dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

gaga2

Z Muratorem w ręku

Oceń ten wpis
zakupy materiałów
Przez zimę zdążyłam się już zadomowić na forum i wyczytałam m.in., że warto zakupić materiały w zimie - z dużym rabatem - przechować w hurtowni, i potem w odpowiednim czasie przywieźć na budowę. No dobra - w lutym i marcu ruszamy na poszukiwanie materiałów. J. wziął na siebie zakup Porothermu, ja - dachówki. J. z zestawieniem materiałów w ręce umawiał się z kolejnymi hurtowniami i prowadził grę nerwów - na jednej kartce notował każdą hurtownię i wielkość proponowanego rabatu - i takie informacje podawał dalszym hurtownim z zapytaniem, czy dadzą więcej. W ten sposób doszedł do 21% rabatu, ale zdecydowaliśmy się zakupić wszystko w miejscowej hurtowni z rabatem 20%, za to z pełnym zaufaniem do właściciela (to on sprzedał nam działkę). Z dachówką było więcej problemu, w końcu zdecydowaliśmy się na Wiekora Holenderka Narvik, mieliśmy już 14% rabatu, ale w końcu mój wujek budowlaniec zaoferował najlepszą cenę, więc dachówki nie kupiliśmy, a uzgodniliśmy z wujkiem, że dachówkę dostarczy wraz z robocizną. I na tym zakończyliśmy nasze zakupy zimowe....
Teraz mamy umowę z wykonawcą na ryczałt, w tym materiały (oprócz tych już zakupionych i więźby), ale jeśli my znajdziemy materiał w cenie niższej od tej wynikającej z kosztorysu - mamy prawo zakupić materiał, a jego wartość jest odejmowana z kosztorysu. Póki co w ten sposób kupiliśmy:
- styropian FS 20 na ocieplenie fundamentów, całe drewno do domu (więźba, podbitka itp), klinkier, zaprawa do klinmieru i fuga, a także cegły na komin.
W sumie jestem zadowolona z tego układu, bo: nie interesują mnie podwyżki materiałów (to zmartwienie wykonawcy), za to mogę czasami oszczędzić na drogich materiałach - negocjując z hurtowaniami korzystne ceny; jeśli nie mam na to czasu - i tak nie muszę się martwić zaopatrzeniem. I tak - z powodu zakupu porothermu - J. miał sporo zamieszania z koordynowaniem dostaw odpowiedniej ilości palet na dany dzień roboczy.
I jeszcze pozwoliłam sobie na małe szaleństwo. Niedawno w okolicy ogłosiła upadłość duża firma handlująca wyposażeniem łazienek. Można było u nich zakupić po bardzo preferencyjnych cenach różne ciekawe rzeczy. Skusiłam się (jest to jakieś ryzyko, bo w razie wady rzeczy - nie można żądać wymiany czy obniżenia ceny) - i jeszcze przed rozpoczęciem budowy ruszyłam na zakupy. Przyznaję się - poszalałam, kupiłam baterie do wszystkich łazienek, komplet łazienkowy, jakąś umywalkę, stelaże Geberita - wszystko bardzo wysokiej jakości za przystępną cenę. Tak szczerze - to pomyślałam sobie - że póki są jeszcze pieniądze na koncie, to łatwiej jest je wydać na nieco ponadstandardowe wyposażenie, a potem - jak przyjdzie czas na wykańczanie łazienek - to już nie będę miała tyle pieniędzy i zmuszona będę do szukania kompromisów. A dzięki tej upadłości - już coś mam. :D
A teraz zestawienie wydatków na materiały:
porotherm (30, 25 i 8): 16.134,00
wydatki łazienkowe: ok. 5000,00
cegła na komin: 450,00
cegła na garaż i ściankę dociskową: 1582,40
styropian FS 20 na ocieplenie fundamentów:381,33
klinkier Kalahari cieniowana: cegła perforowana: 3.710,00
klinkier kalahari cieniowana: cegła 1/2: 4.387,00
klinkier kalahari pełna (na komin) 432,00
zaprawa do klinkieru: 760,00
fuga do klinkieru (antracyt): 104,00
nadproża Porotherm: 3.493,15
Tagi - katalog słów kluczowych: Brak Edytuj Tagi
Kategorie
Dzienniki Budowy na Forum