dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

Kaizen

Cieplowlasciwie.pl - czemu wiedzie na manowce?

Oceń ten wpis
cieplowlasciwie.pl to zadziwiająco popularna strona, którą wspomagają się inwestorzy wybierając źródło ciepła oraz jego moc. Dziwi to przede wszystkim dlatego, że na tej podstawie inwestorzy podejmują decyzje warte dziesiątki tysięcy już, i jeszcze większe pieniądze w przyszłości.
Kluczowe dla wybrania optymalnego źródła ciepła jest oszacowanie, ile kWh rocznie będzie dom zużywał - im więcej, tym droższe w instalacji a produkujące tańsze kWh źródło ciepła będzie najlepsze. I otrzymujemy taką informację z opisem:
całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie
Tyle ciepła potrzebuje twój dom na cały sezon grzewczy.
To jest wielkość netto – tyle, ile budynek przyjmie. Zależnie od tego, czym i z jaką sprawnością będziesz grzać, ilość ciepła brutto, jaką musisz kupić w opale, będzie odpowiednio wyższa


Wiadomo - nie podajemy tu wielu parametrów, to i wyniki przybliżone. Ale to o ile mogą się różnić? 20% 40%?

Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
Przypomnę jak się oblicza straty ciepła; http://www.termstudio.pl/pdf/rozp_metodologia.pdf
Miesięczne straty ciepła przez przenikanie i wentylację budynku
lub lokalu mieszkalnego należy obliczać ze wzorów:

Qtr = Htr · ( θint,H – θe ) · tM ·10 -3 { kWh/miesiąc }
Qve = Hve · ( θint,H – θe ) · tM ·10 -3 { kWh /miesiąc }
I odejmij zyski słoneczne (oczywiście w dzień) i bytowe (też niewiele w nocy), które powodują, że w ciepłe godziny dnia trzeba dostarczyć systemem grzewczym mniej, niż wynikałoby z temperatury za oknem. I przez to produkcja ciepła jest większa przy niższych temperaturach, niż wynikałoby bez uwzględnienia zysków nawet, przy systemie grzewczym puszczonym samopas, a co dopiero z kagańcem na tanią strefę, która w 80% jest w najzimniejsze godziny doby, gdy nie ma zysków słonecznych a bytowe są minimalne.

A we współczesnym domu z rekuperacją zyski pokrywają zdecydowaną większość strat. U mnie:

Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
Cytat Napisał Juzef Zobacz post
Pierwotnym zamysłem cieplowlasciwie.pl (jestem autorem) było właśnie pominięcie miliarda detali w których laik się pogubi a nie są niezbędne, by wyliczyć moc grzewczą z akceptowalną dokładnością. Akceptowalną na tamte czasy (2013) gdzie najczęściej chodziło o dobór mocy kotła węglowego.
Obecnie widzę że chyba 3/4 pompiarskiego światka jedzie na tym narzędziu.
No to gratulacje. Podsumowanie normalnego OZC powyżej.
Cieplowlasciwie wylicza, jakby nie uwzgledniało zysków - 4x więcej
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1yxv
Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
Cytat Napisał Juzef Zobacz post
Bo nie uwzględnia. Głównie wylicza potrzebną moc urządzenia grzewczego. Jak można by dobrać moc urządzenia pod założenie że świeci słońce w południowe okna a w domu jest 5 osób i duży pies? Tedy gdy 4 osoby wyjadą na weekend i akurat będzie noc – mocy zabraknie.
To nic dziwnego, że tak umiłowali ją pompiarze. Owszem, moc dobieramy jakby nie było zysków, bo jest spora szansa, że najzimniej będzie w czasie, gdy zyski są minimalne.

Ale wprowadza błąd co do opłacalności PC. Jakbym potrzebował, jak twierdzi cieplowlasciwie 8MWh na CO + ze 2MWh na CWU (do podzielenia przez COP - czyli ze 3MWH z gniazdka), to by się do tego PC opłaciła. a jak potrzebuję 4MWh, to zdecydowanie nie opłaca się. Bo koszt tego 1000kWh prądu to mniej więcej koszt przeglądu PC.
Ciekawe co będzie, jak ludzie dojdą do wniosku, że stracili grube tysiące przez wprowadzenie w błąd i wybór drogiego źródła ciepła w instalacji i przynoszącego kilkakrotnie mniej oszczędności w używaniu, jak twierdzi CW.
NIE RÓB PSUDOOSZCZĘDNOŚCI. TO MOŻE KOSZTOWAĆ GRUBE PIENIĄDZE PRZEZ WIELE LAT. ZAMÓW PROFESJONALNE OZC BO I STANDARDOWE OBLICZENIA DOŁĄCZANE DO GOTOWCÓW POTRAFIĄ PROWADZIĆ NA MANOWCE.
A jak bardzo chcesz sam policzyć, to użyj narzędzia, które uwzględni zyski - a więc musi zapytać o powierzchnię okien, ich orientację, sprawność rekuperatora i wiele innych rzeczy. Owszem, nie może być tak banalnie prosty jak cieplowłasciwie.pl. Ale wyniki coś będą warte. Są darmowe programy, czasami płatne poszczególne wydruki (np. świadectwo energetyczne) są wersje próbne. Ja używam Build desk który ma jeszcze tę zaletę, że wiele projektów gotowych zostało w nim policzonych i można to zaimportować, poprawić błędy, dostosować do swoich warunków (lokalizacja, orientacja, faktycznie użyte materiały itd).

Edyta. Wyniki na cieplowlasciwie.pl zmieniają się w czasie. Wyżej podany link (bez żadnych zmian parametrów domu):
Cytat z postu z 2020-02-05
Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
Czy te wyniki "żyją"? Jestem (prawie) pewien, że wcześniej w tym linku miałem wynik leciutko ponad 8MWh/r. Teraz kliknąłem i jest "9 086kWh = 33GJ całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie"

2019-02-11 7 134kWh = 26GJ całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie

Tutaj możesz sam sprawdzić ile jest w chwili gdy to czytasz

Edyta 2020-02-11 22:18. Za każdym razem sprawdzałem, czy parametry domu się nie zmieniły. I były te same. Teraz ktoś się pobawił. Okazuje się, że każdy może edytować dane budynku i zapisać - i to pół biedy. Gorzej, że taki zmodyfikowany dom nadpisuje stary i jest pod starym linkiem. Bez sensu. Jak chcecie podyskutować o wynikach, to wrzucajcie zrzut, a nie link. Bo pod tym samym linkiem za chwilę mogą być inne parametry domu i inne wyniki i nie wiadomo, jaki wynik jest komentowany.

Edyta 2021-10-26
Po powyższej dyskusji (już dawno temu) na stronie CW pojawiły się dwie zmiany:
1. Pojawiła się wytłuszczona informacja przy kWh Nie są tu uwzględnione żadne zyski energii.. Ciekawe, ile osób rozumie, że przez to te kWh niczego nie mówią o tym, ile kWh ciepła będzie trzeba dostarczyć systemem grzewczym. To samo zresztą dotyczy mocy grzewczej (w kW) - bo zawsze mamy jakieś zyski które powodują, że nie potrzebujemy wszystkich strat uzupełniać systemem grzewczym. Więcej o tym tutaj
2. Po zmianie parametrów budynku jest generowany nowy link do wyników. Czyli można podawać go publicznie - pod tym adresem zawsze będzie wynik o którym dyskutujemy nawet, jak ktoś dom wyedytuje.

Updated 26-10-2021 at 11:00 by Kaizen

Tagi - katalog słów kluczowych: Brak Edytuj Tagi
Kategorie
Dzienniki Budowy na Forum

Komentarze