2. Oczekiwanie na kolejny ruch Orange'a w sprawie usunięcia kabla (przede wszystkim określenia, którędy dokładnie biegnie jego trasa ułożenia).
3. Oczekiwanie na brak korespondencji (sprzeciw lub ewentualne uzupełnienie dokumentacji) ze strony Wód Polskich w sprawie projektu przebudowy rowu melioracyjnego. Zgłoszenie wodnoprawne złożone w tym miesiącu, więc czekam 30 dni+5 dni na ewentualną przesyłkę. Zatem termin końcowy to w przybliżeniu połowa maja.
Uwaga: wcześniej myślałem że to będzie w trybie pozwolenia, gdzie termin oczekiwania to 30-90 dni. W poprzednim wpisie nie dodałem - koszt zgłoszenia 87 PLN+17 za wystawienie potwierdzenia. W moim przypadku potwierdzenie w formie pieczątki na kopii zgłoszenia - koszt 0PLN.


Wnioski:
1. Cieszę się, że nie wymyśliłem sobie jakiś wyśrubowanych terminów na budowę. Wszystko jest załatwiane na luzie i z przyjemnością. Nic mnie nie goni i jak na razie etap formalności jest dla mnie przyjemnym czasem (gdzie wiele osób już rwie włosy z głowy). Poza tym, traktuję ten czas jako możliwość powiększania oszczędności na zbudowanie domu.
2. Wczoraj dzwonił do mnie pracownik jednej z firm wykonujących płyty fundamentowe i ławy(2-3 miesiące temu złożyłem zapytanie na oferteo o wycenę dla płyty) z prośbą o spotkanie. Zastanawiam się czy w ogóle brnąć w ten temat, gdyż płyta w przypadku domu parterowego o powierzchni 120m2 użytkowych+garaż (w sumie około 170m2 plyty) wydaje mi się zbyt drogim rozwiązaniem. Mam już wycenę jednej z najbardziej znanych firm stosujących takie rozwiązania w kraju i wynosi ona ponad 70tyś PLN... Nie sądzę aby inna firma zrobiła to za połowę tej kwoty (która by mnie satysfakcjonowała).
3. Temat przyłącza.
Zastanawiam się, czy warto kombinować z przyłączem (żeby zamiast budowlanego było od razu do celów bytowych) i czy w ogóle mam na to jakieś szanse.
Mogę postawić tam jakiś garaż blaszany (i tak będzie potrzebny) lub narzędziówkę drewnianą i próbować wnioskować o prąd do celów bytowych na to, ale czy warto się w to bawić? Gdzieś czytałem, że później mogą być problemy z formalnościami podczas odbioru budynku.

Updated 21-04-2018 at 07:19 by rabarbar1

Tagi - katalog słów kluczowych: Brak Edytuj Tagi
Kategorie
Dzienniki Budowy na Forum

Komentarze

  1. Avatar juwicz
    Wybór między płytą fundamentową a ławami, to nie jest tylko kwestia ceny. W przypadku tradycyjnych ław trudno jest uzyskać tak dobrą izolację cieplną i brak mostków cieplnych, jak przy wyborze płyty fundamentowej. Właściwe wykonanie płyty fundamentowej (niestety) kosztuje. Ja sprawdzałem ceny u 3 wykonawców (też raczej znanych) i przy moich 146 m2 (po przeliczeniu na fundament 160-180 m2) wyszło u wszystkich podobnie, w granicach 60 tys. zł. Zawsze można dać cieńszy styropian albo EPS zamiast XPS, ale oszczędności duże nie będą.
    Ja bym się natomiast zastanawiał, czy pod garaż też płyta fundamentowa. Z punktu widzenia budynków energooszczędnych garaże powinno się oddzielać cieplnie od samego budynku.
  2. Avatar rabarbar1
    Cytat Napisał juwicz
    Wybór między płytą fundamentową a ławami, to nie jest tylko kwestia ceny. W przypadku tradycyjnych ław trudno jest uzyskać tak dobrą izolację cieplną i brak mostków cieplnych, jak przy wyborze płyty fundamentowej. Właściwe wykonanie płyty fundamentowej (niestety) kosztuje. Ja sprawdzałem ceny u 3 wykonawców (też raczej znanych) i przy moich 146 m2 (po przeliczeniu na fundament 160-180 m2) wyszło u wszystkich podobnie, w granicach 60 tys. zł. Zawsze można dać cieńszy styropian albo EPS zamiast XPS, ale oszczędności duże nie będą.
    Ja bym się natomiast zastanawiał, czy pod garaż też płyta fundamentowa. Z punktu widzenia budynków energooszczędnych garaże powinno się oddzielać cieplnie od samego budynku.
    Cześć.
    Rozumiem, że wybrałeś płytę. Porównywałeś cenę fundamentów z ław do swojego projektu? Jakiej wielkości kwotowo różnica była jeśli można wiedzieć?
    Co do osobnego fundamentu dla garażu, pytanie czy to nie będzie wtedy inaczej osiadać i nie pojawią się pęknięcia na styku garaż-reszta budynku? Troszkę bał bym się łączenia dwóch różnych technologii fundamentów w jednym budynku.