dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

Kaizen

Skąd się biorą zyski bytowe?

Oceń ten wpis
Streszczenie z raportu z moich obliczeń wygląda tak:





Średnia z sezonu czy nawet miesiąca niczego nie mówi o obciążeniu cieplnym.

Jak ktoś się wgryzie w tabelkę, to mu się nie zgodzi - bo suma strat, minus zyski nie daje zapotrzebowania. Dlaczego? Ano dlatego, że to jest suma z miesięcy. A i same miesiące się nie zgadzają. Bo co z tego, jak przez dwa tygodnie w marcu mamy słoneczko, duże zyski i aż za ciepło w domu, a przez pozostałe dwa mróz siarczysty i pochmurne niebo? W marcu mam niby sumę strat 1122kWh, zyski razem 1292 kWh więc niby mam 170 kWh ciepła za dużo. Tymczasem wg obliczeń muszę dogrzać 36,66 kWh.

Temat powiązany z zyskami słonecznymi, o których mowa była tutaj. Warto też uwzględnić kontekst wpływu WM na zapotrzebowanie na ciepło

A o co chodzi w tym wszystkim tak naprawdę? A no o mantrę - we współczesnym, przyzwoicie ocieplonym domu z WM nie opłaca się PC.

Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
Kaizen zdecydowanie przecenia znaczenie zysków słonecznych i bytowych
Tak sobie gdybasz, czy masz takie obliczenia?

U mnie raport z obliczeń do świadectwa energetycznego wygląda tak:






Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
Są po prostu małe, bo zima słońce jest krótko widoczne i nisko nad horyzontem.
Masz na to obliczenia czy pomiary?

To fotka z 6 kwietnia 2018 - tak mi nagrzała się podłoga od słoneczka wpadającego przez okno od południa. Latem przez to okno nic nie wpada, bo duży okap daje cień. W sezonie grzewczym sięga bardzo daleko i pomimo tego, że rozkłada się na dużą powierzchnię podłogi przez ostry kąt - to takie temperatury osiąga podłoga.



Jeszcze żeby nie było wątpliwości - ta sama fotka, bez kolorowania podczerwienią:



Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
To prawda, że np namiętnie gotowanie podniesie temperaturę. Ale gdzie? W kuchni. W pomieszczeniu za ścianą ciągle trzeba będzie włączać ogrzewanie.
Słyszałeś o rekuperacji? Owszem, nie odzyska 100% - ale z 85-95% ciepła z kuchni trafi do pomieszczeń z nawiewem i trzeba będzie w nich dostarczyć odpowiednio mniej ciepła systemem grzewczym.

I to nie jest kwestia namiętności - a ilości kWh. Nie ważne, czy trzy razy w tygodniu po 1h x 3kW, czy stale 53,5W.
W najgorszym pod tym względem grudniu mam w sumie 785,9 kWh zysków. Jak to uśrednimy, to wychodzi 1,05 kW ciągłej mocy dostarczanej z innych źródeł, niż system grzewczy. A nawet jak przez kilka godzin zabraknie 1 czy 2 kW mocy, to i tak nie do odnotowania na termometrze.

Pewnie, że każdy dom jest inny. Ale z grubsza daje to pojęcie o proporcjach - straty w domu z rekuperacja i 20cm ocieplenia trzeba średnio tylko w 1/4 pokryć systemem grzewczym.
W najgorszym grudniu tylko 41,9% to system grzewczy.

Owszem - gorzej ocieplony dom, w zimniejszej strefie klimatycznej czy mniej słonecznym będzie miał może 30% średnio i 50% w grudniu. Gorzej już chyba się nie da w domu spełniającym WT 2021. Więc pomijanie zysków bytowych i słonecznych to poważny błąd.


Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
Przy okazji innego wątku wstawiłem, to wrzucę też tutaj. Wielu nie wie, skąd się biorą zyski bytowe i ile ich jest. A każde urządzenie elektryczne - grzeje. Większość 100% energii zamienia na grzanie domu (część potrafi co nieco wydalić przez kanalizację - ale i wtedy co nieco zostaje).

Prysznic - grzeje:



Jak myjesz ręce w ciepłej wodzie, czy odcedzasz ziemniaki lub makaron - część ciepła zostaje w domu.



5cm pianki na zasobniku wygląda tak:



A wg producenta straty postojowe ma tylko 50W.

Fakt, jak wentylator wywiewny rekuperatora jest za wymiennikiem - to prąd zużyty w nim nie ogrzewa domu - wylatuje ciepło wyrzutnią. Te średnio kilkanaście W przepada.

Grzeje TV:


Grzeje lodówka:


Grzeją zasilacze, LEDy, świetlówki kompaktowe, drukarki, komputery - wszystkie urządzenia elektryczne grzeją. Obciążone kable zasilające też grzeją.

Jak ktoś ma gaz - też generuje zyski bytowe. Ludzie grzeją, zwierzaki domowe grzeją.

Oczywiście promieniowanie wpadające przez okna też grzeje.
https://forum.muratordom.pl/entry.ph...r-pompy-wg-OZC
Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	FlirTV.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	90,3 KB
ID:	456740  

Updated 22-05-2023 at 22:38 by Kaizen

Tagi - katalog słów kluczowych: Brak Edytuj Tagi
Kategorie
Dzienniki Budowy na Forum

Komentarze