dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

mirzaw

Dziennik "MirZaw-a"

Oceń ten wpis
Witam

Od czego by tu zacząć ?

Na początku była działka - dostałem od rodziców - a właściwie od dziadka.
I z żoną wpadliśmy na pomysł - jedziemy na miesiąc do USA - na wczasy (dzieci zostawiamy u babć). Pomyśleliśmy (rok 2000) i zaczęliśmy zbierać pieniądze. Po zimie mieliśmy już jakieś 15000 i nagle wpadliśmy - może bardziej ja wpadłem - albo jedziemy do stanów albo zaczynamy budować. To był pomysł - ale obliczyłem że za te 15000 można kupić już ściany budynku.
Zaczęło się szukanie (wybieranie) projektu - przeglądneliśmy z 100000 katalogów i 5000 stron www. Na początek był projekt LIPNICY P12L - ale jak policzyłem materiał i "wstawiłem" go na działce okazało się że jest ciut za duży.
Zmieniliśmy sposób wyboru projektu. Najpier wymyśliliśmy wygląd budynku - potem rozpoczęliśmy budować jego wnętrze. I tak doszliśmy do pracowni DOMINO (www.domino.alpha.pl) z Wodzisławia.
Tam jak przedstawiliśmy naszą koncecję - projektowali oni domki podobne zewnętrznie do naszych wyobrażeń - architekt stwierdził że trzeba zrobić nowy projekt - ale (!) jak będzie go mógł umieścić jako typowy to sprzeda go nam taniej. No i tak po 2 miesiącach projektowania, wymianie chyba z 50 maili z architektem - dostroiliśmy nasze cudo.
Następnie rozpocząłem batalie o pozwolenie. Wszędzie jeździłem sam więc w ciągu 20 dni dostałem pozwolenie. Na wecyzję o warunkach czekałem raptem 2 tygodnie i właściwie od pierwzszej wizyty w urzędzie minęły 2 miesiące i miałem pozwolenie.
Najwięcej problemów miałem z ochroną środowiska w UM - jakieś niereformowalne urzędasy - i buduję bez oczyszczalni ściaków.
Na budowę ekipa weszła chyba 3 września. Uprzedze - ale mimo że szef firmy (który zresztą sam cały czas robi) ma tyle co ja 32 lata to cały czas jestem z nimi na PAN - wierzcie mi to naprawdę pomaga uniknąć nieprzyjemnych sytuacji typu: słuchaj, nie martw się do się jeszcze odkręci itp.
Przez pierwsze 3 tygodnie walczyliśmy z wodą w rowach fundamentowych (akurat padało) a okazało się że mam wodę gruntową 1m pod ziemią. Aha jeszcze wcześniej był kierownik budowy. Szukałem takiego przez ogłoszenie w gazecie. Jakiś telefon znalazłem - zadzwoniłem a gościu na pierwszym spotkaniu powiedział: "Panie ja tam nie muszę przyjeżdżać - jak coś trzeba podpisać to podpiszę i będzie ok." no i tyle się z nim widziałem. Pomyślałe że w końcu ktoś musi być na budowie fachowcem a ja nim na pewno nie jestem.
Znalazłem innego kierownika po znajopmości - i to był ten O'K.
Jak już udało mi się zalać fundamenty to budowa ruszyła z kopyta. Właściwie tak szybko leciała że czasem nie zdążyłem uwiecznić na zdjęciach jej poszczególnych etapów - (zrobiłem sobie historyczny album)
Tak więc szybciutko poszły w górę ściany, potem strop, ściany poddasza, więźba i dachówki. W dniu 3 grudnia zamknąłem budowę na stanie surowym otwartym.
Po drodze miałem trochę urlopu więc sam zrobiłem - i jestem z tego dumny - drenaż opaskowy i wspólnie z budowlańcami skakałem po dachu przy robieniu więźby. Tak więc swój wkład mam.
Od tygodnia (11/03/2001) znów robota wre - wełna mineralna na poddasze, płyty GK)
Przy okazji po drodze zrozumiałem że trzeba ostro walczyć o rabaty w hurtowniach - teraz jak ide do hurtowni gdzie cały czas buduje - BUILDER - to mam na kartce spisane co najmniej 3 oferty 2 z innych hurtowni a trzecią wyssaną z palca. Po kilku chwilach kupuję w Builderze za cenę niższą niż najniższa z kartki - ta wyssana oczywiście. Dobry bleff połową sukcesu jak to mówią dresiarze.
W czasie budowy okazało się że drewno na więźbę - kupowałem telefonicznie z ogłoszenia w wyborczej jest podłej jakości ale cóż frycowe trzeba zapłacić. Teraz jak czegoś nie widzę to nie kupuję. Oststnio miałem taką sytuację z oknami. Facet mi oferował plastyki z profila schukko za super cenę ale ani koloru ani profila nia mógł mi pokazać na oknie (miał tylko kawałek plastyku). Lepszy jest jednak wróbel w garści... więc kupiłem tam gdzie mogłem zobaczyć - ideal 2000 round line - aluplast - złoty dąb - znaczy się zamówiłem - odbbieram gdzieś koło 15 kwietnia.
No to się rozpisałem już 2:36. Trzeba iść spać. Jutro następny dzień budowy - trzeba kupić kable prądowe, itp, itd. I tak do września - podobno wtedy się będę przeprowadzać.
Pozdrawiam tych co na morzu
Mirzaw
Tagi - katalog słów kluczowych: Brak Edytuj Tagi
Kategorie
Dzienniki Budowy na Forum