dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

Bartłomiej

Dziennik Bartłomieja

Oceń ten wpis
13.12.2002

Postanowiłem moje dzisiejsze wpisy dziennikowe podzielić na dwie części. Z racji tego, że nie uzupełniałem go od tak dawna, pierwsza część opisuje przeszłość. Teraz czas napisać, czym obecnie się zajmuję.

Zima pełną gębą, mrozy już zdrowo dokuczają, a zatem najwyższy czas zabrac się za poszukiwanie ekip(y), która zajmie się doprowadzeniem mojego domu do stanu "zamieszkiwalności". bardzo chciałbym związać się z jakimś jednym wykonawcą, jak to zrobili niektórzy forumowicze, ale widzę kilka wad takiego rozwiązania:
a) Ciężko znaleźć firmę, która ma (bardzo) dobrych fachowców z każdej dziedziny. A jednak przy wykończeniu domu jest sporo prac specjalistycznych, które oddać najlepiej w ręce doświadczonych ludzi.
b) Firmy, które mówią o sobie, że kompleksowo zajmą się wykończeniem domu, najczęściej podzlecają przeróżne prace "zewnętrznym" fachowcom, a to odbija się na cenie usługi, gdyż oczywiście swoją marżę jakąś muszą narzucić.
c) Jeśli nawet znajdę taką firmę, ciężko się z nią dyskutuje nt. cen. Wypróbowałem. Porażka.
d) W razie jakiejś wpadki z częścią roboty, ciężko taką firmę wyrzucić z budowy, bo trzeba na jej miejsce znajdować podobną. Gdy się bierze fachowców do każdej z prac osobno, można w nich przebierać, jak w ulęgałkach. Ale wtedy całość zarządzania procesem budowy należy wziąć na siebie. To nie jest wcale taki minus, bo i tak nie ma co liczyć, że ktoś nas wyręczy w nadzorowaniu budowy (vide moje doświadczenia z cieślami).

No, ale wystarczy już tych moich przemyśleń. Przede mną stoi zadanie zorganizowania ekip wykończeniowych. Zastanawiam się nad następującym podziałem:
1. Dekarz - do wykonania poprawek w konstrukcji dachu, położenia pokrycia, obróbek blacharskich, rynien, zamontowania okien połaciowych.
2. Ekipa do instalacji wodno-kanalizacyjnych oraz c.o. Do tej grupy prac zaliczam zamontowanie i uruchomienie kotłowni oraz położenie instalacji ogrzewania podłogowego.
3. Tynkarze wewnętrzni. Waham się pomiędzy maszynowym tynkiem gipsowym a tradycyjnym cem-wap. Ceny stoją przemawiają raczej za gipsowym, ale jeszcze ostatecznej decyzji nie podjąłem.
4. Wykończenie wnętrz - począwszy od wykonania wylewek przez glazurę oraz parkiety, aż po ostateczne ocieplenie dachu i malowanie.
5. Roboty specjalistyczne, do których zaliczam elektryka, montaż okien, instalację gazową (kocioł + kuchnia), kominek z DGP, odkurzacz centralny, brama garażowa.

Pozostałe roboty na zewnątrz budynku (np. tynki czy ogrodzenie) zostawiam sobie nieco na później.
Jeżeli z Waszego doświadczenia wynika, iż przyjęte przeze mnie założenia co do "konstrukcji" ekip są nieprawidłowe, dajcie mi znać w "komentarzach". Może czegoś nie widzę, może o czymś zapomniałem. Będę wdzięczny za wszystkie porady.

Jeśli moglibyście mi polecić jakiego wypróbowanego fachowca, np. elektryka z wyobraźnią, tynkarza bądź kominkarza - będę bardzo wdzięczny.

No i mam nadzieję, że za jakiś czas znów spotkam się z grupą warszawską. :smile:

Pozdrawiam,
Bartłomiej
Tagi - katalog słów kluczowych: Brak Edytuj Tagi
Kategorie
Dzienniki Budowy na Forum