dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

keldorn

Ekonomiczny 1A po modyfikacjach

Oceń ten wpis
Witam wszystkich,

Jako że ceny mieszkań w obecnych czasach są przerażająco wysokie postanowiliśmy kupić działkę i wybudować dom, jako że nie mam dużego pojęcia w zakresie budownictwa postanowiłem trochę podrasować swoją wiedzę za pomocą internetu i jak udało mi się wyczytać najtańszym domem jest dom o prostej bryle z dwuspadowym dachem oraz bez piwnicy, także najbardziej z projektów spodobał nam się ekonomiczny 1a pasuję także idealnie do naszej prostokątnej działki, także zakupiliśmy projekt jednak szczegółowo przeglądajac jego specifikacje doszedłem do wniosku iż wcale tani nie będzie (ilość słupów, zbrojeń ścian nośnych jest strasznie wielka), a że chce budować własnymi siłami uznałem że pochłonie to zbyt dużo czasu, dlatego postanowiłem poczynić lekkie modyfikację:
1. Zamiast tradycyjnych fundamentów - płyta fundamentowa(główny atut to szybsze wykonanie)
2. Rezygnacja ze ścian nośnych wewnątrz budynku i zastosowanie dachu wiązarowego
3. Rezygnacja z wysokiego sufitu w salonie
4. pomniejszenie okna tarasowego w salonie

Wiem że do budowy mam jeszcze troszkę czasu ponieważ jestem na etapie adaptacji projektu natomiast nie chciałbym popełnić żadnego poważnego błędu którego będę później żałował dlatego mam do was parę pytań:

1. Płyta fundamentowa Co sądzicie o dawaniu EPS 200 zamiast XPS pod płytę czytałem i są różne opinie natomiast XPS jest praktycznie dwa razy droższy, myślałem żeby po wyrównaniu terenu i zrobieniu szalunku bocznego z XPSa wylać środek 5cm warstwa chudego betonu i dokładnie wyrównać żeby później z kładzeniem styropianu szło gładko i przyjemnie, czy opaska przeciwwysadzeniowa jest konieczna?

2. Mury- Architek radzi mi wybrać Silikaty, natomiast mam pewne obawy o murowanie samemu z tego materiału, nie znam sie na murowaniu, np w betonie komorkowym drobne pomyłki idzie łatwo skorygować poprzez przeszlifowanie powierzchni, tu natomiast już tak kolorowo nie będzie dodatkowo zastanawiałem się nad piana do murowania, co w przypadku Silikatów jest dość nietypowym zabiegiem chyba że ktoś z was miał z tym styczność i może coś podpowiedzieć

3. Dach- Czy znacie jakaś godną polecenia firmę na Śląsku wykonująca wiązary w rozsądnej cenie?

4. Chciałem także zrezygnować z murowania Szczytów i obić je płytą osb i ocieplić jednak parę osób odwodzi mnie od tego rozwiązania z racji tego że nie powinno się łączyć ze sobą dwóch różnych materiałów ponieważ na scianie w miejscu łącznie mogła łatwo pojawić się pęknięcia dodatkowo murowane szczyty dodatkowo usztywniają całą konstrukcję jakie są wasze spostrzeżenia na ten temat

Myślę że na razie to tyle z moich głównych rozważań na tym etapie z góry dziękuję za wszelkie porady
Tagi - katalog słów kluczowych: budowa, dziennik, ekonomiczny 1a Edytuj Tagi
Kategorie
Dzienniki Budowy na Forum

Komentarze

  1. Avatar kamilb1987b
    1) EPS200 powinien wystarczyć, ale i tak w tej sprawie ostateczne słowo ma konstruktor. XPS kosztuje ok.400zł a dobry EPS200 300zł za 1m3. Jakoś nie wychodzi mi to dwa razy drożej. Przy całej płycie to oszczędność rzędu może 2k. Wiadomo że zawsze coś, ale też nie ma co przesadzać. Chudego betonu musiałbyś dać 10cm, a i tak wątpię że da się go idealnie wyrównać. Raczej zdania na ten temat są takie że szkoda na to kasy, bo i tak nic konkretnego nie daje, no chyba że masz w ziemi dużo szkodników.
    2) Co do murów to wszyscy wiedzą że najsolidniejsze są z silikatów. Ale dla samoroba i to jeszcze bez wprawy to raczej BK. Na piankę sadysta budował, ale miał do tego szlifowaną ceramikę. Niby do dokładnego BK pianka tez się nadaje, ale nie wiem czy ktoś tak budował na tym forum i jakie ma wrażenia. na pewno byłoby to szybsze rozwiązanie i prostsze.
    3) Firm od wiązarów jest dużo, trzeba do każdej wysłać zapytanie bo rozbieżność cenowa jest i dwukrotna. Kumpel do siebie pyta i tak właśnie mówił. Jeszcze czeka na cenę z Moskały, bo ponoć ceny mają najlepsze, ale jeszcze oferty nie dostał. Jak dostanie to dam znać czy to prawda.
    4) Przy wiązarach szczyty najlepiej zrobić też szkieletowe. Szczyty usztywniają konstrukcję? Ciekawe jaki bajkopisarz tak mówi. Wiązary muszą być odpowiednio stężone, ale to już jest w kwestii firmy od wiązarów. Szkieletowe szczyty nie będą robić takiego mostka jak murowane. Możesz też cały domek zrobić szkieletowy, ale pewnie nie bierzesz tego pod uwagę.
    Jak chcesz sam budować to wątek do samorobów lepiej przenieść. Tam chyba więcej osób zagląda https://forum.muratordom.pl/forumdis...LUB-SAMOROBÓW
  2. Avatar keldorn
    Dzięki za odpowiedź i porady, jak coś to czekam na info w sprawie ceny wiązarów z tej firmy, wysłałem również zapytania do różnych firm ale narazie dostałem tylko 1 ofertę na 18900 brutto a nie orientuję się aż tak w cenach i nie wiem czy to standardowo czy dużo, wątek przeniosę tak jak radzisz