dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

Bio

Dziennik budowy kotła c.o. na paliwo stałe.

Oceń ten wpis
Kotły ze spalaniem dolnym.


Kotły stalowe na paliwo stałe, wypierają konsekwentnie kotły żeliwne. Tak samo kotły ze spalaniem dolnym, wypierają kotły ze spalaniem górnym. Jestem zwolennikiem kotłów ze spalaniem dolnym.
Faktem jest, że płomień i żar ma mniejszy kontakt ze ścianami kotła, gdyż część komory załadowczej odbiera ciepło w ograniczonym zakresie. Kocioł ze spalaniem dolnym ma to do siebie, że spaliny opuszczają komorę spalania dolem, w niewielkiej wysokości ponad rusztem. W komorze zasypowej, zwanej często lejem zasypowym, paliwo jest zimne i osuwa się w miarę wypalania warstwy leżącej na ruszcie. Komora zasypowa jest więc magazynem paliwowym. W kotle ze spalaniem górnym zaczęłoby się palić niezwłocznie po załadunku wszystko na raz, bardzo chaotycznie jak zaznaczyłem w poprzednim poście. Tutaj pali się tylko część tego paliwa, ale bardzo "rozważnie". Tutaj możemy całkowicie zapanować nad tym procesem. Panujemy nad szybkością spalania i wykorzystujemy niekorzystne zjawiska z kotła ze spalanie górnym. Tutaj jest to nawet wskazane. W górniaku, chcąc opanować szybkość spalania paliwa, tłamsiliśmy powietrze. Odgazowanie następowało z niedoborem tlenu, a więc część niedopalonych gazów uciekała nam w komin. W dolniaku też to robimy, ale sprawa przedstawia się o wiele korzystniej. W dobrze wykonanej konstrukcji kotła ze spalaniem dolnym, spaliny są kierowane dołem do przewężenia, zwanym palnikiem. Tutaj dostają dodatkową porcję powietrza, które nie bierze udziału w odgazowywaniu. Następuje dopalenie tych spalin. Kocioł dostaje dodatkową porcję energii cieplnej. To dodatkowe powietrze nazywa się powietrzem wtórnym. Producenci niektórzy twierdzą w reklamach, że ten drugi etap spalania (pierwszy suszenie, drugi odgazowanie), to piroliza. Piroliza w takim razie następuje w każdym kotle ze spalanie górnym i każdym z dolnym. Jest to bzdurą, gdyż piroliza to rozkład opału w wysokiej temperaturze bez dostępu powietrza. Można to sprawdzić w pierwszej lepszej encyklopedii.

Przebrnęliśmy przez pierwszy etap budowy kotłów. Etap taki bardziej poglądowy. W następnych postach postaram sie to naświetlić bardziej szczegółowo. Opisać poszczególne fragmenty kotła.
Tagi - katalog słów kluczowych: Brak Edytuj Tagi
Kategorie
Dzienniki Budowy na Forum