dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

Kaizen

Wykres, jak spada sprawność rekuperatora bez odzysku wilgoci

Oceń ten wpis
Cytat Napisał Owczar Zobacz post
Od jakiegoś czasu przeliczam sobie sprawnośc w HA. Wraz ze spadkiem tempartury na zewnątrz nasila się problem wody w wymienniku, o którym pisaliśmy w tym wątku.

W domu mam 45-47% wilgotności i problem jest dość wyraźny. Bez wietrzenia spada do 70%. Ustawiłem wietrzenie poniżej 75%.
Początkowo miałem 5 minut, ale w sumie wystarcza 2 minuty by wylać wode i prywrócić sprawność do ok 80%.

Poniżej wykres. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wietrzenie_sprawnosc.JPG
Wyświetleń:	1785
Rozmiar:	25,6 KB
ID:	450676

Zastanawiam się czy nie zasadne byłoby inne ułożenie wymiennika - tak by kanały były pionowo i wywiew od góry...
Nawet gdy mam non stop 50% to problem ze sprawnością wystepuje...
Po zmianie wymiennika na ERV:
Cytat Napisał Owczar Zobacz post
Jak sobie policzymy sprawność entalpii to wychodzi niecałe 82%
Bardzo dobry wynik, głównie dzięki małym przeplywom i dużemu wymiennikowi.
Ale sęk w tym, że nawiew to 140m3, a wywiew 120m3 (w kotłowni mam tylko nawiew do osuszania powietrza).
Jeśli teraz przeliczymy ilość w energii przepływającej nawiewem i wywiewem w jednostce czasu, okazuje się, że energia wywiewana to 1.64kW, a wywiewana 1.61kW - przy założeniu, że przepływy w rekuperatorze są prawidłowo odczytywane.

[...]

Sprawność temperaturowa praktycznie non stop 80-81% - nawet przy wyższych temperaturach na zewnątrz. W porównaniu do zwykłego wymiennika jest kilka % lepiej. A jak weźmiemy pod uwagę entalpię, brak problemu z kondensatem to odzyskujemy jakieś 27-30% więcej energii.

Updated 29-05-2021 at 12:43 by Kaizen

Tagi - katalog słów kluczowych: Brak Edytuj Tagi
Kategorie
Dzienniki Budowy na Forum

Komentarze